Tak wyglądały policyjne pościgi z ostatnich miesięcy na nagraniach czytelników.
Taranują radiowozy, zdarza się, że próbują potrącić policjanta, inni za nic mają dawane im sygnały, zarówno świetlne, jak i dźwiękowe. W Trójmieście w ostatnich miesiącach funkcjonariusze ruszali w pościg już 60 razy - 26 przypadków dotyczyło Gdańska, 25 Gdyni i 9 Sopotu. Sprawdziliśmy na jakich trasach do takich incydentów dochodziło najczęściej.
Przestępcy, pościgi i zatrzymania - materiały wideo
Czy byłe(a)ś świadkiem policyjnego pościgu?
Pościgi w Gdyni przeważnie na ul. Morskiej
Jeden z ostatnich przypadków, w których kierowca nie chciał zatrzymać się do kontroli, mundurowi odnotowali w Gdyni. Pewien mężczyzna, uciekając przed policją ul. Hutniczą
To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.
- Niestety zdarzają się uczestnicy ruchu drogowego, którzy ignorują przepisy i w ten sposób narażają innych na utratę zdrowia, a nawet życia. W 2020 roku na terenie Gdyni 19 kierujących nie zatrzymało się do kontroli drogowej, natomiast od stycznia br. mamy sześć takich przypadków - tłumaczy Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Gdynia: nie zatrzymał się do kontroli, wiózł narkotyki
W których miejscach Gdyni kierowcy najczęściej ignorowali policyjne sygnały, wzywające do zatrzymania pojazdu?
- W ubiegłym roku mundurowi zatrzymali 12 podejrzanych, a w tym roku pięciu. Funkcjonariusze w dalszym ciągu pracują nad pozostałymi sprawami - zapewnia Jolanta Grunert.
W Gdańsku pościgi na głównych ulicach miasta
Staranowany radiowóz i inne samochody, strzelanina oraz dwutygodniowe poszukiwania mężczyzny, który wymknął się policji na ul. Hubala
Po raz pierwszy o sprawie pisaliśmy 7 lutego 2021 roku. Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KMP w jednym z kierowców rozpoznali wówczas mężczyznę, który posiadał zakaz prowadzenia pojazdów. Znany był też im z kryminalnej przeszłości.
Podobnie jak w Gdyni, wspomniany przypadek, choć odbił się echem w mediach, nie był pojedynczym incydentem.
Strzały i pościg na Siennickiej
W zeszłym roku gdańscy policjanci zatrzymali 15 sprawców, natomiast w 2021 roku - trzech. Gdzie najczęściej dochodziło do pościgów?
- Do tych przestępstw dochodziło najczęściej na głównych ulicach miasta, m.in. al. Adamowicza
W Sopocie rozpędzają się na al. Niepodległości
Do ostatniego poważniejszego pościgu w Sopocie doszło w ubiegłym roku. Wówczas funkcjonariusze zauważyli, że kierowca mercedesa wyjeżdżając z ul. Goyki w al. Niepodległości
- Stróże prawa natychmiast ruszyli za kierowcą dając mu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania. Ten jednak nie reagował na wydawane przez mundurowych sygnały do zatrzymania i zaczął uciekać. Podczas ucieczki 46-latek popełniał kolejne wykroczenia w ruchu drogowym, w tym m.in. jechał po chodniku, nie stosował się do znaku "zakaz wjazdu", a na ul. Reja uderzył w oznakowany radiowóz, który zablokował mu drogę ucieczki. Kierujący mercedesem został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów - relacjonuje Lucyna Rekowska z KMP w Sopocie.
Jak wyglądają statystyki pościgów w kurorcie? Jak się okazuje, w tym roku nie było takich incydentów...
-...natomiast w 2020 roku dziewięć osób nie zatrzymało się do kontroli drogowej na terenie Sopotu. Policjanci od razu zajęli się tymi sprawami i zatrzymali ośmiu podejrzanych - podsumowuje Lucyna Rekowska.
Kara od trzech miesięcy do pięciu lat
Na koniec warto zaznaczyć, że polski Kodeks karny nie zna pojęcia "pościgu". To potoczna nazwa dla art. 178b, który brzmi w następujący sposób:
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.