• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

5 powodów, dlaczego wolę Wielkanoc od Bożego Narodzenia

Patryk Szczerba
17 kwietnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (271)
Wielkanoc to święta pełne kolorów, także na zewnątrz i to jeden z powodów, dla których wolę je od Bożego Narodzenia. Wielkanoc to święta pełne kolorów, także na zewnątrz i to jeden z powodów, dla których wolę je od Bożego Narodzenia.

Mimo że religijnie, sprawa jest jasna, to dyskusja o wyższości świąt - Wielkanoc czy Boże Narodzenie - jest stałym elementem naszej codzienności. Choć wiem, że jestem w mniejszości, to dużo lepiej świętuje mi się wiosną. Poniżej garść argumentów za takim właśnie wyborem.Które święta wolisz bardziej?

1. Wolę Wielkanoc, bo świąteczne śniadanie zjada się ranoJa zawsze byłem skowronkiem, a nie sową. Wolę zjeść rano uroczyste śniadanie, niż wieczorem kolację wigilijną. Problem w tym, że trwa do późnych godzin wieczornych, a że mam w zwyczaju uczestniczyć w pasterce, to rano wstaję niewyspany.

Za to w niedzielny poranek nie trzeba się spieszyć, śniadanie można zorganizować nawet o godzinie 10 albo 11, kiedy wszyscy będą już gotowi. Później można świętować cały dzień, nawet do późnych godzin nocnych. A jak ktoś lubi wieczorne spotkania i nie idzie w ten dzień do kościoła, to wcześniej ma do wykorzystania sobotę, kiedy może spotkać się np. ze znajomymi czy bliskimi.

Co ważniejsze? Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Sonda z 2011 roku2. Wolę Wielkanoc, bo zawsze przypada w te same dni tygodniaI można zaplanować święta w taki sposób, by ich sztucznie nie wydłużać. W przypadku Bożego Narodzenia pewne są daty 24, 25, 26 grudnia. Dni tygodnia wypadają różnie. Bywa, że święta wypadają w weekend. Wtedy w ogóle ciężko poczuć ich magię, chyba że ktoś dodatkowo bierze urlop. Tyle że trudno wskrzesić wtedy świąteczną atmosferę na nowo.

Wielkanoc według kilkulatków. Film z 2011 rokuW przypadku Wielkanocy daty się zmieniają, ale dni tygodnia pozostają niezmienne. Stałość powoduje, że można lepiej rozplanować czas. Kto chce sobie przedłużyć weekend albo zależy mu na tym, by być obecnym na nabożeństwach może wziąć urlop w Wielki Piątek i skupić się na sprawach religijnych.

Do tego jest Wielka Sobota, która rano może być okazją do dekoracji pisanek i spaceru, by poświęcić pokarmy, a po południu stać się czasem spotkań i świętowania. Do tego jest jeszcze cała niedziela, a w zapasie jeszcze poniedziałek.

Także na stole dominują kolory, w tym np. zielona rzeżucha. Także na stole dominują kolory, w tym np. zielona rzeżucha.

3. Wolę Wielkanoc, bo jest jaśniej, a dni są dłuższeBo z pogodą to różnie bywa. Przeżyłem już takie święta Bożego Narodzenia, kiedy było kilka stopni powyżej zera, ale były też takie święta wielkanocne, kiedy można było lepić bałwana. Ale nie da się zaprzeczyć, że Boże Narodzenie to czas, kiedy noce są najdłuższe, a słońce świeci najsłabiej. Ciemność rozświetlamy lampkami na choince, dekoracjami ulicznymi, ale to jednak sztuczne światło.

Tymczasem Wielkanocą, nawet jeśli popada śnieg, a na zewnątrz smaga wiatr, to dzień jest po prostu coraz dłuższy. Do tego dochodzi zmiana czasu, która dzień jeszcze wydłuża, pozwalając na spacery, dłuższe przebywanie na zewnątrz i większą ochotę do życia.

I nawet jeśli kalendarzowa wiosna nie zgadza się z tym, co widać podczas Wielkanocy na zewnątrz, to i tak wiadomo, że prędzej czy później, ale wiosna nadejdzie. A świętowanie z myślą, że jesteśmy u progu tej pory roku i prawdziwie ciepłych dni dodatkowo wzmaga pozytywne odczucia.

Jak się robi mazurka wielkanocnego? Film z 2011 roku4. Wolę Wielkanoc, bo ma więcej kolorówI nie chodzi mi tylko o przebijające się barwy wiosennej przyrody i blasków słońca, ale także o to co się dzieje wokół w domu. Wiadomo, że na Boże Narodzenie dekoruje się choinkę i tworzy ozdoby, ale trafiają one głównie na choinkę. Poza tym jest ciężko je wyeksponować, gdy dni są krótkie, a na zewnątrz jest zwykle ponuro.

W trakcie Wielkanocy jest inaczej. Tworzy się pisanki, kurczaki, baranki i zające. Ogranicza nas wyobraźnia. A gdy mamy dzieci, to już w ogóle zabawa staje się przednia. Jaja trafiają na stół albo na półkę, a kurczaki czy zające dekorują dom, w którym z racji pory roku jest jaśniej niż w Boże Narodzenie.

Do tego można posiać rzeżuchę, owies, więc kolejny symbol wiosny pojawia się w naszym otoczeniu. By jeszcze ubarwić święta można do wazonu włożyć tulipany albo żonkile.

Kto jest zdolniejszy może udekorować mazurki, co może być dobrą zabawą dla młodych i starszych. Ciasta świetnie prezentują się na stole, a i smakują wybornie, choć nie wszyscy muszą je lubić.

Kolory widać także na przystrojonych mazurkach. Kolory widać także na przystrojonych mazurkach.

5. Wolę Wielkanoc, bo nie ma presji obdarowywania się prezentamiKontrowersyjne? Niekoniecznie. Jeśli zapytać o Boże Narodzenie, to dla wielu jednym z pierwszych skojarzeń są prezenty, którymi obdarowujemy się w wigilijny wieczór. A czy lubimy dawać prezenty? Pewnie część powie, że tak, ale jednak podświadomie wolimy je przecież dostawać. Tylko że presja ciąży na kupującym. Czy się spodoba, czy nie będzie za tani. W przypadku dzieci jest łatwiej, bo zwykle będą zadowolone, ale u dorosłych bywa inaczej.

Sonda. Wielkanoc tradycyjna czy nowoczesna. Film z 2017 roku


Tymczasem w Wielkanoc, o ile są prezenty, to przeważnie słodkie i dotyczą najmłodszych, którym przynosi je zając. Nie znam dorosłych, którzy obdarowują się większymi rzeczami albo kupują sobie prezenty specjalnie z okazji tych świąt. Jeśli już, to dajemy podarki, skromne i symboliczne. Nie ma komercji, która w Boże Narodzenie zaczyna coraz bardziej przeszkadzać.

Jednak otrzymać prezent i tak można, tyle że w lany poniedziałek w nietypowej postaci oblania wodą przez najbliższych. I choć ta tradycja zanika, to warto ją kultywować, przynajmniej w domu.

Wesołych Świąt Wielkanocnych. Jeśli kogoś nie przekonałem, to przypominam, że do Bożego Narodzenia zostało już tylko osiem miesięcy.

Quiz Wielkanocne tradycje Średni wynik 56%

Wielkanocne tradycje

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (271)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.