Wydarzenie

stat

Sopot Jazz Festival 2017 (3 opinie)

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
5 - 7 października 2017
godzina:
19:00
miejsce:

Sofitel Grand Sopot  mapa

adres:
Sopot, Powstańców Warszawy 12/14
organizator:
BART
bilety:
60 - 90 zł
PATRONAT

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 5 - 7 października i będzie drugim z planowanych pod kierownictwem artystycznym światowej sławy amerykańskiego saksofonisty, GREGA OSBY. W tym roku na trzy wieczory festiwalowe zapraszamy do wnętrz legendarnego sopockiego Grand Hotelu."Moim głównym celem jest pokazanie jak jazz ewoluuje na świecie. Choć jazz narodził się w Ameryce, dziś jest muzyką globalną, platformą otwartą na wpływy wielu różnych kultur, sposobów muzycznego myślenia. Program Sopot Jazz Festival jest wynikiem moich wieloletnich doświadczeń, otwiera publiczność na nowe zjawiska muzyczne i nowych, kreatywnych muzyków." - powiedział dla "Jazz Forum" Greg Osby.

Sopot Jazz Festival 2017 rozpocznie 5 października koncert wokalnych talentów, Alice Ricciardi z Włoch i Viktoriji Pilatovic z Litwy, które na scenie spotkają się po raz pierwszy i zademonstrują dwa różne podejścia do jazzowej wokalistyki. Dla publiczności będzie to wyjątkowa okazja doświadczenia tak szerokiego spektrum ekspresji i interpretacji melodii. W projekcie wystąpią także: czołowy włoski pianista Pietro Lussu, amerykański kontrabasista Josh Ginsburg, oraz legendarny polski perkusista Czesław Bartkowski.

Następnie usłyszymy pochodzącego z Turcji Timucina Sahina, błyskotliwego gitarzystę i kompozytora, tworzącego osobiste i niezwykłe struktury na swojej dwugryfowej gitarze. Sahin wystąpi z wiodącą polską sekcją rytmiczną, kontrabasistą Michałem Barańskim, oraz perkusistą Łukaszem Żytą.

6 października wieczór festiwalowy rozpocznie Algorhythm, kwintet złożony z wyróżniających się muzyków młodego pokolenia, o już wypracowanym brzmieniu. Dwóch docenianych na scenie nowojorskiej saksofonistów tenorowych, Adam Larson i Troy Roberts, wystąpi, każdy z osobna z triem 23 letniej pianistki Kasi Pietrzko (w składzie: Adam Święs - kontrabas i Piotr Budniak - perkusja), a także w żywiołowym tenorowym pojedynku.
Piątkowy wieczór zakończy się koncertem Clevelanda Watkissa, jednego z najwybitniejszych obecnie wokalistów jazzowych, znanego z eleganckiej ekspresji, ciepłego tonu i bardzo osobistego stylu wokalnego. Stanie on na czele zespołu w gwiazdorskiej obsadzie czterech, czołowych artystów brytyjskich.

Ostatniego dnia festiwalu, 7 października, usłyszymy dwa projekty, w które zaangażowana jest polska perkusistka, od lat mieszkająca w Nowym Jorku, Dorota Piotrowska. W pierwszym, obok Piotrowskiej, usłyszymy utalentowanego polskiego pianistę Kubę Płużka i aktywną na międzynarodowej scenie jazzowej kontrabasistkę, Darię Chernakovą z Moskwy, skład uzupełni wybitna flecistka z Izraela, Tali Rubinstein. Drugi projekt wspóliderowany jest przez Dorotę Piotrowską i amerykańskiego saksofonistę sopranowego Sama Newsome'a.

W finałowym koncercie wystąpi Kolumbijczyk o indiańskich korzeniach, Juan García-Hereros, znany również jako Snow Owl. Południowoamerykański wirtuoz sześciostrunowej gitary basowej wraz z septetem zaprezentuje wielokulturowy projekt The Blue Road.

Większość projektów muzycznych prezentowanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia powstało na zamówienie festiwalu.

Po wieczornych koncertach w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe - 4 października z wirtuozem gitary, Timucinem Sahinem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Troyem Robertsem w Teatrze BOTO.

Sopot Jazz Festival organizowany jest przez Miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.
 
PROGRAM

5.10 | czwartek | 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Alice Ricciardi & Viktorija Pilatovic Songbook (IT/LT/ESP/USA/DE/PL)
alice ricciardi/ viktorija pilatovic/ pietro lussu/ josh ginsburg/ czesław bartkowski
timucin sahin trio feat. Michał barański & łukasz żyta (TUR/USA/PL)

normalny - 80 zł
ulgowy - 60 zł

Teatr BOTO - jam session

6.10 | piątek |godz. 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Algorhythm (pl)
kKsia Pietrzko Trio with special guests Adam Larson & Troy Roberts (PL/AUS/USA)
Cleveland Watkiss Us All Stars (UK)

normalny - 90 zł
ulgowy - 70 zł

Klub Atelier - jam session

7.10 | sobota | godz. 19.00 Hotel Sofitel Grand Sopot

Kuba Płużek / Daria Chernakova / Dorota Piotrowska with special guest tali rubinstein (pl/ usa/ rus/ isr)

Dorota Piotrowska / Sam Newsome Quartet (PL/USA/RUS)

Snow Owl and the Blue Road (COL/AUT/USA)

normalny - 90 zł
ulgowy - 70 zł

Teatr BOTO - jam session

Przeczytaj także

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (3)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Najczęściej klikane (7 dni)