- 1 Lechia czy transfer? Co zdecydował Bobcek? (51 opinii)
- 2 Arka zaoszczędziła na proszku do prania (64 opinie)
- 3 Francja za mocna dla Polski. Kolejny rekord (28 opinii)
- 4 Piłkarze ręczni wiele lat pracowali na medal
- 5 Zawodnik Energi Trefla gotowy na wyjazd? (13 opinii)
- 6 11. tytuł mistrza świata sopockiego żeglarza
Historyczny medal żeglarki YKP Gdynia na mistrzostwach świata klasy 49erFX
Aleksandra Melzacka (Yacht Klub Polski Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) zdobyły brązowy medal mistrzostw świata klasy 49erFX, które rozegrano we francuskim Quiberon. To pierwszy w historii medal mistrzostw świata zdobyty przez polską załogę w olimpijskich klasach skiffowych. W mistrzostwach świata klasy 49er Dominik Buksak i Mateusz Gwoźdź (Centrum Żeglarskie Szczecin/AZS AWFiS Gdańsk) zajęli piąte miejsce, a Mikołaj Staniul-Jakub Sztorch (obaj AZS AWFiS Gdańsk) zakończyli zmagania na 7. miejscu. W regatach iQFOiL Games Youth & Junior w Torbole rozegranych na jeziorze Garda Gustaw Trybek z SKŻ Ergo Hestia zdobył srebrny medal w kategorii U19. W tym tygodniu rozgrywane będą Mistrzostwa Europy klas ILCA 6 i ILCA 7 - 15-22 maja, Kaštela, Chorwacja i Mistrzostwa Europy klasy iQFOiL - 16-23 maja, Portimão, Portugalia.
- Mocny finisz pań i historyczny medal
- Panowie nie dogonili podium
- Jan Koszowski w złotej flocie w kicie
- iQFOiL Games Youth & Junior
- Powalczą o medale mistrzostw Europy
Mocny finisz pań i historyczny medal
Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań), po mniej udanych startach w drugim i trzecim wyścigu, w kolejnych goniły czołówkę. Do finału przystępowały z ósmej pozycji. Polki wytrzymały presję ostatniego dnia regat. Dzięki 4. i 2. miejscu w wyścigach medalowych awansowały na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej, zdobywając brązowy medal mistrzostw świata w klasie 49erFX. To pierwszy w historii medal mistrzostw świata zdobyty przez polską załogę w olimpijskich klasach skiffowych. Trenerem załogi jest olimpijczyk Krzysztof Kierkowski (Yacht Klub Polski Gdynia).
Sport Talent. Lena Adamska w żeglarstwie znalazła swoją oazę spokoju
- Jesteśmy super szczęśliwe, bardzo ciężko na to pracowałyśmy, a dzisiaj naprawdę dużo działo się na wodzie - powiedziała po zakończeniu rywalizacji Aleksandra Melzacka.
Panowie nie dogonili podium
Bardzo dobre występy zanotowali również reprezentanci Kadry Narodowej PZŻ w klasie 49er. Polskie załogi goniły medalowe pozycje, ale ostatecznie nie stanęły na podium. Dominik Buksak i Mateusz Gwóźdź (Centrum Żeglarskie Szczecin/KS AZS AWFiS Gdańsk) zakończyli mistrzostwa na wysokim piątym miejscu. Wynik tym bardziej cenny, że załoga została stworzona zaledwie półtora miesiąca temu.
Sport Talent. Szymon Kolka, żeglarski mistrz świata juniorów ze ścisłym umysłem
- Jeszcze pół roku temu, startując w poprzednich mistrzostwach świata jako załoga juniorska, nawet nie marzyłem o takim wyniku. Tym bardziej jestem bardzo szczęśliwy i pozytywnie zaskoczony tym, co udało nam się osiągnąć tutaj - powiedział Mateusz Gwóźdź.
- Panowie dawali z siebie maksa, ale w takim pozytywnym znaczeniu. Naprawdę wyciskali każdy metr do końca i pięli się w klasyfikacji do góry. Chłopaki byli skupieni na dobrej taktyce i strategii, co finalnie zapunktowało - ocenił trener Marcin Czajkowski (Yacht Klub Polski Gdynia).
Złoto, srebro i brąz trójmiejskich żeglarzy w mistrzostwach świata juniorów
W ścisłej światowej czołówce uplasowała się druga polska załoga klasy 49er - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obaj AZS AWFiS Gdańsk), którzy zakończyli mistrzostwa na siódmej pozycji. Polacy także zanotowali awans podczas finałowego dnia regat, przesuwając się z miejsca dziesiątego na siódme.
- Myślę, że możemy być w miarę zadowoleni z tego wyniku, choć oczywiście pozostaje pewien niedosyt. Na pewno możemy być zadowoleni z naszej postawy i tego, że w każdym wyścigu dawaliśmy z siebie wszystko aż do przekroczenia linii mety. Chcielibyśmy też podziękować całemu sztabowi, trenerowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym we wsparcie naszej załogi. Wracamy jednak do domu z tarczą i teraz czas na odpoczynek - powiedział Mikołaj Staniul.
Jak się wygrywa w Brazylii. "Odpaliłem wrotki i tyle mnie widzieli"
- Nie pływało nam się tutaj idealnie, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że udało nam się awansować z dziesiątej na siódmą pozycję. W finałowych wyścigach również nie wszystko od początku szło po naszej myśli, ale walczyliśmy do samego końca - powiedział Jakub Sztorch.
- Wracamy do Polski z ogromnym sukcesem. Dziewczyny w finale dały z siebie wszystko i awansowały na podium, co pokazuje ich ogromną determinację i świetne przygotowanie. Bardzo dobrze zaprezentowali się również nasi zawodnicy w klasie 49er. Piąte miejsce nowej załogi Dominika Buksaka i Mateusza Gwoździa oraz siódme miejsce Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha pokazują, że mamy dwie mocne załogi w niezwykle wyrównanej światowej stawce. Te wyniki dają nam dużo pozytywnej energii przed kolejnymi startami i przyszłorocznymi kwalifikacjami - ocenił mistrzostwa Piotr Myszka, trener główny Polskiego Związku Żeglarskiego.
Jan Koszowski w złotej flocie w kicie
Jan Koszowski (SKŻ Ergo Hestia) zakończył Mistrzostwa Świata Formuły Kite 2026 rozegranych w portugalskim Viana do Castelona 21. miejscu, rywalizując w złotej flocie. Walka o miejsce w złotej flocie była bardzo wyrównana. Koszowski ostatecznie znalazł się w najlepszej 25, do której awansował z 23. miejsca. W finałowej fazie regat poziom rywalizacji jeszcze wzrósł. Koszowski plasował się głównie w środku stawki, notując miejsca w okolicach 12-16. Taki przebieg wyścigów pozwolił mu zakończyć mistrzostwa na 21. miejscu.
Rok mistrzowskich regat w żeglarstwie zakończony. Paweł Tarnowski czwarty w Europie
iQFOiL Games Youth & Junior
W regatach iQFOiL Games Youth & Junior w Torbole rozegranych na jeziorze Garda Gustaw Trybek z SKŻ Ergo Hestia zdobył srebrny medal w U19. Sopocianin od początku utrzymywał się w czołówce, będąc bardzo regularnym i zajmując wysokie lokaty w wyścigach flotowych. Mimo problemów, w tym dyskwalifikacji za falstart, utrzymał kontakt z czołówką do samego końca.
Sopoccy żeglarze zdominowali Mistrzostwa Świata klasy A-Class
Szczęścia zabrakło zawodnikom SKŻ Ergo Hestia rywalizującym w kategorii U17. Tymon Wrzesiński, podopieczny Dawida Furmańskiego, wszedł do finałów z trzeciego miejsca, które utrzymywał przez całą serię kwalifikacyjną. W półfinale dopłynął na 3. miejscu. Zgodnie z formatem regat, tylko dwaj najlepsi zawodnicy z półfinału awansowali do wielkiego finału, wynik ten ostatecznie uplasował Tymona na 5. lokacie w klasyfikacji generalnej. Martinique Suchocka, również podopieczna Dawida Furmańskiego, świetnie spisała się w ćwierćfinale, zajmując w nim 2. miejsce i pewnie awansując do półfinału. W wyścigu półfinałowym zajęła 3. lokatę, co w ostatecznej klasyfikacji generalnej uplasowało ją na 5. pozycji. Michelle Urzykowski rozpoczęła rywalizację obejmując pewne prowadzenie i pewnie zmierzała do finału. Ostatni dzień kwalifikacji przyniósł serię kar DPI (Discretionary Penalty), związanych z niezgodnościami sprzętowymi. Każda kara oznaczała wysokie punkty. Z pozycji liderki Michelle spadła na 10. miejsce i straciła awans do serii medalowej.
Powalczą o medale mistrzostw Europy
W tym tygodniu rozgrywane będą Mistrzostwa Europy klas ILCA 6 i ILCA 7 - 15-22 maja, Kaštela, Chorwacja i Mistrzostwa Europy klasy iQFOiL - 16-23 maja, Portimão, Portugalia.
W Chorwacji Trójmiasto ma jednego reprezentanta. W klasie ILCA7 o medale będzie rywalizował Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arka Gdynia. W Portugalii SKŻ Ergo Hestia reprezentują SKŻ Ergo Hestia: Aleksandra Wasiewicz, Maja Kuchta, Ewa Miarczyńska, Anastasiya Valkevich, Robert Kubin, Stanisław Trepczyński, Paweł Tarnowski, a AZS AWFiS Gdańsk reprezentuje Igor Lewiński.
