• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

200 rekonstruktorów na przebudowanym Westerplatte?

Marek Gotard
19 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Rekonstruktorzy na Westerplatte.
  • Rekonstruktorzy na Westerplatte.
  • Rekonstruktorzy na Westerplatte.

Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów to uruchomiony właśnie projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jego zadaniem ma być szkolenie i jednoczenie rekonstruktorów odtwarzających armię II RP. Powstanie Centrum oznacza poważne prace budowlane na terenie dawnej składnicy.



Mariusz Wójtowicz-Podhorski, dyrektor ds. programowych nowo tworzonego Muzeum Westerplatte. Mariusz Wójtowicz-Podhorski, dyrektor ds. programowych nowo tworzonego Muzeum Westerplatte.
Pod koniec listopada wiceminister kultury Jarosław Sellin powołał na stanowisko dyrektora ds. programowych nowo tworzonego Muzeum Westerplatte Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, wieloletniego popularyzatora wiedzy o dziejach Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Pomysł utworzenia Muzeum Westerplatte nie jest niczym nowym, to powrót do idei z pierwszej dekady lat 2000. O pomyśle pisaliśmy m.in. w artykule Nowe Westerplatte odniesie sukces? w 2007 r. Pomysł utworzenia muzeum został jednak zarzucony, gdy rząd zdecydował o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dziś idea wróciła (choć wciąż nie ujawniono żadnych konkretów na ten temat) i to właśnie związany z Wójtowiczem profil facebookowy "Muzeum Westerplatte", poinformował o utworzeniu Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów.

Czytaj także: Czego Luftwaffe szukało na Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Czym ma być Centrum? Ośrodkiem, gdzie rekonstruktorzy staną się "Żywą Historią" Westerplatte. Będą mogli również służyć pomocą i wiedzą w pracach oraz działalności Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, m.in. uczestniczyć w pracach archeologicznych i przy rekonstrukcji obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej, odtwarzać polowe stanowiska obrony Składnicy, oprowadzać turystów, współorganizować konkursy dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowo zadaniem CWR będzie przygotowanie inscenizacji walk na Westerplatte z reaktywowanymi "Bitwą o Fort" i Manewrami Polowymi na Westerplatte oraz współorganizować zawody dla rekonstruktorów "Puchar Muzeum Westerplatte" i cykl zawodów o Puchar CWR.

Ideą CWR jest także, by raz w roku na Westerplatte przed Prezydentem RP stawiło się ok. 200 rekonstruktorów WP II RP, czyli praktycznie pełny stan Załogi Składnicy z 1939 roku wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem (Projekt "Załoga Westerplatte"). CWR ma także koordynować przygotowania do filmu wojennego "4.48" oraz uczestniczyć w jego produkcji.

Inscenizacja walk na Westerplatte. Materiał archiwalny


Rekonstruktorzy będą mogli poszerzać swoją wiedzę korzystając z archiwum i biblioteki Muzeum, szkolić się z obsługi broni i sprzętu WP II RP wykorzystując m.in. zbiory Muzeum np. CKM wz. 30, RKM wz. 28, armaty wz. 02 i wz. 36, moździerz wz. 31 i wiele innych typów uzbrojenia.

Na terenie składnicy, w jednym ze zrekonstruowanych obiektów, mają także pojawić się w przyszłości sale wykładowe z pełnym interaktywnym zapleczem dydaktycznym, a także zamknięta strzelnica dla potrzeb szkolenia strzeleckiego na poziomie zaawansowanym.

To wszystko oznacza, że na terenie dzisiejszego parku-pomnika, wkrótce mogą ruszyć poważne prace budowlane. W środowisku rekonstrukcyjnym mówi się, że twórcy koncepcji rozważają między innymi odbudowę zburzonego po wojnie skrzydła koszar, przez które obecnie przechodzi szlak spacerowy, oraz włączenie do projektu zapomnianego budynku Wartowni Nr 4 i terenów należących obecnie do Straży Granicznej.

Koszary na Westerplatte: ich odbudowa może być jedną z konsekwencji utworzenia w tym miejscu Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów. Koszary na Westerplatte: ich odbudowa może być jedną z konsekwencji utworzenia w tym miejscu Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów.
Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów swoją nazwą nawiązuje do przedwojennych ośrodków szkolenia poszczególnych rodzajów broni - piechoty, wojsk sanitarnych, czy kawalerii. To ostatnie, działające do 1939 roku w nieodległym nam Grudziądzu, doczekało się kontynuacji w postaci Centrum Wykształcenia Kawalerii Ochotniczej, szkolącego ułanów - rekonstruktorów w Małopolsce.

Miejsca

Opinie (103) 8 zablokowanych

  • Zaczyna być politycznie (3)

    Najpierw jeden rząd tworzy Muzeum II WŚ, potem nagle 8 maja 2015 r. prezydent świętuje tam Dzień Zwycięstwa, a chwilę wcześniej powstaje tam pomnik ze słowami Jana Pawła II (inicjowany przez Stowarzyszenie Godność)... Teraz zmiana rządów i tworzy się Muzeum Westerplatte... Ma się wrażenie, że każdy chce tam być... To chyba dobrze? ;)

    • 10 4

    • (2)

      Muzeum Westerplatte było planowane długo przed MIIWS, ale przegrało z PO i ich muzeum za 300mln (jakie 3 razy więcej jak to planowane na Westerplatte). Niestety ciężko znaleźć o tym informacje, ale ludzie łykają łatwo każda propagandę. Jak nie Henia ikona Solidarności to PO i ich muzeum

      • 6 3

      • (1)

        Westerplatte miało być zrewitalizowane i zrewaloryzowane za 56 mln zł (w tym budowa muzeum) do roku 2009, czyli na 70 rocznicę wybuchu II wś.
        Muzeum IIWŚ to koszt w tej chwili powoli zbliżający się do pół miliarda złotych...

        Projekt budowy Muzeum Westerplatte to idea Obrońców Westerplatte o której marzyli od zakończenia wojny. Jedynymi, którzy się tym na poważnie zajęli od 2002 r. byli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte. A jedynymi politykami, których udało im się do tego przekonać w 2005 r. byli politycy PiS, bo ani SLD, ani PO nie byli tym wcześniej (ani później) zainteresowani. I chwała tu Mariuszowi Podhorskiemu, który uparcie stoi na straży Westerplatte mimo negatywnego nastawienia do niego lokalnych władz i mediów.
        Poza tym to członkom Stowarzyszenia zostawił swój testament mjr. Ignacy Skowron, Ostatni Obrońca Westerplatte, który zobowiązał ich do tego, by Muzeum Westerplatte w końcu powstało powstało.

        • 10 4

        • Raczej idea PISowskich działaczy, którzy chcieli mieć na pomorzu swoje MPW.

          • 4 6

  • Inwestować w przyszłość a nie przeszłość (1)

    Trochę to chyba kiepski pomysł. Nie widzę przyszłości dla takiego czegoś.Brak jasnych perspektywicznych zadań.
    "Czym ma być Centrum? Ośrodkiem, gdzie rekonstruktorzy staną się "Żywą Historią" Westerplatte. Będą mogli również służyć pomocą i wiedzą w pracach oraz działalności Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, m.in. uczestniczyć w pracach archeologicznych i przy rekonstrukcji obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej, odtwarzać polowe stanowiska obrony Składnicy, oprowadzać turystów, współorganizować konkursy dla dzieci i młodzieży."
    Prace archeo przecież nie będą trać wiecznie. Odkopać, zakopać i tyle. Obiekty zrekonstruować i gotowe. Czy do odprowadzania turystów potrzeba aż Centrum Wyszkolenia Rekonstruktorów?? Oczywiście że podziwiam i szanuję ludzi którzy tym żyją, mają pasję, przybliżają historię podczas pokazów, rekonstrukcji, ale wydanie na takie Centrum setek tysięcy zł, to uważam za zbytek. Myślę że takie pieniądze można wydać z większym pożytkiem. Jak będzie ich w budżecie nadmiar, to wtedy oczywiście, niech powstanie taka atrakcja...

    • 13 14

    • Piękna idea

      Nikt jeszcze nie pisał, że to ma kosztować setki tysięcy złotych, bo po pierwsze będzie to działało przy Muzeum Westerplatte, które i tak powstanie, chyba że się znów władza zmieni i przypominanie, że Niemcy napadły na Polskę nie będzie znów trendy. Po drugie: rekonstruktorom zostanie udostępniony jakiś odbudowany obiekt, pewnie jego część. Po trzecie: centrum ma służyć i rekonstruktorom i zwiedzającym. Rekonstruktorom choćby do tego, że będą mieli warunki by rozwijać swoje pasje i doświadczenie choćby w obsłudze armat wz. 02 i wz. 36 czy innej broni, co przydaje się później podczas inscenizacji historycznych, uroczystości lub filmów w całej Polsce. Z korzyścią dla siebie i widzów. Koniec z amatorszczyzną. Wszystko pod okiem zwiedzających. Po czwarte: zwiedzający też będą pewnie mogli nacieszyć się obsługą np. ckm wz. 30, czy armaty wz. 36, a nie oglądać zabytki zza szkła lub taśmy.
      Rekonstruktorzy sami sobie to dobrze zorganizują, nie trzeba tego robić za nich.
      Wreszcie po piąte: rekonstruktorzy przestaną być traktowani jak szmaciarze: przyjedź, postój, polataj z karabinem. A za transport, wyżywienie i nocleg (i jeszcze amunicję) najlepiej zapłać sam, no bo przecież masz z tego radochę.
      No i nie mniej ważne: trochę porządku mundurowego wśród rekonstruktorów się pojawi. Bo czasem nawet na Westerplatte widać jakiś przebierańców w przerobionych mundurach KBW bajdurzących wielorybnicze historie o broni i sprzęcie :)

      • 10 3

  • (2)

    Czy wiecie że te żelbetonowe ruiny z powykręcanymi drutami zbrojeniowymi to efekt działań polskiego wojska już po zakończeniu wojny. Zwożono tam po wojnie niewypały z okolic i detonowano. Są zdjęcia zrobione tuż po zdobyciu Westerplatte przez niemców, gdzie te budynki stoją w dobrym stanie. Taka sytuacja...

    • 14 2

    • Nie polskiego wojska tylko komunistycznych debili w mundurach.

      • 5 3

    • Historyczne brednie

      Polecam się douczyć, zanim będzie Pan wypowiadał się na publicznych forach zakłamując historię... Nie polskie wojsko tylko radzieccy czerwonoarmiści, a dokładniej ich saperzy.

      • 0 1

  • Pan Podhorski szefem nowej placówki (3)

    Bardzo kontrowersyjna postać.

    • 14 6

    • Niestety. Nie wróży to dobrze temu miejscu.

      Szkoda. Bardzo szkoda.

      • 8 6

    • Semków TAK, Podhorski NIE (1)

      Niestety podobnie jak za PO, ważniejszy jest znajomek

      • 4 4

      • Wójtowicz-Podhorski i Stowarzyszenie - TAK

        Może nie wiesz, że Wójtowicz-Podhorski w 2005 roku przekonał Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do projektu budowy Muzeum Westerplatte i wyłożenia na ten cel 56 mln zł? To dzięki niemu i jego Stowarzyszeniu wyciągnięto Westerplatte z niebytu, bo inaczej byłoby tka jak było, czyli bez zmian, każdemu to odpowiadało, a już szczególnie tym, którzy 1 września nie lubią przypominać kto na nas napadł w 1939.
        Zasługami Wójtowicz-Podhorskiego dla Westerplatte można by obdzielić kilka osób. Jest znienawidzony od lat przez gdańskie układy i lokalne media polskojęzyczne za swoją patriotyczną postawę i działania społeczne oraz wytykanie lokalnej władzy jak traktują Westerplatte oraz pamięć o Obrońcach Westerplatte.

        • 6 5

  • Podhorski - malo polskie nazwisko, brzmi bardzo ukrainsko. (1)

    upa?

    • 1 18

    • Tak, tak. Podhorscy to na pewno upa :) Szczególnie krewny Pana Podhorskiego gen. Zygmunt "Zaza" Podhorski, przez wielu historyków jest oceniany jako jeden z najlepszych polskich dowódców Wojny Obronnej 1939. Albo
      Zygmunt Okołów-Podhorski, konstruktor pierwszego polskiego motocykla Sokół 1000. Albo gen. bryg. Jan "Zygzak" Podhorski z Narodowych Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski...

      • 13 1

  • historia (1)

    spróbujcie odtworzyć historyczną infrastrukturę drogową na Westerplatte z okresu wojennego mieszkałem na Wisłoujściu od 1950r i to co tam teraz stworzono niczym nie przypomina tamtego historycznego miejsca

    • 12 1

    • właśnie

      słuszna myśl,
      taki był plan zresztą w latach 2004-2007

      • 6 0

  • wow widze ze westerplatte broni sie nadal,, szacun

    • 9 1

  • Ooo, pensyjka już leci (1)

    Biura nie ma, strony nie ma, czasu pracy nie ma, ale z zawodu "dyrektor" do spraw programowych tego "muzeum" już jest! Na PZPR narzekaliście

    • 6 8

    • a skąd wiesz, że leci?

      Zapatrzyłeś się w Muzeum II WŚ. Muzeum nie ma, ale 60 etatów jest.

      • 7 4

  • Muzeum chwały oręża (1)

    Nareszcie! Jedno muzeum jest w Warszawie, dzięki któremu wiem, że powstanie w tym mieście w 1944 roku było zwycięskie, teraz się dowiemy, że na Westerplatte i w ogóle w 1939 roku wygraliśmy. To się nazywa patriotyzm

    • 6 7

    • zawsze możesz się wyprowadzić
      A wcześniej wziąć kredyt i zmienić pracę.

      • 6 5

  • muzeum zapowiedzi (6)

    ile tego już Pan Wójtowicz zapowiadał: muzeum LOW, smok kaszubski, kontenerowe... Uwierzę jak zobaczę.

    • 4 4

    • (5)

      Gdyby nie był atakowany i blokowany przez lokalne władze i lokalną sitwę, pewnie on i jego koledzy już niejedno by zrealizowali. A kiedy mieli możliwości (2005-2007) to zrobili wiele dla tego miejsca, choćby odnowili Fort (dziś ponownie ruina), czy zgromadzili wiele pamiątek i zabytków. Jestem spokojny o przyszłość Westerplatte.

      • 4 4

      • (4)

        Nieprawda, po prostu się ze wszystkimi kłócił, zamiast pójść na kompromis.

        • 6 5

        • (2)

          Nieprawda, d.pę mu obrabiali różni "przyjaciele" nastawieni na kasę jak kolega Sebuś D. z Gdyni...

          • 4 5

          • taka władza w Gdańsku (1)

            Jak pamiętam to za organizację inscenizacji historycznych Stowarzyszenie pana Wójtowicza-Podhorskiego musiało w 2005 i 2006 r. płacić grube pieniądze za użyczenie kawałka terenu Westerplatte od Urzędu Miasta Gdańska. Było o tym w mediach kiedyś.

            • 0 6

            • władza w Gdańsku i media....

              nieprzychylne idei budowy Muzeum Westerplatte ani wszelkim propatriotycznym projektom. Dlatego kasowali za użyczenie terenu, choć powinni pomóc i nie kroić kasy. Mało jej mają?
              Adamowicz jakoś od lat zapomina, żeby 1 września złożyć hołd poległym obrońcom Westerplatte na cmentarzyku. Pod pomnikiem na uroczystościach też od lat nie słychać kto na nas napadł 1 września i po co się tam w ogóle uroczystości odbywają.
              Liczę, że to się w końcu zmieni.

              • 0 2

        • Na kompromis to idą rąbane komuchy.

          • 3 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane