• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Paweł Tarnowski po medal w morderczej rozgrywce

Jacek Główczyński
24 lipca 2024, godz. 18:15 
Opinie (6)
Paweł Tarnowski w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 startować będzie jako aktualny wicemistrz świata. Paweł Tarnowski w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 startować będzie jako aktualny wicemistrz świata.

Paweł Tarnowski przyjechał do Paryża, a właściwie do Marsylii, gdyż tutaj odbędzie się część żeglarska Igrzysk Olimpijskich 2024, jako aktualny wicemistrz świata w klasie iQFoil. To czyni go kandydatem do medalu. Jednak 30-latek z SKŻ Sopot z pokorą podchodzi do morderczej rozgrywki, w której weźmie udział. Nie tylko dlatego, że w ciągu 6 dni będzie musiał wystartować może nawet aż w 23 wyścigach. - To nie jest boisko piłkarskie, czy tor Formuły 1, tu nie ma kontrolowanych warunków. Nigdy do końca nie wiadomo, co przyniesie dzień. Czasami decyduje żywioł - mówi absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, a także licencjonowany skoczek spadochronowy oraz pilot paralotni. W cyklu olimpijczyków z trójmiejskich klubów zaprezentowaliśmy Maksyma Chłania, a następnie przedstawimy żeglarkę Aleksandrę Melzacką.



100 tys. zł za złoty medal olimpijski. Wzrost nagród i stypendiów dla sportowców 100 tys. zł za złoty medal olimpijski. Wzrost nagród i stypendiów dla sportowców

Czy Paweł Tarnowski zostanie medalistą olimpijskim?

Paweł Tarnowski jako polski żeglarz otrzymał krajową nominację do startu w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Poparł ją przede wszystkim tytułem wicemistrza świata. W lutym tego roku, u wybrzeży kanaryjskiej wyspy Lanzarote finiszował jako drugi za Nicolo Renną (Włochy), mistrzem Europy i brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata, a przed Kiranem Badloe (Holandia), mistrzem olimpijskim z Tokio w klasie RS:X i ubiegłorocznym brązowy medalistą mistrzostw Europy w klasie iQFoil.



30-letni sopocianin wie, że zrobił wszystko, aby szczyt formy wypadł właśnie między 28 lipca a 2 sierpnia, gdy rozegrana zostanie walka o medale w klasie iQFoil, która debiutuje w olimpijskiej rodzinie. Zastąpiła ona RS:X, w której to windsurfingowej specjalności Przemysław Miarczyński zdobył brąz olimpijski w 2012 roku. Teraz m.in. już jako trener próbuje doprowadzić Pawła to co najmniej takiego samego sukcesu.

Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot wicemistrzem świata w olimpijskiej klasie iQFoil Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot wicemistrzem świata w olimpijskiej klasie iQFoil

Tarnowski ma na liczniku nie tylko niezliczoną liczbę godzin spędzonych na olimpijskim akwenie w Marsylii, ale także w tym roku podjął współpracę z psychologiem. Jednak zdaje sobie sprawę, że nie wszystko można zaplanować w 100 procentach.

- To nie jest boisko piłkarskie, czy tor Formuły 1, tu nie ma kontrolowanych warunków. Na morzu każda fala jest inna, tak samo, jak każdy podmuch wiatru. Nigdy do końca nie wiadomo, co przyniesie dzień wyścigu. Czasami decyduje żywioł - przekazywał za pośrednictwem BFI.


To gdyńska firma transportowa, w której Paweł pracował jako sprzedawca, a teraz jest ona jednym z jego sponsorów. Tarnowskiemu doskonale przez ostatnie lata udawało się łączyć powinności profesjonalnego sportowca z życiem zawodowym i rodzinnym.

W klasie iQFoil zapowiada się mordercza rozgrywkach, bo do medalu może prowadzić aż 23 wyścigi. Oby w tym ostatnim w czołówce był POL 182, bo to będzie oznaczać, że Paweł Tarnowski żegluje po olimpijski medal. W klasie iQFoil zapowiada się mordercza rozgrywkach, bo do medalu może prowadzić aż 23 wyścigi. Oby w tym ostatnim w czołówce był POL 182, bo to będzie oznaczać, że Paweł Tarnowski żegluje po olimpijski medal.
Jest absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Przez blisko trzy lata pracował w Intelu. Ma żonę i rocznego synka. Jest wielkim pasjonatem sportu. Jako nastolatek, nim postawił na windsurfing, trenował również pływanie, czy sporty walki, tak i teraz jest wielkim pasjonatem sportu, a przede wszystkim jego ekstremalnych odmian. Jest m.in. licencjonowanym skoczkiem spadochronowym oraz pilotem paralotni.

Olimpijczycy odlecieli na igrzyska Paryż 2024. Są już ich następcy Olimpijczycy odlecieli na igrzyska Paryż 2024. Są już ich następcy

Jednak przez 6 dni w Marsylii nie będzie się liczyło nic jak tylko iQFoil. To będzie mordercza rozgrywkach. Jeśli warunki atmosferyczne będą odpowiednie, to najpierw codziennie odbywać się będzie po 4 wyścigi.

Po pięciu dniach takiej rywalizacji na placu boju pozostanie już tylko 10 najlepszych. Zawodnik z 1. pozycji po pierwszej fazie igrzysk, od razu awansuje do finału, dwaj kolejni do półfinału, a ci z miejsc 4-10 walkę o medale rozpoczną od ćwierćfinałów. I tego dnia nie będzie się liczyć już nic innego. Po każdym biegu najsłabsi będą odpadać. Natomiast medale zostaną rozdane według kolejności, w której zawodnicy zameldują się na mecie wyścigu finałowego.



"W sporcie lubi to, że jak w matematyce widać zero - jedynkowość, czyli kto jest dobry, kto gorszy, gdzie zrobiło się błędy" - napisano w notce biograficznej Pawła przygotowanej przez Polski Związek Żeglarski, przypominając jednocześnie o jego... "pochodzeniu arystokratycznym".
Oby to co wyjdzie z tej "matematyki", 2 sierpnia zadowoliło Tarnowskiego, bo znając jego ambicje, a także możliwości, oznaczać będzie to olimpijski medal... Przypomnijmy, że sportowcy z trójmiejskich klubów w historii igrzyska olimpijskich takich medali zdobyli 32.

Olimpijczycy złożyli ślubowanie. 10 sportowców z Trójmiasta na igrzyskach w Paryżu Olimpijczycy złożyli ślubowanie. 10 sportowców z Trójmiasta na igrzyskach w Paryżu
32 medale olimpijskie dla Trójmiasta. Pamiętasz ich wszystkich zdobywców? 32 medale olimpijskie dla Trójmiasta. Pamiętasz ich wszystkich zdobywców?

Paweł Tarnowski na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

  • urodzony: 3 kwietnia 1994 w Gdyni
  • wzrost: 185 cm
  • dyscyplina: windsurfing, klasa iQFoil
  • wychowanek i aktualny klub: SKŻ Sopot
  • trener klubowy: Maciej Dziemiańczuk
  • trener kadry: Przemysław Miarczyński
  • największe sukcesy seniorskie:
  • wicemistrz świata w klasie iQFoil (2024), mistrz Europy w klasie RS:X (2015)
  • Debiutant w igrzyskach olimpijskich
  • Harmonogram startów w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024:

28 lipca - 4 wyścigi
29 lipca - 4 wyścigi
30 lipca - 4 wyścigi
31 lipca - 4 wyścigi
1 sierpnia - 4 wyścigi
2 sierpnia - ew. ćwierćfinały, półfinały, finał

Kluby sportowe

Opinie (6) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    fajna prezentacja

    Paweł nie znałem Cię bliżej ale po tym co przeczytałem - życzę medalu!

    • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    To już za morderstwa dają medale?:) (3)


    Można używać "wymagające" "mocno obsadzone" "z wysoką konkurencją" ale żeby mordercze? :)
    Powodzenia Paweł i bądź spokojny bo za morderstwa sa paragrafy :)

    • 1 2

    • widać że twoj najwiekszy wysilek fizyczny to wstanie do pilota do tv :) jak prostego przekazu nie rozumiesz

      tu nic z tego co piszesz a o liczne wyscigow chodzi

      • 2 1

    • Zabójcze (1)

      • 0 0

      • strasznie zabójcze

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Przykład dla młodzieży

    Wspaniała postać,z ciężkiej pracy są wyniki,a nie lansik na stadionie i "mistrze" w dyscyplinach gdzie startuje czasem tylko 5 osòb

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane