• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

40-metrowy maszt na granicy osiedla. Protest mieszkańców

Michał Brancewicz
3 października 2022, godz. 07:00 
Opinie (311)
Na razie powstają fundamenty, ale wyrośnie z nich 40-metrowy masz stacji bazowej telefonii komórkowej.  Na razie powstają fundamenty, ale wyrośnie z nich 40-metrowy masz stacji bazowej telefonii komórkowej.

W otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w MatemblewieMapka powstaje stacja bazowa dla operatora telefonii komórkowej. Mieszkańcom nie podoba się, że w takim miejscu wyrośnie 40-metrowy maszt. Urzędnicy tłumaczą, że jest to inwestycja celu publicznego.Zgodził(a)byś się na budowę masztu obok miejsca zamieszkania?

Wiadomo, jak to jest. Zasięg w telefonie wszyscy chcą mieć dobry wszędzie, ale jak ma już powstać potrzebne do tego urządzenie, to najlepiej wszędzie, tylko nie u nas.

W Matemblewie mieszkańcom też nie podoba się, że stacja bazowa, czyli tak na prawdę 40-metorwy maszt powstaje w pobliżu ich mieszkań i na granicy lasu, o czym informowali nas w Raporcie z Trójmiasta, za co bardzo dziękujemy.

14:29 21 WRZEśNIA
Skopiowano

Budowa masztu w lesie (36 opinii)

Budowa w środku lasu w Matemblewie - Trójmiejski Park Krajobrazowy. Kto wydał na to zgodę? Bardzo prosimy o reakcję!

Pozwolenie na budowę: Budowa stacji bazowej telefonii komórkowej P4 (Play), GDA 1008 E wraz z instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą
Budowa w środku lasu w Matemblewie - Trójmiejski Park Krajobrazowy. Kto wydał na to zgodę? Bardzo prosimy o reakcję!

Pozwolenie na budowę: Budowa stacji bazowej telefonii komórkowej P4 (Play), GDA 1008 E wraz z instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą


Inwestycja rozpoczęta "po cichu"?- Jako mieszkaniec Matemblewa, tak jak i pozostali mieszkańcy bezpośrednio z okolicy budowy, nie zostałem poinformowany o jej planowaniu i rozpoczęciu. Fakt umiejscowienia tego typu budowli i stacji telefonii komórkowej ma na pewno wpływ na okolicznych mieszkańców i moim zdaniem powinni oni być stroną postępowania o pozwolenie na budowę, a tak nie było - skarży się pan Paweł w mailu do redakcji Trojmiasto.pl. - Z tego co słyszałem, budowa ta, ze względu na protesty mieszkańców, była przesuwana z innych lokalizacji w Gdańsku, a w Matemblewie została "po cichu" rozpoczęta.
Nie będzie masztu telekomunikacyjnego na Myśliwskiej Nie będzie masztu telekomunikacyjnego na Myśliwskiej

Z kolei trzy lata temu, 46-metrowy masz miał stanąć w pobliżu parku Reagana, ale do tej pory nie został nawet złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Operator komórkowy chce postawić 46-metrowy maszt przy parku Reagana Operator komórkowy chce postawić 46-metrowy maszt przy parku Reagana

Czytelnik z Matemblewa wysłał nam zdjęcia, z których ma wynikać, że samo prowadzenie prac budowlanych również budzi wiele kontrowersji: niezabezpieczona budowa na szlaku w Parku Krajobrazowym, połamane konary, wylany beton i inne substancje chemiczne bezpośrednio do gruntu.

  • Zdaniem naszego czytelnika, nawet same prace prowadzone są bez poszanowania okolicznej przyrody.
  • Według mieszkańca Matemblewa, budowa nie jest odpowiednio zabezpieczona.
Inwestycja jest realizowana na działce będącej własnością Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gdańsk.

Nie było żadnej negatywnej opiniiPozwolenie na budowę masztu zostało wydane w maju tego roku.

- Pozwolenie na budowę poprzedzone zostało wydaniem w grudniu 2020 r. decyzji celu publicznego. Jest to bowiem inwestycja, która stanowi realizację celu publicznego określonego w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - budowa i utrzymywanie obiektów i urządzeń łączności publicznej - wyjaśnia Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Wydanie decyzji celu publicznego poprzedzone zostało wydaniem stosownego uzgodnienia jej projektu z odpowiednimi organami, w tym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku (na gruntach leśnych zlokalizowana wyłącznie instalacja kablowa energetyczna), Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (położenie w otulinie Trójmiejskiego parku Krajobrazowego). Żaden z tych organów nie zajął negatywnego stanowiska.

Przy budowie stacji bazowej nie bada się wpływu na środowiskoJak tłumaczą urzędnicy, tegoroczna nowelizacja rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko "unicestwiła" podstawę prawną kwalifikacji przedsięwzięć elektroenergetycznych z punktu widzenia potrzeby oceny oddziaływania na środowisko i wydania decyzji środowiskowej.

- Zmiana przepisu skutkuje brakiem normy prawnej, na podstawie której wyznaczony został obszar potencjalnego ograniczenia w zabudowie w związku z realizacją inwestycji, jaką jest stacja bazowa telefonii komórkowej - dodaje Bieganowska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (311)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane