Fakty i opinie

19 rodzin w nowych mieszkaniach TBS w Letnicy

Wśród osób, które odebrały nowe mieszkanie w TBS-ie w Letnicy, jest pani Anna wraz z córkami Polą i Martyną.
Wśród osób, które odebrały nowe mieszkanie w TBS-ie w Letnicy, jest pani Anna wraz z córkami Polą i Martyną. fot. Dominik Paszliński / Gdansk.pl

19 nowych mieszkań w Letnicy oddało do użytku komunalne Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To pierwsza taka inwestycja na Pomorzu i jedna z niewielu w kraju, w których skorzystano jednocześnie z trzech rządowych programów.Czy w Gdańsku jest wystarczająco dużo mieszkań TBS?

tak, nabory idą sprawnie, a mieszkańcy szybko dostają lokale 11%
raczej tak, ale proces ich przydzielania spowalnia biurokracja 8%
raczej nie, wciąż brakuje takich mieszkań 26%
nie, mieszkańcy czekają po kilka lat na własne lokum 55%
zakończona Łącznie głosów: 1111
Z powodu reżimu sanitarnego związanego z pandemią w uroczystości przekazania kluczy do mieszkań wzięły udział jedynie cztery rodziny, a samo wydarzenie - inaczej niż zazwyczaj - miało raczej charakter symboliczny.

19 mieszkań wyposażonych "pod klucz"W dwóch budynkach GTBS znajdujących się przy ul. NiecałejMapkaMichnyMapka w Letnicy powstało 19 lokali mieszkalnych wykończonych "pod klucz".

- Mieszkania są wyposażone: w łazienkach w pełną armaturę sanitarną, glazurę na ścianach i terakotę na posadzkach, w kuchniach w kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną i zlewozmywak na szafce, na posadzkach wykładziny dywanowe i PCV oraz drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń. Wewnątrz każdego lokalu zostało wyodrębnione pomieszczenie gospodarcze - mówi Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czytaj także: 35 rodzin w nowym budynku TBS na Dolnym Mieście

Spośród 77 pozytywnie zakwalifikowanych rodzin zostało wybranych 19, które otrzymały mieszkanie w GTBSŁącznie do urzędu w ramach naboru do programu wpłynęły 153 wnioski. Spośród nich pozytywnie zostało zakwalifikowanych 77 wnioskodawców. Odmowy dotyczyły niespełnienia kryterium dochodowego, kryterium posiadania centrum życiowego lub złożenia wniosku po terminie ustalonym w regulaminie.

- Spośród 77 pozytywnie zakwalifikowanych zostało wybranych 19 rodzin, które otrzymały największą liczbę punktów. Z tego 17 rodzin z kolejki oczekujących w Urzędzie i dwie rodziny, które dotąd nie ubiegały się o pomoc mieszkaniową - dodaje Olimpia Schneider.
Najdłużej oczekującą była osoba, która wniosek złożyła do urzędu w 2010 r. Wśród osób zakwalifikowanych znalazły się także trzy z niepełnosprawnościami, w tym jedna ze znaczną i dwie z umiarkowaną niepełnosprawnością.

Żeby dostać klucze do nowego mieszkania, lokatorzy musieli wpłacić kwotę 15 proc. kosztów budowy lokalu oraz równowartość czynszu za 12 miesięcy.

Mieszkania są wykończone "pod klucz".
Mieszkania są wykończone "pod klucz". fot. Dominik Paszliński / Gdansk.pl

Trzy rządowe programy na realizację inwestycjiDzięki połączeniu trzech rządowych programów możliwa była realizacja inwestycji w Letnicy. To pierwszy taki przypadek w woj. pomorskim i jeden z niewielu w całym kraju.

- Zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów, tj. programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC), programu finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat i programu "Mieszkanie na Start", umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu - kończy Olimpia Schneider.
Łącznie na zasadach dofinansowania preferencyjnym kredytem oraz bezzwrotnego wsparcia udało się pozyskać ponad 2,8 mln zł.

Aby partycypować w TBS, należy wpłacić 10-15 proc. wartości mieszkania. Nie jest to mała kwota, ale często jest mniejsza niż wkład własny przy kredycie na własne mieszkanie. Nie wiążą nas też żadne odsetki, które w przypadku kredytu są bardzo wysokie. Mimo wszystko mieszkanie w TBS nie należy do nas, możemy je tylko wynajmować na długie lata. W przypadku śmierci członkowie naszej rodziny otrzymają w spadku jedynie pierwszeństwo do najmu tego mieszkania.

Na Dolnym Mieście przy ul. Wróblej 23Mapka TBS Motława buduje 39 kolejnych lokali. Można o nie aplikować w magistracie do 28 września 2020 r.

Opinie (294) ponad 20 zablokowanych

 • 500 plusy ?? A mi kto da ??

  • 150 56

 • Niby TBSy, a potem Quashqai czy Audi A8 w garażu.

  A lokalizacja, blisko morza...

  • 253 25

 • zapracuj, albo popieraj wolnościowców. Którzy jako jedyni niezmiennie głoszą prawdę: kto nie pracuje ten niech i nie je

  Stop socjalizm!!

  • 28 23

 • Odważnie pokazać twarz...

  ...w tym kraju hejterów i narzekaczy. Wiecznie źle, wiecznie nie pasuje. Już jest jeden komentarz ,jak to piszę , o 500 plus i kto mi da. Żenada. Nie jesteś Polakiem jak takie rzeczy piszesz.

  • 76 94

 • ja jak bylem studentem to mieszkalem w piwnicy na brzeznie

  male okno z kratami, mikrofala, lozko polowe i prysznic z wc w holu ,wspoldzielony z innymi mieszkancami piwnic.

  Niby warunki gorsze niz w puszce ale my moglismy wychodzic na zewnatrz i robic kariere na miescie!

  A teraz Panie TBS'y sresy w d*** sie poprzewracało.

  • 61 75

 • rewelacja.

  człowiek tyra od rana do wieczora, wiecznie problemy, urzedy cisną na każdym kroku i traktują jak przestępce. o wszystko trzeba samemu starać albo nawet walczyć. kredyt na mieszkanie (jak się nie dostanie od mamusi albo w spadku). a tu prosze - mieszkanko, 500+, dodatki z opieki, na swieta paczki, zniżki, wyprawki, bilety itd... czadowo. odechciewa sie wszystkiego

  • 216 51

 • ja to samo

  tyle, że bez okna i mikrofali krezusie :-)

  • 14 1

 • "Na Brzeźno" pewnie z Braniewa zjechałeś?

  • 33 4

 • Niech kupia wlasne mieszkania

  Niech kupia sobie własne mieszkania A nie żerowac. 500 plus mają, mieszkania tbsy mają, od Panstwa dostają zapomogi. Nic tylko nieradzic sobie w życiu i Panstwo pomoże. Ja mam kredyt na mieszkanie, z 500 plus nie korzystam, i nikt mi nic za darmo nie da..? Gdzie tu sprawiedliwość..?

  • 168 66

 • Na Brzeźnie?

  Niewiele wyniosłeś z edukacji

  • 28 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.