Fakty i opinie

stat

150 filmowych powodów, by odwiedzić Trójmiasto

Pierwsze kompendium wiedzy o filmach kręconych w Trójmieście
Pierwsze kompendium wiedzy o filmach kręconych w Trójmieście mat. prasowe

Która część Gdyni zagrała bezludną wyspę, czego szukał Donald Sutherland na Polance Redłowskiej, w którym odcinku serialu "Czterej pancerni i pies" królowała torpedownia z Babich Dołów? Te i wiele innych sensacyjnych historii filmowych z Trójmiastem w tle można poznać podczas spacerów filmowych po Trójmieście.Gdyby policzyć wszystkie filmy które po II wojnie światowej nakręcono w Polsce, rachunek wyniósłby 2 tysiące. Około 150 z nich kręcono w Trójmieście, czyli nawet więcej niż w Warszawie. Skąd taka popularność, zapytałbyś czytelniku? Z różnorodności i piękna krajobrazu, bogactwa historycznego i niespotykanych nigdzie indziej plenerów - odpowiedziałaby Katarzyna Fryc, dziennikarka, która stworzyła kompendium wiedzy o produkcji filmów w Trójmieście.

- Filmowy spacerownik po Trójmieście to przewodnik, plan ośmiu tras, którymi można udać się śladem najsłynniejszych polskich produkcji filmowych - opowiada autorka Katarzyna Fryc. - Trzy trasy wiodą ulicami Gdańska, dwie zakamarkami Sopotu, trzy zaś biegną w Gdyni, czyli tam, gdzie w najbliższą sobotę rozegra się plan najbliższego spaceru.

Wyprawa gdyńska rozpocznie się w Orłowie w samo południe. Trasa będzie wiodła ulicami tej dzielnicy, o której opowie gość specjalny - Sławomir Kitowski.

- Bywali tam twórcy popularnych seriali m.in. "07 zgłoś się", "Czterdziestolatek, dwadzieścia lat później", kryminałów "Ostatni kurs" Jana Batorego ze Stanisławem Mikulskim, będącym tuż przed sławą odtwórcy Hansa Klosa, czy filmu "Titanic", który nakręcono w 1943 roku, na zamówienie Goebbelsa - wylicza Katarzyna Fryc.

Trasy filmowe zawarte w przewodniku wiodą jedynie śladem polskich filmów. Ten kto wybierze się jednak w jedną z podróży, będzie miał niepowtarzalną okazję poznania historii i anegdot nigdzie dotąd nieuwiecznionych, które samą autorkę książki wprowadziły w zdumienie.

- Okazało się że np. sceny do niektórych filmów science fiction kręcone były na plaży w Babich Dołach po to, by uwiecznić znajdująca się tam torpedownię ("Srebrny glob" reż. Andrzej Żuławski, "Superwizja" reż. Robert Gliński)- wspomina autorka.- Ciekawa jest też historia pobytu w Gdyni amerykańskiej gwiazdy Omara Sharifa, który na Polance Redłowskiej zagrał kloszarda. Na fali zainteresowania Polską powstały tu także zdjęcia do "Prominenta". Zdjęcia kręcone były m.in. w Stoczni Gdańskiej, a na planie filmowym pojawił się między innymi sam Donald Sutherland.

Te i inne anegdoty można poznać podczas spacerów po Trójmieście. Najbliższy w sobotę 15 sierpnia, start o 12.00 w Gdyni-Orłowie.

Kolejna podróż śladami gdyńskich filmów 12 września. Bohaterem spaceru będzie centrum Gdyni, które zagrało między innymi w nominowanym do Oskara filmie "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Opinie (68) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.