Fakty i opinie

11 mln zł za modernizację parkomatów? Gdynia może zapłacić połowę

Najnowszy artukuł na ten temat

Będą nowe strefy parkowania w Gdyni

Urzędnicy nadal zapewniają, że w przyszłym roku nastąpi modernizacja parkomatów.
Urzędnicy nadal zapewniają, że w przyszłym roku nastąpi modernizacja parkomatów. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Do połowy przyszłego roku Gdynia zamierza zmodernizować parkomaty, tak, aby by można było w nich płacić kartą. Władze miasta chcą na to wydać 5,3 mln zł, tymczasem jedyna oferta w pierwszym, unieważnionym już przetargu, była dwa razy wyższa od możliwości budżetowych miasta.Czy masz problemy z płaceniem za parkowanie w Gdyni?

notorycznie, obecne urządzenia już dawno powinny być wymienione 39%
często, ale jakoś sobie radzę 17%
rzadko, trafiam zwykle na działające urządzenia 22%
wcale, to wydumany problem 22%
zakończona Łącznie głosów: 363
To, że 196 wysłużonych, psujących się i przyjmujących tylko gotówkę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania wymaga pilnej modernizacji, nie podlega dyskusji. Problem w tym, że w budżecie Gdyni zawsze były pilniejsze potrzeby i nie udawało się znaleźć odpowiednich środków na ten cel.

Przetarg unieważniony, bo za drogo

Wreszcie, gdy wielu zwątpiło w to, że sytuacja zmieni się w najbliższych latach, w czerwcu pojawiła się informacja, że za rok o tej porze urządzenia zostaną wyposażone w nowe funkcje.

Gdynia ogłosiła pierwszy przetarg, zakładający modernizację parkomatów i serwisowanie strefy przez cztery lata do sierpnia 2020 roku. W lipcu został jednak unieważniony, bo miasto planowało wydać na ten cel 5,3 mln zł, czyli dwa razy mniej niż jedyna zaproponowana oferta.

W związku z tą sytuacją konieczne było rozpisanie kolejnego zamówienia, tym razem obejmującego serwisowanie strefy przez kilka miesięcy - do stycznia 2017 roku. Zwycięzcą została firma City Park Group z Grudziądza, na konto której przelano 307 tys. zł.

- Umowa została zawarta ze względu na niepowodzenie przetargu na modernizację i serwisowanie SPP w Gdyni. Wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym na serwisowanie SPP - tłumaczy Sebastian Drausal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.
"Nie ma powodów do obaw"

Szybko pojawiły się obawy, że w związku z nierozstrzygniętym pierwszym przetargiem, modernizacja parkomatów może być zagrożona.

- Trzeba będzie ogłosić kolejny przetarg, ale różnica pomiędzy oczekiwaną ceną, a otrzymaną jest porażająca. Niewykluczone, że trzeba będzie zrezygnować z części planowanych opcji w nowych urządzeniach - mówi nam jedna z osób pracujących w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni.
W oficjalnych wypowiedziach urzędnicy zapewniają jednak, że modernizacja zaplanowana do połowy przyszłego roku nie jest zagrożona.

- Planujemy przeprowadzić modernizację do połowy 2017 roku. W związku z unieważnieniem poprzedniego postępowania przetargowego, termin modernizacji nie jest zagrożony. Poprzedni przetarg obejmował serwisowanie do końca 2016 roku obecnie posiadanych automatów parkingowych, a modernizację od 2017 roku - precyzuje Sebastian Drausal.
Płatność kartą, informacje na wyświetlaczu

Kolejny przetarg ma zostać ogłoszony za kilka dni. Urzędnicy nie zdradzają, w jaki sposób zmodyfikują specyfikację, by cena zaproponowana przez oferentów nie przekraczała możliwości budżetowych miasta.

Przypomnijmy, że po modernizacji parkomaty mają wreszcie akceptować karty chipowe i zbliżeniowe bez konieczności zatwierdzania transakcji kodem PIN. Pojawić ma się też opcja uregulowania opłaty dodatkowej - mandatu - na miejscu, dzięki czemu zniknie konieczność umieszczania drukowanego biletu za szybą.

Jeżeli urzędnicy wprowadzą swoje plany w życie, to na kolorowym wyświetlaczu będą mogły być także prezentowane ważne informacje miejskie. Ponadto pojawić ma się mobilna aplikacja z naprowadzaniem na wolne miejsca postojowe, zbierająca informację otrzymane z parkomatów na podstawie wydanych biletów.

Opinie (106)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.