• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Triathlon. Marta Łagownik wicemistrzynią świata, Roksana Słupek najlepsza w AMŚ

Jacek Główczyński
1 września 2024, godz. 09:30 
Opinie (10)
Marta Łagownik finiszuje po tytuł wicemistrzyni świata w triathlonie na długim dystansie. Marta Łagownik finiszuje po tytuł wicemistrzyni świata w triathlonie na długim dystansie.

Marta Łagownik w Australii została wicemistrzynią świata w triathlonie na długim dystansie, na którym trzeba było pokonać 3 km w pływaniu, 114 km na rowerze oraz 30 km w biegu. To kolejny sukces w tym sezonie zawodniczki Trójmiejskiej Akademii Triathlonu, która w czerwcu w Portugalii została mistrzynią Europy na średnim dystansie. Natomiast w Gdańsku reprezentacja Polski zdobyła trzy medale w akademickich mistrzostwach świata. Po złoto w sprincie sięgnęła olimpijka z Paryża - Roksana Słupek.







Marta Łagownik wicemistrzynią świata na długim dystansie



Marta Łagownik kontynuuje najlepszy sezon w sportowej karierze. Z Townsville, w Australii wróciła z tytułem wicemistrzyni świata w kategorii PRO kobiet na długim dystansie. 3-kilometrowy wyścig pływacki, 114 km na rowerze oraz 30 km w biegu pokonała w łącznym czasie poniżej 6 godzin (5:47:16). O 2 minuty szybciej finiszowała tylko Francuzka Charlene Clavel (5:45:14).

Marta Łagownik - poznaj historię pogoni za marzeniami i nie poddawania się mimo przeciwności losu Marta Łagownik - poznaj historię pogoni za marzeniami i nie poddawania się mimo przeciwności losu

- Jestem zadowolona i niesamowicie zmęczona. Skala trudności była tym większa, gdyż debiutowałam na tym dystansie. Po pływaniu byłam 2. Na rowerze próbowałam naciskać, ale dziewczyn z Francji są naprawdę niesamowicie mocne. Podczas biegu najważniejszą rzeczą na długim dystansie jest utrzymanie tego samego tempa na ostatnich 10 kilometrach. To się udało - skomentowała swój wyczyn gdańszczanka, która na biegowej trasie wyprzedziła Julie Iemmolo z Francji (5:51:04).


Zawodniczka Trójmiejskiej Akademii Triathlonu i podopieczna Moniki Smaruj



Marta Łagownik (rocznik 1995) jest absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Trenuje w Trójmiejskiej Akademii Triathlonu pod kierunkiem Moniki Smaruj. Przed rokiem została wicemistrzynią, w czerwcu tego roku już mistrzynią Europy na średnim dystansie.

Marta Łagownik - wcześniejsze tegoroczne starty

  • Mistrzyni Europy na średnim dystansie
  • Zwycięstwo w 70.3 IM Challenge Gran Canaria
  • Mistrzyni Polski w Duathlonie na Dystansie Średnim, Czempiń
  • Mistrzyni Polski w Triathlonie na Dystansie Średnim, Sieraków
  • 2. miejsce 70.3 Ironman Warszawa
  • 4. miejsce Enea Ironman Gdynia


Marta Łagownik to także mistrzyni 2024 i wicemistrzyni Europy 2023 na średnim dystansie. Marta Łagownik to także mistrzyni 2024 i wicemistrzyni Europy 2023 na średnim dystansie.
W portugalskiej Coimbrze gdańszczanka stoczyła zwycięską walkę z reprezentantkami Hiszpanii. Po pływaniu na 1900 metrów był czwarta, po 90 km na rowerze przesunęła się na 3. pozycję, by złoto zapewnić sobie w 21-kilometrowym biegu. Łączny czas Marty wyniósł 4:08:26, gdy Hiszpanki osiągnęły metę z wynikami: 4:12:24 - Marta Sanchez Hernandez i 4:16:00 - Laura Gomez.



Akademickie mistrzostwa świata w Gdańsku



Blisko 150 zawodników i zawodniczek z 28 państw przez dwa dni rywalizowało w Gdańsku w akademickich mistrzostwach świata w triathlonowym sprincie (750 metrów pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km bieg). Odbyła się rywalizacja indywidualna dla kobiet i mężczyzn oraz w sztafecie mieszanej.

Sprawdź, jaka była jeszcze oferta na ostatni weekend wakacji dla aktywnych w Trójmieście Sprawdź, jaka była jeszcze oferta na ostatni weekend wakacji dla aktywnych w Trójmieście

Polska wystawiła 12-osobową reprezentację. Jej liderką była Roksana Słupek (uczelnia: WSG Bydgoszcz/klub: UKS TRS Susz)), która na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 zajęła 13. miejsce, co jest najlepszym wynikiem w historii startów biało-czerwonych w tej rangi imprezie. W akademickiej ekipie byli również: Jan Chrzanowski (Politechnika Gdańska /Swim Tri Rzeszów) i Kamil Kulik (AWFiS Gdańsk/UKS Tri-Team Rumia).



Roksana Słupek akademicką mistrzynią świata



- Po igrzyskach miałam dwutygodniową przerwę w treningach. Jednak był to czas przepełniony innymi obowiązkami i w efekcie czułam się po tej przerwie jeszcze bardziej zmęczona. Dopiero teraz po najważniejszym starcie czterolecia, kiedy "ciśnienie zeszło" czuję, na jakie wyżyny wspinał się mój organizm od wielu miesięcy i ile to wszystko kosztowało mnie zdrowia i energii - asekurowała się Słupek przed startem.
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polska 10 medali, 42. miejsce. Najgorzej od 1956 roku Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polska 10 medali, 42. miejsce. Najgorzej od 1956 roku

Jednak w Gdańsku nie miała sobie równych. Wygrała w czasie 57:28, atakując złoto skutecznie w biegu, gdyż w po dwóch pierwszych konkurencjach była trzecia. To drugi taki tytuł dla Polski po zwycięstwie w Walencji w 2010 roku Agnieszki Jerzyk.

W akademickich mistrzostwach świata rywalizowała blisko 150 zawodniczek i zawodników z 28 państw. W akademickich mistrzostwach świata rywalizowała blisko 150 zawodniczek i zawodników z 28 państw.
Wśród mężczyzn zwyciężył Francuz Enzo Bourdon (51:57), a najlepszy z Polaków - Kulik zajął 19. miejsce (52:53). Drugi zawodnik z gdańskiej uczelni - Chrzanowski był 42.



Sztafeta mieszana ze srebrem, Polska najlepsza wśród kobiet



Dzień później Słupek, Kulik, James Kadziak (Uniwersytet w Nottingham) i Joanna Woźniak (Uniwersytet Szczeciński) zdobyli tytuł wicemistrzowski w sztafecie mieszanej. Każdy jej uczestnik miał do pokonania dystans supersprinterski, czyli 300 m pływania, 5 km na rowerze i 2 km biegu. Druga polska sztafeta, w której startował m.in. Chrzanowski, zajęła 13. miejsce.

Zza biurka w 4 lata do reprezentacji Polski Zza biurka w 4 lata do reprezentacji Polski

- Jesteśmy zdecydowanie szczęśliwi, bo liczyliśmy na dobre występy indywidualne, ale sztafeta to był taki rollercoaster. Po cichu liczyliśmy też na krążek sztafety, ale dużo zależało od zmian, a supersprincie się to różnie układa. Tutaj zagrało wszystko, nie mieliśmy słabych punktów. To pokazuje, że droga, którą obraliśmy, przynosi pierwsze efekty - podsumował Jakub Czaja, jeden z trenerów naszej reprezentacji Polski, która w klasyfikacji drużynowej kobiet zajęła 1. miejsce.
Akademiccy wicemistrzowie świata w sztafecie mieszanej. Od lewej: James Kadziak, Joanna Woźniak, Roksana Słupek, Kamil Kulik. 
Akademiccy wicemistrzowie świata w sztafecie mieszanej. Od lewej: James Kadziak, Joanna Woźniak, Roksana Słupek, Kamil Kulik.

Wydarzenia

Opinie (10) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Brawo panie!

    • 8 4

  • dziękujemy za blokadę miasta w piątkowy poranek

    • 16 12

  • Lagownik

    To kobieta pro startująca w biegach dla amatorów?;)

    • 6 3

  • Opinia wyróżniona

    Brawo

    Gratulacje => Polska na szczytach.
    Sam trenuje, więc wiem co to znaczy.

    • 4 1

  • Opinia wyróżniona

    Niesamowity sukces

    Gratulacje i jeszcze raz gratulację za wynik sportowy okupiony ciężką pracą.

    • 2 1

  • (1)

    czemu imprezą dla nielicznych blokujecie cale miasto? Korki były niemożebne, rowery jeździły po chodnikach bo drogi rowerowe na Zaspie zajęli uczestnicy Thriatlonu na swoich rowerach.. W parku biegi blokowały spacery. Jakie wymierne korzyści przyniosło miastu pozwolenie na ta imprezę?

    • 8 5

    • Chyba masz autyzm?

      • 0 0

  • czysta

    anarchia komunikacyjna metropolii bo garstka poprawnych amatorów musi pobiegać popedałować i popływać

    • 6 2

  • Opinia wyróżniona

    Gratulacje dla oby Pan

    A jutro w Paryzu jeszcze Monika powalczy o medal w tri!

    • 3 0

  • W kobietach jest mała konkurencja ,a faceci to dopiero 40 miejsceto juz swiadczy o tym jak wielka jest konkurencja tutaj

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane