• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

1 września: rekonstrukcja na Westerplatte i Placu Zebrań Ludowych

Katarzyna Moritz
31 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 17:50 (1 września 2012)
Rano na Westerplatte zobaczymy rekonstrukcję historyczną w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Rano na Westerplatte zobaczymy rekonstrukcję historyczną w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.

1 września o świcie uroczystościami u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplattezobacz na mapie Gdańska rozpoczną się obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak w poprzednich latach, Bogusław Wołoszański przygotował rekonstrukcję historyczną. Na Placu Zebrań Ludowych stanie miasteczko historii dla tych, którzy nie lubią rano wstawać.



Aktualizacja 1 września, godz. 17:49
Zobacz, jak wyglądało Miasteczko Historii utworzone dziś na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku.

Miasteczko Historii na Placu Zebrań Ludowych



***


Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

To już tradycja, bo widowisko przypominające pierwsze walki II wś. odbędzie się już po raz trzeci.

- Uroczystość rozpocznie się o godz. 4.35 rekonstrukcją historyczną "Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza". W tym roku 40 rekonstruktorów będzie odtwarzać w sumie pięć scen. Jedną z nich będzie zniszczenie działem przeciwpancernym cysterny, którą Niemcy chcieli użyć przeciwko obrońcom Westerplatte. W finałowej scenie zobaczymy poddanie się mjr Henryka Sucharskiego. Wszystko, co będziemy oglądać, częściowo także na telebimach, będzie na żywo komentował Bogusław Wołoszański, który reżyseruje rekonstrukcję - zapowiada Tomasz Łuczyc-Wyhowski z gdańskiego magistratu, koordynujący przygotowania.

Twoje plany na 1 września?

Po zakończeniu spektaklu odbędzie się część oficjalna z udziałem władz państwowych - apel pamięci i salwa honorowa. Pod pomnikiem złożone zostaną wieńce. Na Westerplatte mieszkańcy będą mogli dojechać miejskimi autobusami. Pierwszy z nich wyruszy o godz. 3:15 z pętli tramwajowej w Oliwie. Pod dworcem PKP Gdańsk Główny będzie można wsiąść w autobusy o godz. 3:30 oraz 3:40.

Kolejne uroczystości odbędą się o godz. 10. Przedstawiciele dawnej Polonii gdańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz młodzież spotkają się pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w Victoriaschule przy ul. Kładki 24 zobacz na mapie Gdańska. Po złożeniu kwiatów i wspólnej modlitwie odprawiona zostanie okolicznościowa Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Żabi Kruk zobacz na mapie Gdańska.

Następnie o godz. 12 od uroczystej Mszy św. rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

To jednak nie wszystko. 1 i 2 września na pl. Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska powstanie "miasteczko historii". Przez dwa dni, od godz. 10 do 20, będzie można tam spotkać się z żołnierzami zarówno obecnym jak i historycznymi, w których wcielą się rekonstruktorzy.

- Codziennie będzie tam około stu rekonstruktorów, ale też straż graniczna, którzy będą organizować inscenizacje. Będzie można wejść do hummera, rosomaka, poznać umundurowanie żołnierzy z różnych epok, czy sprawdzić się na wojskowym torze przeszkód dla komandosów - zachęca Tomasz Łuczyc-Wyhowski.

Dojazd na uroczystości na Westerplatte autobusami (oznaczonymi napisem "Westerplatte"):
- godz. 03:15 z przystanku Oliwa Pętla Tramwajowa (przy dyspozytorni, jak linia 122)
- godz. 03:25 z przystanku "Wrzeszcz PKP" (jak linia 162)
- godz. 03:30 i 03:40 z przystanku "Dworzec Gł." (jak linia 108)
- godz. 03:35 z przystanku "Akademia Muzyczna" (przy skrzyżowaniu z ul. Łąkową, jak linia 112)
- godz. 03:40 z przystanku "Przeróbka" (na ul. Siennickiej, przed skrętem w ul. Lenartowicza, na przystanku końcowym tramwaju nr 9)

Na pozostałych przystankach na trasie dojazdu do Westerplatte autobusy się nie zatrzymują!

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:45 z przystanku "Westerplatte" (przy pętli linii 106) autobusy odjadą w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego, gdzie będzie zlokalizowany przystanek końcowy.

Wydarzenia

Obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej (28 opinii)

(28 opinii)
pokaz, uroczystość oficjalna

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (156) ponad 20 zablokowanych

  • A dlaczego tak wcześnie a nie np. o 12 ? Czyżby Adamowicz z Tuskiem bali się spojrzeć zwykłym ludziom prostu w oczy?

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane