Fakty i opinie

50-metrowy basen olimpijski w Gdyni50-metrowa, kryta pływalnia olimpijska powstanie do 2019 roku w miejsce obecnego parkingu oraz pomieszczeń biurowych przy ul. Olimpijskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Koszt inwestycji szacowany jest na 70 mln zł. To będzie pierwszy taki obiekt nie tylko w Trójmieście, ale i na Pomorzu.

Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Czy pływalnia olimpijska potrzebna jest w Trójmieście?

bezwzględnie tak i cieszę się, że w końcu powstanie 66%
tak, choć nie wiem, czy proponowana lokalizacja jest do tego odpowiednia 7%
może i jest potrzebna, ale obecnie są ważniejsze wydatki, ta inwestycja niech poczeka 15%
nie, lepiej za te pieniądze wybudować kilka mniejszych pływalni 12%
zakończona Łącznie głosów: 1679
Gdynia zamierza wybudować wielofunkcyjny obiekt, w którym znajdzie się nie tylko pływalnia olimpijska, ale także strefa rekreacji oraz centrum odnowy biologicznej i rehabilitacji. W przyszłym roku rozpoczną się prace nad dokumentacją projektową. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2019 roku.

Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, najpoważniejsze zawody pływackie, z igrzyskami olimpijskimi włącznie, mogą odbywać się wyłącznie na obiektach, w których: niecka basenowa ma długość 50 m, szerokość 25 m, można tam wytyczyć 8 torów o szerokości 2,5 m każdy oraz dodatkowe dwa wolne tory na zewnątrz pierwszego i ósmego. Zalecana głębokość basenu wynosi 3 m, nie może być jednak mniejsza niż 2 m.

Gdyński obiekt ma jednak służyć nie tylko sportowi wyczynowemu. Jednym z pomysłów, by basen był jak najlepiej wykorzystywany na co dzień, jest techniczna możliwość szybkiego podzielenia go na dwie części po 25 metrów długości każda. Nie zabraknie również miejsca dla strefy dla najmłodszych, w której znajdą się zjeżdżalnie i brodziki.

Pływalnie powstanie w Redłowie, tuż obok stadionów do piłki nożnej i rugby, boisk treningowych, hali sportowej oraz Gdynia Areny.
Pływalnie powstanie w Redłowie, tuż obok stadionów do piłki nożnej i rugby, boisk treningowych, hali sportowej oraz Gdynia Areny. graf. trojmiasto.pl
- Naszym zadaniem jest stworzenie oferty dostępnej dla każdego. Mamy już gotowe pomysły. Jestem pewien, że obiekt zachęci kolejnych mieszkańców do uprawiania aktywności fizycznej. Sport już dawno stał się ważną dziedziną życia mieszkańców, którzy nie tylko chcą kibicować z trybun, ale muszą mieć warunki do własnej aktywności na co dzień - zapewnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Pływalnia na stanąć na terenach obecnego parkingu oraz pomieszczeń biurowych Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej. Poza częścią sportową, mają się w niej znaleźć także sale konferencyjne, pomieszczenia administracyjne oraz podziemny parking.

W zamyśle władz miasta pływalnia będzie dopełnieniem Forum Sportu. Przypomnijmy, że w pobliżu już znajdują się stadion piłkarski, stadion rugby, dwie hale widowiskowo-sportowe, hala lekkoatletyczna, boiska treningowe, jedno z naturalną, drugie ze sztuczną nawierzchnią, oraz filia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

- Wierzę, że ta inwestycja będzie znakomitym uzupełnieniem bazy sportowej, nie tylko naszego miasta, ale i całego województwa. Dzięki nowemu obiektowi stworzymy przede wszystkim profesjonalne warunki do treningów pływackich. Młodzież szkolna wykorzysta pływalnię na lekcjach wychowania fizycznego, a mieszkańcy otrzymają długo oczekiwane miejsce rekreacji wodnej - podkreśla Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Według wstępnych szacunków koszt inwestycji to 70 milionów złotych. Konkretnych źródeł finansowania jeszcze nie wskazano. Gdynia liczy, że nie będzie musiała tych wszystkich pieniędzy wyłożyć sama. Miasto będzie zabiegać o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Zapewne będzie aplikować o fundusze do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz władz samorządowych województwa pomorskiego.

- Bardzo się cieszę, że Gdynia zdecydowała się na budowę obiektu, którego brakowało w tej części Polski. Dostęp do nowoczesnej bazy treningowej z pewnością przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych wyników. Mała liczba tego typu pływalni jest naszą bolączką i negatywnie odbija się na rezultatach, które osiągamy podczas imprez na dużych basenach - podkreśla Andrzej Kowalski, prezes Polskiego Związku Pływackiego.
Czytaj także: Tak budowano pływalnię olimpijską w Gdańsku przy Żabim Kruku

Przypomnijmy, że konieczność wybudowania 50-metrowej, krytej pływalni od lat postulowało trójmiejskie środowisko pływackie. Co więcej, były konkretne plany jej lokalizacji w Gdańsku. Najpierw tę inwestycję sytuowano przy ul. Żabi Kruk. Potem próbowały ją przejąć uczelnie i doprowadzić do jej powstania w Oliwie. Jednak ani AWFiS, ani Uniwersytetowi Gdańskiemu to się ostatecznie nie udało. Zwykle brakowało pieniędzy.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że 50-metrowych pływalni jest w Polsce blisko 100. Jednak zaledwie 14 z nich to obiekty kryte. Pomorze jest na tej mapie białą plamą. Najbliższa olimpijska pływalnia znajduje się w Olsztynie.
Pierwsza w Trójmieście pływalnia z basenem o olimpijskich wymiarach ma powstać w Redłowie, kosztem ok. 70 mln zł.
Pierwsza w Trójmieście pływalnia z basenem o olimpijskich wymiarach ma powstać w Redłowie, kosztem ok. 70 mln zł. mat. prasowe

Opinie (403) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.