• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

300 wraków zniknęło z ulic Gdańska

szym
24 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wraki są sukcesywnie odholowywane z dróg. Wraki są sukcesywnie odholowywane z dróg.

Mieszkańcy nazywają je zawalidrogami, bo nierzadko zajmują miejsca parkingowe, szpecą okolicę, a ich właściciele już dawno o nich zapomnieli. Gdańscy strażnicy miejscy wypowiedzieli wojnę samochodowym wrakom, które sukcesywnie usuwane są z przestrzeni miejskiej. W ostatnim czasie usunięto 300 porzuconych aut.Czy w twojej okolicy jest problem z porzuconymi autami?

Czytelnicy regularnie informują nas o porzuconych samochodach, które niszczeją na poboczach dróg, terenach leśnych, a zdarza się, że i w sąsiedztwie domów, blokując tym samym miejsca, w których auta mogliby zostawić mieszkańcy okolicy.

Wojnę wrakom wypowiadają funkcjonariusze straży miejskiej. O skuteczności świadczą liczby.

W ostatnim czasie łącznie z gdańskich ulic zniknęło 300 wraków: 89 usunęli strażnicy, a z 211 zrobili porządek właściciele po interwencji mundurowych.

Poza tym:
  • 140 aut nie spełniało przesłanek do usunięcia,
  • a 104 pojazdy znajdowały się w miejscu, w którym nie obowiązuje prawo o ruchu drogowym.

Strażnicy o problemie poinformowali zarządców lub właścicieli tych terenów.

Czy to wrak, czy jeszcze nie wrak?- Zdarza się, że do Straży Miejskiej w Gdańsku wpływają zgłoszenia dotyczące pojazdów nieużytkowanych, które - jak się później okazuje - nie spełniają warunków usunięcia jako wrak. To samochody, które nie są używane przez dłuższy czas lub są jedynie zabrudzone. Ich właściciele na przykład wyjechali lub trafili do szpitala. Z tego powodu nie można usunąć auta. Do holowania kwalifikuje się jedynie pojazd, którego stan jednoznacznie wskazuje, że jest nieużytkowany. Oprócz chociażby braku powietrza w kołach jest jeszcze zdewastowany, ma zdekompletowane wnętrze, brak szyb, świateł czy elementów układu napędowego oraz uszkodzoną karoserię. Dlatego też każde zgłoszenie strażnicy traktują indywidualnie i dokładnie sprawdzają - tłumaczy Robert Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Wraki przeszkadzają mieszkańcom. Wraki przeszkadzają mieszkańcom.
To jednak nie wszystko. Mundurowi przyznają, że niektórym osobom wydaje się, że nieużywany pojazd powinien zniknąć niemalże natychmiast po zgłoszeniu. W praktyce wygląda to inaczej.

- Najpierw strażnicy starają się ustalić dane posiadacza auta, kontaktują się z nim i informują go o obowiązku przywrócenia pojazdu do stanu używalności oraz o tym, jakie są możliwości legalnego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Właściciel pojazdu dostaje siedem dni na zajęcie się problemem. Jeśli nie wywiąże się z obowiązku lub gdy właściciela nie da się ustalić, wówczas strażnicy mogą zlecić odwiezienie wraka na parking administracyjny. Tam czeka na swojego właściciela. Jeśli ten przez pół roku nie zgłosi się po niego, to pojazd przechodzi na własność gminy - mówi Robert Kacprzak.

To, gdzie stoi auto, jest bardzo istotneWażne jest też to, w którym miejscu znajduje się nieużytkowane auto. Straż miejska wydaje dyspozycje usuwania pojazdów pozostawionych na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i strefach ruchu oraz w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób w innych miejscach, gdzie odbywa się ruch pojazdów.

- Usuwanie pojazdu w trybie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym możliwe jest jedynie wówczas, jeśli pozostawiony jest on na drodze. W momencie, gdy samochód znajduje się poza nią, strażnik zajmujący się sprawą informuje podmiot zarządzający miejscem postoju takiego pojazdu o możliwych działaniach zmierzających do jego usunięcia - wyjaśnia strażnik miejski.

Gdzie zgłosić wrak?


Informacje o samochodach, których stan wskazuje na to, że nie są użytkowane, można zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Można je również zgłaszać do straży miejskiej, kontaktując się z właściwym referatem dzielnicowym lub za pośrednictwem e-maila: sm@gdansk.gda.pl.


W Orłowie problem z wrakiem zgłaszano przez długie tygodnie. W końcu wrak został odholowany.

szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (162)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane