• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Targi mieszkań i domów (2 opinie)

Tradycyjnie wiosną zapraszamy na Targi Mieszkań i Domów do AmberExpo. 4 i 5 marca będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości, projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.

Po okresie długiego wyczekiwania i minorowych nastrojów na rynku mieszkaniowym nareszcie czuć powiew optymizmu. Po wielu miesiącach podwyżek rat kredytowych klienci banków dostają informacje o ich stabilizacji, a nawet delikatnych obniżkach comiesięcznie spłacanych kwot. Okazuje się, że wskaźnik WIBOR, który najbardziej dopiekł kredytobiorcom w ubiegłym roku, był dość wyraźnie przeszacowany. Z założeń przyjmowanych przez rząd przy obliczaniu kosztów nowego programu mieszkaniowego wynika, że WIBOR 3M, który jeszcze w listopadzie 2022 wynosił 7,6%, a obecnie zatrzymał się na poziomie 6,94%, jeszcze w tym roku powinien spaść do 6,56%, a w 2024 - do 5,33%. Pamiętajmy jednak, że te dane to prognozy szacowane przy założeniu spadającej inflacji.

Faktem jest już za to decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o złagodzeniu rekomendacji S - zasad oceny zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyt hipoteczny. Od kwietnia ubiegłego roku banki, badając jak duże obciążenie kredytem wytrzyma budżet domowy danego klienta, musiały dodawać 5 punktów procentowych. To bardzo wyraźnie obniżało zdolność kredytową tych, którzy ubiegali się o kredyt, i skutecznie odstraszało tych, którzy dopiero zamierzali wybrać się do banku. Od 7 lutego 2023 przy kredytach o okresowo stałym oprocentowaniu banki mogą zakładać bufor o połowę niższy, to jest 2,5%.

Program Pierwsze Mieszkanie także budzi spore nadzieje na ożywienie sytuacji na rynku pierwotnym. Wpisany w ten program bezpieczny kredyt 2% już dziś jest oceniany jako najkorzystniejszy w historii. Program ma ruszyć 1 lipca tego roku. W jego ramach osoby, które nie ukończyły 45 lat i planują zakup swojego pierwszego mieszkania (lub domu), będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na gwarantowanej stopie 2% (czyli 3-4 razy mniej niż aktualne oferty banków). Różnicę wartości oprocentowania ponad te 2% finansować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt dostępny będzie we wszystkich bankach komercyjnych, które podpiszą umowę z BGK i będzie dofinansowywany z budżetu państwa przez 10 lat. Co istotne, w tym czasie spłacane raty mają się składać przede wszystkim ze spłacanego kapitału - dzięki temu rata po okresie dofinansowania ma wzrastać mniej gwałtownie.

Stabilizujące się stopy procentowe, zmniejszenie rygoru przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz zapowiedź nowego programu już poprawiły nastroje na rynku mieszkaniowym. Jak podaje jeden z czołowych portali nieruchomościowych, deweloperzy w siedmiu największych miastach sprzedali w styczniu o 2% mieszkań więcej niż w grudniu. Wyraźnie wzrosła też aktywność osób poszukujących mieszkania (o 39% w stosunku do grudnia i o 10% w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku) oraz częstotliwość rezerwowania wybranych lokali. W reakcji na to deweloperzy zwiększyli liczbę mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Ułatwiają też klientom skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie, umożliwiając rezerwację wybranych lokali do momentu uzyskania finansowania z preferencyjnego kredytu.

Warto zatem już teraz zapoznać się z ofertą deweloperów, szczególnie lokali teraz wprowadzanych do sprzedaży. Popytać o specjalne programy rabatowe, które oferuje coraz więcej sprzedawców. Sprawdzić zmienione możliwości finansowania zakupu u doradców kredytowych. No i zarezerwować wybrany lokal, uprzedzając konkurentów. Wszystko bowiem wskazuje na to, że zainteresowanie zakupem mieszkania - szczególnie tego pierwszego - wyraźnie wzrośnie. Wszystko to będzie można zrobić na żywo, dopytując deweloperów o szczegóły i indywidualne warunki, na wiosennych Targach Mieszkań i Domów.

W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą trójmiejskich deweloperów (m.in. firm Ars Vivendi Development, EkoDeweloper, Idea House Development, JHM Development, Navigator Development, Prestige PM) i agencji nieruchomości (m.in. Galeria Nieruchomości, Obrotni Nieruchomości) także tych oferujących inwestycje zagraniczne ( Ro Spain Real Estate, TM Real Estate Group). Na stoiskach doradców kredytowych i banków skonsultować możliwości kredytowania zakupu. Liczne grono wystawców stanowić będą firmy oferujące lub budujące domy ( Castor Domy Drewniane i Mobilne, Expobud Domy, Fides Domy Drewniane, P.P.H.U Modrzew, Sendom Domy Drewniane, Verdeco Domy Ekologiczne, WoLF Haus). Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy. Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy.

W Strefie Zakupu i Finansów - przez oba dni odbywać się będą bezpłatne prelekcje ekspertów rynku nieruchomości.

Atrakcyjne stoisko targowe przygotuje również Miasto Gdynia. Wszyscy zainteresowani dowiedzą się tam więcej na temat nieruchomości przygotowywanych do sprzedaży przez Miasto. W trakcie wydarzenia będzie możliwość spotkania oraz konsultacji ze specjalistami i ekspertami bezpośrednio przygotowującymi grunty do sprzedaży. Pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z ofertą inwestycyjną Miasta, a także opowiedzą o szczegółach i formalnościach związanych z zakupem nieruchomości od gminy.

Ciekawie zapowiada się także Strefa Wirtualnych Spacerów 3D Estate - w tym miejscu będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić już wybudowane, wykończone i wyposażone mieszkania z oferty wystawców.

Wstęp na targi jest bezpłatny!

Targi Mieszkań i Domów
4-5 marca
sobota 10:00-17:00, niedziela 10:00-16:00
AmberExpo
Ul. Żaglowa 11

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • (1)

    Najlepszym ruchem dla młodych to obniżka wkładu własnego z 20 do najwyżej 10% ! Przy dzisiejszych cenach mieszkań to wysokość wkładu a nie wysokość kredytu zniechęca do zakupu mieszkań przez młodych ludzi .

    • 0 4

    • Nie zgadzam się

      Jeżeli ktoś nie jest w stanie uzbierać nawet 40tys. na wkład własny, bo nie może zrezygnować z jedzenia na mieście, imprez/wycieczek, albo nie może uzbierać, bo ma słabe przychody, to znaczy, że go nie stać na kredyt rzędu 400-500tys. i lepiej dla niego, żeby tak zostało. Pracuję w Kancelarii w dziale upadłości konsumenta indywidualnego i wiem, co piszę.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.