• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

200 lat teatru na Targu Węglowym

K.K.
29 listopada 2001 (artykuł sprzed 21 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Teatr "Wybrzeże" pięknieje
Rozpoczęła się trzydniowa polsko-niemiecka sesja naukowa, "200 lat teatru na Targu Węglowym", w Ratuszu Staromiejskim, w Gdańsku. O architekturze gdańskiego teatru, źródłach do badań, początkach rozwoju, publiczności, spektaklach mówią architekci, historycy, teatrolodzy, muzealnicy, bibliotekarze, archiwiści. W galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury otwarto okolicznościową wystawę.

Po raz pierwszy specjaliści z Polski i Niemiec mówią o dziejach teatru gdańskiego jako całości. Wśród znakomitych referentów nie zabrakło gdańskiego teatrologa, prof. Jana Ciechowicza, którego porosiliśmy o refleksję nad przyszłością Teatru "Wybrzeże".

- Chciałbym, aby był to teatr na miarę najświetniejszych dokonań Iwo Galla, Zygmunta Hebnera, Stanisława Hebanowskiego. Żeby przygotowywano tu prapremiery polskie i zagraniczne. Powinien to być teatr dla ludzi, jak chce Maciej Nowak, ale, nie płaski, deserowy, włącznie rozrywkowy i wulgarny, bo bywa. Sytuacja ta jest również konsekwencją kaskaderskiego gestu, którym jest przystąpienie do generalnej przebudowy gmachu - stwierdził Jan Ciechowicz.

Mowa była na sesji o trzech teatrach na Targu Węglowym. To, co zaprojektował w środku budynku prof. arch. Stanisława Fischer z zespołem upoważnia do stwierdzenia, że powstanie teatr czwarty.

- Poczekajmy na premierę "Hanemanna" w wersji Izabelli Cywińskiej, który otworzy nową gdańską, przebudowaną, dużą scenę i będzie świetnym przedstawieniem, w co wierzę.

W galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury otwarto wystawę "200 lat teatru na Targu Węglowym". Ekspozycja, złożona z dokumentów, kostiumów, rekwizytów, plakatów i in., ma układ chronologiczny. Zaczyna się od przypomnienia wydarzeń z 3 sierpnia 1801 roku, kiedy to teatr zanaugurował działalność. Z tego okresu pochodzą dwa autentyczne afisze oraz cegła z fundamentów najstarszego gmachu.

Następnie pokazane są eksponaty dokumentujące kolejne ważne okresy z życia teatru. Oglądamy oryginalny plakat z 1804 roku zespołu baletowego, który przyjechał na gościnne występy z Warszawy. Litografie i afisze są świadectwem pobytu w Gdańsku teatru Wojciecha Bogusławskiego w 1811 roku.

Jedna z plansz przypomina zaginiony zawód afiszera, który chodził po mieście z trąbką lub z bębenkiem i sprzedawał afisze, bilety, programy. Zaprezentowane są wizeruki kolejnych dyrektorów teatru.
- Pokazujemy dokumenty z realizacji różnych wersji "Hamleta" na przestrzeni 200 lat działalności teatru - dodaje Mieczysław Abramowicz, współkomisarz wystawy.

Plakaty i zdjęcia dokumentują okres powojenny teatru, który rozpoczynał działalność w Gdyni. Oglądamy zdjęcia młodych aktorów: Zbigniewa Cybulskiego, Władysława Kowalskiego i in. Pokazany jest projekt odbudowy teatru prof. Lecha Kadłubowskiego. Prezentację wieńczą wizualizacje projektu, trwającej obecnie, przebudowy gmachu.
W ratuszowym Gabinecie Burmistrza zgromadzono przedmioty i dokumenty ze zbiorów Jakuba Kabruna, który przed 200 laty współfinansował budowę teatru. Ze zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego. Są tam między innymi litografie Daniela Chodowieckiego i innych znakomitych gdańskich grafików.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie (1)

  • Teatr Wybrzeże powraca

    Cieszę się na myśl o wystawieniu sztuki w oparciu o tak znakomitą opowieść jaką jest dla mnie"Hanemann" Pana Chwina. Jako mieszkanka Gdańska łaknę takich wydarzeń Jest nadzieja,że odważne pomysły Macieja Nowaka odrodzą Teatr w naszej prowincji kulturalnej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane