Fakty i opinie

stat

Przebudowa płk. Dąbka odkorkuje Obłuże

Przebudowa skrzyżowania ma ulżyć kierowcom stojącym w korkach.
Przebudowa skrzyżowania ma ulżyć kierowcom stojącym w korkach. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Dodatkowy pas na ul. płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni w kierunku Kosakowa oraz wydłużenie prawoskrętu w kierunku ul. Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni mają rozładować korki na Obłużu. Pieniądze na inwestycję udało się znaleźć w miejskiej kasie po latach zbywania próśb mieszkańców. Prace ruszą w przyszłym roku.Czy te rozwiązania odkorkują skrzyżowanie?

tak, są one adekwatne do potrzeb

23%

trudno powiedzieć, po rozbudowie pojawi się tam pewnie więcej aut

43%

nie, w tej okolicy potrzebna jest linia kolejowa

34%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 574
Splot płk. Dąbka i Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni to najważniejsza droga dojazdowa do centrum miasta i obwodnicy z górnego tarasu Gdyni. Korzystają z niej również mieszkańcy prężnie rozwijającej się gminy Kosakowo. Nic zatem dziwnego, że ruch tam jest duży, nie tylko w godzinach szczytu.

Miasto: czekamy na lotnisko

Dlatego od wielu lat w zapytaniach kierowanych przez mieszkańców do władz miasta przewija się temat terminu przebudowy ulicy. W 2012 roku tuż przy splocie dróg udało się przesunąć przystanki autobusowe oraz postój taksówek i wykonać zatoki. Jednak wobec stale wzrastającej liczby samochodów przejeżdżających przez skrzyżowanie niewiele to pomogło. Prawdziwe zmiany w infrastrukturze miały nadejść w momencie otwarcia lotniska Gdynia-Kosakowo, które nie nastąpiło.

Planowane etapy przebudowy skrzyżowania Płk Dąbka i Kwiatkowskiego
Planowane etapy przebudowy skrzyżowania Płk Dąbka i Kwiatkowskiego graf. Trojmiasto.pl
Władze Gdyni przekonywały, że w związku z tym nie ma konieczności rozbudowy drogi, choć rezerwa terenowa w planie miejscowym na poszerzenie płk. Dąbka była od dawna. Tłumaczono się też brakiem pieniędzy. W tym roku sytuacja uległa zmianie. Przebudowa zaczęła być uważana za "inwestycję priorytetową", co więcej, zostały już zarezerwowane środki na realizację.

Najlepszy wariant

- Przygotowując się do inwestycji analizowaliśmy różne rozwiązania. Te, które dałoby się wprowadzić znacznie szybciej, przyniosłyby efekt, ale na krótko. Dlatego szukaliśmy długofalowego rozwiązania. Wszystkie analizy wskazują, że to jest optymalny plan - opowiada Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
Jaki będzie zakres inwestycji?

W ramach inwestycji zostanie przedłużony prawoskręt.
W ramach inwestycji zostanie przedłużony prawoskręt. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Wybrana w przetargu firma do połowy grudnia tego roku będzie musiała przygotować dokumentację projektową budowy dodatkowego pasa ruchu w ciągu ul. płk. Dąbka wraz z przebudową skrzyżowania ul. płk. Dąbka z ul. Kwiatkowskiego w Gdyni. Wydłużony, aż do wysokości wjazdu na działki i teren lotniska, zostanie także prawoskręt na jezdni od strony Kosakowa. Do zmienionej geometrii krzyżówki, dostosowana zostanie sygnalizacja świetlna - tłumaczy Roman Witowski, dyrektor ZDiZ Gdynia.
Rząd może jeszcze pomóc

Prace budowlane zostały podzielony na etapy. Te zaplanowane na przyszły rok obejmą skrzyżowanie i okolice. Prawdopodobnie w 2018 roku robotnicy przeniosą się dalej w kierunku Kosakowa.

- Niezależnie od tego trzeba pamiętać, że miasto zabiega o rządowe finansowanie Drogi Czerwonej, której realizacja może jeszcze bardziej przyczynić się do odciążenia estakady i Trasy Kwiatkowskiego, czy choćby rozwiąże problem przejazdów kolejowych w Chyloni - dodaje Drausal.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (257)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.