Fakty i opinie

stat

25 tys. zł za "skina"

25 tysięcy złotych a z odsetkami blisko 40 tys. ma zapłacić gdańszczaninowi telewizja RTL7 za przedstawienie go w reportażu jako skina. Artur Baliński skinem nie jest.

Poza tym RTL7 a właściwie spółka "S.A & CIE SECS" z Luksemburga, która była właścicielem stacji, ma zamieścić na swój koszt przeprosiny na łamach lokalnego wydania "Gazety Wyborczej". Baliński domagał się od RTL7 100 tys. zł. Wczorajszy wyrok gdańskiego sądu nie jest prawomocny.

Jesienią 1999 roku w programach "Zoom" i "Extra Zoom" RTL7 wyemitowała czterokrotnie repotraż o trójmiejskim środowisku skinów. W materiale skini chełpili się nienawiścią do cudzoziemców, demonstrowali kult siły. Z reportażu wynikało, że ulubionym miejscem spotkań gdańskich skinów jest Długi Targ. Kamera omiotła okolice fontanny Neptuna i wtem w obiektywie na kilka sekund pojawił się Baliński. Dla operatora RTL7 był dobrym przykładem na zobrazowanie plagi skinów w centrum miasta. Dlaczego? Był bardzo krótko ostrzyżony. Jednak autor reportażu nie wiedział, że - po pierwsze - Baliński znalazł się tam przypadkowo - po drugie - Baliński, marynarz floty handlowej właśnie wrócił z tropików, gdzie krótkie włosy nosi się ze względów higienicznych. Nikt z ekipy filmowej nie zadał sobie trudu, by zapytać przemykającego Balińskiego "kto on jest?".

Po emisji materiału znajomi, a także obcy z którymi stykał się w tym czasie pytali go podobno, czy rzeczywiście jest skinem.
Sędzia Alicja Jędrkowiak w uzasadnieniu werdyktu:
- Informując o przejawach patologii w środowisku gdańskiej młodzieży, stacja winna była wykazać się dbałością o ochronę dóbr osobistych osób zaprezentowanych w programie, nawet jeśli takiej publikacji przyświecały szczytne cele.

Artur Baliński: Ogólnie jestem zadowolony z wyroku. Ogólnie, bo sąd przyznał mi rację, ale zasądzenie tak niskiej kwoty mogło zdarzyć się tylko w Polsce.

Mecenas Roman Nowosielski, pełnomocnik "skina-nieskina":]
- 25 tysięcy wraz z odsetkami to całkiem poważna suma.

Oskar Tułodziecki, przedstawiciel RTL7 nie miał ochoty komentować werdyktu.

Przypomnijmy: polskojęzyczna RTL7 już nie istnieje. W 2001 roku od Luksemburczyków kupiła ją grupa ITI, właściciel telewizji TVN. W tym samym miejscu pojawił się TVN7.

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.