stat
PATRONAT

Solidarity of Arts 2019 / Odwaga (7 opinii)

 • czwartek - niedziela, 22 - 25 sierpnia
 • 60 zł, w przedsprzedaży  60
  Kup bilet

Zapraszamy do Gdańska na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, którego motywem przewodnim jest w tym roku ODWAGA. Od 22 do 25 sierpnia na terenach postoczniowych odbędą się koncerty, pokazy filmowe i dyskusje. Muzyka zabrzmi podczas festiwalu na trzech scenach: w B90, 100czni i Europejskim Centrum Solidarności.

SOLIDARITY OF ARTS zaprosiło do współpracy artystów, którzy rozumieją i praktykują odwagę - są aktywistami i przeciwstawiają się niesprawiedliwościom tego świata, bronią w twórczości humanistycznych wartości, lub też poszukują odważnych, eksperymentalnych, środków artystycznego wyrazu.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


SOFA | MUZYKA

22 sierpnia (czwartek)

W B90 odbędzie się koncert Tangerine Dream, legendy muzyki elektronicznej. Zespół powstał ponad pięćdziesiąt lat temu i był jedną z pierwszych zachodnich grup, jakie swobodnie koncertowały w krajach za żelazną kurtyną. Przed niemiecką formacją zaprezentują się Holly Herndon, wiodąca artystka rozwijająca możliwości muzyki komputerowej oraz Ben Frost, Australijczyk znany ze swojej politycznie zaangażowanej elektroniki.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU23 sierpnia (piątek)

Zapraszamy na koncerty do B90 oraz 100czni. W B90 Mary Komasa zaprezentuje mnogość pomysłów na muzykę. Felicita - brytyjski artysta o polskich korzeniach - połączy siły z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" w programie "Soft Power". Główną gwiazdą wieczoru będzie grupa Pussy Riot, głośna formacja punk rockowa, która słynie z akcji wymierzonych w rosyjską dyktaturę. Wystąpi też Siksa - punkowa feministka z misją. W 100czni natomiast zagra Lotto - pochodzący z Gdańska zespół z nowej fali polskiego minimalizmu.

24 sierpnia (sobota)

Trzeci dzień festiwalu rozpoczniemy koncertem w 100czni. Zagra Polmuz - nowa jakość w polskim folku. Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności festiwalowa premiera. Swoją działalność zainauguruje The Round Table Orchestra / Orkiestra Okrągłego Stołu w mistrzowskim składzie: Tomasz Gadecki, Mike Majkowski, Remont Pomp, Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Ziętek. To projekt specjalny grupy muzyków, chcących uczcić rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Na koniec sleep concert w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, czyli wydarzenie, podczas którego publiczność słucha i... śpi do muzyki wykonywanej na żywo. W ECS wystąpi kalifornijski muzyk eksperymentujący z muzyką elektroniczną - Robert Rich, który zapoczątkował modę na koncerty sleep jeszcze w latach 80. XX wieku.

25 sierpnia (niedziela)

W niedzielę przy okrągłym stole przed ECS wystąpi donGURALesko (właściwie Piotr Górny) - polski raper i producent muzyczny - przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" Timothy Snydera.

Udział w koncertach w 100czni oraz Europejskim Centrum Solidarności jest bezpłatny. Sprzedaż biletów na koncerty w klubie B90 rusza w piątek, 12 lipca, o godz. 10 → tickets.b90.pl

Program muzyczny SOLIDARITY OF ARTS 2019 przygotowali Magdalena Sroka - kuratorka SOFY i Mat Schulz - dyrektor artystyczny Unsound, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w skali Europy festiwali muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, partnera SOFY, we współpracy z kuratorami: Grzegorzem Kwietniem i Małgorzatą Płysą, dyrektorką wykonawczą Unsound. Temat ODWAGI, wiodący dla SOFA 2019, wiąże się z tegorocznym mottem Unsound Kraków 2019, którym jest SOLIDARITY.

SOFA | FILM I DYSKUSJE

Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu jest Oleg Sencow - ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i - w sfingowanym procesie - skazany na 20 lat syberyjskiego łagru. Podczas Solidarity of Arts poznamy bliżej twórczość Olega Sencowa, jak również jego dramatyczne losy - pokażemy wstrząsający dokument pt. "Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" oraz "Gracza" Olega Sencowa.

W programie filmowym festiwalu znalazł się najnowszy film Agnieszki Holland "Obywatel Jones". Widzowie zobaczą również m.in.: "Słońce. To słońce mnie oślepiło" Anki i Wilhelma Sasnalów oraz dokument kreacyjny "Sztuka i kara" (Act & Punishment) na temat Pussy Riot.

Program uzupełniają debaty przy OTWARTYM STOLE. Na temat odwagi dyskutować będą m.in. Natalia Kapłan, siostra Olega Sencowa i Masza Alyokhina z Pussy Riot, reżyserka Agnieszka Holland, Dimitrij Dinz, obrońca w procesach Olega Sencowa i Pussy Riot. Porozmawiać będzie można również z Mary Komasą, Siksą i Dorotą Nieznalską.

PEŁNY PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCHW ramach wydarzenia odbywa się

Kup bilet

Przeczytaj także

Opinie (7) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka poważna , festiwal muzyczny , muzyka dawna
  sie 18-24

  Gdańsk
  Mozartiana
 • ciężkie brzmienia , festiwal muzyczny
  sie 23-24
  piątek - sobota, g. 16:30
  Gdynia
  Helliad Fest

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni