• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy (13 opinii)

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy jest imprezą cykliczną organizowaną w Trójmieście nieprzerwanie od 1977 roku. Ma charakter ogólnopolski, a podczas dwóch dni Jarmarku występują młodzieżowe teatry i zespoły wokalno-instrumentalne mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz gwiazdy sceny muzycznej z Ukrainy.

cze 5-8

środa - sobota, godz. 15:00

bilety 699 - 1299 zł
Kup bilet
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet
Ukraińcy (ukr. українці, ang. Ukrainians) - wschodniosłowiański naród, który uformował się w Europie Wschodniej, głównie na ziemiach dzisiejszej Ukrainy.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Ukraińcy to naród pracowity, niepokorny, doświadczony przez historię, rozproszony po całym świecie. To naród ludzi twórczych, oryginalnych, ale też upartych i porywczych, starych i młodych duchem. Jacy są Ukraińcy - widać najlepiej w melodii języka ukraińskiego, energii ukraińskich piosenek, podczas podróży ukraińskimi drogami i bezdrożami oraz w czasie obrad w ukraińskim parlamencie. Ukraińska mentalność jest tak ciekawa, różnorodna i kolorowa jak skrzydła motyli, sukienki ludowych lalek, jesienne liście... Jarmark w Gdańsku.

"The Ukrainians" to też nazwa zespołu, legendy ukraińsko-brytyjskiego folk-punka, głównej gwiazdy tegorocznej imprezy. Na Jarmarku w Gdańsku skrzyżują się bowiem muzyczne drogi prowadzące z Leeds (UK) i ze Lwowa (UA). Spotkają się nurty ukraińskiej twórczości z Anglii, Polski i Ukrainy. Wydarzy się wiele... UNITET UKRAINIANS.

Ukraina w Europie!

Chociaż organizatorzy Jarmarku stronią od polityki, wiadomość, że na listopadowym Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, nie pozostała bez echa. Tegoroczny Jarmark dedykowany jest temu wydarzeniu. Młodzi ludzie z całej Europy wspierają proeuropejskie dążenia Ukrainy i zapraszają do Gdańska - miasta wolności.

Spotkajmy się i wspólnie posadźmy wyrastające z europejskich korzeni ukraińskie drzewo młodości, kreatywności, wolności i demokracji. Niech rośnie!

Wszystkich szczególnie wrażliwych na punkcie ukraińskiej nuty oraz zaintrygowanych ukraińskim "bytem" w Polsce zapraszamy na 37. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy do Centrum Stocznia Gdańska.

PROGRAM:

piątek, 15.11.2013: IV Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem "Mołoda Muza"
początek godz. 19:00

Spektakle:
"Życie jak pociąg" na podst. utworów Liny Kostenko - Teatr Eksperymentalny (Warszawa)
"Przeznaczone kochać" Bohdana Bojczuka - Grupa Teatralna Nawpaky (Gdańsk)
Koncerty z poezją w tle:
Marszrutka na Marsa i T4 (Gdańsk)

sobota, 16.11.2013: Koncert Główny 37. Jarmarku
początek godz. 18:30

Show na otwarcie w wykonaniu aktorów Teatru Nawpaky

Występy zespołów:
BERKUT, LEVERKIROS, HERSON, BIŁYJ BEREH, SPEKTROFONIK, GREEN SILENCE (UA), FLYZZZA (UA)

Gwiazda wieczoru: THE UKRAINIANS (Wielka Brytania)


Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski w Gdańsku
Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej

www.jarmarok.znimky.net
www.facebook.com/Jarmarok


THE UKRAINIANS (Wielka Brytania)

Legenda ukraińsko-brytyjskiego folk-punka. Od ponad 20 lat adaptuje ukraińskie melodie i harmonie do muzyki rockowej. I odwrotnie - przerabia na ukraińską modłę covery takich ikon jak The Smith, Sex Pistols czy Velvet Underground. Wyrósł z "ukraińskiego" projektu Wedding Present, który u schyłku lat 90-tych ub. wieku narobił niemałego zamieszania. Obydwa projekty łączy osoba gitarzysty Petera Solowki oraz skrzypka-wokalisty Lena Ligginsa.

The Ukrainians świadomie ograniczył swoje ekspansywne możliwości w anglosaskim środowisku konsekwentnie śpiewając w języku ukraińskim. Pojawił się za wcześnie, by podbić scenę "world-music", której bujny rozkwit przypadł na drugą połowę 90-tych. Mimo to udało mu się zagrać na najbardziej prestiżowych festiwalach. Zawsze jednak był zbyt "rockowy" dla sceny folk, a zbyt "folkowy" dla rocka. Dał za to niesamowity impuls dla rozwoju muzyki na Ukrainie i wielu innych krajach. Inspirację ich twórczością można odnaleźć w muzyce tak znanych formacji jak Haydamaky, Kozak System, Mad Heads XL, czy choćby rodzimego Eneja. Ale to The Ukrainians pozostają pionierami mistrzowskiego łączenia estetyk ukraińskiego folku i anglosaskiego rocka, z punkowym zadziorem. Robią swoje od początku, nie oglądając się na zmieniające się trendy, świadomie unikając przeformatowywania swojej muzyki pod aktualny popyt. Ich koncerty to zawsze wulkan energii - zaskakujący, jak na mocno "dojrzały" wiek muzyków. Mimo, że muzyką zajmują się przy okazji, pop pracy - nadal tworzą, nagrywają nowe utwory, koncertują.

Skład, od początku tworzony przez rodowitych Anglików i Irlandczyków (dwóch z korzeniami ukraińskimi) wzbogaci niebawem wątek polski. Nic dziwnego, bo nad Wisłą zespół od początku darzony był i jest niezwykłą estymą.

Przygotowuje właśnie nowy materiał z udziałem pochodzącej z Bielska Podlaskiego, a odkrytej w Edynburgu uroczej dziewczyny o pięknym białym głosie. Pierwsze próbki można obejrzeć i posłuchać na stronach zespołu; można było też usłyszeć na żywo podczas festiwalu w Cieszanowie w sierpniu br. Więcej - zapewne w przyszłym roku. Już teraz można natomiast stwierdzić, że zespół zyskuje nie tylko od strony estetycznej, ale również artystycznej. Tymczasem na koncert do Gdańska Ukrainiansi przybędą jeszcze w "ostrym", stricte męskim składzie.

GREEN SILENCE (Ukraina)

formacja muzyczna ze Lwowa, która w twórczości łączy kilkadziesiąt stylów muzycznych, opierając się głównie na funku i ska. Celem działalności grupy jest przedstawienie najbardziej pozytywnych emocji jak muzyków i słuchaczy , a także osiągnięcie maksymalnej harmonii z publicznością w czasie występów. Muzyka wypełniona jest motywami letniego słońca, morskich fal i szalonego tańca. Od momentu powstania w 2003 roku, zespół uczestniczył w licznych festiwalach na Ukrainie i za granicą. W roku 2009 grupa wydała pierwszy album o tej samej nazwie «GREEN SILENCE». Obecnie zespół podróżuje intensywnie, łącząc koncerty z przygotowaniem materiału na drugi album.


FLYZZZA (Ukraina)

to jeden z najlepszych i najpopularniejszych na Ukrainie zespołów nurtu reggae i okolic stylu. Powstał w 2000 roku w Łucku. Flyzzza śmiało łączy reggae z hip-hopem i funky, dokładając dodatkowo melodie ludowe, przez co wypracowała sobie niepowtarzalny, łatwo rozpoznawalny styl muzyczny. Jamajskie i ukraińskie korzenie muzyki pozwoliły Flyzzzie zdominować ukraińską scenę muzyczną i być obecną na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych nad Dnieprem. Od samego początku istnienia grupy krytycy muzyczni oraz fani nazywają Flyzzzę najbardziej tanecznym bandem Ukrainy. Flyzzza jest stale obecna w ukraińskich mediach - w teledyskach, wywiadach, relacjach z koncertów. W Polsce zespół koncertuje coraz częściej, szczególnie od roku 2008, kiedy to ukazał się ich album, na którym gościnnie wystąpił między innymi polski Habakuk.


BERKUT (Olsztyn)

Folk-rockowa grupa "BERKUT" powstała w 2004 r. w Olsztynie. Członkami zespołu są Polacy i Ukraińcy, których połączyła wspólna pasja tworzenia muzyki inspirowanej folkiem ukraińskim. Od początku istnienia zespół wypracował sobie renomę wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej. Wykonując własne autorskie numery dają dowód swojej oryginalności i niepowtarzalności. Potwierdza to popularność pierwszej płyty "Zli pryvyczky" wydanej w 2005 r. Na uznanie zasługuje nagranie kolejnej płyty "Czasu ne marnuy", która również odbiła się wielkim echem wśród sympatyków tego gatunku muzyki. Natomiast w sierpniu 2010 roku zespół wydał kolejny album pt. "Berkut 3″.


HERSON (Olsztyn)

Herson - zespół powstał w 2001 roku w Górowie Iławeckim. Do 2004 roku zagrał na największych ukraińskich imprezach w Polsce. Zespół występował wówczas w składzie Orest Patra, Piotr Gajdasz i Mirosław Ortyński i stworzył wiele niezapomnianych utworów, które cieszyły się dużą popularnością - miedzy innymi "Odynokomu z kym", "Po szczo rankom", "Dwi dorohy". Nowa historia zespołu pisze się od kwietnia 2013. Zespół powrócił do grania, tak więc do składu weszli nowi muzycy. W chwili obecnej Herson myśli o nagraniu debiutanckiej płyty.


BIŁYJ BEREH (Olsztyn)

Biłyj Bereh - zespół został założony w 2005 roku przez uczniów liceum w Górowie Iławeckim. Obecnie składa się ze studentów Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie. Zespół zagrał ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą. Występował na jednej scenie z największymi gwiazdami polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. W 2009 roku nagrał debiutancki album, zagrał przed kilkutysięczną publicznością m.in. na największych juwenaliach w Polsce- Kortowiada oraz brał udział w różnego rodzaju konkursach ogólnopolskich, a w ubiegłym roku został laureatem konkursu muzycznego "Zostań Bohaterem Jarmarku" na 36. Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym. Obecnie muzycy pracują nad drugą płytą. Zespół liczy ośmiu członków. Instrumenty: gitara, klawisze, bas, bębny, trąbka saksofon i puzon. W programie - autorskie utwory zespołu.


SPEKTROFONIK (Gdańsk)

Zespół powstał w 2012 roku. W repertuarze ma utwory napisane do wybranych poezji ukraińskich, jak również własne utwory muzyczne. Próby odbywają się w Gdańsku, chociaż członkowie zespołu pochodzą z różnych miast Polski.


LEVERKIROS (Przemyśl)

zespół został założony w Przemyślu w październiku 2011 r. Pełny skład udało się utworzyć stosunkowo niedawno. Zespół gra folk-metal, a swoich kompozycjach nawiązuje do muzyki ludowej z terenów dawnej Rusi. Głównym celem zespołu jest połączenie elementów folklorystycznych, z ciężkimi riffami muzyki metalowej. Ten pozorny kontrast widać również w instrumentarium. Rolę prowadzącą odgrywa sopiłka, natomiast towarzyszy jej klasyczny metalowy skład. W większości zespół wykonuje własne kompozycje, chociaż w repertuarze znajdują się również aranżacje pieśni ludowych. LEVERKIROS w chwili obecnej jest w trakcie nagrywania pierwszego dema.


MARSZRUTKA NA MARSA (Gdańsk)

Marszrutka na Mars jest zespołem grającym ukraińskojęzyczną muzykę rockową. W swojej twórczości czerpie inspiracje z różnych muzycznych gatunków i konwencji, starając się jednak ze wszystkich sił utrzymać w nurcie soczystego, zakropionego wysmakowanym przesterem rocka. Zespół powstał w roku 2010 r. w Gdańsku, założony przez miejscowych wielbicieli dobrej muzyki i ukraińskiej kultury. W roku 2013 dotychczasowy skład tworzony przez perkusję, bas, dwie gitary i wokal, został wzbogacony o energetyzujące, potęgujące niepowtarzalne muzyczne doznania: trąbkę i sopiłkę.



Więcej na stronie: www.facebook.com/MarshrutkaNaMars


IV Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem "Mołoda Muza"


"Życie jak pociąg"

Spektakl "Życie jak pociąg" opowiada o najważniejszych stacjach, na których zatrzymywał się pociąg życia i twórczości wybitnej ukraińskiej poetki Liny Kostenko: jak przeżyła wojnę będąc jeszcze dzieckiem, jak odważnie podejmowała trudne decyzje płacąc za nie wolnością, jak walczyła o to, w co wierzyła, jak żarliwie i szczerze kochała, jak przemawiała do rodaków troszcząc się o rozwój młodego państwa ukraińskiego. Ostatnia stacja - "Przyszłość" - proponuje widzowi spojrzeć w to co nadchodzi - bez żalu do przeszłości, z nadzieją i ciesząc się życiem.

Sztukę przygotował "Ukraiński Teatr Eksperymentalny" działający przy "Centrum Ukraińskiej Kultury - Ośrodek Rozwoju"(CUKOR). Zespół pod kierunkiem Zoriany Skałycz tworzą młodzi obywatele Ukrainy, którzy studiują lub pracują w Warszawie.

"Przeznaczone kochać"

Dramat Bohdana Bojczuka "Przeznaczone kochać" to sztuka w jednym akcie dla sześciu aktorek i aktora. Autor pozostawia reżyserowi i aktorom duże pole do popisu. Jasno określony jest jedynie czas i miejsce akcji: cmentarz nocą, bohaterka wywołuje ducha zmarłego męża. Plastyczność, widowiskowość i dramaturgia spektaklu trzymają widza cały czas w napięciu. Specyficzna sztuka Bojczuka połączona z inwencją twórczą reżysera i aktorów "Nawpaky" oraz warstwa wokalno-muzyczna i choreografia ma sprawić, że widz będzie czuł się spełniony po obejrzanym spektaklu.

Autor - Bohdan Bojczuk to ukraiński poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, członek literackiej "Grupy Nowojorskiej" powstałej w latach 50-tych XX w. na emigracji w USA. Autor licznych zbiorów wierszy (m.in. "Czas bólu", "Wspomnienie miłości"), sztuk teatralnych ("Dwa dramaty") i powieści ("Dwie żony Alberta"). Jego dzieła wydawane są w Nowym Jorku, Monachium i Kijowie oraz były tłumaczone na języki angielski, polski, rumuński i rosyjski.

Grupa Teatralna Nawpaky powstała w 2012 roku w Gdańsku. W granych przez nich spektaklach, na przekór tradycji i zwyczajom, patetyczność i wzniosłość zastąpiona została poczuciem humoru, galowe stroje - ubraniami z życia codziennego, a martyrologiczna tematyka młodzieżową energią. Zespołem kieruje Oksana Terefenko, tegoroczna absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, która zagrała tytułową rolę w krótkometrażowym filmie" Olena" Elżbiety Benkowskiej, nominowanym do nagrody Złotej Palmy na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 r.

Informacja o biletach

Ceny biletów:
piątek - 10/20 zł
sobota - 40/50 zł
karnety pt/sb - 45/60 zł
bilety do nabycia w CSG przed koncertami

Opinie (13) 1 zablokowana

  • Czy to jest impreza tylko dla Ukraińców? (5)

    Oczywiście nieoficjalnie? Czy nikt nie będzie tam na mnie dziwnie patrzył, jeśli jestem spoza tego środowiska?

    • 10 7

    • Witaj

      Nikt na Ciebie nie będzie patrzył z byka:) Sam tam chodzę już kilka lat:) Super Zabawa!!!

      • 13 1

    • To impreza dla wszystkich !

      Oczywiście, że nie. To impreza dla wszystkich, którzy chcą się świetnie bawić przy ukraińskiej muzyce! Od ponad 30 lat przychodzą na te koncerty ludzie różnych narodowości, z różnych środowisk i o to chodzi także organizatorom. To impreza otwarta na każdego!

      • 10 1

    • Jest to otwarta DLA wszystkich i NA wszystkich impreza. Chodzę tam już od 2-3 lat i naprawdę warto bo zabawa i koncerty są naprawdę na wysokim poziomie i dla wytrwałych trwają do białego rana :).

      • 6 0

    • Nikt nie będzie dziwnie patrzył. Przez ostatnie lata ta impreza zrobiła się bardziej otwarta niż się zdaje.

      • 0 0

    • kola

      śmiało

      • 0 0

  • Wedding Present namieszał ale nie jak podaje autor pod koniec lat 90tych tylko pod koniec 80tych. a to chyba różnica. pod koniec 90tych (jak chce autor) Wedding Present nic nie mieszał

    • 0 0

  • pytanie do organizatorów: (2)

    Czy ktos moze powiedzieć, o której (orientacyjnie) wystąpi The Ukrainians??

    • 2 0

    • ok. 22

      • 0 0

    • Też nie chciałbym ich przeoczyć

      No i dotrwać bym chciał jeszcze na chodzie.

      • 0 1

  • bilety

    cena biletów to przegięcie.

    • 0 1

  • bilety-drogo!!! (1)

    Za tę cenę -to ja dziękuję! za 2 osoby 100!wybiorę inną atrakcję na weekend!!

    • 1 4

    • jak raz do roku - to nawet bardzo tanio ! :)

      ale jak lubisz imprezować w każdy weekend, to faktycznie......

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • folk / reggae / world , rock / punk , dancing
    kwi 27
    sobota, g. 21:00
    Gdańsk Wrzeszcz
    Folk Night
  • ciężkie brzmienia , muzyka alternatywna , rock / punk
    kwi 26
    piątek, g. 18:00
    Gdynia, Podwórko.art
    Futureslave tour 2024