• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

23 metry do wspinaczki

cyg
22 października 2001 (artykuł sprzed 21 lat) 
Strażacy z Komendy Miejskiej w Gdyni, okazali się nalepsi w zawodach wspinaczkowych, które odbyły się w minioną sobotę w Gdańsku. 7 drużyn rywalizowało w konkurencjach na ściance wspinaczkowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Wrzeszczu. Janusz Szałucha, komendant pomorskiej straży podkreślił, że zwycięzcami zawodów byli wszyscy, bowiem ich umiejętności pozwalają ratować ludzkie życie.

Strażacy z Komendy Miejskiej w Gdyni, okazali się najlepsi w zawodach wspinaczkowych, które odbyły się w minioną sobotę w Gdańsku. 7 drużyn rywalizowało w konkurencjach na ściance wspinaczkowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Wrzeszczu. Janusz Szałucha, komendant pomorskiej straży podkreślił, że zwycięzcami zawodów byli wszyscy, bowiem ich umiejętności pozwalają ratować ludzkie życie.

- To najwyższy tego typu obiekt w Polsce; ma 23 metry. Dodatkowo jest to jedyna ścianka wspinaczkowa umożliwiająca przeprowadzanie ćwiczeń przez cały rok. Tor do ćwiczeń znajduję się także wewnątrz budynku - poinformował "Głos" Piotr Porożyński, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Dodał, iż remont obiektu wspomagali sponsorzy oraz Polski Związek Alpinizmu.

Uroczystość oddania ścianki wspinaczkowej do użytku, rozpoczęła się od przecięcia wstęgi. Dokonał tego z kosza mechanicznej drabiny, komendant Janusz Szałucha. Wspomagał go Artur Elwirski z grupy wspinaczkowej PCK w Gdańsku, na co dzień instruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Podczas uroczystości przekazany został również sprzęt do ratownictwa wysokościowego oraz wodnego, ufundowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

W zawodach wzięło udział siedem drużyn. Wygrali strażacy reprezentujący Komendę Miejską w Gdyni. Drugie miejsce zajęła drużyna Polskiego Czerwonego Krzyża, a trzecie Klubu Taternictwa Jaskiniowego w Sopocie. Reprezentant tego klubu Roman Paszke triumfował natomiast w klasyfikacji indywidualnej. Drugie miejsce zajęła Dorota Bańkowska z PCK, a trzecie Łukasz Korthals z Gdyni. W zawodach wzięły również udział reprezentacje Komendy Miejskiej PSP Gdańsk, Rafinerii Gdańskiej oraz International Paper z Kwidzyna. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami przydatnymi w akcjach ratowniczych na wysokości. Między innymi schodzeniem na linie z piątego piętra oraz wspinaniem się po drabince linowej.

- Ścianka do ćwiczeń wspinaczkowych będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym. Liczymy, że nie są to ostatnie tego typu zawody. Z pewnością będą z niej korzystać również inne służby; grupy antyterrorstyczne policji oraz Straży Granicznej - podkreślił Piotr Porożyński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Głos Wybrzeżacyg

Opinie (3)

 • Materace to podstawa

  Tak .... to bardzo wspaniale że powstał "nowy" obiekt sportowy, a nie kolejny kościół. Ważne jednak jest bezpieczeństwo,dlatego też materace na takim obiekcie to podstawa. Pamietajcie o tym jak bedziecie odpadać od ściany bo 23 metry to strasznie dużo.

  • 0 0

 • Sprostowanie

  Zawody (w kategorii indywidualnej) wygrał Jacek Pyszka, a nie jak podał autor ("cyg") "Roman Paszke" (ciekawe czy chodziło mu o kapitana R.P.???). Warto było "cyg"-owi dokładnie się dowiedzieć o zwycięzcach!

  • 0 0

 • Ścianko OK, dziennikarze nie...

  Oj bzdury, bzdury, w artykule z głosu (cóż to za gazeta) nie tylkko nie wiedzą, ale i nie chcą wiedzieć. niemal co zdanie to bzdura.
  Ale takie już nasze dzinnikarstwo. Natomist ścianka jest ok, tylko dróg nieco mało, bo przestrzeni brakuje. Ale przynajmniej COŚ jest.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane