Fakty i opinie

stat

400-lecie pierwszego konsulatu w Polsce

artykuł historyczny
Nominacja Jeana de la Blanque na urząd konsula francuskiego w Gdańsku, podpisana przez króla Francji, Henryka IV Burbona w Paryżu 23 kwietnia 1610 roku.
Nominacja Jeana de la Blanque na urząd konsula francuskiego w Gdańsku, podpisana przez króla Francji, Henryka IV Burbona w Paryżu 23 kwietnia 1610 roku. Z zasobu Archiwum Państwowego w Gdańsku

Choć nie wiadomo dokładnie w której gdańskiej kamienicy, to wiadomo, że 400 lat temu pierwszy konsulat w Polsce utworzyli Francuzi. Z tej okazji od 21 kwietnia w Trójmieście czeka nas wielkie gdańsko-francuskie fetowanie. Nawet w centach handlowych w Trójmieście będzie rozbrzmiewała wyłącznie francuska muzyka.Konsulat honorowy Republiki Francuskiej w Gdańsku, który ma siedzibę w Sopocie, już od ponad roku przygotowywał kilkudniowy, bardzo bogaty program obchodów 400 lecia Konsulatu tego państwa w Gdańsku.

- Bardzo lubimy wasze miasto, które symbolizuje historię naszego kontynentu, odwieczne aspiracje człowieka do wolności. Król Henryk IV na miesiąc przed zamordowaniem powołał konsulat właśnie w Gdańsku nie bez powodu - podkreślał Francois Barry Delongchamps, ambasador Francji na czwartkowej konferencji prasowej zapowiadającej obchody.

O tym, że to właśnie w Gdańsku powstał pierwszy zagraniczny konsulat w Polsce, dowiedzieliśmy dzięki odkryciu Piotra Paluchowskiego i Ewy Bojaruniec, gdańskich młodych historyków z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Trzy lata temu w Archiwum Państwowym w Gdańsku, (gdzie znajduje się ponad milion różnych dokumentów, począwszy od XI wieku) odkryli nominację dla Jeana de La Blanque na urząd konsula francuskiego w Gdańsku, z datą 23 kwietnia 1610 roku.

- Gdańsk w XVII wieku był największym miastem w Rzeczpospolitej i miał niespotykane stosunki handlowe. To zaważyło na tym, że konsulat powstał w Gdańsku. Francja była ważnym państwem handlującym z Polską. Francuzi przywozili nam sól, od nas brali głównie zboża i drewno. Niestety mimo badań, także w archiwach francuskich, nie udało się ustalić w którym miejscu w Gdańsku mieścił się konsulat. W tamtych czasach konsulaty nie miały stałych siedzib, siedzibą konsula był jego dom - wyjaśnia Piotr Paluchowski z MHMG.Obchody 400 lecia konsulatu rozpoczną się już 21 kwietnia i potrwają pięć dni. - W ich organizację włączyło się kilkadziesiąt instytucji, firm, towarzystw, uczelni, szkół. Mam nadzieję, że obchody przyczynią się do zwiększenia zainteresowania kulturą i językiem francuskim, ale też wzmocnią kontakty gospodarcze - zapowiada Monika Tarnowska, konsul honorowy Francji w Gdańsku.

Obchody rozpoczną się 21 kwietnia od meczu towarzyskiego w rugby, pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej RP i Marynarki Wojennej Francji. Ci ostatni będą członkami załogi francuskiego okrętu FS "Sagittaire", który przypłynie do Trójmiasta z kurtuazyjną wizytą związaną głównie z obchodami.

Poza tym czekają nas liczne wernisaże, przeglądy filmów francuskich, koncerty muzyki klasycznej, konferencje naukowe i biznesowe czy plenerowe widowisko historyczne "Wjazd Napoleona do Gdańska" (24 kwietnia, godz. 11-14). W pięciu największych centach handlowych w Trójmieście,m.in. Auchan, Galeria Przymorze, Madsion, podczas obchodów będzie rozbrzmiewała wyłącznie francuska muzyka.

Zostały też wydane specjalne medale okolicznościowe. 20 srebrnych i 200 brązowych, którymi będą honorowani goście i organizatorzy wydarzenia.

Opinie (36) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.