• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

100-metrowy "mur" wzdłuż Jana z Kolna?

Michał Brancewicz
22 maja 2022, godz. 18:00 
Opinie (244)
Kontrowersje wywołuje projekt trzech budynków, które mają mieć nieużytkową część parteru wysuniętą w stronę ulicy (podkreślone na żółto). Takie rozwiązanie sprawi, że wzdłuż ulicy powstanie ściana przypominająca mur. Kontrowersje wywołuje projekt trzech budynków, które mają mieć nieużytkową część parteru wysuniętą w stronę ulicy (podkreślone na żółto). Takie rozwiązanie sprawi, że wzdłuż ulicy powstanie ściana przypominająca mur.

W budynku biurowym, który powstanie na terenach stoczniowych wzdłuż ul. Jana z KolnaMapka, zamiast użytkowych parterów, ma powstać "martwa" ściana o długości ok. 100 m. Inwestor przekonuje, że taki był wymóg Narodowego Instytutu Dziedzictwa. NID: budynek wpisany będzie w linię historycznego muru, a na parterze zaprojektowane zostały hale garażowe.Nowo powstające budynki powinny zawsze mieć użytkowe partery?

Tereny wzdłuż ul. Jana z Kolna są obecnie w dużej mierze odsłonięte. Zburzone zostały znajdujące się tam budynki oraz większa część muru, który odgradzał tereny stoczniowe. Obecnie budowane są tam nowe budynki, głównie biurowe.

Inwestorem w tej części jest firma Cavatina, która ma w planach budowę kolejnych obiektów, zarówno biurowych, jak i tzw. zamieszkania zbiorowego.

Kolejny mur w mieście?Pan Paweł, nasz czytelnik, zauważył, że na wizualizacji widoczne są trzy budynki (jeden biurowiec i dwa mieszkalne), które mają na parterze ściany bez witryn i drzwi przypominające mur. Wygląda więc na to, że nie będzie w nich żadnych lokali usługowych.

Na podobny mur można natknąć się na terenie Forum Gdańsk, przy ul. 3 MajaMapka, vis a vis urzędu miejskiego. W przyszłości ma stanąć na nim budynek biurowy, ale na razie jest to po prostu potężna, nikomu niepotrzebna ściana.

Sprawą zainteresował się również radny PiS Przemysław Majewski. 16 maja wystosował interpelację do prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Pyta w niej m.in., czy miasto ma narzędzia i czy podejmie działania, by odwieść inwestora od takiej formy zabudowy?

Odpowiedź powinna się pojawić w ciągu dwóch tygodni.

Takie były wytyczne konserwatoraTak prezentuje się cały kompleks budynków, które powstaną przy Jana z Kolna. Tak prezentuje się cały kompleks budynków, które powstaną przy Jana z Kolna.
Dlaczego deweloper zdecydował się na takie rozwiązanie?

- Te budynki będą miały ściany kondygnacji parteru wysunięte w stronę ul. Jana z Kolna do linii elewacji dawnych budynków Stoczni. Tworzy się przez to wrażenie muru. Pomnik ofiar pożaru w Hali Stoczni będzie wkomponowany w tę ścianę. Taka była wytyczna NID - przekonuje Szymon Odolanowski, dyrektor marketingu Cavatiny.

Po co odsłaniać wydechy stojących aut?Narodowy Instytutu Dziedzictwa przyznaje, że jest takie uzgodnienie, ale dotyczy ono na razie tylko budynku biurowego, a nie dwóch pozostałych mieszkalnych.

- Po rozmowach z nami i konserwatorem zalecenie było takie, żeby budynki stały w linii historycznego muru, który kiedyś otaczał stocznię. To był bardzo charakterystyczny, ceglany mur i wcześniejsze budynki też były nanizane na mur albo w linii muru powstawały - wyjaśnia Tomasz Błyskosz z Narodowego Instytut Dziedzictwa. - Projekt Cavatiny zakłada dostęp do budynków od ul. Malarzy, wejść od Jana z Kolna nie będzie. To ulica przelotowa, a nie śródmiejska i również dawniej miała taki charakter. Wzdłuż projektowanej zabudowy powstanie droga rowerowa. Poza tym na parterze inwestor zaprojektował hale garażowe, więc gdyby je odsłonić, mielibyśmy tam wydechy stojących aut.
Powstanie takiej ściany nie oznacza też, że musi ona być pozbawiona przeszkleń.

Jeśli parter w takiej formie miałby powstać we wszystkich trzech budynkach, mur będzie miał w sumie ok. 300 m długości.

FRAG: ucywilizować, a nie dobić ul. Jana z KolnaNa alarm biją także urbaniści z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, którzy zamieścili wpis na Facebooku:

- (...) niezależnie, czy to mur, czy wysunięty martwy parter budynku, takie rozwiązanie byłoby gwoździem do trumny dla tej i tak już antymiejskiej ulicy (...) apelujemy do instytucji i osób odpowiedzialnych za kształt naszej przestrzeni o podjęcie działań mających na celu ucywilizowanie, a nie dobijanie Jana z Kolna.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (244)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.