- 1 Mena strzelił dla Lechii, Weirauch wybronił (122 opinie) LIVE!
- 2 Arka - Kotwica. Patriotyczno-wojskowy mecz (23 opinie) LIVE!
- 3 Wybrzeże wygraną zaczęło nową historię (15 opinii)
- 4 IV liga. Bałtyk wygrał, Jaguar rozczarował (13 opinii)
- 5 Inauguracyjna przegrana Trefla (13 opinii)
- 6 "Bokser" Netflixa wyraźnie niedomaga (37 opinii)
Polscy bobsleiści wicemistrzami świata U-23. Trenują od dwóch miesięcy
Historycznego wyczynu w niemieckim Winterbergu dokonali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk, Aleksy Boroń i Seweryn Sosna. Polscy bobsleiści zajęli 2. miejsce w mistrzostwach świata do lat 23 w dwójkach bobslejowych. Ten drugi tę dyscyplinę trenuje dopiero od...dwóch miesięcy.
Aleksy Boroń i Seweryn Sosna zajęli 2. miejsce w mistrzostwach świata do lat 23 w zawodach dwójki bobslejowej. Zawodnikom AZS AWFiS Gdańsk udało się to, pomimo faktu, że pierwszy z nich miał tylko kilka okazji na zapoznanie z torem, a drugi trenuje tę dyscyplinę od...dwóch miesięcy! Nic nie zapowiadało takiego sukcesu Polaków, bowiem przygoda gdańskich bobsleistów z torem w Winterbergu zaczęła się fatalnie. Już na pierwszym treningu pojawiły się pierwsze kłopoty.
- Aleksy nie miał dużo czasu na przygotowanie się do toru - zaledwie sześć ślizgów. W zeszłym sezonie w Winterbergu przeżył bardzo poważny wypadek, przez który nie mógł kontynuować treningów i uczestniczyć w zawodach na tym torze. Na pierwszym ślizgu treningowym mieliśmy wywrotkę, a mimo to Aleksy opanował tor na tyle, że mogliśmy konkurować z innymi drużynami - mówi Seweryn Sosna, który dopiero od kilku miesięcy uprawia bobsleje.
Zobacz medalowy zjazd polskich bobsleistów
Dwójka bobslejowa to niezwykle trudna konkurencja. Poza rozpędem na starcie istotne jest również umiejętne kierowanie pojazdem, aby obrać jak najlepszą ścieżkę i wygrać rywalizację z pozostałymi startującymi. Niekiedy o zwycięstwie decydują ułamki sekund i tak też było w niemieckim Winterbergu. Zawody i historyczny sukces wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród Polaków. Choć nie było im łatwo i nie byli stawiani w roli faworytów, udało im się sięgnąć po srebrne medale.
- Trzeba przyznać, że były to trudne zawody. Już po pierwszym ślizgu zajmowaliśmy drugą lokatę w klasyfikacji do lat 23, co wywołało w nas dużą presję. Poradziliśmy sobie z nią i skończyliśmy zawody jako wicemistrzowie świata U-23! - dodaje.
Przeczytaj, kto z Trójmiasta powalczy o start w ZIO 2026?
Choć Polacy nie mają zbyt wielkiego doświadczenia, udało im się dokonać historycznego sukcesu. W Polsce dopiero od niedawna wdrożono kompleksowy plan rozwoju skeletonu i bobslejów, co ma zaowocować m.in. startami w zimowych igrzyskach olimpijskich. Obaj zawodnicy rozpoczynali od lekkiej atletyki.
- Do kadry dołączyłem w listopadzie 2022 roku. Wcześniej trenowałem biegi sprinterskie u trenera Macieja Ratajczaka. To właśnie jemu zawdzięczam świetne przygotowanie motoryczne, dzięki któremu idealnie odnalazłem się w nowej dyscyplinie - komentuje Sosna.
Jakie umiejętności powinni mieć bobsleiści?
Doświadczenie lekkoatletyczne ma także Aleksy Boroń, który jest wielokrotnym mistrzem Polski juniorów w wielobojach. Przygotowanie motoryczne to kluczowy element treningu bobsleistów. To oznacza, że mogą ćwiczyć przed sezonem także w Polsce, gdzie na ten moment brakuje choćby jednego toru lodowego.
- Latem kadra trenowała w swoich miastach a pod koniec miesiąca spotykali się na tygodniowe zgrupowanie w COS OPO Cetniewo. Przygotowują się tam motorycznie do sezonu. Głównie pracują nad siłą i szybkością, bo kluczowym elementem dobrego wyniku jest dobry start - mówi Aleksy Boroń.
Przeczytaj o wynikach polskich bobsleistów na ZIO w 2018 roku
Dodajmy, że nad rozwojem polskich bobsleistów czuwa trzech trenerów, którzy zajmują się całą kadrą narodową. Trenerem od lodu jest Oleg Polywacz, były ukraiński pilot, dwukrotny olimpijczyk, a trenerami motorycznymi są Ryszard Rećko i Ryszard Sadowski.
Kolejne starty naszych srebrnych medalistów już niebawem. W najbliższym tygodniu odbędzie się rywalizacja o Puchar Europy w Siguldzie. Następnie w planach są mistrzostwa świata seniorów w Sankt Moritz i mistrzostwa Europy juniorów w Winterbergu. Planem długofalowym jest kwalifikacja do ZIO 2026, które odbędą się w Mediolanie.
Kluby sportowe
Opinie (4) 1 zablokowana
-
2023-01-16 07:16
Czekam na film
Disco-Polo na lodzie!!!
- 3 3
-
2023-01-16 12:44
Jeśli ktoś po 2 miesiącach treningu zostaje Wicemistrzem Świata to możliwości są dwie: (2)
1. Bardzo niski poziom tego sportu.
2. Bardzo duży talent naszych sportowców.
Trzymam kciuki, by druga teoria była prawdziwa. Powodzenia!- 4 1
-
2023-01-17 08:27
w bobslejach ważne jest doświadczenie
na największych imprezach medale zdobywają głownie starsi zawodnicy
- 0 0
-
2023-01-18 00:55
2
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.