Fakty i opinie

stat

Akcja modlitewna "Różaniec do Granic" wsparta przez Energę

W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich odbędzie się "Różaniec Do Granic". Jednym z mecenasów wydarzenia jest gdańska Energa.
W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich odbędzie się "Różaniec Do Granic". Jednym z mecenasów wydarzenia jest gdańska Energa. fot. ©fotolia/antic

Przez cały dzień, w 320 kościołach zlokalizowanych wzdłuż granic Polski, zgromadzą się tysiące wiernych, aby odmówić modlitwę różańcową. W ten sposób uczestnicy modlitwy różańcowej "pragną błagać Matkę Bożą o ratunek dla Polski i świata". Jednym z największych partnerów inicjatywy "Różaniec Do Granic" i jedynym sponsorem z Trójmiasta została Grupa Energa.Czy państwowe spółki powinny wspierać inicjatywy religijne?

tak, przecież żyjemy w kraju, w którym większość mieszkańców to katolicy 33%
tak, jednak powinny wspierać uroczystości różnych grup religijnych 3%
nie, powinno być wyraźne rozgraniczenie państwa i Kościoła 64%
zakończona Łącznie głosów: 4057
"Różaniec Do Granic" to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października 2017 roku), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej ojczyzny i całego świata.

- Dokładnie 140 lat temu w Polsce w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża i powiedziała "odmawiajcie codziennie różaniec", 40 lat później w Fatimie powtórzyła to wezwanie - podkreśla Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta, która jest głównym organizatorem "Różańca Do Granic". - Dlatego pragniemy odpowiedzieć na zaproszenie Matki Bożej do odmawiania różańca i wziąć udział w duchowym działaniu na rzecz przyszłości naszej, naszych dzieci, naszego kraju i całej Europy. Ostatnie wydarzenia w kraju jeszcze wyraźniej uzmysławiają nam, że potrzebna jest nam pomoc Stwórcy, który jest jedynym, prawdziwym gwarantem miłości, jedności i pokoju.
W dniu wydarzenia punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km. W Polsce są 22 diecezje graniczne, w których wyznaczono koordynatorów oraz kościoły stacyjne, w których odbędzie się msza święta i nabożeństwo maryjne dla osób, które będą modlić się tego dnia na granicach. To właśnie w kościołach stacyjnych po mszy nastąpi rozesłanie uczestników do punktów modlitwy na granicach.

Kościoły w Trójmieście, w których prowadzona będzie modlitwa w ramach akcji "Różaniec do Granic". Ich pełna lista znajduje się na  stronie akcji .
Kościoły w Trójmieście, w których prowadzona będzie modlitwa w ramach akcji "Różaniec do Granic". Ich pełna lista znajduje się na stronie akcji.
Inicjatywa pozyskała wsparcie ważnych państwowych firm, m.in. Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Grupy Energa. Państwowe spółki zapewniły Fundacji Solo Dios Basta nie tylko wsparcie organizacyjne, ale także finansowe.

O pieniądzach nie chcą jednak rozmawiać.

- Energa wspiera różne inicjatywy, wśród nich jest również "Różaniec Do Granic". To szlachetne dzieło, w które zaangażowanych jest wielu Polaków. Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem. Ta idea niesie ze sobą głębokie treści, które łączą, a nie dzielą. Ze względu na przepisy prawa nie możemy podawać sum zawartych w tej, jak i innych tego typu umowach - informuje Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.
Podczas "Różańca Do Granic" punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km.
Podczas "Różańca Do Granic" punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km. mat.prasowe
W organizację wydarzenia włączył się także przewoźnik kolejowy PolRegio. Wprowadził on ofertę specjalną o nazwie "Różaniec do Granic" - obowiązującą w sobotę, 7 października. Oferta pozwala uczestnikom różańca dojechać do miejscowości, w których znajdują się wyznaczone kościoły i powrócić do domu. Całość będzie kosztowała złotówkę.

Akcję promują też znane osoby. Ambasadorami "Różańca Do Granic" zostali m.in: Cezary Pazura, Jerzy Zelnik, Ewa Ziętek, Marcin Mroczek, Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec i Wojciech Modest Amaro. Promują oni wydarzenie w spotach radiowych i telewizyjnych.

Państwowe spółki angażują się w akcje religijne

To nie pierwszy raz, kiedy Energa angażuje się w wydarzenia o charakterze religijnym. Na początku 2017 roku media obiegła informacja, że prezesi Energi oddali firmę pod opiekę Opatrzności Bożej i Matki Najświętszej Gromnicznej. Uroczysta msza święta odbyła się w kościele Opatrzności Bożej na Zaspie. Wzięli w niej udział nie tylko członkowie zarządu Grupy Energa, ale też członkowie Rad Nadzorczych spółek Grupy oraz pracownicy.

- Mam nadzieję, że w firmie nie zabraknie boskiego prądu i będzie się rozwijać, będzie bezpieczna i chroniona pomocą Bożą i Wszystkich Świętych - mówił podczas uroczystości wiceprezes ds. korporacyjnych Energi, Grzegorz Ksepko, cytowany przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto".
Wiara jest też ważną częścią działalności innych spółek Skarbu Państwa. W lutym 2017 roku Grupa Lotos jako pierwsza spółka prawa handlowego otrzymała swojego oficjalnego duszpasterza.

Opinie (1287) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.