• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

13 grudnia 1981 r. oczami 12-latka

Marcin Stąporek
13 grudnia 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
13 grudnia na Placu Solidarności przed Stocznią Gdańską im. Lenina stanęły czołgi i wojskowe transportery opancerzone. 13 grudnia na Placu Solidarności przed Stocznią Gdańską im. Lenina stanęły czołgi i wojskowe transportery opancerzone.

Czołg T54 jako pług śnieżny oraz jazda autobusem miejskim za ulotkę odbitą na powielaczu - to wspomnienie naszego publicysty, który 13 grudnia 1981 roku miał 12 lat.W niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r. wstałem jako pierwszy, ubrałem się i wyszedłem do kościoła. Pod blokiem spotkałem kolegę z klasy, a drugi dogonił nas kawałek dalej i to od niego po raz pierwszy usłyszałem o wprowadzeniu stanu wojennego.

Jako szóstoklasiści mieliśmy mgliste wyobrażenia o tym, co to może oznaczać. Ponieważ jednak czytaliśmy w tym czasie sporo książek o II wojnie światowej i okupacji, wiedzieliśmy jedno: "pewnie wprowadzą godzinę policyjną".

Msza w prowizorycznej, dziś już nieistniejącej kaplicy parafii pw. Opatrzności Bożej na Zaspie zobacz na mapie Gdańska, przebiegała spokojnie. Dopiero w czasie ogłoszeń kapłan powiedział "Dziś w nocy w naszej ojczyźnie wprowadzono stan wojenny" i wezwał do modlitwy, a może - dziś już nie pamiętam - do odśpiewania pieśni "Boże, coś Polskę".

Msza św. na terenie Stoczni Gdańskiej im Lenina. Grudzień 1981 roku. Msza św. na terenie Stoczni Gdańskiej im Lenina. Grudzień 1981 roku.

Nieco po godz. 10 rano wróciłem do domu, gdzie panowało już duże poruszenie, związane z tym, co po latach w skeczu Bogdana Smolenia przypomniano jako "niedzielę, kiedy nie było teleranka".

Młodszych czytelników należy w tym momencie uświadomić, że w 1981 r. nie było ani telewizji kablowej, ani anten satelitarnych; nie istniały w Polsce prywatne stacje radiowe ani telewizyjne. Wszystko, co było, to dwa programy telewizji publicznej i cztery Polskiego Radia.

Oglądanie "Teleranka" było typowym niedzielnym rytuałem w wielu rodzinach, szczególnie tych z mniejszymi dziećmi. Tej niedzieli Teleranka nie było, a telewizor i radio nadawały na zmianę komunikat o wprowadzeniu stanu wojennego oraz przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. W ciągu poprzednich miesięcy stał się on najważniejszą osobą w kraju: z funkcji ministra obrony narodowej awansując na premiera oraz zajmując stanowisko przywódcy rządzącej PZPR.

Gen. Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego


Co ciekawe, sprzedawane wówczas odbiorniki radiowe umożliwiały "łapanie" programu w pasmach fal krótkich i średnich, gdzie można było czasem usłyszeć nadające po polsku rozgłośnie "Wolna Europa", "Głos Ameryki", BBC czy polskojęzyczny serwis z Paryża. Świadome tego władze PRL utrzymywały specjalne urządzenia służące zakłócaniu odbioru tych stacji przez mieszkańców kraju.

W ciągu dnia zaczęło napływać nieco więcej informacji, m. in. o delegalizacji NSZZ "Solidarność", internowaniu jej działaczy i innych "elementów antysocjalistycznych" i - tu mieliśmy rację - o wprowadzonej godzinie milicyjnej.

Nie pamiętam, czy już w tę niedzielę, czy dopiero w kolejnych dniach, na ekranie telewizora zaczęli się pojawiać spikerzy w wojskowych mundurach. Po południu podano m. in. informację o zawieszeniu zajęć w szkołach do Bożego Narodzenia (a może do końca roku). Dla mnie, jak i dla większości uczniów, była to doskonała wiadomość.

Po obiedzie, gdy już zaczynało się ściemniać, wybraliśmy się z ojcem zobaczyć, jak wygląda sytuacja w mieście. Nie pamiętam już, jaka była pogoda, śnieg z pewnością leżał już tego dnia o świcie, ale opadów chyba nie było.

Patrol Ludowego Wojska Polskiego sprawdzał, co ten mężczyzna przewoził swoim Fiatem 126p. Patrol Ludowego Wojska Polskiego sprawdzał, co ten mężczyzna przewoził swoim Fiatem 126p.

Najpierw znaleźliśmy się we Wrzeszczu. Przed nieistniejącym dziś budynkiem "Akwen", przy al. Grunwaldzkiej 103 zobacz na mapie Gdańska, gdzie jeszcze poprzedniego dnia mieściła się główna siedziba "Solidarności", było spokojnie. Prawdopodobnie, choć tego nie pamiętam, znajdowało się tam sporo milicjantów.

Z Wrzeszcza kolejką SKM pojechaliśmy pod Stocznię Gdańską. Pociąg był tego wieczora dość zatłoczony, pasażerowie prowadzili ostrożne rozmowy, największe zainteresowanie budziły losy Lecha Wałęsy, ktoś wspomniał także nazwisko Andrzeja Gwiazdy - zdaje się, że jedna z jadących z nami kobiet została rozpoznana jako jego siostra.

Nie pamiętam, czy plac Solidarności zobacz na mapie Gdańskabył wówczas już "obstawiony" przez wojsko i czołgi, czy jedynie przez oddziały Milicji Obywatelskiej. Z pewnością jednak niedzielnym popołudniem także przy stoczni panował spokój, chociaż brama przy Pomniku Poległych Stoczniowców była zamknięta i czuwali przy niej robotnicy. Na zewnątrz znajdowała się jakaś grupa osób, które - tak jak my - chciały się czegokolwiek dowiedzieć. Ktoś rozdawał "gazetkę", czyli kartkę małego formatu zawierającą biuletyn odbity na powielaczu.

Pamiętam za to bardzo dobrze, że gdy podjęliśmy decyzję o powrocie do mieszkania na Zaspie, ulicą Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska jechał autobus z tabliczką "zjazd do bazy". Ponieważ mieszkaliśmy przy ul. Leszczyńskich zobacz na mapie Gdańska, czyli blisko zajezdni autobusowej, pomachaliśmy kierowcy, a ten zatrzymał się i podwiózł nas do domu. Chcąc się zrewanżować za pomoc, wręczyłem kierowcy jedną z ulotek otrzymanych pod stoczniową bramą.

Kolejne dni grudnia, w związku z niespodziewanie przez los podarowanymi feriami zimowymi, spędzałem częściowo jeżdżąc na sankach, a częściowo stojąc w kolejkach do sklepów (szczególnie zapamiętałem kilkugodzinne stanie na placu ks. Komorowskiego zobacz na mapie Gdańska po ryby).

Spore wrażenie zrobił na mnie czołg (zapewne T-54), który pewnego dnia przejechał ulicą Leszczyńskich w zastępstwie pługu śnieżnego. Ciekawe było też obserwowanie wieczorami przez okno, jak ulica pustoszała, a ludzie chowali się do domów, by uniknąć zatrzymania przez MO w związku z "godziną milicyjną". O starciach ulicznych i ich ofiarach, takich jak zabity 17 grudnia Antoni Browarczyk, o wyłamaniu stoczniowej bramy przez czołg podobny do tego widzianego na Zaspie i następnie nocnej pacyfikacji zakładu dowiedziałem się dopiero znacznie później.

Moja mama, w tym czasie zatrudniona w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, dostała przed Bożym Narodzeniem mało wdzięczne zadanie służbowe: po pacyfikacji trzeba było anulować wszystkie dotychczasowe przepustki umożliwiające wejście do stoczni i wypisać kilka tysięcy nowych, już tylko dla tych stoczniowców, którzy zostali "pozytywnie zweryfikowani". Pracę tę wykonywała nie w swoim normalnym miejscu pracy, tylko w budynku Szkoły Budownictwa Okrętowego przy al. Karola Marksa, dziś gen. Józefa Hallera zobacz na mapie Gdańska.

Pamiętam że któregoś dnia odwiedziliśmy ją w tej szkole. Z "wyprawy" zapamiętałem szczególnie jeden "smaczek", mianowicie nieporadnie wypisywane na ścianach budynków przy ulicy teksty typu "Solidarność - wróg PRL". Ktoś żartował, że to zomowcy (milicjanci służący w oddziałach ZOMO, najbardziej typowej formacji stanu wojennego) w ten sposób mieli prowadzić akcję propagandową przeciwko zdelegalizowanej opozycji.

O autorze

autor

Marcin Stąporek

- autor jest publicystą historycznym, prowadzi firmę archeologiczną. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obecnie jest pracownikiem Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

Opinie (466) ponad 10 zablokowanych

 • Jestem ciekaw czy Ci wszyscy strajkujacy, (34)

  Nie czuja sie troche rozczarowani. PRL byl bardzi zly, ale kierunek rozwoju naszego kraju przez ostatnie 25 lat mogl potoczyc sie troche inaczej niz w kierunku kolonii i zaplecza taniej sily roboczej

  • 326 78

  • (30)

   Oczywiście. Mógł potoczyć się drogą Białorusi

   • 68 62

   • Rownaj w gore Arku. (8)

    • 32 10

    • Czyli? (7)

     Masz w okolicy kilka krajów które zaczynały około 1990 roku nową drogę, który poradził sobie lepiej?

     • 46 7

     • (3)

      Czechy, Slowenia

      • 45 33

      • W 1990 byliśmy mocno w tyle (1)

       za tymi krajami. Od tego czasu odrabiamy dystans. Np PKB na osobę w 1990 było 100% większe w Czechach i na Słowenii. Teraz jest to tylko 20-30%.

       • 38 10

       • Słowenia, a właściwie cała Jugosławia, bo Słowenia była jedną z jej republik, w odniesieniu do Polski to był tak naprawdę kapita

        Przypominam, że jugosłowiańskimi dinarami można było płacić w Pewexie oraz Baltonie, w odróżnieniu od "walut" pozostałych demoludów. Natomiast Czechy zawsze ciążyły ku wzorcom gospodarczym z RFN.

        • 6 0

      • No tak, ale Czesi nie słuchają pana księdza. Za to zdepenalizowali palenie trawki i sobie cóż, zarabiają na tym.
       No tak, więcej ludzi pali, więcej mafii zarabia - więcej pieniędzy jest wydawana w kraju, po prostu, biznes się kręci a pieniądze wracają do gospodarki mimo braku legalizacji.

       To kwestia szcunku do obywatela.
       U nas ciągle państwo chce zaglądać ci w czas wolny, co używasz. A za używanie czego innego niż alkohol - ma Cię spotkać surowa kara.

       Żebyś wiedział, kto tu rządzi, no na pewno nie obywatel.
       Rzadzi kościół i kłamcy w sejmie, od 30 lat te same mordy w sumie.

       • 8 3

     • dokładnie

      maruda z niego i tyle.

      • 18 10

     • wszystkie lepiej oprocz rumuni i bulgarii ale one zawsze byly mocno z tylu

      • 2 0

     • estotnia, czechy, słowenia

      • 3 3

   • Polska nie dorasta do pięt Białorusi! (19)

    Polska wolała się sprzedać zachodowi i stać się niewolnikiem i prostytutką, za pare marnych groszy robimy to, co nam każą! A za to podziękujmy solidarności i stoczniowym menelom!

    • 38 77

    • Na Białorusi nie jest tak źle jak to malują nasze media (8)

     ale podawanie ich jako przykładu do naśladowania to jakaś aberracja. Jakoś nie widzę chętnych do przeprowadzki tam.

     • 58 19

     • Choćbyś bardzo chciał, to się nie przeprowadzisz tam z prozaicznego powodu (6)

      Oni tam nie chcą Polaków. Tak jak USA nie chce Polaków.

      • 21 17

      • (5)

       naprawdę wierzysz, że gdyby Białoruś pozwoliła bez ograniczeń osiedlajać się i pracować Polakom, to byłoby dużo chętnych ?:)

       • 26 5

       • Nie byłoby dużo chętnych oczywiście. (4)

        Propaganda kapitalistyczna skutecznie wmówiła Polakom, że Białoruś jest be.

        • 9 17

       • No tak (3)

        O Korei północnej ta sama propaganda też pewnie same kłamstwa mówi.

        • 23 2

       • Całkiem możliwe. Byłeś? Widziałeś? Czy zobaczyłeś filmy w TV? (2)

        Z głębokiej wsi koreańskiej? Po co daleko szukać. Ciekawe, co by zachodnia Europa myślała o Polsce, gdyby zrobić reportaż o gdańskiej Orunii czy dolnym mieście, o ludziach tam mieszkających, przeprowadzić wywiady, sfilmować gdańskie ogródki działkowe i altanki, kto tam przebywa itp. Myśl samodzielnie.

        • 6 13

       • Na gdanskiej oruni nikt nie umiera z glodu (1)

        Lem mial racje, odnosnie ludzi w internecie. To sie nie miesci w glowie

        • 18 3

       • Bo pożywia się dobrami "zebranymi" z okolic.

        .

        • 1 0

     • Nie jest? Według wytycznych z Kremla?

      Ludzie protestują są bici i narażają życie z powodu tego że jest tam tak wspaniale? Jak już robisz propagandę i bierzesz za to pieniądze to się wysil choć.

      • 6 2

    • jezeli już to podziękuj (3)

     tym z magdalenki,korowcom i wszelakim innym osobom,którzy nie obalili komunizmu a po prostu się dogadali.Gdyby komunizm został obalony to panowie typu jaruzelski,kiszczak,urban itp. byliby rozliczeni,osądzeni i osadzeni.Zostaliby dożywotnio pozbawieni praw publicznych itp.Ponadto mordercy Popiełuszki gniliby w celi a nie raczyli się wolnością,zresztą nie tylko oni.

     • 50 14

     • dokładnie

      Mój ojciec zawsze mówił: Myśmy d.p.e nadstawiali a oni się dogadali.

      • 43 10

     • Proszę sprawdzić (1)

      W Magdalence dogadywał się prezes Kaczyński. Siedział również przy ,,Okrągłym stole".

      • 49 12

      • ja nie wymieniłem personalnie kto tam był

       Bo byli ci,którzy jak to napisał King menelami stoczniowymi nie byli.

       • 15 2

    • Najwięcej o Białorusi wiedzą ci, którzy oglądają najwięcej TV (2)

     A nigdy w życiu tam nie byli. Jak w ogóle można wypowiadać się na temat życia w kraju, w którym się nawet tygodnia nie spędziło?

     • 23 9

     • No tak. George Bernard Shaw był u Stalina w ZSRR i potem prawdę mówił na temat tego, jak tam jest.

      • 2 0

     • A byłeś ?

      Ja byłem 2 razy. Za nic bym sie tam nie wyprowadził

      • 1 1

    • Królu złoty

     My nie skończyliśmy źle,my po prostu źle zaczęliśmy.

     • 10 3

    • podziekujmy tamtej inteligencji (1)

     najpierw aws-owi a następnie sld

     • 13 6

     • dodajmy inteligencji wykształconej za komuny

      • 6 14

   • ..

    Jeszcze trochę i tak będzie.

    • 0 0

  • trochę? większość chyba jest najpierw zdruzgotana widokiem ruiny Stoczni Gdańskiej

   ...

   • 4 0

  • Naturalnie ze sa roszczarowani Tym ze okazało sie ze POkowcy którzy wyszli z Obozu Solidarnosci okazali sie zdrajcami ojczyzny! (1)

   Sprzedali się za stanowiska w Brukseli!!

   • 8 9

   • Za to ludzi z PISu nie ma w Brukseli.

    • 3 0

 • Wstyd prezesie (44)

  Co prezes Kaczyński robił w stanie wojennym? Nic. Teraz udaje bohatera. Bohaterami są Ci, którzy wtedy walczyli. Zwykli ludzie, którzy mimo terroru nie bali się zawalczyć o wolność.

  • 398 113

  • do anki (7)

   moim zdaniem nie posiadasz ani podstawowej wiedzy historycznej, ani rozsądku, żeby wypowiadać się na temat Kaczyńskiego i dzisiejszej manifestacji. Przestań oglądać tvn! Otwórz oczy.

   • 63 145

   • (3)

    a Ty lux wyłącz radio Maryja i też otwórz oczy!

    • 99 40

    • Co TVN za prawdę powiadają? (2)

     Michniki bohater? który Michnik? ten co z Jaruzelskim wódkę pił?

     • 11 9

     • Bolek bohater

      • 4 5

     • W Magdalence wódkę z Kiszczakiem pił również Kaczyński :)

      Co nie zmienia faktu że 13-go grudnia jego brat bliźniak spał do południa i SB tego `bohatera podziemia` nawet nie chciała internować taki był z niego ZUCH :)

      • 5 2

   • Wszyscy otwórzcie oczy i zamknijcie buzie bo jak zawsze więcej gadania niż cokolwiek z niego wynika...

    • 43 2

   • 13 grudnia prezes spał do południa.

    Taka prawda historyczna.

    • 11 7

   • Wstydem jest twoja głupota ale jak sie jest porazoną piorunem to niema sie co dziwic.

    • 4 2

  • anko... (2)

   czy jak ci tam... Przedawkowałaś tokeFeMu z Tefauenem na zagryche?

   W sumie nie warto się tu rozpisywać bo nie rozumiesz niczego lub liżesz za pieniądze.

   ...tylko głupcy się nie boją - tak na marginesie.

   • 29 69

   • tak tak

    ja też uważam, że to spisek...

    • 20 3

   • a ty co przedawkowałeś

    tak na marginesie?

    • 17 7

  • Odwal się od Prezesa. (9)

   Nikogo nie udaje. Jeden z niewielu polityków , któremu naprawdę zależy na tym, żeby Polska była silnym i sprawnym państwem , a nie bantustanem. Zacznij myśleć samodzielnie.

   • 37 93

   • Mały człowieczek (1)

    Ciekawe ilu prezes weźmie dziś ochraniarzy? Ten tchórzliwy człowieczek wydaję miliony na ochronę. Boi się swojego cienia.

    • 60 29

    • ty sprawdź ile na ochrone , biuro i zatrudnienia swoich corek wydaje ten co ostatnio

     Zlamal noge w kosciele.
     Szlag mnie trafia jak czytam takie argumenty nt Kaczynskiego
     Policz sobie ilu buców obsiadło ECS i ile nas kosztowało wybudowanie dla nich tego bunkra by mieli tam swoje biura. Zapytaj ile biuro Walesy placilo za lokal przy zielonej bramie i czemu tak mało

     • 28 32

   • Dobrze by było żebyś się nie mylił (2)

    Ja jednak nie odnoszę wrażenia że jemu chodzi o Polskę.

    • 19 12

    • tak, tak..

     O Polskę, zwłaszcza jej płonący obraz.

     • 8 3

    • A jakie" ty" odnosisz wrażenie?

     • 0 0

   • Jasiu za dużo o Tobie kawałów istnieje

    a tak poważnie to nawet nie masz pojęcia o czym piszesz.... Co zaś się tyczy samodzielnego myślenia... Cóż zwrot "Odwal się od Prezesa" mówi o tym jak myślisz samodzielnie czując takie uwielbienie dla tego małego człowieczka...

    • 16 5

   • Polityk co nie udaje, hahahahahahahaha

    • 5 5

   • Jasiu zmień czapeczkę, bo ta którą masz na główce strasznie cię uwiera

    • 5 3

   • Prezia i Mateuszka ograł Orban.

    To wystarczy do oceny "naszego" rządu.

    • 6 3

  • .. anka (9)

   . ku czemu bardziej się skłaniasz ? lewicy, prawicy, konserwatyzmu, liberalizmowi... centrolewica , a może centroprawica ?

   • 4 20

   • (8)

    Skłaniam się ku temu, żeby Polacy znów byli razem. Tak jak byli razem wtedy w stanie wojennym. Politycy podzielili Polskę na pół. Rodziny kłócą się ze sobą nawet przy wigilijnym stole. Ludzie przychodzą nie po to na cmentarz żeby się modlić za zmarłych tylko by na nich buczeć. Parę lat temu dowiedziałam się, że stoję tam gdzie stało ZOMO. Jak można? Może dożyję czasów kiedy ten Mądry, Odważny Naród znów będzie razem. A może i nie:(

    • 64 12

    • (2)

     ..mądre słowa z domieszką fałszywej tolerancji (patrz . pierwszy twój post), plus język nawoływania do jedności, aby napluć w twarz-skąd my to znamy, chyba z manipulujących mediów....

     • 11 39

     • Czyli Radia Maryja?

      • 26 5

     • Komu Anka napluła w twarz??? Masz fobie tak jak twój prezes.

      • 37 9

    • (1)

     Niestety, przez komunę jakieś 50% zostało przerobione na człowieka radzieckiego. Porozumienie jest równie możliwe jak z małpą czy cielakiem.I nie mówię tu tylko o starym pokoleniu, bolszewia to choroba zakaźna tudzież przenoszona genetycznie. 50% ludzi nie chodzi na wybory, nie wie jak nazywa się premier, jeździ na wczasy do Egiptu za 1500pln nie potrafiąc wskazać Egiptu na mapie, lub nigdy w życiu nie była dalej niż w mieście wojewódzkim. To się już nie sklei...

     • 13 4

     • a ile przerobione przez kk

      • 0 0

    • skłania sie ania? (1)

     to tak sie do pojednania skłaniasz ze pierwsza plujesz?
     to gratuluje talentu!

     • 8 10

     • Macie fobie w tej pisowskiej sekcie. Anka napisała spokojny konkretny komentarz. Wszędzie widzicie spiski, plucia itd. Szkoda mi was. W życiu prywatnym też się na wszystkich obrażacie. Sąsiedzi, znajomi, rodzina. Wszyscy knują. Ciężkie życie z fobiami. A dla Anki duże brawa.

      • 25 8

    • A jak sobie to wyobrażasz droga Anno

     Bycie razem?
     Ludzi którzy są/ byli bezrobotnymi, uciekali z kraju za pracą, byli poniewierani przez swoich pracodawców...i ludzi którzy nagle dzięki sprzedaży likwidacji zakładów, stali się milionerami " panami świata", gardzącymi innymi...

     • 0 0

  • Wywalczyli wolność w postaci umów śmieciowych i 800zl pensji (1)

   przy kosztach za mieszkanie i media 500zł. Dziękujemy robotnikom.

   • 15 20

   • Sobie podziękuj nieudaczniku życiowy.

    • 22 16

  • .

   nie robił nic

   • 8 0

  • Ale prezes Kaczyński sam powiedział... (2)

   .. że wprowadzenie Stanu Wojennego przespał i dowiedział się o w/w dopiero w kościele, na Mszy Świętej około godziny 12:00-13:00. Stwierdził również, że po zatrzymaniu przez UB, został przesłuchany i wypuszczony wolno do domu i nawet lojalki nie musiał podpisywać.
   Dzisiej sobie odrabia tamte czasy, próbując podpalić Polskę 13 grudnia każdego roku, bohater o_O

   • 30 8

   • a miał odśnieżać czy co innego robić? najważniejsze że nie przeszkadzał w przemianach (1)

    nawet w artykule jest mowa że mało kto wiedział że coś wprowadzono...

    Założę się że agentura było już doskonale poinformowna co się będzie dziać i jak ma reagować albo pojechała na udawaną internowanie,

    • 2 4

    • jak mial przeszkadzac w przemianach jak byl nic nie znaczaca osoba

     • 1 0

  • Odpowiem krótko - NIC.

   • 5 1

  • a co miał chłop robić, odśnieżać?

   Tak naprawdę kto nie był internowany ten nie robił kariery więc pewnie 90% dałoby się internować hehe

   • 3 3

  • Wstyd tw Bolek "Wałęsa" i wstyd tw Oskar "Tusk"

   Wałęsa łamistrajk którego sb przywiozło motorówką do stoczni, żeby powstrzymał strajk, ale śię spóźnili :D Ekipy telewizyjne przywiezione przez sb już czekały pod bramą stoczni..

   • 4 7

  • A ty co robiłeś?

   • 1 2

  • I co teraz mają zwykli ludzie? Z tej " walki" (1)

   Nic figę...
   Kaczyński próbuje to trochę wyprostować! Bo nie oto chodziło zwykłym ludziom, nie myśleli że walczą o bezrobocie, o grabież zakładów, o sprzedaż za grosze, o zbójecka prywatyzację....

   • 0 3

   • strajkujacy w ogole nie mysleli o konsekwencjach, zachowali sie jak naiwne dzieci, spodziewali sie ze przyjedzie jakis mikolaj stanie na czele narodu i bedzie rozdawal prezenty a swiat uslany bedzie rozami

    • 0 0

  • Jak to co?

   13.12. obudził go w domku zapach maminej jajecznicy... Tak to zaczął DZIEŃ, ten jakże znany lider opozycji w Stanie Wojennym.

   • 3 1

 • ja pamiętam ten okres jako (56)

  długie kolejki po masło, papier toaletowy, puste półki. Nieliczne towary pakowane w opakowania zastępcze - szary karton. W zasadzie wszystko było szare - domy, ludzie, ulice. Mam wrażenie, że jedyny kolor można było zobaczyć przez witrynę pewexu lub wyobrazić sobie słuchając świetnej muzyki lat 80-tych.

  • 244 28

  • (43)

   Szarość i bieda to są teraz ,bo człowieka na nic nie stać .Tamten okres to właśnie był piękny marsze majowe,kolonie ,obozy,wycieczki szkolne i wczasy z rodzicami za grosze to była radość życia.Dzięki temu poznałem trochę Polski ,Niemiec,Węgier i dawnej Czechosłowacji.Dzisiaj rodziców nie stać na najtanszą kolonię czy oboz dla dziecka,i takie dzieci jeśli nie mają zamoożnych rodziców nie zobaczą nic w swoim życiu...chyba że w telewizji albo na komputerze

   • 61 69

   • (25)

    Trochę pojeździłeś za komuny. Mój tata nie był w PZPR więc jak inne dzieci siedziałem w domu.

    • 66 31

    • Teraz za to na bezpłatne kolonie jeżdżą dzieci pracowników zus.

     • 37 2

    • Aby jeździć za komuny na wycieczki nie trzeba było dziecko być w partii (7)

     tylko pracować, a nie jątrzyć, migać się od roboty i rzucać kamieniami we władzę. Teraz kibole i wszelkiej maści prawackie bydło w kapturach też nie wyjedzie dalej niż pksem do sąsiedniej wsi.

     • 49 32

     • (2)

      Chwalisz się , że miałeś ojca tchórza? To zaleta, że ,,nie jątrzył" i ,,nie rzucał kamieniami"? Pewnie siedział razem z prezesem w szafie i trząsł majtami. Gratulacje jest się czym chwalić.

      • 23 26

      • Tak, zaleta. Nie uważam, że kibolskie rzucanie kamieniami przy okazji (1)

       marszów krajowych jest powodem do dumy.

       • 11 4

       • Cieciuj na parkingu komuszku

        Za kazdym razem jak budze ciecia wracajac wieczorem, mam satysfakcje :D

        • 3 5

     • Musiales byc w partii albo byc robolem (3)

      A jak ktos nie byl, to nie jezdzil. Wbij to sobie do lba.

      • 10 22

      • Tak mówi TV. Wbij to sobie do łba. (2)

       Ja skutecznie mam to wbite :)

       • 4 1

       • Pamietam tamte czasy szczylu (1)

        Bedzie mi tu gowniarzeria historie opowiadac. Nie byles w partii i nie byles robolem to nie jezdziles. Mowie o krajach europy zachodniej.

        • 6 7

       • Do krajow zachodnich to oczywiste, ze nie mozna bylo

        jezdzic. Nawet ludziom z partii nie bylo od reki dawana mozliwosc wyjazdu. Mowa o krajach bloku wschodniego.

        • 1 1

    • Widocznie twój ojciec był bumelantem i elementem marginesu społecznego. (7)

     Mój ojciec nie należał do partii, miał gdzieś politykę, interesowała go jedynie praca, rodzina i zwiedził cały ówczesny blok wschodni bez problemu.

     • 32 17

     • to może go poproś niech ci prawdę powie , bo jakoś to dziwnie brzmi ?

      ... przecież ci co tu piszą w oburzeniu, że jest obecnie dobrze jako jeden z argumentów podają "możliwość przekroczenia granic" a ty piszesz,że nie było problemu ?

      • 8 10

     • Resortowe dzieci opowiadają na forum na jakie ładne wycieczki jeździli za komuny. Wzruszające:)

      • 18 21

     • Napisz konkretnie czym sie zajmował Twoj ojciec to zaraz Ci kilka rzeczy wyjasnimy (4)

      A druga sprawa, to jakbym mial ochote na zwiedzenie np: Wloch? Bo zwiedzanie np: bulgarii mi nie lezy.

      • 11 13

      • Mój ojciec był zwykłym zastępcą kierownika warsztatu w jednej z firm. (3)

       Ze średnim wykształceniem, po technikum. Do żadnej partii nie należał, zresztą gdyby tak było byłby ustawiony do dziś. Nic specjalnego. Zjeździł Czechosłowację, Węgry i NRD. Jak sięgam pamiętam zawsze szczęśliwy i zadowolony z życia i co najważneijsze miał czas dla nas. Nigdy głodni nie chodziliśmy z rodzeństwem. Szczerze to mu zazdroszczę. Ja nie mogę na taki komfort sobie pozwolić, praca niewolnicza mnie wykańcza, dziecko widzę od święta. Co z tego, że zarabiam prawie 8000 netto, które pochłania drogie życie.

       • 14 5

       • Jakby mial wyzsze wyksztalcenie to bys nigdzie nie pojechal. (2)

        Pracownicy fizyczni mieli swoje przywileje.

        • 6 6

       • Za komuny ludzie ze srednim wyksztalceniem (1)

        szczegolnie po technikum byli traktowani jako pracownicy umyslowi, a nie zadni robole. Moja ojciec tak samo. Po technikum byl kierownikiem warsztatu i potem transportu w duzym przedsiebiorstwie. Bez problemu zwiedzil kraje bloku wschodniego, nie nalezal do zadnej partii. Co wy sie za bzdur nalykaliscie z tvp. Nie interesowal sie polityka, tylko rodzina, prace wykonywal najlepiej jak potrafil i tyle. Zero angazowania w jedna lub druga strone. Z wami jest jak z moim wujkiem nierobem. Za komuny obwinial wladze, ze nie pozwolila mu isc do sredniej szkoly, ze zakazywano mu chodzic do kosciola. Jak komuna padla to nierob ani razu nie polazl do kosciola, cale zycie potem przebujal sie na zasilkach i bezrobociu. Nic mu sie nie oplacalo i wszedzie powodem byla komuna. Taki zasluzony dla walki z komuna. Teraz oczywiscie zagorzaly prawak PISowiec :)

        • 1 0

       • :-) taka już mentalność :-) nigdy nie dogodzisz ;) ale zawsze winni jacyś ONI

        • 2 0

    • (4)

     Nigdy nie byłem w partii,a moje dzieci zawsze miały kolonie i obozy a ja często wczasy z rodziną ,ale jak widzę co zrobili dzisiaj z tego kraju solidaruchy to żałuję że nie byłem w zomo i nie lałem ich pałą w te tępe ł...y...mają swoją demokrację wszystkie zakłady i związki polikwidowane a człowiek zap....a od rana do nocy na michę kartofli na nic go nie stać i jeszcze drży o to czy go nie zwolnią w każdej chwili

     • 35 13

     • (3)

      Jaworski to ty?

      • 9 10

      • (2)

       Nie żaden Jaworski tęp...y bezmózgo...cu,tylko normalny oszukany człowiek

       • 12 7

       • ..

        To zmień prace skoro jest tak źle. Po co siedzisz za miskę ryżu? Naucz się czegoś za co płaca więcej a nie wylewasz żale w internecie i tracisz czas.

        • 1 8

       • Taka bieda w Polsce, a wszyscy utuczeni jak wieprze. Zobacz jak za komuny ludzie wyglądali - szczupli - za dużo kasy nie było, tylko fajki i maślanka. Wielbiciele komuny oganiajcie się. Syf , kila i mogiła była - cala prawda.

        • 2 3

    • Doklanie, chociaz robole tez mogly jezdzic

     I takiemu teraz nie przetlumaczysz. Oni nie kumaja, ze jak ktos nie byl w partii to np: nie dostawal paszportu i konczyl podrozowanie.

     • 5 15

    • Moi rodzice też nie byli w PZPR, a na kolonie jeździłem.Głodny i bosy nie chodziłem.Teraz moje dzieci nie wiedzą co to są kolonie i wczasy bo mnie po prostu nie stać.Ubrania kupowane w "ciuchu" nie o to chyba chodziło.

     • 20 6

    • głupstwa piszesz

     • 0 0

   • (16)

    Ktoś, kto twierdzi, że "za komuny było lepiej" musi być albo ślepy, albo mieć totalną demencję, ewentualnie być skończonym nieudacznikiem, któremu jak raz zamknęli "zakład pracy", to już do końca życia chciałby siedzieć na zasiłku, i do głowy mu nie przyjdzie tak oczywista dla młodego pokolenia rzecz, by nauczyć się czegoś nowego. Fakt, w stosunku do Zachodu zarabiamy podle, ale za najniższą pensję można kupić nieporównanie więcej. Za 99 złotych można sobie polecieć do Londynu czy Paryża. Znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Nawet te swoje brednie wypisujecie dzięki komputerom wynalezionym w kapitalizmie, na tym" wstrętnym" Zachodzie.

    • 31 25

    • (3)

     Dzieci nie pamietaja i nie wiedza wielu rzeczy, ktore sie wtedy dzialy. Czasy dziecinstwa zawsze wspomina sie z rozrzewnieniem. W sklepach nie bylo NIC. Jesli ktos ma dzieci to prosze sobie wyobrazic, ze stoicie po ochlap miesa przez 15 godzin i po dojsciu do lady akurat okazuje sie, ze nie ma nic. Ze po glupia marchewke biegacie po calym miesie. Nie mowiac juz o zdobyciu ubrania i innych rzeczy. Taka proza zycia, ale moze totalnie wykonczyc.

     • 26 5

     • marchewka była . i ocet :) (1)

      • 3 2

      • Marchewka była, bo wladza "pozwoliła" handlować badylarzom. Właśnie tak było - tu na cos władza pozwoliła, tam już nie. Tak, jak obecnie. Waadza decyduje, co jest dobre dla obywatela. A sama jest ponad prawem, jak Kaczynski ziobro Czarnecki szumoscy i tak można wymieniać bez konca.

       • 5 0

     • a skąd miało być jak S przed 13.XII co chwilę strajkowała?

      • 1 1

    • (11)

     Za tzw. "komuny" miałem nie należąc do partii, bez pomocy rodziców i nie będąc pracownikiem milicji, wojska, SB itd. w wieku lat 31 własne mieszkanie bez kredytu i dwójkę dzieci plus żona zajmującą się domem. Pytam wprost, jaki procent dzisiejszych 30-latków może się pochwalić czymś podobnym? 0,5 czy 1%?

     • 30 8

     • (6)

      No i pod koniec lat 80ych matematyka i ekonomia powiedziały "sprawdzam" i bajka się skończyła.
      Życie jest brutalnie proste - w wieku 30 lat NIE DA SIĘ mieć własnego mieszkania i utrzymać niepracującą żonę i dwójkę dzieci jeżeli a) nie odziedziczysz tego mieszkania b) nie pomogą Ci bogaci rodzice c) nie zarabiasz bardzo dobrze d) mieszkanie to nie lepianka w Mogadiszu.

      • 22 13

      • (4)

       "Nie da się mieć normalnej pracy i mieszkania plus godnej pensji" - tak Ci mówią, tak masz myśleć i tak właśnie myślisz. Operacja się udała. A jednak kiedyś się dało i wielu krajach da się także i dziś. Poczekamy aż brutalna rzeczywistość powie sprawdzam dzisiejszej polityce. A wiele świadczy że ten moment powoli się zbliża . Będzie jeszcze większy krach niż za komuny. Tylko że ma nowy początek nie będzie już majątku narodowego który będzie dało się okradać przez następnych 20 lat.

       • 18 4

       • a jednak!

        w samo sedno :D dzięki za opinię !

        • 4 0

       • Zależy jak definiujesz normalność.
        Nie da się mieć mieszkania na własność w centrum wojewódzkiego miasta pracując na kasie w supermarkecie.Nie potrzeba tu żadnej operacji, wystarczy zdrowy rozsądek. To jest największy "sukces" komuny, oderwaniu ludzi od realiów a potem przekierowanie frustracji na jakichś mitycznych wrogów.

        • 2 5

       • Mie bylo czego okradac, poza malymi wyjatkami. Tu byl ugor i kamieni kupa.

        • 0 1

       • FAKT :(

        • 0 0

      • nie stać na mieszkania budowane z tanich materiałów na kupionych od miasta działkach

       robotnik na czarno biega po 18 zl za godzinę a jeden metr kwadratowy min. 9000

       to jest dopiero absurd

       • 6 0

     • "własne" ? (2)

      WŁASNE????? czy spółdzielcze, czyli państwowe??? A te mieszkania, wczasy, kolonie za free w tamtych czasach spłacamy do tej pory...... Masz "dobrą" pamięć - nie ma co......

      • 5 12

      • Co jest złego w mieszkaniach spółdzielczych, pracowniczych czy państwowych? (1)

       Fakt jest taki, że ludzie mieli godne życie, pewną pracę, 8h czas pracy, budowało się więcej mieszkań niż teraz.

       • 10 1

       • Bredzisz z tym 8 h czasem pracy. Chciałeś cos więcej , to albo nadgodziny albo złodziejstwo, albo umiejscowienie się w układzie partyjno, związkowym, kolesiowym układzie. Mieszkan tez budowalo sie duzo mniej.

        • 2 3

     • A jaki procent Twojego pokolenia mial taki przywilej? No slucham. Bo ze nie wszyscy, to nawet dzisiejsza mlodziez nie uwierzy.

      • 1 0

  • .

   ...i co sie zmieniło ... teraz masz legalny"pewex" wszystko jest wszystko widzisz, ale nie każdy może go mieć

   • 20 14

  • A teraz

   najbardziej kolorowe są reklamy, w których mówią ci kupuj, kupuj, kupuj...

   • 19 6

  • (5)

   a ja jako kilkuletnie dziecko pamiętam ten okres jako bardzo radosny. Stalismy w kolejkach, było rodzinnie, wesoło, wszyscy się znali. Pamietam, ze sąsiad sąsiadowi kolejke trzymal. Dzieci wychowywaly się razem na podworku. Znalo się sasiadow z imienia i nazwiska. Wynajdywalo się coraz to nowe gry i zabawy z niczego. Pilka można się było bawic na wiele sposobow. Podobalo mi się, ze z sąsiadami wymieniamy się maka, cukrem, ze przy tym tworza się wiezi społeczne. Zawsze byli jacys znajomi, jacys goście. Jako dziecko tak to widziałam. Niewazne, ze ci znajomi i goście rozmawiali o ważnych sprawach, dla mnie to było jak rodzina. Lubilam to. Mysle, ze większość małych dzieci tak wtedy do tego podchodzila. My byliśmy w większym gronie, bawiliśmy się jak rodzice w kolejkach stali. To rodzice mieli problemy, o których nie mogliśmy wiedzieć. Zycie dzieci, nawet w biedniejszych rodzinach, było paradoksalnie bogatsze niż obecnie przy tych wszystkich telefonach, komputerach, dodatkowych zajęciach.

   • 46 6

   • (1)

    Dzisiaj za to dzieci nie znają się nawet na jednej klatce

    • 23 2

    • Ale w necie maja wiecej przyjaciol.

     To sa inne czasy, a ludzie zawsze wspominaja dobrze swoje dziecinstwo

     • 5 5

   • (2)

    Oranżada w woreczkach ;), gra nożem w matke i ojca, podchody , samoloty , turlanie się z górki , gra w kapsle ;) i co uwielbiałem- siedzenia w autobusie ogórku;)...Wiele by opowiadać ale byłem szczęśliwym dzieckiem, do wieczora na dworze czas się spędzało..

    • 35 2

    • (1)

     to były czasy. Czasem mysle sobie, ze jestem dinozaurem, bo mysle, jak to było za malucha, a to było raptem 25-30 lat temu. Ale kurcze to naprawdę były czasy. Sasiad dzieciaka popilnował, cukier pozyczyl, z okna wygladalo się kto jest z dzieciakow i się wychodzilo. A później dochodzili kolejni. Albo mama z okna "oooobiiaaaaadddd", albo " maaaamooooo, maaaamoooo, mamoooooo rzuc 2 zl na loda" :) później weszly domofony i to już nie był ten klimat;) nasze dzieci nie przezyja polowy, 20% tego co my. Wielka szkoda. My się staramy cos przemycić, ale widze, ze niektórzy rodzice patrza się dziwnie. Ich dzieci tablety, srety, a nasz na plac zabaw i dawaj w klase:)

     • 20 2

     • A moi rodzice i dziadkowie to dopiero mieli fajnie. W jednej izbie w parenastu robili za fornala.To dopiero były wiezy rodzinne i sąsiedzkie. I jeszcze pełnia szczęścia, jak dziedzic dal pare groszy - zamiast pokazać gola d , jak się zdarzało.

      • 0 1

  • Nikt nie pracował, to czego się można było spodziewać

   • 0 9

  • Zgadza się

   Ale też okres w którym opłaty za prąd, mieszkanie były czymś o co człowiek się nie martwił ponieważ były niskie. Kawiarnie imresteuracje były pełne ludzimdomtego,stopnia ,że trzeba było czekać na stolik. Otoczenie może i było kolorystycznie szare , ale życie za to łatwiejsze i bardziej wesołe.

   • 3 2

  • Za dużo zdjęć czarno białych się naogladales!

   Życie wcale nie było takie czarno biało szare! Było słońce, niebo niebieskie, zimy że śniegiem, wiosny kolorowe...a życie...nie mniej ciężkie jak teraz

   • 2 0

  • dzisiaj ludzie też szaży

   a do tego puści, zakłamani, wylęknioni i obłudni.

   • 2 0

 • Wstyd ptezesie (5)

  Niech PiS nie podszywa sie po rocznice 13 grudnia.To niegode, ze komunista Jasinski razem z prezesem beda udawac, ze walczyli z komuna.Wstyd panie prezesie Kaczynski.

  • 199 84

  • Rysiu, idź się połóż. (1)

   Najlepiej z Anką z postu wyżej , bo podobnie ględzicie.

   • 14 36

   • ty jednak jesteś tylko głupi jasiu ...

    • 16 5

  • III RP to PRL-bis

   To fakt, że socjaliści teraz nazywają się europejczykami i nadal żądzą. Ten fakt nie zmienia tej prawdy, że komuna to terror i zamordyzm, a pałowanie to była norma. Oczywiście swoich towarzyszy nie pałowali, ale wolności słowa nie było, był terror. Katyń i Popiełuszko to tylko symbole tamtej epoki.

   • 5 4

  • ciekawe

   Jasiński a Kryze a dzisiaj Piotrowicz który drwi sobie z ludzi i ciągle głupio się śmieje, co do wstydu, honoru i odpowiedzialności to oni go nie mają. Kaczyński który nic sobie nie robił bo wiedział ze w kazdej sytuacji obroni go ojciec.Jak się nie wierzy polskim portalom internetowym to można życiorysy rodziny Kaczyńskich poczytać na zagranicznych.

   • 7 3

  • Rysiu zjedz Snickersa

   Przecież wszyscy wiemy, że Wałesa ... sam z goła klatą na murzę niczym rambo całą Polskę przed komuną obronił, no co ty Rysiu ... POhistorii nieczytałeś ? toć to proste ... rysiu

   • 4 5

 • nie miałam dostępu do baltony, pewexu...i dodatkowych kartek... (4)

  nie miałam ładnych ciuchów, i tata musiał wracać z duszą na ramieniu po drugiej zmianie do domu....
  pamiętam, pamiętam,,,
  ale cieszę się że takie czasy mimo teraźniejszych złych...nie wrócą....
  taką mam nadzieje.....

  • 140 31

  • duże zmiany teraz? (1)

   Teraz pewnie masz wille i Lexusa.

   • 7 7

   • Mam własne mieszkanie na które sam uczciwie zapracowałem , cudowną rodzinę żonę i 2 dzieci , kokosów nie mamy , nie stać nas na zagraniczne wakacje ale jest miłość i zrozumienie .A nader wszystko cennym jest że jesteśmy zdrowi . Pozdrawiam wszystkich już Świątecznie .

    • 0 0

  • .. oczywiste ,że nie wróca, ale badź pewna ,że ja w Twoim wieku byłam szczęsliwsza niż moje dziecko obecnie :(

   praca była dla mnie przyjemnością, były zawierane szczere przyjaźnie, niektóre przetrwały do dzisiaj , chodziło się wspólnie na imprezy, gościło się wspólnie w domach, były motyle w brzuchu , randki .... było wesoło, a obecnie młodzi mają nudyyyyy jak widzę ich randki, to mi ich żal:( nos w laptopie, albo tabletach ... gdzie te wzruszenia, gdzie te pierwsze pocałunki ukradkiem to było entuzjastyczne :)

   • 17 4

  • jestes beznadziejna co oznacza terazniejszych zlych

   • 3 2

 • (18)

  szkoda tamtych lat... teraz ludziom w d*pskach się przewraca i kupują ośmiolatką tablety i iPhony.

  • 163 56

  • albo ortografa walisz albo zgłoś to na policję (1)

   • 28 9

   • Ortografa? takie słowo nie istnieje. Zgłoś sie na policje :)

    • 1 2

  • jak można napisać "ośmiolatką'' ? :/ (9)

   • 17 6

   • Zwłaszcza osoby pamiętające tamte czasy... Dziwne. Wtedy nie było dysleksji ani innych dysfunkcji, pisało się poprawnie, bo inaczej był wstyd.

    • 25 4

   • normalnie ... przez - "ą" , a co ???

    • 3 7

   • Polacy (2)

    Kupują ośmiolatkom , ośmiolatkom ! wypasione tablety, na Pierwszą Komunię , to z tej biedy ...

    • 12 1

    • móżdżku, iphone jest tańszy (1)

     i bardziej dostępny niż umowa o pracę, stabilność zatrudnienia czy 8h czas pracy. Mysl to nie boli.

     • 4 8

     • A mózg to nie brwi, nie domalujesz :)

      • 3 0

   • Normalnie. (1)

    Ja jestem ośmiolatką. I jak czasem idę do sklepu po zakupy dla mamy, to mama kupuje ośmiolatką. ;D:D

    • 1 5

    • Zapraszam na plebanię.

     • 0 0

   • (1)

    Jak można zacząć nowe zdanie od małej litery? :)

    • 2 0

    • o, tak

     • 0 1

  • (1)

   Wierz mi, że wtedy też by kupowali. Właściwie kupiliby wszystko, gdyby tylko coś pojawiło się w sklepie. Coś poza bułkami i octem.

   • 12 5

   • Ciekawostka..

    Niby na półkach były tylko ocet i bułki, ale jakoś każdy potrafił sobie zorganizować wszystko. Ludzie mieli pracę, dostawali social, mieszkania zakładowe. Dzisiaj możesz wszystko dostać w sklepie, ale skąd brać na to pieniądze, skoro pracy brak i większość żyje na kredytach ?
    I niby wtedy było gorzej ?

    • 3 4

  • ja nie mam iPhona

   :(

   • 2 3

  • No, właśnie miałem taki zamiar ale w porę się opamiętałem.

   • 1 1

  • Pytanko:

   Jak się płaci ośmiolatką?

   • 1 1

  • tobie siepoprzewracało, że nie uczyzłeś się w szkole.

   • 0 1

 • A Kosycarz fotografował wszystko (3)

  ale chyba nie wszystkie zdjecia jeszcze uwolnił od cenzury autorkiej

  • 75 8

  • (1)

   A co to jest cenzura autorska? :)

   • 7 5

   • Eee...

    Że w domu może trzymać milion innych zdjęć, ale wybrał tylko te które widzimy?
    To nie tak, że pokazał wszystko co ma.

    • 6 3

  • no.. bo umarł....

   • 1 2

 • co wy wiecie o stanie wojennym i o walkach ulicznych na ulicach Gdanska?? (30)

  mialem 24 lata i bralem udzial we wszystkich walkach z zomowcami ktore sie odbywaly na naszych ulicach ,gdy wracalem do domu smierdzialem gazem i bylem brudny i mokry, i nie wypinam piersi zeby mi przypinali medale.A ci co sa w rzadzie chowali sie za naszymi plecami,i gdybym wiedzial ze bedzie tak jak jest to bym palcem nie ruszyl ZOSTALISMY OSZUKANI!!!

  • 274 47

  • (3)

   Teraz to co drugi mówi, że walczył...

   • 32 23

   • bo walczyły miliony matole, każdy kto był w ówczesnej Solidarności walczył (2)

    każdy tak jak mógł, czy umiał, a nawet Ci, którzy tylko byli jej członkami dawali tę siłę, siłę wielkiego związku solidarnych w biedzie ludzi

    • 40 12

    • (1)

     Ale cię poniosło...
     Przestań głupoty pisać.

     • 6 23