Fakty i opinie

stat

Abp Gocłowski zostanie honorowym sopocianinem

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - nowy honorowy sopocianin.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski - nowy honorowy sopocianin. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Sopotu - postanowili jednogłośnie w piątek miejscy radni.Uroczystość uhonorowania duchownego nastąpi prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Abp Gocłowski dostąpi zaszczytu m.in za zasługi dla kurortu, w tym zorganizowanie wizyty papieża Jana Pawła II na hipodromie w 1999 r.

- My mieszkańcy Sopotu, jesteśmy w pełni świadomi, jak wielką rolę odegrał nasz region w niezwykłej historii Polski ostatnich bez mała trzydziestu lat. Tutaj rozgrywały się wydarzenia, procesy polityczne i społeczne, które prowadziły nas do wolności, a później umacniały fundamenty niepodległości. Te wydarzenia tworzyli konkretni ludzie. Bez wątpienia w pierwszym szeregu tych postaci jest Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Gocłowski [...]Honorowe obywatelstwo Sopotu nie mogło być nadane godniejszej postaci: wielkiemu Polakowi, człowiekowi Pomorza i Solidarności, kapłanowi i obywatelowi Rzeczpospolitej - czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Metropolita gdański jest już honorowym obywatelem Gdyni i Wejherowa. Dwa lata temu odmówił przyjęcia tytułu Honorowego Obywatela Gdańska. Przyczyną odmowy było podejrzenie rzucone przez jednego z gdańskich radnych, że tytuł nadano biskupowi w ramach zbliżającej się kampanii wyborczej do wyborów samorządowych.

Wcześniej honorowe obywatelstwo kurortu otrzymało dziesięć osób (m.in. prof. Władysław Bartoszewski i Lech Wałęsa) oraz załoga statku "Sopot"

Abp Tadeusz Gocłowski ma 77 lat. Jest doktorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał w czerwcu 1956 r. w Krakowie. W 1984 r. został mianowany biskupem diecezjalnym gdańskim. Funkcję metropolity gdańskiego sprawuje od marca 1992 roku i zakończy ją w kwietniu tego roku. Jego następca nie jest jeszcze znany.

Opinie (61)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.