• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja kontroluje osoby z Trójmiasta objęte kwarantanną

Szymon Zięba
14 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Policjanci współpracują ze służbami sanitarnymi. Osoby objęte kwarantanną są kontrolowane. Policjanci współpracują ze służbami sanitarnymi. Osoby objęte kwarantanną są kontrolowane.

Na Pomorzu ponad 40 osób zostało objętych kwarantanną, z tej liczby przynajmniej 11 przypadków dotyczy Trójmiasta. Są oni co najmniej raz na dobę kontrolowani przez policjantów. Mundurowi sprawdzają, czy pozostają w domach oraz czy nie potrzebują pomocy.

 

Respektował(a)byś dwutygodniową kwarantannę w swoim domu?

Jak słyszymy od policjantów, kontrola ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie przez telefon, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu, ale bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie.

- Policjanci odwiedzają objętych kwarantanną przynajmniej raz na dobę. Z reguły zajmują się tym dzielnicowi, którzy dobrze znają lokalną społeczność. Funkcjonariusz może skontaktować się również z taką osobą telefonicznie, a w przypadku gdy pojawia się w miejscu jej zamieszkania, używa domofonu, prosi o pokazanie się w oknie albo rozmawia przez drzwi. Unikamy bezpośredniego kontaktu "twarzą w twarz" - mówi nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
W związku z brakiem bliższego kontaktu policjanci - choć mają na wyposażeniu specjalne kombinezony, okulary oraz maski - osoby objęte kwarantanną odwiedzają w normalnym umundurowaniu. Przedstawiciele KWP w Gdańsku podkreślają, że nie odnotowano braków w odzieży ochronnej dla mundurowych, a w razie potrzeby jest ona na bieżąco uzupełniana.

Grzywna za złamanie kwarantanny



Co ważne, osoby objęte kwarantanną pod żadnym pozorem nie mogą opuścić mieszkania - nawet na moment, by wyprowadzić psa czy zrobić drobne zakupy. Ich dane przekazywane są policjantom przez sanepid.

Anna Obuchowska z pomorskiego sanepidu podkreśla, że osoba odbywająca kwarantannę nie powinna opuszczać miejsca kwarantanny, aby wykluczyć kontakt z innymi osobami.

- W takiej sytuacji należy poprosić osoby znajome lub bliskie o robienie zakupów czy dostarczenie leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania - mówi przedstawicielka WSSE.
Złamanie kwarantanny zagrożone jest mandatem do 5 tys. złotych, a nawet odpowiedzialnością karną.

KORONAWIRUS GDAŃSK-GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

- W przypadku gdy funkcjonariusz nie zastanie kontrolowanej osoby w domu, zgłasza taki przypadek sanepidowi - mówi nadkom. Maciej Stęplewski z KWP w Gdańsku.

Jak długo trwa kwarantanna?



Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na rodzinę, powinna wówczas zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc.

Czytaj też: Zakonnicy pomogą starszym osobom w zakupach

- Długość kwarantanny jest uzależniona od maksymalnego okresu wylęgania danej choroby, np. w przypadku cholery wynosi 5 dni, dżumy płucnej - 6 dni, a w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 - 14 dni - wylicza Anna Obuchowska.
W województwie pomorskim aktualnie 32 osoby przebywają w kwarantannie, w tym 11 w Trójmieście (stan na piątek, na godz. 12:56). Tego samego dnia, przed godz. 19 sanepid podał, że na Pomorzu kwarantanną objęte są już 42 osoby.

"Patrole szkolne" w Trójmieście



To jednak nie wszystko. W związku z czasowym zamknięciem szkół policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na młodzież.

- W przypadku gdy policjant zauważy duże skupisko młodych osób, na przykład w parkach czy galeriach, przeprowadza rozmowę, informując o zagrożeniach wynikających z możliwości zakażenia koronawirusem. W takim przypadku nie możemy nakazać powrotu do domu pod groźbą wyciągnięcia konsekwencji, odwołujemy się zatem do rozsądku młodych osób - mówi nadkom. Maciej Stęplewski
Z naszych obserwacji wynika jednak, że jak do tej pory młodzi ludzie zachowują się odpowiedzialnie, a słowa ministra zdrowia, który przestrzegał, że dwutygodniowe zamknięcie szkół nie jest czasem na zabawę i ferie, zostały potraktowane poważnie.

Odwiedziliśmy centra handlowe z kamerą. Młodzieży było dużo mniej niż zwykle.



Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
  • każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2 (w Chinach, Korei Południowej, Północnych Włoszech, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie), powinna telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
  • do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590
  • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku

ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721

Miejsca

Opinie (715) ponad 50 zablokowanych

  • Dla nich łóżka są przygotowane

    W ostateczności wsiądą w samolot i prysną z kraju, tak jak w 39

    • 0 0

  • Te wszystkie środki to jak płyn lugola podawany po Czarnobylu, lekarstwa nie ma i w najbliższej przewidywanej przyszlości nie będzie .Kto przeżyje będzie żył dalej choć konsekwencji zachorowania nikt nie zna.

    • 0 0

  • Szacunek dla tych, którzy respektują rygory i podchodzą do sprawy odpowiedzialnie.
    Pamiętajcie to jest lepsza sytuacja niż stan wojenny, w obecnej sytuacji najwięcej zależy od nas samych.

    • 0 0

  • Samoloty wojskowe

    Na terenie wojskowego lotniska w Gdyni właśnie wylądowały dwa samoloty pasażerskie w asyście helikopterów. Co tam się dzieje?

    • 1 0

  • Cyrk

    Wracałem z norwegi w niedzielę,przez berlin......Na granicy tylko mierzyli temperaturę i wypisałem kartę pobytu....Nikt mnie nie kontroluje nie dzwoni....Ludzie wierzą w coś czego nie ma...... Ze zdrowego rozsądku siedzę w chacie....Ta cała panika rozdmuchana w mediach nie pomaga.A jeżeli chodzi o rzetelną informację jak na lekarstwo......Nie dajmy się zwariować.......zdrowy rozsądek nam pomoże,nikt i nic więcej.....

    • 0 0

  • zle sformułowane pytania bo gdy ktos zle sie poczuje bedzie bronil siebie nie wiem czy poczeka na karetke czy tez sam pojedzie samochodem czy taksowka do szpitala

    • 0 0

  • Moim zdaniem sąsiedzi powinni wiedzieć o takich co mają kwarantannę.

    Żeby można było kontrolować takich ludzi większość jest bardzo nieodpowiedzialna.

    • 0 0

  • że tak spytam .

    Funkcjonariusz może skontaktować się również z taką osobą telefonicznie, a w przypadku gdy pojawia się w miejscu jej zamieszkania, używa domofonu, prosi o pokazanie się w oknie albo rozmawia przez drzwi. A jaką pewność ma policjant , że dokładnie jest ta osoba , nie sprawdzając jej dowodu osobistego ?

    • 0 0

  • Nie wszyscy

    Co z tego że ja i większość ludzi mieszkających w sąsiedztwie stosujemy się do zaleceń rządu jeżeli zawsze znajdzie sie ktoś mądrzejszy niedawno wróciło kilkanaście osób z Niemiec i notorycznie sie odwiedzaja i chodza nikt sie nie zastosował bardzo odpowiedzialne....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane