• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adwent 2022. Kiedy zaczyna się adwent?

Klaudia Cichocka
24 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Adwent 2022 zaczyna się już w listopadzie, a potrwa aż do wigilii Bożego Narodzenia. Przypomina o ponownym Narodzeniu Pańskim i pozwala wiernym przygotować się do nadchodzących świąt. Kiedy zaczyna się adwent, ile trwa i jakie są najważniejsze symbole?







W 2022 r. wigilia wypada w sobotę, a Boże Narodzenie - 25 grudnia w niedzielę. Większość pracowników ma wolne już 24 grudnia albo wykonuje obowiązki krócej - sklepy zazwyczaj są otwarte do godz. 14. Przerwa świąteczna 2022 dla dzieci zaczyna się już 23 grudnia i potrwa aż do 2 stycznia.

Imprezy na Mikołajki - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Co to jest adwent?



Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym i składa się z dwóch etapów. Okres do 16 grudnia to czas oczekiwania na nadejście Jezusa w chwale, a następne dni to moment bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Co oznacza słowo adwent? W języku łacińskim adventus oznacza przyjście, przybycie.

Czy adwent to tylko kalendarze? Tradycje i zwyczaje okołoświąteczne Czy adwent to tylko kalendarze? Tradycje i zwyczaje okołoświąteczne

W trakcie adwentu omawiane są teksty liturgiczne przedstawiające losy postaci Starego oraz Nowego Testamentu. Okres liturgiczny to czas radosnego oczekiwania, a Kościół zachęca do uczestniczenia nie tylko w niedzielnych mszach świętych, ale również roratach czy rekolekcjach. Wierni wewnętrznie przygotowują się do Bożego Narodzenia m.in. przystępując do sakramentu pokuty i pojednania.

Kiedy zaczyna się adwent?



Adwent 2022 zaczyna się w niedzielę 27 listopada, a kończy 24 grudnia. Datę rozpoczęcia wyznacza dzień, kiedy wypada 25 grudnia - w tym roku jest to niedziela.

Świąteczne szaleństwo w listopadzie. Czy to nie za wcześnie?



Ile trwa adwent?



Adwent trwa od 23 do 28 dni. Obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. W tym roku okres oczekiwania i przygotowania do Bożego Narodzenia to 28 dni.

Symbole adwentu - jakie są symbole adwentu?



Jakie są symbole adwentu? Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia ma przede wszystkim charakter religijny. Wierni przygotowują się do duchowego przeżywania Narodzenia Pańskiego nie tylko w Kościele, ale również w domowym zaciszu. Symbole adwentu przypominają o najważniejszych wartościach i pomagają w oczekiwaniu na nadejście Jezusa Chrystusa.

Symbolika ozdób choinkowych. Co powinno znaleźć się na choince?



Wieniec adwentowy - jak wygląda wieniec adwentowy?



Wieniec adwentowy to jeden z najpopularniejszych symboli adwentu. Okrągły kształt przypomina o nieskończoności oraz życiu wiecznym, a zielone gałązki symbolizują życie. Kolejny element, czyli cztery świece wskazują na nadchodzące spotkanie z Jezusem Chrystusem. Warto również wiedzieć, że każda świeca ma osobne znaczenie - pierwsza symbolizuje nadzieję, druga - pokój, trzecia - radość, a czwarta - miłość.

Jak zrobić wieniec adwentowy? Obecnie wierni często wybierają gałązki drzew iglastych, np. świerku, jodły czy sosny. Niezbędne są cztery świece - najczęściej w kolorze białym. Na wieńcach adwentowych pojawiają się dekoracje w postaci wasążek w adwentowych kolorach - zazwyczaj fioletowym.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Gdańsku



Roraty - kiedy są roraty?



Roraty to msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odbywają się o poranku przez cały adwent - oprócz niedziel oraz uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Zazwyczaj zaczynają się około godz. 6-7. Wierni przynoszą do kościoła roratki, czyli świece adwentowe, a dzieci własnoręcznie wykonane lampiony. W trakcie mszy przy ołtarzu znajduje się dodatkowa świeca będąca symbolem Maryi. Lampiony symbolizują oczekiwanie oraz czuwanie przed przyjściem Jezusa Chrystusa.

Post - czy w adwencie jest post?



Chociaż post adwentowy nie jest obecnie wymagany, wielu Polaków decyduje się na mniejsze lub większe wyrzeczenia. Adwent to czas radosnego oczekiwania, który każdy wierny przeżywa na własny sposób. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i zabaw należy zachować przede wszystkim w każdy piątek, a pozostały czas wykorzystać zgodnie z własnymi przekonaniami. Adwent nie jest ścisłym czasem pokuty jak Wielki Post.

Wędrująca figura Matki Bożej - symbol i zwyczaj adwentu



Wędrująca figura Matki Bożej to zwyczaj polegający na przyjmowaniu w domu figurki najczęściej na jeden dzień. W czasie rorat ksiądz losuje imię dziecka, które przedstawiło swoje dobre uczynki z dnia poprzedniego. Rodzina przyjmująca Maryję spędza dzień na czytaniu Pisma Świętego, śpiewaniu pieśni adwentowych czy odmawianiu różańca.

Kalendarz adwentowy - popularny symbol adwentu



Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni do Bożego Narodzenia. Symbol adwentu cieszący się największą popularnością wśród dzieci. Składa się z 24 okienek, za którymi znajdują się symbole nadchodzących świąt, np. w postaci czekoladek. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych kalendarzy adwentowych. Obecnie za okienkami znaleźć można np. kosmetyki, produkty spożywcze czy drobne zabawki dla najmłodszych.

Opinie (1)

  • Adwent

    Z przykrością stwierdzam że wśród wydarzeń kulturalnych Trójmiasta nie odnotowałam żadnych Koncertów Adwentowych. Dlaczego? Why? Warum?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane