Wybrano projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte
Rekonstruktorzy na Westerplatte.
fot. Sławomir Dziurlikowski
Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów to uruchomiony właśnie projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jego zadaniem ma być szkolenie i jednoczenie rekonstruktorów odtwarzających armię II RP. Powstanie Centrum oznacza poważne prace budowlane na terenie dawnej składnicy.
Pod koniec listopada wiceminister kultury Jarosław Sellin powołał na stanowisko dyrektora ds. programowych nowo tworzonego Muzeum Westerplatte Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, wieloletniego popularyzatora wiedzy o dziejach Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Pomysł utworzenia Muzeum Westerplatte nie jest niczym nowym, to powrót do idei z pierwszej dekady lat 2000. O pomyśle pisaliśmy m.in. w artykule Nowe Westerplatte odniesie sukces? w 2007 r. Pomysł utworzenia muzeum został jednak zarzucony, gdy rząd zdecydował o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dziś idea wróciła (choć wciąż nie ujawniono żadnych konkretów na ten temat) i to właśnie związany z Wójtowiczem profil facebookowy "Muzeum Westerplatte", poinformował o utworzeniu Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów.
Czytaj także: Czego Luftwaffe szukało na Westerplatte we wrześniu 1939 r.
Czym ma być Centrum? Ośrodkiem, gdzie rekonstruktorzy staną się "Żywą Historią" Westerplatte. Będą mogli również służyć pomocą i wiedzą w pracach oraz działalności Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, m.in. uczestniczyć w pracach archeologicznych i przy rekonstrukcji obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej, odtwarzać polowe stanowiska obrony Składnicy, oprowadzać turystów, współorganizować konkursy dla dzieci i młodzieży.
Dodatkowo zadaniem CWR będzie przygotowanie inscenizacji walk na Westerplatte z reaktywowanymi "Bitwą o Fort" i Manewrami Polowymi na Westerplatte oraz współorganizować zawody dla rekonstruktorów "Puchar Muzeum Westerplatte" i cykl zawodów o Puchar CWR.
Ideą CWR jest także, by raz w roku na Westerplatte przed Prezydentem RP stawiło się ok. 200 rekonstruktorów WP II RP, czyli praktycznie pełny stan Załogi Składnicy z 1939 roku wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem (Projekt "Załoga Westerplatte"). CWR ma także koordynować przygotowania do filmu wojennego "4.48" oraz uczestniczyć w jego produkcji.
Inscenizacja walk na Westerplatte. Materiał archiwalny
Rekonstruktorzy będą mogli poszerzać swoją wiedzę korzystając z archiwum i biblioteki Muzeum, szkolić się z obsługi broni i sprzętu WP II RP wykorzystując m.in. zbiory Muzeum np. CKM wz. 30, RKM wz. 28, armaty wz. 02 i wz. 36, moździerz wz. 31 i wiele innych typów uzbrojenia.
Na terenie składnicy, w jednym ze zrekonstruowanych obiektów, mają także pojawić się w przyszłości sale wykładowe z pełnym interaktywnym zapleczem dydaktycznym, a także zamknięta strzelnica dla potrzeb szkolenia strzeleckiego na poziomie zaawansowanym.
To wszystko oznacza, że na terenie dzisiejszego parku-pomnika, wkrótce mogą ruszyć poważne prace budowlane. W środowisku rekonstrukcyjnym mówi się, że twórcy koncepcji rozważają między innymi odbudowę zburzonego po wojnie skrzydła koszar, przez które obecnie przechodzi szlak spacerowy, oraz włączenie do projektu zapomnianego budynku Wartowni Nr 4 i terenów należących obecnie do Straży Granicznej.