Fakty i opinie

stat

Abp Gocłowski zostanie honorowym sopocianinem

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - nowy honorowy sopocianin.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - nowy honorowy sopocianin. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Sopotu - postanowili jednogłośnie w piątek miejscy radni.Uroczystość uhonorowania duchownego nastąpi prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Abp Gocłowski dostąpi zaszczytu m.in za zasługi dla kurortu, w tym zorganizowanie wizyty papieża Jana Pawła II na hipodromie w 1999 r.

- My mieszkańcy Sopotu, jesteśmy w pełni świadomi, jak wielką rolę odegrał nasz region w niezwykłej historii Polski ostatnich bez mała trzydziestu lat. Tutaj rozgrywały się wydarzenia, procesy polityczne i społeczne, które prowadziły nas do wolności, a później umacniały fundamenty niepodległości. Te wydarzenia tworzyli konkretni ludzie. Bez wątpienia w pierwszym szeregu tych postaci jest Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Gocłowski [...]Honorowe obywatelstwo Sopotu nie mogło być nadane godniejszej postaci: wielkiemu Polakowi, człowiekowi Pomorza i Solidarności, kapłanowi i obywatelowi Rzeczpospolitej - czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Metropolita gdański jest już honorowym obywatelem Gdyni i Wejherowa. Dwa lata temu odmówił przyjęcia tytułu Honorowego Obywatela Gdańska. Przyczyną odmowy było podejrzenie rzucone przez jednego z gdańskich radnych, że tytuł nadano biskupowi w ramach zbliżającej się kampanii wyborczej do wyborów samorządowych.

Wcześniej honorowe obywatelstwo kurortu otrzymało dziesięć osób (m.in. prof. Władysław Bartoszewski i Lech Wałęsa) oraz załoga statku "Sopot"

Abp Tadeusz Gocłowski ma 77 lat. Jest doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał w czerwcu 1956 r. w Krakowie. W 1984 r. został mianowany biskupem diecezjalnym gdańskim. Funkcję metropolity gdańskiego sprawuje od marca 1992 roku i zakończy ją w kwietniu tego roku. Jego następca nie jest jeszcze znany.

Opinie (61) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.