Fakty i opinie

Przyjęto uchwałę o przewozie rowerów komunikacją miejską

Najnowszy artukuł na ten temat

Kierowcy z ochroną prawną jak mundurowi? Wniosek GAiT

Za przyjęciem uchwały o przewozie rowerów głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu.
Za przyjęciem uchwały o przewozie rowerów głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Dyskusja nad zmianami w uchwale o przewożeniu rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej trwała kilkadziesiąt minut i - co nie było trudne do przewidzenia - podzieliła radnych na zwolenników nowych przepisów i ich przeciwników. Przysłuchiwało się jej ok. 10 pracowników GAiT. Ostatecznie po ponadgodzinnej dyskusji uchwałę przyjęto.Po tym, jak zmiany w uchwale przedstawił Wojciech Siółkowski, z-ca dyrektora ZTM głos zabrali radni. Jako pierwszy Przemysław Majewski z PiS.

- Przewożenie roweru komunikacją jest zachowaniem wyjątkowym. Często jednak konfrontacja rowerzystów z osobami na wózku czy matką z dzieckiem kończy się konfliktem, a odpowiedzialność za to co się dzieje w pojazdach spoczywa na kierowcach i motorniczych. Cedowanie na nich tej odpowiedzialności jest dyskusyjne.
Odpowiedział mu Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

- Szanuję głosy pracowników GAiT. Spotkaliśmy się ze związkowcami, prezesem Maciejem Lisickim i dyrektorem Sebastianem Zomkowskim. Postulaty związkowców były dwa: likwidacja sprzedaży biletów przez prowadzących pojazdy oraz całkowity zakaz przewożenia rowerów. Musimy jednak myśleć o wszystkich mieszkańcach. Uchwała jest w naszym przekonaniu rozsądnym kompromisem.
Borawski zwrócił się też bezpośrednio do radnych opozycji.

- Jeśli uważacie, by zakazać sprzedaży biletów i przewożenia rowerów i zbierzecie większość w tej sprawie, jesteśmy skłonni do dyskusji. Nie możemy zapisać w uchwale zasad współżycia społecznego czy kultury osobistej. Czy mamy w komunikacji w Gdańsku zakazać przewozu rowerów? A może wprowadzenia dodatkowych opłat za przewóz rowerów? Proszę określić swoje stanowisko - powiedział Borawski do przewodniczącego klubu PiS Kazimierza Koralewskiego.
- Nie dziwię się kierowcom, że dążą do komfortu pracy i walczą o bezpieczeństwo pasażerów - odpowiedział Koralewski. - To nieprawda, że pasażer będzie brał odpowiedzialność za to co się stanie w pojeździe. Bo do pojazdu wpuścił go przewoźnik. Ubolewamy, że stanowisko związków zawodowych nie zostało uwzględnione przez władze miasta.
Ponad godzinnej dyskusji przysłuchiwało się ok. 10 pracowników GAiT.
Ponad godzinnej dyskusji przysłuchiwało się ok. 10 pracowników GAiT. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Emocji nie ukrywał radny Andrzej Skiba (PiS). Jak mówił, sam codziennie korzysta z transportu zbiorowego i problem poruszony w dyskusji jest mu znany.

- Codziennie widzę, z jakimi trudnościami musi się mierzyć każdy kierowca czy motorniczy. Ciąży na nim duża presja, musi dbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Taka osoba nie powinna mieć żadnych innych zadań ponad prowadzenie pojazdu czy pomaganie we wsiadaniu osobom niepełnosprawnym. Kierowca nie może zajmować się w czasie jazdy decydowaniem czy może jechać ten czy inny pasażer. Nie może zajmować się sprzedawaniem biletów. Co od lat stoi na przeszkodzie, by taki bilet można było kupić w biletomacie?
Wiceprezydent Borawski tłumaczył, że nie może wykazać się niegospodarnością i w trakcie prac spółki Innobaltica nad wprowadzeniem wspólnego biletu nagle kupić i instalować w pojazdach biletomatów, których czas amortyzacji wynosi kilka lat.

Głos w dyskusji zabrał też Karol Rabenda. Jego zdaniem uchwała zachęci rowerzystów do podróżowania komunikacją miejską i problem się nasili.

- Jak wobec tego chcecie rozwiązać problem, gdy na przystankach pojawią się rowerzyści, matki czy ojcowie z wózkiem oraz osoby niepełnosprawne. Spór będzie musiał rozstrzygać kierowca. Robimy ukłon w kierunku grupy [rowerzystów], która tej pomocy nie potrzebuje - przekonywał radny PiS i złożył wniosek o ponowne skierowanie uchwały do prac w komisji.
W głosowaniu wniosek radnego został odrzucony.

- Proszę zwrócić uwagę, że ta uchwała ogranicza przewóz rowerów w pojazdach, które nie będą miały stosownych piktogramów i nie będą wyposażone w stojaki, wieszaki czy pasy. Będzie to możliwe tylko w autobusach i tramwajach, które zostaną do tego dostosowane - zauważył Cezary Śpiewak-Dowbór z Koalicji Obywatelskiej.
Ostatecznie po ponadgodzinnej dyskusji uchwałę przyjęto.

Za głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu.Czy obawy kierowców i motorniczych są zasadne?

tak, miasto powinno wziąć ich głos pod uwagę 73%
nie, nowe przepisy rozwiążą ten problem 15%
nie wiem, nie dotyczy mnie problem przewozu rowerów w komunikacji miejskiej 12%
zakończona Łącznie głosów: 2136
"Informuję, że jutro, 30.01.2020 r., na sesji Rady Miasta Gdańska zostanie podjęta uchwała ws. przewozu rowerów w autobusach i tramwajach. Zapraszam wszystkich kierujących z GAiT, którzy mogą nas wesprzeć, do Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagielońskie 1, do sali obrad RMG na pierwszym pietrze" - taką wiadomość przekazywali sobie we wtorek pracownicy GAiT.

Mobilizacja kierowców i motorniczych to pokłosie uchwały, jaką radni miasta mają poddać pod głosowanie na dzisiejszej sesji. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. przewozu rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Uchwała zakłada, że wkrótce będzie to możliwe tylko w pojazdach oznaczonych piktogramem, w miejscu do tego wyznaczonym. Dodatkowo rower będzie musiał być zabezpieczony specjalnymi pasami, a pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi pasażer.

Dlaczego więc zaproponowane zmiany, które teoretycznie powinny uregulować sporne kwestie między rowerzystami, pasażerami a kierowcami i motorniczymi, nie podobają się tym pracownikom GAiT?


Brak elementarnych wymogów bezpieczeństwaJak czytamy w uzasadnieniu pisma, jakie kilka dni temu trafiło na biurko władz miasta, związkowcy zwracają uwagę, że kierowcy i motorniczowie wciąż są zmuszani do przewozu rowerów "w pojazdach, które nie spełniają nawet elementarnych wymogów bezpieczeństwa, tj. nie mają wyodrębnionej przestrzeni bagażowej odizolowanej od pasażerów oraz żadnych urządzeń mocujących i zabezpieczających rowery przed gwałtownym hamowaniem".

- Tylko brakiem wyobraźni oraz wiedzy z fizyki można wytłumaczyć projektantów obecnych i tych nowo proponowanych przepisów porządkowych. W tej sytuacji dalej się chce obciążać odpowiedzialnością kierujących za skutki dopuszczenia do ruchu nieodpowiedniego taboru - czytamy w uzasadnieniu stanowiska związkowców.

Policja i sądy po stronie pokrzywdzonego, a nie kierowcyJako "prawnie kontrowersyjny" związkowcy określają też zapis o odpowiedzialności pasażerów za powstanie ewentualnych szkód w trakcie przewozu bagażu, roweru czy hulajnogi.

- W praktyce zarówno policja, jak i sądy są zawsze po stronie pokrzywdzonego, a nie kierującego - twierdzą związkowcy. - Ten zapis w żadnym wypadku nie zabezpiecza kierujących przed odpowiedzialnością prawną i materialną za ewentualne szkody.
Uchwała w nowym brzmieniu precyzuje też, że pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe przed osobą z rowerem mają mieć osoby niepełnosprawne na wózkach oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Ewentualny przewóz kilku osób ma być zależny od decyzji kierującego.

- Na tym tle dochodzi do najczęstszych sporów między pasażerami i kierującymi pojazdami. W takich sytuacjach solidarność pozostałych pasażerów powoduje wręcz presję społeczną i frustrację kierujących - podkreślają pracownicy GAiT.

Stencel: chcemy, by władze nas wysłuchałyPoza 500 podpisami pracowników związkowcy do swojego protestu dołączyli też obszerną opinię z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która sprawą zajęła się już we wrześniu 2019 r.

- Ani obecne, ani nowe zmiany w przepisach nie gwarantują komfortu i bezpieczeństwa pracy kierowców i motorniczych, którzy zawsze ponoszą pełną odpowiedzialność za przewożonych pasażerów - tłumaczy Stanisław Stencel, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Poza tym czujemy się zwodzeni obietnicami o likwidacji sprzedaży biletów przez prowadzących pojazdy. Na mocy porozumienia z 2016 r. miało to nastąpić do końca 2019 r., a tymczasem mamy rok 2020 i teraz nakłada się na nas obowiązek sprzedaży karnetów. Pojawimy się na sesji, bo chcemy zabrać głos w tej sprawie. Mamy nadzieję, że władze miasta będą chciały nas wysłuchać - dodaje.
Początek czwartkowej sesji Rady Miasta o godz. 9.

Opinie (853) ponad 20 zablokowanych

 • (146)

  Rower jest do jeżdżenia a nie to wożenia. Rowery na ścieżki!

  • 679 200

  • (53)

   Jak chcę pojeździć w okolicach Kościerzyny, to z Gdyni nie będę tam drałować na rowerze, tylko go przewiozę.

   • 57 89

   • No ale chyba przewieziesz koleją, a nie miejskim autobusem czy tramwajem?!

    • 71 10

   • A jakim tramwajem mozna (22)

    podjechac do Koscierzyny?

    • 67 8

    • tramwajem im Matołuszka Kłamliwego (9)

     • 24 22

     • A Mevo można przewozić ? (3)

      • 7 8

      • nie (2)

       po co przewozić Mevo gdy rower MEVO będzie można wypożyczyć w 14 miastach i gminach naszego województwa? (system wypożyczalni rowerów powinien funkcjonować w każdej gminie w której jest stacja kolejowa)

       • 10 0

       • W 2027? (1)

        • 2 4

       • sprawdzałem u jasnowidza z Człuchowa

        Cytuję: "nie prędzej niż na wiosnę pierwszy tysiąc wyjedzie gdy z chin zaraza nas prędzej nie przebierze, ostatni wydany będzie pod kartuzami, za ileż to lat za pewne nie poznamy"

        Ogólnie konkret!

        • 0 0

     • (4)

      im. Świętego Pawła jak już

      • 3 11

      • (2)

       szacunku mama nie nauczyła...pewnie w biedrze na dwie zmiany jechała... a to sorki

       • 2 6

       • trzecią zmianę to nie chcesz wiedzieć gdzie robiła :) (1)

        • 0 1

       • Obcislogaci nie moze byc normalny

        To.. Oksymoron dzbanie

        • 0 0

      • Ten wasz janek wcale taki swiety nie jest

       ... Obronca pedofili

       • 1 0

    • (1)

     wodnym

     • 8 3

     • Z kajakiem można ?

      • 7 2

    • Z Adamowiczowa nie jeździ (8)

     • 4 9

     • Najgorsze w rowerze są pedały (7)

      Zachaczają i brudzą

      • 12 3

      • zawsze możesz obciągnąć je jakąś gumą albo lateksem (4)

       wtedy są estetyczne, najlepiej tęczową to i dla oka miłe będą. Możesz też odkręcić śrubokrętem z krzyżykiem.

       • 9 1

       • Śrubowkręt ! (3)

        Dzyzys ,...tak trudno Podstawówkę skończyć?

        • 0 4

       • jak już chcesz poprawiać to na poprawną formę. Wkrętak i śrubokręt to wyrazy ze słownika. Nic takiego jak "śrubowkręt" nie istnieje.

        • 9 1

       • (1)

        a do odkrecenia, to srubowykret? XDDD

        • 2 0

       • niektórzy mawiają: śruba i okręt to razem śrubokręt

        • 2 0

      • Kierownica , siodełko , rama i dwa pedały (1)

       Radość z życia

       • 1 2

       • ja mam jeszcze duza pompke :)

        • 1 0

    • pietnastkoł

     • 2 1

   • A swoim autem nie możesz jechać? (14)

    Korona z głowy spadnie? Czy prawka nie udało się zdać? Poza tym dlaczego inni mają mieć problem, bo ty chcesz sobie pojeździć? A ja chcę przewieźć nowy komplet mebli i co? Jeszcze pewnie prosić motorniczego, by pomógł załadować? Chcesz przewieźć rower? To w Trójmieście jest od wuja firm, które to zrobią.

    • 54 38

    • (13)

     Lol chyba od samochodów się obecnie odchodzi sredniowieczny jaskiniowcu

     • 18 54

     • a autobus to kutwa co jest? (5)

      xD

      • 27 7

      • Nie widzisz różnicy między transportem zbiorowym a osobówką? Aha... (4)

       • 19 22

       • (2)

        widzę, dla wolnych ludzi samochody, dla komunistów zbiorkom!

        • 8 10

       • Burżuju rumiany (1)

        życzę ci złapania gumy w ulewny deszcz, hehehe!

        • 9 3

       • to nie jest powód dla wpuszczania roszczeniowych chamów ze swoimi pedałami do transportu publicznego

        • 2 2

       • Najgorsze są pedały bo zachaczają i rysują

        • 2 2

     • Tak tak, (2)

      ostatnio do mojej Biedronki dowozili towar taborem rowerowym...

      • 17 3

      • to się z nią rozwiedź, z tą narkomanką

       • 2 6

      • rowery cargo wspomagane elektrycznie to ważny element logistyki miejskiej

       w dobrze zarządzanych, nowoczesnych miastach Unii Europejskiej.

       • 1 1

     • no elo

      o elektrycznych słyszałeś jaskiniowcu?

      • 3 3

     • LOL? (2)

      oczywiście w twojej rodzinie Światowcu nie ma nikt samochodu. Broń Boże...

      • 3 4

      • Nie mieć samochodu w ogóle, a nie jeździć nim do pracy, czy po paczkę fajek do kiosku na rogu to dwie różne rzeczy. (1)

       A poza tym, wszystkie samochody w Twojej rodzinie mają wykupione miejsca parkingowe? Czy biedaków nie stać na auto?

       • 3 7

       • masz wykupione miejsca na rower wszędzie? zapłaciłes za miejsca dla pedałowców?

        • 1 0

   • Na spacer też jeździsz... (1)

    samochodem ?

    • 18 2

    • tak, lubię pospacerować naokoło pięknych jezior, np w Przywidzu, Otominie

     • 8 2

   • Może sam rower a pedały osobno? (3)

    • 3 1

    • ty sobie siadaj z tyłu

     • 2 2

    • (1)

     cyklofob

     • 2 3

     • Cyklofil

      • 2 1

   • a jak ja chce sobie zrobic wyscigi

    to przeciez zrobie je w miescie bo tak chce prawda?
    a moje chce jest najwazniejsze

    • 6 1

   • Kup auto i bagażnik rowerowy. (1)

    Sam tak robię, jak mam ochotę pokręcić gdzieś dalej.

    • 9 3

    • A jak nie chcę kupować auta to źle?

     I tylko trawniki rozjechane bo każdy Janusz musi mieć niemieckie auto.
     Nie pomyślisz nawet, że dzięki temu rowerzyście ty możesz mieć wolne miejsce parkingowe pod pracą???
     Czekam aż "prawica" wpadnie na pomysł wyburzania randomowych bloków i kamienic dla stworzenia nowych miejsc parkingowych..

     • 4 4

   • z Gdyni do Kościerzyny tramwajem? gratulacje - widać masz własne szyny

    • 3 5

   • Pedałujemy !

    • 4 0

   • ja chcę pojechać pociągiem do Skarszew ale przez głupi pomysł zrobienia tam ścieżki rowerowej już nie mogę. Może rowerzyści zorganizują transport?

    • 3 3

   • To juz sobie nie przewieziesz fredzlu buha ha

    • 1 0

   • zawieź se swoim autem albo wynajmij na miejscu, bądźnadaj paczką, nie chcę ciebie śmierdącego z twoim rowerem w moim środku

    transportu

    • 1 2

  • mnie byłoby nawet wstyd wsiąśc z rowerem do autobusu czy tamwaju (4)

   Co innego skm czy pociągi- tu jeszcze można zrozumieć że ktoś chce zabrać rower kilkadziesiąt km dalej, ale wożenie roweru w autobusie miejskim czy tramwaju gdzie jedna linia nie jest zwykle dłuższa niż kilkanaście km?

   • 72 22

   • Kierownica dwa pedały , łańcuch i pośrodku pompka

    I nie jest to mowa nienawiści

    • 2 2

   • A np. z Matarni zjechać? (1)

    Lub wjechać pod górę?
    Może masz tylko ograniczoną wyobraźnię?
    A co jak mi dętka pęknie? Z buta 20km drałować?

    • 5 7

    • taxi, uberek bolt volt kolt, tak się tym podniecasz że tanioszka

     • 1 0

   • Raz zlapalem gume,

    i chcialem podjechac autobusem, ale kierowca mnie nie wpuscil, dralowalem na piechte 50 minut.

    • 0 0

  • Nogi są do chodzenia a nie do jeżdżenia (2)

   • 33 11

   • Gdyby ktoś cię zapytał

    Po co ci głowa, to byś mógł z dumą odpowiedzieć "Jem niom"

    • 25 14

   • Pedalujcie dla zdrowia

    • 5 0

  • a jak mi się rower zepsuje, to mam go do rowu wywalić i płakać (32)

   czy mogę wsiąść z tym gruchotem jak z bagażem do tramwaju czy autobusu? Czy mam lawetę wzywać?

   • 42 36

   • To dzwonisz po taryfę i mówisz że z rowerem (4)

    Przyjeżdżają busikiem i zabierają. Ja z zepsutym autem też do trajtka nie wsiadam.

    • 49 32

    • (1)

     O jak to mONdrego co to autem do trajtka nie wsiada dobrze poczytać . A z wózkiem dziecięcym albo dużą walizą wsiadasz?

     • 17 23

     • a co on jeździ na walizie albo wózku dziecięcym? skretyniał, oczadział ty?

      • 3 1

    • skończ pacaju innym życie układać, patrz w talerz i stul yapę

     • 11 11

    • Jak mam pod górkę to wsiadam do trajtka, a jak jest z górki to wskakuje w drugim rzędzie zaraz za dzieciakiem i jedziemy razem wózkiem.

     • 3 2

   • jak ci sie tak czesto psuje (5)

    to go wywal i kup porzadny

    • 26 12

    • Pewnie BMW

     • 4 1

    • (3)

     Wystarczy szosa + rower szosowy -> średnio raz na 2000-3000km dochodzi do przebicia dętki/opony (mam zestaw do wymiany w terenie).
     Średnio raz na 20000-25000km zostaję potrącony na jezdni. (bo na gazetę lub uciekał przed czołowym)
     Średnio raz w roku jakiś frajer, pardon kierowca, robi mi remont generalny roweru (ubezpieczenie mam + zawsze wzywam pogotowie plus policje).

     • 7 13

     • i co czekasz na szosie pod trabkami az podjedzie autobus i cie zabierze? (1)

      • 4 5

      • już było mówione, na tramwaj

       • 0 3

     • ale nie wozisz się skm i autobusem z rowerem.

      • 0 0

   • Prowadzę go do serwisu czy po prostu do domu albo naprawiam na miejscu. (14)

    Co w tym trudnego? Dętka pęknie to nie umiesz zmienić czy głupiś i podstawowych narzędzi ze sobą nie wozisz? Jestem rowerzysta i pokonuje rocznie do pracy i z powrotem jakieś 5 tyś km i zdarzają się dziwne rzeczy ale do głowy mi nie przychodzi żeby pakować się do autobusu czy tramwaju z rowerem. Mam jakies bydlę w pełni zawieszone MTB 29" koła. Czułbym się jak skończony i**ota pchając to w autobus.

    • 32 13

    • Nie ma co dyskutować z takim bezradnym i**otą.

     • 11 8

    • (12)

     Nie umiem zmienić dętki i nie wożę ze sobą na przejażdżkę warsztatu ślusarskiego . Pewnie w samochodzie też wozisz wyposażenie warsztatu samochodowego

     • 15 24

     • Nie mam samochodu (4)

      i gardzę i**otami ktrzy nie woża zwyklych mini narzedzi rowerowych ktorymi mozna naprawic 90% uszkodzen w rowerze.Jak nie umiesz zmienic detki to na nim nie jezdzij.

      • 20 15

      • W tym kraju jest więcej takich co gardzą innymi , to taki lepszy sort. w 1933 roku u naszych sąsiadów tak to się zaczynało .

       • 8 5

      • I tu jest twój problem i twoje kompleksy , nie masz samochodu.

       • 7 3

      • (1)

       Czyli jest margines 10%?
       Mnie się nigdy jeszcze nie zdarzyło jechać autobusem z rowerem, ale kto wie? Awarie bywają poważniejsze np. uszkodzenie koła, które uniemożliwi dalszą jazdę. Wystarczy, że posypią się szprychy, już jedna w wielu sytuacjach uniemożliwi jazdę, przynajmniej bezpieczną i szansę dotarcia do celu przed nocą itd.

       • 7 4

       • Awarie jak awarie, ale czasami rowerzysta może się po prostu źle poczuć, mieć wypadek.

        • 0 0

     • Tak podstawowe narzędzia należy wozić ze sobą... (3)

      Może nie masz lewarka w samochodzie geniuszu ?

      • 11 4

      • (1)

       Lewarkiem nie wymienię łożyska w kole , lewarek moze być pomocny ale nie na ulicy

       • 3 3

       • Jakiego lozyska cholerny i**oto???Nie ma opcji zeby lozysko tu i teraz nagle sie zatarlo i auto stoi..

        ... Lozysko daje znac o sobie dlugo, dlugo wczesniej mi np. w Mitsubishi Eclipse 2G szumialo i halasowalo z tylu z 3 miesiace i tez sie nie skonczylo a zmienilem ale akurat w tym modelu lozysko jest zintegrowane z piasta i wymiana nie byla prosta reasumujac kazde inne lozysko daje objawy i kazdy kierowca doskonale wie ze czas na warsztat a jak to zignoruje to sam jest sobie winny wiec skad pieprzyc o wymianie lozysk na drodze

        • 3 1

      • No nie mam, po to jest assisance, żeby mieć to gdzieś.

       • 3 1

     • warsztat slusarski? (1)

      boze jaki z ciebie ejst nieudacznik

      moj 10 letni syn potrafi wymienic detke w rowerze do tego jest do tego wystarczy jeden klucz
      a ty jeszcze swoim nieudacznictwem sie chwalisz

      a d...e umiesz podcierac? czy jeszcze mamusia to robi za ciebie?

      • 10 5

      • Ha ha bo teraz tacy ped**arze sa..banda metroseksow

       • 3 0

     • Jak nie umiesz zmienic detki w swoim rowerze to znaczy ze sam jestes detka

      • 2 0

   • Po lawetę zadzwoń ;)

    • 5 2

   • Tak, bo tymi autobusami same zepsute rowery wożą (1)

    • 9 2

    • No oczywiscie, to tak jak te wszystkie samochody stojace gdzie popadnie na awaryjnych. Tez wszystkie zepsute, tylko sie potem cudownie naprawiaja.
     Widac, ze rowerzysci i kierowcy maja ze soba wiele wspolnego.

     • 8 3

   • Skoro nie zabierasz z sobą podstawowych narzędzi to używasz taxi bagażówkę.

    • 6 2

   • a jak podczas hamowania autobusu

    ja sie przewroce i twoj zasr*ny rower mi wybije oko to oddasz mi swoje?

    poza tym jak rower ci sie psuje to mzoe kup nowy a ten na smietnik wyrzuc

    • 5 8

   • Lawetę sobie zamów!

    • 2 3

  • Hue (4)

   Zobaczymy jak ci się rower rozwali i bd dymal 20km z buta. Haha cwaniak

   • 17 17

   • jak się może rower rozwalić (3)

    tak że nie możesz go naprawić? Znaczy że nie dbasz o swoje g**wno i nie serwisujesz go tak żeby służył. A dętke czy łancuch można naprawić na miejscu.

    • 10 16

    • (1)

     Jak się zerwie np łańcuch to zawsze masz potrzebne przy sobie części zapasowe i odpowiednie narzędzia , zuch . Ja w takim wypadku wsiadam z rowerem do tramwaju czy autobusu i w garażu albo w serwisie dokonuję odpowiednich napraw. No cóż każdy postępuje wg swoich mozliwości , umiejętności i upodobań.

     • 14 8

     • Zerwie ci sie predzej napletek niz normalnie serwisowany lancuch

      ...z d*py przyklad podales. Nie osmieszaj sie. A pozatym nawet gdyby jakims cudem sie zerwal to tak naprawilbym to. W pakie ie saszetki z narzrdziami jest tez np. zakuwacz do ogniw lancuchowym

      • 2 1

    • Banda thebili

     Ale ty jeste zpierdolony. To ci chyba łańcuch nie pitolnął nigdy cieciu

     • 0 0

  • Nogi są do chodzenia a nie do wozenia (1)

   • 14 7

   • a pupa od sr*nia a nie od pisania

    • 0 0

  • (6)

   A zepsuty rower?

   • 9 6

   • A zepsuty motocykl? (5)

    • 10 10

    • (4)

     No tak, bo motocykl i rower to zupełnie to samo. A nie, czekaj, wcale nie.

     • 9 7

     • (1)

      Prawnie osoba pchajaca rower i osoba pchajaca motocykl sa pieszymi, wiec jest to to samo.

      • 4 0

      • Osoba pchająca samochód też, ale co z tego?

       • 1 2

     • a co za roznica czy rower czy motocykl? (1)

      miejsca zajmuja tyle samo

      • 2 3

      • Masa.

       Jak podniesiesz i powiesisz motocykl na haku, proszę bardzo, wieź go sobie.

       • 3 1

  • (6)

   Ciekawe co byś zrobił, jakby Ci się rower zepsuł w kowalach, a mieszkasz w Gdyni

   • 9 12

   • az strach pomyslec jak sie zepsuje tam gdzie nie bedzie autobusu (3)

    • 27 4

    • (1)

     Wtedy jakoś dotrę do miejsca gdzie jest jakaś komunikacja . Rower to nie samochód i dam radę go prowadzić choćby ze 2 km . Masz jeszcze jakieś pytania?

     • 11 12

     • Mozna tez zamowic taksowke

      • 2 3

    • W dodatku w okolicy będą mordercze wiewiórki.

     Strach się bać.

     • 3 2

   • proste, tramwajem przez Osowę i jesteś w 1,5h

    • 2 0

   • ...yyy naprawilbym go w Kowalach durniu

    • 1 1

  • popieram, rowery precz z komunikacji, i tak miejsca brak (3)

   dokładnie tak

   • 21 16

   • to, że brak jest miejsca w komunikacji oznacza, że komunikacja jest popularna i powinno się powiększać flotę, a nie wyrzucać pasażerów

    • 9 2

   • Popieram! Wózki, rowery, duże bagaże i grubasy precz z komunikacji!

    • 10 4

   • ja

    i chamy, i dzieciaki z telefonami i muzyczka z nich, i śmierdzący nieumyci ludzie itd.
    W sumie to wszyscy won, caly bus dla mnie XD

    Tak bys chcial ?

    • 3 0

  • (1)

   proponuję wprowadzić tez zakaz wożenia samochodów promami i lawetami

   • 4 3

   • Tylko że w części samochodowej promu i na lawecie

    Jest zakaz przewozu ludzi.

    • 8 1

  • (1)

   A jak się źle poczuję i czy doznam kontuzji to mogę czy mnie rozstrzelasz jak wejdę z rowerem ?

   • 8 10

   • Nie, ale mozesz zadzwonic po taxi.

    • 5 4

  • Trochę słaby argument

   Bo wózki inwalidzkie i dziecięce też mają koła i są do jeżdżenia.

   • 3 3

  • A jak złapiesz gumę i do domu masz 20km?
   A jak masz uraz nogi i nie możesz pedałować?

   Są sytuacje kiedy trzeba skorzystać z komunikacji.

   • 4 9

  • (1)

   Słuszna uwaga. Miasto wydaje miliony na budowę ścieżek rowerowych A one są przewożone środkami komunikacji miejskiej. Lepiej te fundusze przeznaczyć na zakup taboru.

   • 3 1

   • Jak ścieżki rowerowe są przewożone środkami komunikacji miejskiej???

    • 0 0

  • (1)

   A co w przypadku kiedy rower musi być przetransportowany do naprawy? Równie dobrze można zakazać transportu wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich bagaży etc.
   Typowe polakówowe podejście i zero realistycznego myślenia.

   • 3 3

   • to na drugi raz przewieziemy meble - kilka kursów będzie taniej

    • 1 1

  • nogi do chodzenia ..., a d.. do siedzenia .....

   i co z tego wynika

   • 1 0

  • Rowery na tory!!

   • 0 1

  • ...

   a pod tunelem?

   • 1 0

  • No chyba że złapiesz gumę, lub inną usterkę...

   ...jesteś właśnie w Sopocie a mieszkasz na Kowalach :)))
   Wszystko kwestia sytuacji.
   Ale ogólnie tak, sprawny rower, pedałujemy !!!

   • 1 0

  • i**oto (1)

   A jak jedziesz na wizyte do lekarza ze wsi do miasta to logiczne ze pakujesz rower do autobusu a po miescie juz poruszasz siw rowerem cymable

   • 0 3

   • Jak na razie do lekarza to ty musisz isc

    Chociaz nie wiem czy pomoze

    • 1 0

  • Zdarzają sie wypadki losowe ?

   • 1 1

  • Auta też są do jeżdżenia.Zakazać wożenia auta na lawetach jak się zepsują.Zakazać też wożenia sprawnych aut w drodze z fabryki, na promach itd.Pewnie że dla motorniczego lepiej jak wywalić rowery, potem inwalidów na wózkach czy matki z wózkami dziecinnymi.Zakazać wożenia instrumentów muzycznych, nart, sanek, duzych walizek i plecaków .Zawsze to może się przewrócić i narobić szkód.Tylko po co w nowoczesnych tramwajach i pociągach projektuje się miejsca do wożenia rowerów? Co ciekawe wypowiadają się i są za zakazem ci co nigdy nie musieli przewieźć roweru bo nimi nie jeżdżą. Ile w Gdańsku jest autobusów z zewnętrznym bagażnikiem dla rowerów?Pisanie o kłótniach też jest bez sensu bo jak kilka matek zechce wsiąść z wózkami to też same muszą zadecydować kto ma jechać a kto poczekać.Ciekawe że motorniczowie nie zaproponowali wożenia rowerów w weekendy aby ułatwić wycieczki za miasto.Matka z dzieckiem na rowerku te nie może jechać? Można w regulaminie napisać że wolno wieźć tylko jeden rower no chyba że jedzie rodzina.
   Można zakazać wozić w szczycie.Problemy wydumane a problemy rozwiązuje się za pomocą montażu taniego pasa do przywiązania roweru lub wózka inwalidzkiego.W większości miast pozwala się wozić rowery i to często za darmo.Dlaczego Gdańsk miałby się uwstecznić? U mnie jest tak że jak inwalida chce wsiąść a brakuje miejsca, to rowerzysta musi wysiąść. Ja bym pozwolił wozić jeden rower a w weekendy dałbym wożenie za darmo

   • 0 1

  • kupiony rower

   zakupiłem rower w centrum miasta, mieszkam daleko od centrum to jak mam przewozić ten rower - na plecach od czego jest komunikacja????????????????

   • 1 2

  • i tu dochodzimy do sedna sprawy...

   nie wszędzie są ścieżki /drogi rowerowe; np. brakuje dojazdu od ronda ul. Potokowa do Matarni; od Oliwy do dzielnicy Gdańsk Osowa i pewnie w paru innych miejscach..

   • 0 0

  • widać, że wozisz się autem.

   Niewielu rowerzystów wciska się do autobusu, bo lubi. Przeważnie sytuacja powoduje, że nie mogą dalej jechać rowerem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

   • 0 0

  • Opłata rozwiązałaby problem

   Powinna być opłata za przewóz roweru równowartości biletu właściciela. Tak samo z opłatami miesięcznymi plus oczywiście wymóg by rower był przewożony jedynie w miejscu do tego wyznaczonym, jeśli miejsce jest zajęte trudno. Jedyny wyjątek mógłby dotyczyć linii kursującej z rowerami w tunelu pod Martwą Wisłą.

   • 0 0

  • Madki z dzieckiem tez wypad z autobusu.Nie dosc ze g**niak czasem potrai drzec jape na caly pojazd to jeszcze czasem tak stana wozkiem ze przejsc nie mozna.. Pozatym sacer to zdrowie

   • 0 0

  • Polska

   A jak jedziesz na narty do Zakopanego, to zakładaj je odrazu a nie właz do autobusu czy pociagu

   • 1 0

  • Wózki są od pchania po chodnikach a nie od wożenia autobusami czy tramwajami !!!!
   Wózki na chodniki !!!!!!!

   • 1 0

  • przemyśl

   A co z odcinkami niebezpiecznymi? Co jeśli nie ma lamp, nie ma pobocza, a Ty musisz jechać do pracy i wystarczy podjechać 2 przystanki? Jesteś zwykłym hejterem :(

   • 1 0

 • 500 podpisów to jest nic. Tyle co Janusz 1% Korwin Mikke w skali kraju. (10)

  • 43 151

  • Ale to podpisy pracowników (3)

   Czytaj ze zrozumieniem.

   • 25 2

   • to oni mają tam aż 500 tramwajarzy? (2)

    • 1 9

    • (1)

     motorniczych i kierowców, czytaj uważnie, kim jest tramwajarz?

     • 5 1

     • aTyUżywajPoprawnieInterpunkcjiIDużychLiter

      • 0 0

  • Jak nic skoro podpisala sie wiekszosc kierowcow ktorych jest okolo 550?

   • 6 2

  • (2)

   jestes za głupi by zrozumieć Janusza... każdy kto wiedział i widział więcej był na ogół uważany za "dziwaka" bo był poprostu nie rozumiany

   • 4 2

   • Tak zawsze jest w przypadku dziwaków.

    • 0 0

   • *Janusz miłośnik kremla lekiem na całe zło świata

    jak masz 15 lat i wierzysz w bajki

    • 1 1

  • obywatel

   Zlikwidować komunikację miejską.

   • 0 4

  • "- Tylko brakiem wyobraźni oraz wiedzy z fizyki można wytłumaczyć projektantów obecnych i tych nowo proponowanych przepisów porządkowych."

   Ale to nic nowego w tym miescie przeciez. Tutejsi urzednicy sa pozbawieni wyobraźni nie od wczoraj.

   • 9 1

 • (15)

  Jest tylu ludzi, któzy z różnych przyczyn muszą przewozić wózki, bagaże, zwierzęta, hulajnogi czy rowery komunikacją miejską, ale zamiast im to ułatwić wiecznie kłody pod nogi. Jasne, niech włodaże miasta dalej się zastanawiają skąd się biorą korki i dlaczego ludzie rezygnują z komunikacji miejskiej i wymieniają tapicerkę zamiast zainwestować w to, co mieszkańcom jest potrzebne...

  • 198 232

  • (1)

   Ja to ubolewam, że samochodu nie można przewieźć autobusem.

   • 59 14

   • Jak już to tramwaj3m

    • 1 0

  • Śmieszny jesteś

   Do przewozu roweru służy laweta ! Dla Twojej wygody nikt nie będzie ryzykował swojego dobra !! Samolubie jeden !! :/

   • 37 28

  • Różnica między wózkiem a rowerem (2)

   Jest zasadnicza. Nie ma i czym mówić, transport publiczny jest dla ludzi nie rowerów! Dziecko jedzie w wózku lub niepełnosprawny, to ok.

   • 43 13

   • Powiedz to (1)

    Matce naturze i prawom fizyki

    • 11 7

    • Zastanów się co jest z Tobą nie tak

     • 8 6

  • Jakie to przyczyny? (3)

   Podać adresy firm transportowych? Przeprowadzkę też będziesz autobusami i tramwajami robił?

   • 25 11

   • Takie, że żaden z tych ludzi nie dokłada się do korkowania miasta samochodem. (2)

    Tak banalnie.

    • 6 5

    • Boże

     Dać im medal

     • 1 1

    • no nie jeden obcisłogaci jedzie pod górkę np spacerowa i za nim smrodzi 10000 aut... pod górkę

     • 2 1

  • (1)

   co do zwierząt, to wystarczyłoby wprowadzić zakaz posiadania zwierząt w miastach i to rozwiązałoby problem nie tylko o którym piszesz, ale także wiele innych.

   • 6 12

   • musieli by cie do innego zoo - poza miastem przenieść....

    • 1 0

  • Odpowiedzialność. (1)

   Wszystko rozbija się o prawo. Żaden regulamin zakładowy nie zmieni faktu, że za pasażerów, ich mienie itd odpowiada kierowca. W razie nieszczęścia prokuratora nie będzie interesować żaden regulamin zakładowy.
   Natomiast producent busa zaprojektował go tak, że nie dopuszcza przewozu roweru i na takową konstrukcję dostał homologację, dopuszczenie do ruchu.
   To zamyka temat, proste.

   • 10 5

   • No i oto własnie chodzi, miasto widzi, że jest taka potrzeba to powinno na nią zareagować. Proste.

    • 0 0