Fakty i opinie

1,5 tys. śmietników na trójmiejskich plażach

Najnowszy artukuł na ten temat Wielkie sprzątanie plaż w Gdańsku i Gdyni
Plaża Stogi Śmietniki na plaży Stogi
Plaża Stogi Śmietniki na plaży Stogi fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Praktycznie nie ma tygodnia, by nasi czytelnicy nie informowali nas w Raporcie z Trójmiasta o przepełnionych śmietnikach. Żaden z sygnałów nie dotyczy jednak trójmiejskich plaż. Nad morzem ustawiono w sumie około 1,5 tys. kubłów, a wywożone z nich śmieci, zwłaszcza w sezonie, liczone są w tonach.Jak oceniasz czystość trójmiejskich plaż w sezonie?

jest czysto, bo plażowicze dbają o to, by zostawić po sobie porządek 6%
jest czysto, bo działają odpowiednie służby, ale zachowanie plażowiczów pozostawia wiele do życzenia 47%
jest średnio - plażowicze często zostawiają śmieci i trzeba długo czekać, żeby ktoś to sprzątnął 32%
jest kiepsko - wygląda jakby nie było komu sprzątnąć bałaganu na plażach 15%
zakończona Łącznie głosów: 329
Sezon plażowy już w pełni zagościł w Trójmieście. Wraz z nim powraca jednak problem przepełnionych śmietników i odpadów rozsypanych wokół nich na piasku.

Miejscy urzędnicy zapewniają jednak, że robią wszystko, by do takiego widoku nie dopuścić - codziennie z miejskich plaż zabierane są dziesiątki ton śmieci.

Z obserwacji naszych czytelników wynika, że efekty działań służb porządkowych są co najmniej zadowalające.

- W tym roku naprawdę trzeba się postarać, żeby znaleźć przesypujący się "plażowy" śmietnik. A jeżeli już jakiś trafi się po weekendowej imprezie, to dość szybko odpadki są zbierane i sprzątane - zauważa pan Krzysztof z Sopotu.
Jak "śmietnikowe" statystyki wyglądają w poszczególnych miastach?

Ponad 400 śmietników w GdyniNa administrowanych przez Gdyńskie Centrum Sportu plażach znajduje się 440 koszy na śmieci:

  • plaża na Babich Dołach - 60 śmietników
  • plaża w Śródmieściu - 100 śmietników (plus 20 kolejnych na placu zabaw),
  • plaża w Redłowie - 100 śmietników,
  • plaża w Orłowie - 120 śmietników,
  • plaża na Oksywiu - 40 śmietników.


- Kosze opróżniane są codziennie. W ciągu dnia na plażach funkcjonują też osoby dyżurne, które na bieżąco zbierają śmieci i reagują w przypadku pełnego wypełnienie koszy - tłumaczy Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS.
Łączny koszt sprzątania w tym roku szacowany jest na 871 tys. 673 zł. Z czego za samo opróżnianie koszy wraz z kosztem osoby dyżurnej sprzątającej to koszt rzędu ponad 150 tys. zł brutto.

Plaże w Trójmieście. Gdzie wybrać się nad wodę?Wyrzucasz butelkę? Najpierw ją zgnieć- Liczba koszy, podobnie jak wypoczywających na plażach osób, nie zmieniła się istotnie w ostatnich latach. Przyczyną zapełnienia koszy najczęściej nie jest bezpośrednio brak śmietników. Powód jest prozaiczny - opakowania nie są zgniatane, a do koszy trafiają np. puste, ale zakręcone niezgniecione butelki. Tak prosta niewymagająca wiele pracy czynność wpływa istotnie na zapełnienie śmietników - zaznacza Brutel.
Gdyńscy urzędnicy podkreślają, że liczba śmietników jest monitorowana. Zaznaczają, że jeżeli kosze byłyby stale przepełnione, to będzie to oczywisty sygnał do dalszego działania.

- Obecnie jednak jest ona optymalna - niezależnie od tego, w którym kierunku z miejsca wypoczynku poruszać się będzie osoba wypoczywająca, to w zasięgu wzroku i dosłownie kilku kroków znajdzie ona kosz. Gdyby jednak ustawić ich jeszcze więcej, można by spodziewać się przeciwstawnych opinii, że na plaży na każdym kroku są śmietniki - zaznacza Paweł Brutel.

Śmietniki średnio co 25 i 50 metrówW Gdyni kosze rozstawiane są średnio w odległości co ok. 25 metrów od siebie w rejonach plaż strzeżonych (tj. w Babie Doły, Śródmieście, Redłowo, Orłowo) i w odległości średnio co 50 metrów od siebie w rejonie plaży Oksywie.

Tak wygląda sprzątanie plaż w Trójmieście. Materiał z 2019 r.


- Najlepiej widać to rano, kiedy plaże są sprzątane, czyszczone i poddawane napowietrzaniu - wtedy są puste i widać kosze ułożone w rzędach tworzących siatkę obejmującą całą plażę - zaznacza nasz rozmówca.

Ponad 300 śmietników w SopocieW Sopocie na plażach ustawionych jest ok. 310 koszy. Są one opróżniane do godz. 9 rano i od godz. 9 do godz. 21 na bieżąco, aby nie dopuścić do przepełnienia.

- W czerwcu wywieziono ok. 136 metrów sześciennych śmieci - tłumaczy Marek Niziołek z sopockiego magistratu.
Urzędnicy z kurortu tłumaczą, że jak do tej pory liczba śmietników była wystarczająca, ale jeżeli okaże się, że śmieci jest więcej, kolejne kosze zostaną dostawione.

- Śmietniki (do segregacji: szkło, papier, plastik) są ustawione po obu stronach wejść na plażę - przypomina Niziołek.

800 plażowych śmietników na gdańskich plażachW Gdańsku na plażach znaleźć można 800 śmietników pojemników o pojemności minimum 100 l. Również i tu są one opróżniane na bieżąco w ciągu dnia i w godzinach porannych. Kosze ustawiane są przy wszystkich wejściach na plażę oraz na plaży co 100 m. Więcej śmietników znaleźć można w obrębie kąpielisk.

Usługa utrzymania czystości przez jeden dzień, wraz z ustawieniem pojemników, ich opróżnianiem, wywozem odpadów i utylizacją wynosi:

  • w rejonie Wyspy Sobieszewskiej - 780 zł netto
  • w rejonie plaży na Stogach - 780 zł netto
  • w rejonie plaży od falochronu zachodniego do granicy z Sopotem - 780 zł netto


- Do tej pory, nie było sygnałów świadczących o tym, że jest za mało śmietników. Oczywiście, gdy zajdzie taka potrzeba ich liczba zostanie zwiększona - zapewnia Jędrzej Sieliwończyk z UM w Gdańsku.

Pokoje i mieszkania do wynajęcia przy plaży. Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »