stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival (7 opinii)

 • czwartek - sobota, 4 - 6 października 2018,
  godz. 19:00

 • Sopot
  Organizator: BART
 • 80-100,
  ulgowy 60-80
Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Sopot Jazz Festival 2018 odbędzie się w dniach 4 - 6 października. Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu.Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie "progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki". "Szukam ludzi, którzy nie boją się ryzyka, eksperymentu, prób i błędów, wnoszą nadzieję, bo tylko tak wchodzi się na następny poziom." - powiedział w rozmowie dla jazzPRESS Greg Osby.

W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.
 
PROGRAM:

4.10 / czwartek/ godz. 19.00
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże


Mn'JAM Experiment
Melissa Oliveira / voice, live looping/ AU/ PT
JAM / turntables, projections, lights/ AU
Matt Adomeit / double bass / USA
Virxilio da Silva / electric guitar / ES
Peter Somos / drums / HU

Federica Michisanti TRIONESS feat. Francesco Lento
Federica Michisanti /double bass/ IT
Simone Maggio / piano/ IT
Gianluca Vigliar / tenor sax/ IT
feat. Francesco Lento / trumpet/ IT

Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł - ulgowy
______________________________
21:00 TEATR BOTO - Jam session - wstęp wolny

Zagrają:
Jakub Klemensiewicz - saksofon
Mateusz Jaremko - gitara
Filip Arasimowicz - kontrabas
Maksymilian Kreft - perkusja

5.10 / piątek/ godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot


Marta Wajdzik Project
Marta Wajdzik / alto sax / PL
Bogusław Kaczmar / piano / PL
Kamila Drabek / double bass / PL
Adam Wajdzik / drums / PL

Alina Rostotskaya & Kuba Badach CONNECTED
Alina Rostotskaya / vocal / RU
Kuba Badach / vocal / PL
Daria Chernakova / double bass / RU
Dominik Wania / piano/ PL
Grzegorz Pałka / drums/ PL

Brother to Brother
Jorge Vistel/ trumpet / CU
Michael Vistel/ tenor sax / CU
Louis Guerra / piano / CU
Marcin Oleś/ double bass/ PL
Bartłomiej Oleś/ drums / PL

Bilety w cenie: 100 zł, 80 zł - ulgowy
______________________________
KLUB ATELIER - Jam Session

6.10 / sobota/ godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot


George Braith Band
George Braith / Braithaphone / USA
Joachim Mencel/ piano / PL
Adam Kowalewski / double bass / PL
Kazimierz Jonkisz / drums / PL

Tal Cohen Band
Tal Cohen / piano / ISR/ AU/ USA
Barry Donohue/ double bass/ IE
Tomasz Dąbrowski/ trumpet/ PL/ SE
Jakub Miarczyński/ drums/ PL

AXON
Tineke Postma / alto sax/ NL
Roxy Coss / tenor sax/ USA
Lauren Sevian / bari sax / USA
Piotr Wyleżoł / piano / PL
Max Mucha / double bass / PL
Dawid Hodek / drums/ HU/SK

Bilety w cenie: 90 zł, 70 zł - ulgowy
______________________________
TEATR BOTO - Jam session


4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn'Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji.

Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio - fortepian, Gianluca Vigliar - skasofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar - fortepian, Kamila Drabek - kontrabas oraz Adam Wajdzik - perkusja.

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko-rosyjskim projekcie CONNECTED to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność różnorodnymi, a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka.

Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku "The Braithaphone", jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert Tala Cohen'a - pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskego rezydującego w Szwecji, Barry Donohu'a - irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA, Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

Ostatniego dnia festiwalu, w Teatrze na Plaży (godzina 16.00, wstęp wolny) w ramach Sopot Jazz Festival odbędzie się wydarzenie specjalne - spotkanie otwarte i pierwszy w Polsce panel dyskusyjny WIJO/Women In Jazz Organization, poświęcone kobietom związanym z środowiskiem jazzowym. Spotkanie poprowadzi jedna z gwiazd festiwalu, Roxy Coss, amerykańska saksofonistka, kompozytorka, aktywistka i założycielka organizacji "Woman In Jazz".

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni