- 1 Na co czeka Maksym Chłań w Lechii? (5 opinii)
- 2 Piotr Żyto czeka na ofertę z Wybrzeża (15 opinii)
- 3 Gdzie błąd sędziego w meczu Lechii? (65 opinii)
- 4 Fajerwerki w meczu Arka - Kotwica 5:0 (103 opinie) LIVE!
- 5 Rywalizacja przyjaciół w Biegu Westerplatte (23 opinie)
- 6 4 mecze hokeistów, jedna wygrana (122 opinie)
Olimpijczycy z Tokio na hipodromie. Jeździecki triathlon WKKW 3-5 września
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego po raz kolejny gości w Sopocie. Od 3 do 5 września na hipodromie zaprezentuje się blisko 200 koni a wraz z nimi uczestnicy igrzysk olimpijskich w Tokio z Janem Kamińskim i Yoshiakim Oiwą na czele. Zawody od piątku do niedzieli będą rozpoczynać się o godz. 8. Wstęp wolny.
Sezon zawodów konnych na sopockim hipodromie trwa w najlepsze. Od czerwca niemal w każdy weekend można oglądać skoki przez przeszkody, wyścigi konne lub zawody w ujeżdżeniu. Zwieńczeniem wakacji tradycyjnie już będą jesienne zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW), nazywane też jeździeckim triathlonem.
Od piątku 3 września do niedzieli 5 września blisko 200 koni weźmie udział w trzech konkurencjach - ujeżdżeniu, biegu krosowym oraz skokach przez przeszkody.
W ramach zawodów będzie można wziąć udział w konkursach o randze krajowej oraz międzynarodowej, o różnych stopniach trudności, aż po najwyższy, oznaczony czterema gwiazdkami. W konkurencjach międzynarodowych wystartują reprezentanci kilkunastu krajów, między innymi z Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, ale także z Japonii czy Indii. Na zawodach nie zabraknie również znanych polskich zawodników.
WKKW Sopot 2021. Harmonogram zawodów
Sopockie zawody od lat przyciągają wielkie nazwiska, wielokrotnie można było na hipodromie podziwiać starty mistrzów świata i Europy oraz medalistów olimpijskich, także zdobywczyni złota na tegorocznych igrzyskach w Tokio, Julii Krajewski z Niemiec. Również brązowy medalista tegorocznych igrzysk, Australijczyk Andrew Hoy jest doskonale znany sopockiej publiczności. Teraz na liście startowej są inni olimpijczycy: Jan Kamiński, utytułowany Yoshiaki Oiwa z Japonii czy pochodzący z Indii Mirza Fouaad.
- WKKW, ze względu na swoją uniwersalność, nazywany jest królową dyscyplin jeździeckich. Zawody te są próbą dla konia i jeźdźca. Pierwsza konkurencja, ujeżdżenie, sprawdza wzajemne zrozumienie, umiejętność współpracy, a także płynność i elegancję ruchu konia. Nie bez powodu nazywana jest tańcem na koniu. Po ujeżdżeniu następuje druga próba, bieg terenowy z przeszkodami, tzw. kros. Tutaj z kolei liczy się wytrwałość i odporność, gdyż do pokonania jest wielokilometrowa trasa, na której ustawione są przeszkody imitujące naturalne utrudnienia, jakie dawniej jeźdźcy spotykali podczas polowań i gonitw leśnych, a zatem kłody, przeszkody wodne, a także przeszkody imitujące krzewy i zarośla. Trzecia próba to skoki przez przeszkody rozgrywane na placu konkursowym. Tutaj z kolei sprawdza się kondycję zawodników i koni, a także dokładność i styl pokonywania przeszkód - wyjaśnia Alicja Kocik, Starszy specjalista ds. marketingu Hipodrom Sopot.
WKKW - jeździecki triathlon na hipodromie. Materiał archiwalny z 2017 roku.
- Aby zwyciężyć, trzeba być najlepszym w każdej z tych trzech konkurencji, dlatego WKKW jest sprawdzianem uniwersalnych cech konia, jego siły, a zarazem precyzji, a także, co bardzo ważne, współpracy człowieka z koniem. Tutaj bowiem jest zawsze dwóch równorzędnych sportowców - dodaje Kocik.
WKKW Sopot 2021. Lista zgłoszeń
Czwartek będzie dniem technicznym, podczas którego zostaną dokonane m.in. przeglądy weterynaryjne. Piątek poświęcony będzie głównie na ujeżdżenie, sobota na kros, a w niedzielę odbędą się skoki. Wstęp na zawody jest bezpłatny, a zmaganie każdego dnia będzie można oglądać od godz. 8. W niedzielę zawodom towarzyszył będzie jeździecki piknik.
WKKW nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich - bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca. Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy lub cztery dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej oraz skokach przez przeszkody na parkurze.
Próba ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie wygrodzonym placu. Ta elegancka dyscyplina kładzie specjalny nacisk na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja.
Próba terenowa (kros lub z ang. cross country) rozgrywana jest na znacznie większym obszarze - jest to bieg w terenie urozmaiconym różnego rodzaju przeszkodami, także wodnymi. Jest to też najbardziej widowiskowa cześć tych zawodów, która przyciąga co roku rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.
Próba skoków stanowi z kolei sprawdzian dokładności i kondycji konia. Każda zrzutka to punkty karne. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość i rodzaj przeszkód zależą od klasy zawodów.
Na Hipodromie zawody WKKW rozgrywane są tradycyjnie wiosną i jesienią i obejmują cały teren, czyli blisko 40 hektarów. Próba ujeżdżenia i skoków odbywają się na specjalnie przygotowanych placach konkursowych, zaś trasy do próby terenowej to po kilkanaście kilometrów na całym terenie zielonym Hipodromu.
Miejsca
Opinie (8) 5 zablokowanych
-
2021-09-02 10:58
Kros w sobotę (2)
Idziemy oglądać. Pogoda my być dobra, podobno mają być foodtruvki i stoisko z kawą. :)
- 4 1
-
2021-09-02 22:33
Wszyscy zawodnicy już przyjechali (1)
Dzisiaj na spacerze udało nam się pooglądać koniowozy, w których zawodnicy mają całe mieszkania. Robią wrażenie.
A konie już w stajniach, czekają na piątek i pierwsze starty.- 1 0
-
2021-09-03 05:41
mieszkania to raczej w kamperach
- 1 2
-
2021-09-02 12:09
Męcza te konie (2)
Ciekawe jakby na odwrót, koń jeździł na jeźdźcu i ujeżdżanie i kros i skoki.
- 9 15
-
2021-09-02 13:48
Weź tabletkę dziadek nikogo nie interesują twoje humory
- 6 4
-
2021-09-02 16:16
Sam sie męczysz na promocji w biedrze.
- 6 3
-
2021-09-02 16:18
ras. (1)
Dlaczego blokujecie opinie dot. niekompetencji autora tekstu ( ras. ) ???
- 3 3
-
2021-09-02 18:12
A co jest nie tak?
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.