Fakty i opinie

stat

35 mln zł za PGE Arena Gdańsk

Przez pięć lat stadion w Letnicy będzie nosić nazwę PGE Arena. Grupa PGE zapłaci za to 35 mln zł.
Przez pięć lat stadion w Letnicy będzie nosić nazwę PGE Arena. Grupa PGE zapłaci za to 35 mln zł.

PGE Arena Gdańsk będzie nazywał się stadion piłkarski w Letnicy. Polska Grupa Energetyczna zaoferowała za prawo do nazwy 35 mln zł.Czy jesteś zadowolony ze zwycięstwa PGE?

tak 27%
nie 44%
jest mi to obojętne 29%
zakończona Łącznie głosów: 3204
35 mln zł za pięcioletnią umowę, to 7 mln zł rocznie. A to oznacza, że tym jednym kontraktem miasto zapewniło stadionowi ok. 60 proc. kosztów utrzymania stadionu, które są szacowane na ok. 12 mln zł rocznie.

W 2010 r. spółka zapłaci za prawo do nazwy 5,2 mln zł, potem co roku będzie płacić transze w wysokości 7,4 mln zł.

- Szacowaliśmy, że za prawo do nazwy dostaniemy od 3 do 5 mln zł rocznie. Z uzyskanej ceny jesteśmy bardzo zadowoleni - cieszy się na gorąco Ryszard Trykosko, szef spółki BIEG 2012.

- Grupa PGE niedawno weszła na giełdę. Niemal w tym samy czasie zyskała nowy, niezwykle atrakcyjny produkt marketingowy, jakim jest prawo do nadania nazwy stadionowi w Gdańsku. To bardzo pozytywny zbieg okoliczności - przekonuje prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Kontrakt musi jeszcze zostać zaakceptowany przez radę nadzorczą koncernu.

Nie wiemy ile dokładnie zaproponował Lotos. Urzędnicy przyznają jednak, ze była to oferta znacząco niższa. Czy trzymający kciuki za gdański koncern powinni być rozczarowani? Niekoniecznie. Dzięki zwycięstwu PGE pieniądze, które za nazwę proponował Lotos, mają szansę trafić do trójmiejskiego sportu i do innych dziedzin sponsorowanych przez gdański koncern.

Tymczasem miliony od PGE to zupełnie nowe pieniądze na trójmiejskim rynku. Jeśli nie zostałyby zainwestowane w stadion, niemal na pewno nie trafiłyby do instytucji Gdańska i Trójmiasta.

Skąd zainteresowanie grupy PGE Trójmiastem? Wytłumaczenia są dwa. Po pierwsze energetyczny gigant ma chrapkę na gdański koncern Energa, który prawdopodobnie przejmie w przyszłym roku. Po drugie PGE jest zainteresowane budową na Pomorzu elektrowni atomowej. Inwestycja w stadion może pomóc firmie wzmocnić swoją pozycję i wizerunek przed tym - dla różnych środowisk wciąż budzącym kontrowersje - przedsięwzięciem.

Inwestycja w gdański stadion to nie pierwszy kontakt grupy PGE ze sportem. Koncern jest właścicielem zespołu Skra Bełchatów, mistrza Polski w siatkówce oraz grającej w piłkarskiej ekstraklasie drużyny GKS Bełchatów. Jednak zgodnie z nową ustawą o sporcie zawodowym, która zabrania spółkom Skarbu Państwa posiadać drużyny sportowe, grupa będzie musiała zbyć swoje udziały w tych klubach.

Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. PGE produkuje energię (z węgla brunatnego) i przesyła ją około 5 milionów domów, firm i instytucji. Grupa zatrudnia 46 tys. pracowników.

Opinie (447) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.