Fakty i opinie

stat

400 lampionów na urodziny Heweliusza

Najnowszy artukuł na ten temat

Świętuj urodziny Heweliusza

Huczne urodziny Jana Heweliusza spodobały się gdańszczanom.


W piątek mieszkańcy Gdańska świętowali z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Po występie trup teatralnych i Chóru Mieszczan Gdańskich wypuszczono w niebo 400 lampionów.Na obchody urodzin Gdańszczanina Tysiąclecia Jana Heweliusza, przybyli: Jan III Sobieski wraz z żoną Marysieńką, włodarze Gdańska, a także sam mistrz Jan Heweliusz, w którego wcielił się jeden z trójmiejskich aktorów.

Urodziny dostojnego gościa poprzedził występ Chóru Mieszczan Gdańskich, który wyśpiewał pieśni biesiadne, a Teatr Formy zaprezentował spektakl pt. "Walka postu z karnawałem".

Na koniec Jan Heweliusz postawił dla Gdańska horoskop, w którym zastrzegł, że ten rok będzie rokiem intensywnych inwestycji i rozwoju miasta. Zwieńczeniem obchodów było wypuszczenie przez mieszkańców 400 lampionów.

- Przyjechałem tu specjalnie z Sopotu żeby zobaczyć obchody urodzin Heweliusza i lampiony. Widok jest naprawdę oszałamiający - mówił spotkany przez nas pan Radosław.

Uroczystość wpisana była w obchodzony właśnie rok Jana Heweliusza i jest jednym z wielu poświęconych wybitnemu astronomowi wydarzeń, które odbywają się w Gdańsku. Innym z nich jest pokaz największych oryginalnych dzieł Jana Heweliusza, które będzie można obejrzeć w czytelni Biblioteki PAN w Gdańsku.

Zobacz więcej o tym wydarzeniu

Opinie (41) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.