Fakty i opinie

60 pościgów w Trójmieście. Na tych drogach piraci próbowali uciec policji

Tak wyglądały policyjne pościgi z ostatnich miesięcy na nagraniach czytelników.

Taranują radiowozy, zdarza się, że próbują potrącić policjanta, inni za nic mają dawane im sygnały, zarówno świetlne, jak i dźwiękowe. W Trójmieście w ostatnich miesiącach funkcjonariusze ruszali w pościg już 60 razy - 26 przypadków dotyczyło Gdańska, 25 Gdyni i 9 Sopotu. Sprawdziliśmy na jakich trasach do takich incydentów dochodziło najczęściej.Przestępcy, pościgi i zatrzymania - materiały wideoCzy byłe(a)ś świadkiem policyjnego pościgu?

tak, kilka razy 15%
tak, raz widziałe(a)m pościg policji 17%
nie, ale często czytam wiadomości na ten temat 34%
nie - i w sumie rzadko słyszę o pościgach 34%
zakończona Łącznie głosów: 627

Pościgi w Gdyni przeważnie na ul. MorskiejJeden z ostatnich przypadków, w których kierowca nie chciał zatrzymać się do kontroli, mundurowi odnotowali w Gdyni. Pewien mężczyzna, uciekając przed policją ul. HutnicząMapka, zatrzymał się dopiero na wysokości Rumi Janowo, gdzie staranował plastikowy znak, wpadł w poślizg i przebił opony na krawężniku. Przed policjantami próbował uciekać jeszcze piechotą, ale ostatecznie został zatrzymany.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

graf. trojmiasto.pl
- Niestety zdarzają się uczestnicy ruchu drogowego, którzy ignorują przepisy i w ten sposób narażają innych na utratę zdrowia, a nawet życia. W 2020 roku na terenie Gdyni 19 kierujących nie zatrzymało się do kontroli drogowej, natomiast od stycznia br. mamy sześć takich przypadków - tłumaczy Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Gdynia: nie zatrzymał się do kontroli, wiózł narkotykiW których miejscach Gdyni kierowcy najczęściej ignorowali policyjne sygnały, wzywające do zatrzymania pojazdu?

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo na tylnym siedzeniu wiózł biały proszek, najprawdopodobniej kokainę. W kwietniu 2020 r. policjanci po krótkim pościgu zatrzymali w Gdyni 44-letniego mężczyznę.
Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo na tylnym siedzeniu wiózł biały proszek, najprawdopodobniej kokainę. W kwietniu 2020 r. policjanci po krótkim pościgu zatrzymali w Gdyni 44-letniego mężczyznę. czytelnik/trojmiasto.pl
Jak dowiadujemy się od policjantów, przede wszystkim są to rejony ul. MorskiejMapka, a w pojedynczych przypadkach pościgi odbywały się m.in. na ul. ChwarznieńskiejMapka, ObwodowejMapka, al. ZwycięstwaMapka, Estakadzie KwiatkowskiegoMapka, PuckiejMapka czy ZbożowejMapka.

- W ubiegłym roku mundurowi zatrzymali 12 podejrzanych, a w tym roku pięciu. Funkcjonariusze w dalszym ciągu pracują nad pozostałymi sprawami - zapewnia Jolanta Grunert.

W Gdańsku pościgi na głównych ulicach miastaStaranowany radiowóz i inne samochody, strzelanina oraz dwutygodniowe poszukiwania mężczyzny, który wymknął się policji na ul. HubalaMapka na Strzyży - to bez wątpienia był jeden z najgłośniejszych przypadków policyjnych pościgów w ostatnich miesiącach w Gdańsku.

Po raz pierwszy o sprawie pisaliśmy 7 lutego 2021 roku. Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KMP w jednym z kierowców rozpoznali wówczas mężczyznę, który posiadał zakaz prowadzenia pojazdów. Znany był też im z kryminalnej przeszłości.

Podobnie jak w Gdyni, wspomniany przypadek, choć odbił się echem w mediach, nie był pojedynczym incydentem.

Policyjny pościg i strzały na ul. Siennickiej w Gdańsku. 14 marca kierowca forda nie zatrzymał się do kontroli drogowej na Trakcie św. Wojciecha i zaczął uciekać. W trakcie pościgu kilkukrotnie uderzył bokiem w radiowóz. Został zatrzymany - wraz z pasażerem - dopiero na Przeróbce.
Policyjny pościg i strzały na ul. Siennickiej w Gdańsku. 14 marca kierowca forda nie zatrzymał się do kontroli drogowej na Trakcie św. Wojciecha i zaczął uciekać. W trakcie pościgu kilkukrotnie uderzył bokiem w radiowóz. Został zatrzymany - wraz z pasażerem - dopiero na Przeróbce. czytelnik/trojmiasto.pl
- W 2020 roku na terenie Gdańska doszło do 20 tego rodzaju przestępstw [związanych z pościgami - dop.red.]. Natomiast od początku tego roku policjanci zarejestrowali sześć takich zdarzeń - tłumaczy Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Strzały i pościg na SiennickiejW zeszłym roku gdańscy policjanci zatrzymali 15 sprawców, natomiast w 2021 roku - trzech. Gdzie najczęściej dochodziło do pościgów?

graf. trojmiasto.pl
- Do tych przestępstw dochodziło najczęściej na głównych ulicach miasta, m.in. al. AdamowiczaMapka, Trakcie św. WojciechaMapka, ul. ŁostowickiejMapka, al. ZwycięstwaMapka, al. GrunwaldzkiejMapka, ul. Marynarki PolskiejMapka oraz ul. SłowackiegoMapka - wylicza gdańska policjantka.

W Sopocie rozpędzają się na al. NiepodległościDo ostatniego poważniejszego pościgu w Sopocie doszło w ubiegłym roku. Wówczas funkcjonariusze zauważyli, że kierowca mercedesa wyjeżdżając z ul. Goyki w al. NiepodległościMapka nie zastosował się do znaku drogowego nakazującego mu jazdę w prawo i zamiast tego skręcił w lewo i pojechał w kierunku Gdańska.

- Stróże prawa natychmiast ruszyli za kierowcą dając mu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania. Ten jednak nie reagował na wydawane przez mundurowych sygnały do zatrzymania i zaczął uciekać. Podczas ucieczki 46-latek popełniał kolejne wykroczenia w ruchu drogowym, w tym m.in. jechał po chodniku, nie stosował się do znaku "zakaz wjazdu", a na ul. Reja uderzył w oznakowany radiowóz, który zablokował mu drogę ucieczki. Kierujący mercedesem został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów - relacjonuje Lucyna Rekowska z KMP w Sopocie.
Do jednego z ostatnich pościgów doszło na al. Niepodległości w Sopocie. Zdjęcie ilustracyjne.
Do jednego z ostatnich pościgów doszło na al. Niepodległości w Sopocie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Maciej Kosycarz / KFP
Mężczyzna w rozmowie z mundurowymi tłumaczył, że nie zatrzymał się do kontroli, bo nie ma uprawnień do kierowania.

Jak wyglądają statystyki pościgów w kurorcie? Jak się okazuje, w tym roku nie było takich incydentów...

-...natomiast w 2020 roku dziewięć osób nie zatrzymało się do kontroli drogowej na terenie Sopotu. Policjanci od razu zajęli się tymi sprawami i zatrzymali ośmiu podejrzanych - podsumowuje Lucyna Rekowska.

Kara od trzech miesięcy do pięciu latNa koniec warto zaznaczyć, że polski Kodeks karny nie zna pojęcia "pościgu". To potoczna nazwa dla art. 178b, który brzmi w następujący sposób:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Quiz - Kryminalne Trójmiasto. Przekonaj się, ile pamiętasz

Pytanie 1 / 8

Pytanie 1 / 8
Jaki pseudonim nosił słynny trójmiejski gangster Daniel Zacharzewski?

Opinie wybrane


wszystkie opinie (178)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »