• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

11 września - Rok później

Patrycja Rychwa, SOK
11 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Pamiętamy nie tylko szczegóły ataku na Amerykę, ale także to co robiliśmy i czuliśmy dowiadując się o nim. Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk - Trójmiasto wspomina, że o tragicznych wydarzeniach w USA dowiedział się z radia i bardzo przestraszył o córkę, która przebywała wówczas w Waszyngtonie.

- Na szczęście w ciągu pół godziny udało mi się z nią skontaktować i dowiedzieć, że jest cała i zdrowa - powiedział "Głosowi" W. Machczyński. - Natychmiast też wprowadziliśmy na lotnisku specjalne procedury przy odprawie pasażerów i powiększyliśmy służby. Nikt z nas nie wiedział, o co naprawdę chodzi i co jeszcze może się wydarzyć. Od tamtego dnia widać większą mobilizację i wyobraźnię pracowników portu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

11 września 2001 był także szczególnym dniem dla dziennikarzy, którzy na bieżąco relacjonowali wydarzenia z Nowego Jorku i przekazywali pierwsze komentarze na temat ataku terrorystycznego. Tego dnia redakcyjny dyżur miał Ryszard Piekarowicz, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej. Dziś z trudem potrafi odtworzyć, co wtedy czuł.

- Wiem, że na początku nikt nie podejrzewał, że to atak terrorystyczny. Myśleliśmy, że w WTC uderzył jakiś zabłąkany mały samolot. Dopiero potem przyszły informacje o tym, że to porwany samolot pasażerski. Było jednak tak mnóstwo pracy, że nie mieliśmy czasu na emocje, czy głębszą refleksję na temat tego, co się stało - wspomina R. Piekarowicz. - Musieliśmy ściągnąć do redakcji jak najwięcej ludzi, by na bieżąco informować o tym co się dzieje. To był dla nas dzień pełen pracy i trochę inaczej to wszystko odbieraliśmy, niż telewidzowie, którzy oglądali to w domu.

Rocznica tragicznych wydarzeń 11 września u wielu na nowo przywołuje strach przed tym, że terrorystyczny atak może się powtórzyć. Tomasz Smólski, szef pilotów boeingów 767 kursujących na trasie Warszawa - Nowy Jork właśnie wrócił z Ameryki. - Zauważyłem, że nowojorskie lotnisko było w tych dniach wyjątkowo puste i ciche. Widocznie wiele osób zrezygnowało z przelotów i wizyt w Nowym Jorku w rocznicę 11 września.

Tomasz Smólski zwraca też uwagę, że o 11 września dużo się mówi w amerykańskiej telewizji, emitowane są powtórki zdjęć z tamtego dnia.
- Wcześniej tego unikano. Teraz pokazują nawet zbliżenia osób, które wyskakiwały z płonących wież WTC. Każdy wspomina, co robił tego dnia, jak się dowiedział o ataku, co wtedy czuł. W Amerykanach na nowo ożywa smutek i żal po stracie najbliższych i znajomych.

Także Anna Jędrzejkowska, studentka, która spędzała wakacje w Nowym Jorku przyznaje, że Amerykanie żyją rocznicą 11 września.

- Wszędzie wiszą flagi i zdjęcia odnoszące się do tamtych wydarzeń, portrety ratowników, strażaków i policjantów biorących udział akcji ratowniczej, a także niektórych ofiar ataku. Nie można jednak przy Amerykanach wymawiać słów Al-Kaida czy Osama bin Laden, gdyż są bardzo uczuleni na tym punkcie.

Anna Jędrzejkowska dodaje jednak, że przy całym smutku związnym z tamtymi wydarzeniami razi to, że niektórzy próbują na nich zarabiać.

- Za 10 dolarów można na przykład wejść na specjalny taras widokowy skąd dokładnie widać, to co zostało po wieżach WTC. Na ulicach zaś Murzyni zarabiają sprzedając albumy ze zdjęciami zrobionymi tego dnia. A to jest już niesmaczne - uważa A. Jędrzejkowska.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Służby nadal czujne

Dziś mija rok od tragedii w Nowym Jorku, zamachu terrorystycznego na wieże WTC. Być może nie wszyscy pamiętają, że od tamtej pory obowiązują w Polsce podwyższone środki bezpieczeństwa, m.in. na przejściach granicznych (w Gdańsku jest to lotnisko i port).

- Z wydarzeń 11 września 2001 wyciągnęliśmy wnioski i wprowadziliśmy procedury, które mają wyeliminować na przejściach granicznych możliwość podobnych zamachów - poinformował "Głos" kmdr por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Być może niektórzy pasażerowie mogą odczuć, że nasze kontrole są bardziej wnikliwe, częściej są proszeni o otwarcie bagażu. Działania te mogą powodować pewne niedogodności, jednak prowadzimy je w interesie samych podróżnych. Skrupulatność przynosi efekty i przyczynia się do zatrzymania osób, które zamierzają przekroczyć granicę wbrew przepisom lub próbujących przemytu (w tym broni). Chcemy działać skutecznie cały czas i myślę, że stosowane przez nas procedury to gwarantują, obowiązują one cały czas. Natomiast na rocznicę 11 września nie przewidujemy szczególnych obostrzeń kontroli granicznej.

Również Port Lotniczy Gdańsk-Trójmiasto dba o wysokie standardy bezpieczeństwa podróżnych, jednak nie przewiduje wprowadzania specjalnych środków na 11 września.
Głos WybrzeżaPatrycja Rychwa, SOK

Opinie (174)

  • Ble ble ble ble

    "Nie mozna jednak przy Amerykanach wymawiac slow Al-Kaida czy Osama bin Laden, gdyz sa bardzo uczuleni na tym punkcie."
    CO ZA BZDURY!!!

    • 0 0

  • parafrazując:

    kiedy ktoś wymawia przy mnie trzy razy słowo OSAMA wyciągam colta i strzelam :))))
    ------------------------------------------------------------------------
    smutna rocznica .....

    • 0 0

  • to jest niesmaczne??

    "Za 10 dolarów można na przykład wejść na specjalny taras widokowy skąd dokładnie widać, to co zostało po wieżach WTC. Na ulicach zaś Murzyni zarabiają sprzedając albumy ze zdjęciami zrobionymi tego dnia. A to jest już niesmaczne"

    A co powiecie drodzy Państwo na bombki choinkowe z podobizną Bin Ladena?? To jest dopiero niesmaczne.
    Ale jak świat stary, na wszystkim robiło się pieniądze, a już szczególnie duże na śmierci i to pod każdą jej postacią.
    Taras widokowy? Pola Grunwaldu były świadkiem potwornej rzezi i odwiedza to miejsce tysiące turystów, o obozie zagłady w Oświęcimiu nie wspomnę. I jakoś nikt nie mówi że odwiedzanie Oświęcimia jest niesmaczne.

    • 0 0

  • Droga Pani Jedrzejkowska !!!

    Czym sie tu urazac? To zwykle zycie, niestety takie ono jest. Ludzie sa ludzmi i tak reaguja, by odreagowac. A jak bylo po wypadku autobusu PKS, wybuchu wiezowca? Ba, nawet dowcipy lataja, ale to moim zdaniem naturalna reakcja czlowieka, by oczyms strasznym zapomniec.

    • 0 0

  • niesmaczne to jest dzisiejsze otwarcie Castoramy....

    • 0 0

  • O bezpieczeństwie na lotniskach to było coś wczoraj w wiadomościach ;]
    Smutne że wokół tragedii ludzie robią biznesy i wydarzenie medialne

    • 0 0

  • HIsteria! - czytajcie historię!

    Amerykanie sami są winni temu atakowi!
    Sprowokowali swoją butą i agresją na całym świecie naturalną reakcję ... Tylko wyjatkowo ślepa osoba nie widzi iz Amerykanom hodzi tylko o hegemonię w każdym aspekcie politycznym , gospodarczym i społecznym. Tak więc kto mieczem wojuje.... - Trzymam kciuki za ludzi którzy nie boją przeciwstawić się tchórzliwym kreaturom z Waszyngtonu, -które z lubością bombardowłyi bezbronne miasta Korei, Wietnamu, Iraku, Serbii i teraz znowu szykują następną awanturę. Tym z gorącymi głowami radzę spoglądać na politykę Niemiec , które jak najdalsze sa od bezmózgiego wspierania Amerykańskich małpoludów. Polakom życzę aby po raz kolejny nie weszli w narobione przez kogoś gówno - ale na to ten kraj jest chyba jednak za głupi!! .Pozrowienia dla jedynego znanego mi faceta co ma odbyt zamiast ust - tylu \śmierdzących kłamstw które produkuje DABLJU nie sposób zaakceptować a jednak nasz prezydent najwyraźniej to lubi...no ale jeżeli lubi też układy z Czarnymi to już trudno.

    • 0 0

  • zaraz mi sie dostanie ale co tam

    Na wstepie podkresle, ze tez uwazam, ze byla to ogromna tragedia, zgineli niewinni ludzie itd... ALE:
    sluchac juz nie moge tekstow w stylu: swiat juz nie jest taki sam
    w afryce z glodu dziennie umiera wiecej osob i jakos nikogo to nie interesuje
    strach dzis lodowke otworzyc,( o tv nie wspomne) bo beda fakty z NY albo wspomnienia strazaka, albo fragmebnty z sekretarek......
    ...................(tu pozostawie kropki bo bysta mnie zlinczowali :) )
    teraz pod przykrywka wal az terroryzmem mozna napasc na jakis kraj, potestowac bron i zalatwic interesy gospodarcze
    sa jeszcze inne aspekty. ludzie nie dajcie sie zwarjowac! powtyorze - uwazam, ze to byla tragedia ALE BEZ PRZESADY!

    • 0 0

  • ZGADZAM SIE

    zgadzam sie z poprzednikiem. byla to tragedia ale obchodzenie jej w tak celebrowany sposob to przesada. pomniki, obeliski, syreny, minuty ciszy. szkoda ze nie ma dnia wolnego. niestety rzadza nami media a ten temat nadal jest nosny. pytanie czy dzieki zainteresowaniu ludzi czy tez ich zainteresowanie spowodowane jest natlokiem informacji z ny.
    jakos nie bylo zaloby po zniszczeniu ambasady chin, zbombardowaniu weselacych sie ludzi itp.........

    • 0 0

  • trochę napiszę

    A tak może wypadałoby zapytać się Amerykanów czy świętują np. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego? Napewno nie. A przecież zginęło 200.000 ludzi, a w NY 2600. Nie chodzi mi o liczby, ale o fakt i sposób manipulowania mediami

    ps. Koło Łeby zatopiony został statek pasażerskie podczas II wojny światowej i zginęlo 6.000, ale o tym nikt nie mówi. Ważniejszy jest Tytanik (Titanic)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane