• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Aleksandra Dulkiewicz: nie będę szczędzić butów w kampanii

Katarzyna Moritz
7 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Alan Aleksandrowicz nowym wiceprezydentem Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz do niedawna pierwszy zastępca, obecnie pełniąca obowiązki a także kandydatka na prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz do niedawna pierwszy zastępca, obecnie pełniąca obowiązki a także kandydatka na prezydenta Gdańska.

Z Aleksandrą Dulkiewicz, oficjalną już kandydatką w wyborach na prezydenta Gdańska, rozmawiamy o najtrudniejszych dla niej momentach po śmierci Pawła Adamowicza, ale też o tym, czy - po ewentualnym zwycięstwie w wyborach - planuje rządzić twardą ręką, jaką będzie prowadzić politykę oraz czy weźmie udział w debatach wyborczych z kontrkandydatami na urząd prezydenta.Kogo poprzesz w wyborach w Gdańsku?

Katarzyna Moritz: W poniedziałek, trzy tygodnie po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza oraz po wizycie w szpitalu na Klinicznej, w którym po raz ostatni przyjęto poród, na portalu społecznościowym napisała pani: "Pociekły pierwsze łzy wzruszenia... Moje serce przepełnia wdzięczność za dar życia, i Szefa, i malutkiego Józia". Nie było do tej pory czasu na żałobę?

Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska i kandydatka na ten urząd:

- Nie było. Nie było czasu, żeby zapłakać, wczoraj [rozmowa odbyła się we wtorek, 5 lutego - dop. red.] pojawiły się pierwsze łzy, kiedy stałam z ojcem Józia - panem Krzysztofem przy inkubatorze, w którym leżał jego synek. Później, po wizycie w szpitalu, jechaliśmy na pogrzeb Michała Bidasa. Po ostatnich dniach naszła mnie w końcu refleksja, jak życie przeplata się ze śmiercią, jak to jest blisko nas.

Do sytuacji, która stała się pani udziałem, nie można było się przygotować. Jakie pierwsze decyzje po tej tragedii były dla pani najtrudniejsze?

- W nocy w szpitalu mieliśmy dyskusję, kto wyjdzie do dziennikarzy. Ja z tym nie miałam problemu, bo czułam, że to trzeba po prostu zrobić.

Bardzo trudny moment był taki, kiedy na płycie lotniska czekaliśmy z siostrą Magdy [Magdaleny Adamowicz - dop. red] na samolot, którym leciały żona pana prezydenta z córkami. One zdawały sobie sprawę z powagi sytuacji, ale w momencie, kiedy ogłoszono śmierć Szefa, były w samolocie, więc tego nie wiedziały.

Najtrudniejsze pytanie padło podczas międzylądowania. Magda zapytała mnie, około godz. 13: "Powiedz mi, czy Paweł żyje?" Powiedziałam jej, że nie wiem, ale że nikt nie ogłosił śmierci. Odpowiedzieć tak żonie, która jest daleko, kilka tysięcy kilometrów stąd, to było bardzo trudne w warstwie emocji.

A w sferze zadań, co było najtrudniejsze?

- Jak godnie pożegnać pana prezydenta, jak powinno to wyglądać. Pamiętam jak w środę wychodziliśmy z urzędu po północy. Pomyślałam sobie "Przygotowujemy Twój pogrzeb". Przez długi czas to było niewyobrażalne.

Trudna decyzja dotyczyła kandydowania na prezydenta Gdańska. Wiele osób, jeszcze przed pogrzebem pana prezydenta, mnie o to pytało. Decyzja o przyjęciu pełniącej obowiązki zapadła od razu. Wiedziałam, że tak trzeba, to akurat nie było trudne.

Czy Paweł Adamowicz w jakiś sposób namaścił panią?

- Prezydent napisał ostatnio książkę. Jako osoba odpowiedzialna za jego kampanię wręcz się wściekałam, robiłam mu wymówki, że cały czas zajmuje się pisaniem. Ostatecznie książka wyszła 2 listopada, w jego urodziny, na dwa dni przed wyborami. Dostałam od niego egzemplarz z wpisem:

"Pani Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. Olu bez ciebie nie byłoby mnie tu, gdzie jestem, życzę tobie pięciu owocnych lat pracy dla Gdańska, a później dalej dla Gdańska w innej roli".

Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że dopiero po trzech tygodniach od śmierci prezydenta Gdańska "pociekły pierwsze łzy wzruszenia", gdy zobaczyła Józia, ostatnie dziecko urodzone w zamykanym szpitalu przy Klinicznej. Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że dopiero po trzech tygodniach od śmierci prezydenta Gdańska "pociekły pierwsze łzy wzruszenia", gdy zobaczyła Józia, ostatnie dziecko urodzone w zamykanym szpitalu przy Klinicznej.
Symboliczne, tak jak scena w Żaku podczas wieczoru wyborczego 4 listopada, kiedy po ogłoszonym zwycięstwie w wyborach, w pierwszym momencie chciał panią, a nie żonę, uściskać.

- Ja wtedy nie miałam tego w świadomości, dopiero dzień później ktoś mi o tym powiedział.

Kazimierz Koralewski, gdański radny PiS, w jednym z wywiadów powiedział, że jest pani przygotowana do pracy w samorządzie. "Wykształciła więc w sobie cechy niezbędne w procesie sprawowania władzy. Nawet ma za sobą atuty, których nie wykazywał Paweł Adamowicz. Jest osobą bardziej wyważoną, ma znaczną zdolność przekonywania do siebie". Taka laurka od politycznego konkurenta. Czy gdańska opozycja może z pani strony liczyć na dialog?

- Zawsze jestem otwarta na dialog, ale to nie oznacza, że zawsze przyjmuję punkt widzenia drugiej strony. Jesteśmy po innych stronach sceny politycznej. Niestety, i mówię to z żalem, w mojej ocenie Prawo i Sprawiedliwość łamie podstawowe wartości, w które ja też głęboko wierzę. Natomiast nasi koledzy z PiS twierdzą, że konstytucji nie łamią.

Jeszcze jeden cytat z tego wywiadu, już mniej laurkowy. "Prezydent musi się zajmować twardymi problemami komunalnymi. Dulkiewicz zaś zajmowała się do tej pory problemami "miękkimi", czyli wizerunkiem, sprawami społecznymi". Radny pewnie nie wie, że pani idolką w wieku 12 lat była Margaret Thatcher. Czy potrafiłaby pani rządzić twardą ręką?

- Nigdy w urzędzie nie zajmowałam się sprawami społecznymi, natomiast zajmowałam się całkiem konkretnymi, trudnymi sprawami. Jedną z nich był kryzys przy budowie mostu na Wyspę Sobieszewską. Prowadziłam bardzo twarde rozmowy z zarządcą sądowym, dzięki czemu udało się konstrukcje mostu "wyszarpać" od przeżywającego problemy Vistalu i dokończyć budowę. Kolejnym była szkoła metropolitalna w Kowalach. Szkoła była budowana przez trzy gminy, ścigaliśmy się z czasem, na rynku brakowało rąk do pracy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Trzeba było rozmawiać, negocjować. W takich sytuacjach czasami mi się wręcz wydaje, że mam za mało wrażliwości.

Po wygranych wyborach Paweł Adamowicz zapowiadał w wywiadzie dla Trojmiasto.pl, zmiany osobowe w miejskiej administracji. Kilka już za nami, m.in. z ZTM został odwołany dotychczasowy dyrektor. Czy będzie ich więcej?

- Przed wyborami kolejnych takich decyzji nie będę podejmowała. Jeżeli natomiast chodzi o komunikację, to przygotowywaliśmy się do tej decyzji, bo każdy widział, jak komunikacja funkcjonuje.

Aleksandra Dulkiewicz 22 stycznia ogłosiła, że będzie startować w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska. Poparli ją m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Aleksander Hall, marszałek województwa Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Aleksandra Dulkiewicz 22 stycznia ogłosiła, że będzie startować w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska. Poparli ją m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Aleksander Hall, marszałek województwa Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Inna kwestia, którą zmarły prezydent sygnalizował, dotyczyła Saur Neptun Gdańsk. Zasugerował, że być może spółka nie dokończy swojego kontraktu na dostawy wody w mieście. Czy obecnie jest to rozważane?

- To wymaga głębszej analizy. Do końca umowy mamy jeszcze kilka lat [umowa wygasa 2023 roku - red.].

Kiedy poznamy wyniki raportu i prac komisji dotyczące pamiętnej awarii przepompowni na Ołowiance, do której doszło latem?

- Rozmawiamy o tym często z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem. Wiem, że raport jest na finiszu i powinien być gotowy w najbliższych tygodniach.

Europejskie Centrum Solidarności: z jednej strony konflikt z rządem po zmniejszeniu dofinansowania o 3 mln zł, ale z drugiej wielki zryw mieszkańców i nie tylko, dzięki któremu brakujące środki udało się zebrać. Skąd taki obrót sprawy?

- Pamiętnego dnia Szef mówił ze sceny WOŚP, o dzieleniu się dobrem, i o tym, że potrafimy być szczodrzy. Myślę, że te jego ostatnie słowa mocno rezonują w ludziach. W przypadku ECS stanęliśmy w obliczu szantażu - wiem, to mocne słowo, ale tak było. Nie tylko mieszkańcy Gdańska poczuli, że tak nie wolno stawiać sprawy. Odbieram tę zbiórkę jako wsparcie dla Gdańska i samorządu Pomorza, byśmy się nie poddali presji.

W takim razie spokojnie wystarczy na organizację uroczystości związanych z 30. rocznicą kontraktowych wyborów w 1989 r.?

- Chciałabym, żeby to było święto dla każdego. Święto, z którego będziemy mogli wyjść lepsi, jako obywatele. Żebyśmy zrozumieli, że to my mamy wpływ na nasz los. Takie też było marzenie szefa, żeby ta 30. rocznica wyborów był powrotem do komitetów obywatelskich z 1989 roku.

Jak będzie wyglądać pani kampania wyborcza, czy będą spotkania, plakaty, debaty?

- Z kampanii nie zrezygnuję. Gdy chodzę po ulicy, wchodzę do sklepu, ludzi podchodzą i mówią, że mnie wspierają i będą głosować. Wiem jednak, że wielu gdańszczan i gdańszczanek mnie nie zna. Dlatego chcę się im zaprezentować. Bardzo zależy mi na wysokiej frekwencji. Nie będziemy szczędzić butów w kampanii. Co do ewentualnej debaty: swoich oponentów w większości nie znam, jedynie niektóre wypowiedzi pana Grzegorza Brauna. Z całym szacunkiem, ale mam wrażenie, że moi kontrkandydaci nie mają zbyt wielu propozycji dla Gdańska i można by zadać pytanie jak w takim razie mamy debatować.

Opinie (1734) ponad 100 zablokowanych

 • Jest najlepszą kandydatką w tych wyborach, ale nie akceptuję wersji, że głosowania na kogokolwiek innego to cios w demokrację (185)

  Demokracja to właśnie możliwość wyboru. Z perspektywy kilku tygodni od ogłoszenia decyzji dużych partii, że nie wystawią swoich kandydatów, uważam, że to był błąd. Moim zdaniem tragiczna śmierć Pawła Adamowicza nie powinna być powodem do okrojenia mieszkańcom Gdańska możliwości wyboru i przekształcenia wyborów w plebiscyt.

  • 604 371

  • (83)

   a może to chodziło o sprawy załatwione lub nie, które zostały po byłym prezydencie, że nikt tego nie chciał przejąć

   • 25 30

   • oczywiscie,że tam w papierach jest dużo ciekawostek,sprzedaże terenów miejskich,inwestycje (80)

    ,gospodarowanie pieniędzmi unijnymi-dlatego PO tak sie boi oddac UM w inne ręce...

    • 73 37

    • Tak gospodarują że mamy 1 miejsce w Polsce (57)

     Wyłącz TVP włącz myślenie

     • 50 59

     • W czym ? W spekulacji deweloperskiej? (27)

      • 51 22

      • (26)

       tu bezapelacyjnie wygrywa prezes

       • 25 30

       • A wiemy ile ta Pani ma mieszkan ? (20)

        U wybitnego samorządowca mnożyły się jak Burczymucha ...

        • 25 19

       • Kierowca prezesa Polski ma trzy mieszkania. Kierowca! (13)

        • 11 20

       • A co dopiero mechanik ...

        • 8 6

       • A co to są trzy mieszkania ? (3)

        Każdy bardziej obrotny ma trzy

        • 9 10

       • Za twoje podatki dzbanie. (2)

        • 3 7

       • A za twoje Bazyl ma 20 000 miesięcznie i mieszkanie miejskie też za twoje (1)

        • 6 1

       • Wolę płacić na Bazyla niż 100 razy więcej na Rydzyka.

        • 0 0

       • Dalej Pawiany nie powiedza

        • 3 2

       • A stomatolog prezesa kota to ma fefnascie (1)

        • 7 6

       • Być może ma kilka.

        • 1 1

       • (4)

        A ile ma były prezydent . Do liczono się w koncu

        • 9 3

       • Kaczyński to król deweloperów. (1)

        • 5 16

       • az duma go rozpiera, ho ho dwie wieze z portretami a la kim ir sen to nie byle co

        • 1 8

       • Trzeba wdowy zapytać może się przyzna jak wróci ze stanów gdzie mieszka

        • 13 3

       • Nie powiedza i co mi zrobisz

        Rosja 100%

        • 0 1

       • Po co ona spotkała się z Tuskiem? (5)

        I to po kryjomu

        • 24 6

       • Jesli po kryjomu to co Ty tam robiles? (2)

        • 8 14

       • (1)

        po kryjomu to pisy a szczegolnie drabinka

        • 3 9

       • A wy na cmentarzu i na stacji benzynowej

        • 5 1

       • Po kryjomu to Kaczyniak (1)

        interesy robi.

        • 2 11

       • PO kryjomu to wasz Stefan w Łodzi

        • 8 0

       • a on w Gdańsku jest? (3)

        Nie? to po co o tym piszesz? Obsesja? To się leczy, chyba

        • 7 7

       • Schetyna pokryjomu na Merkel w ambasadzie niemieckiej ...

        Tusk niemiecki z Dul ....
        Okupacja?

        • 10 2

       • (1)

        leczysz sie ze taki zorientowany?

        • 1 5

       • W radiu mówili dziadka rano...

        Dzbanie

        • 0 0

       • Nie wygrywa, bo nie zeszpecił żadnego miasta układzikiem z deweloperem.

        Nie zrobił Forum Budynium, nie zrobił Bastionu Wałowa, nie zniszczył Długiego Pobrzeża

        • 10 2

     • (5)

      1 miejsce w czym? :D

      • 18 7

      • W pływaniu pod wodą w Motławie (3)

       • 14 3

       • Woda w Motławie? Rzadko. Raczej kał. (1)

        • 9 2

       • Pamiątka po wybitnym samorzadowcu

        • 7 4

       • Kacper?

        • 0 8

      • W wałkach

       • 13 4

     • Myślałem, że jesteśmy jokerem a tu tylko pierwsze miejsce. (11)

      W dodatku pierwsze w Polsce nie w galaktyce. Szkoda tylko, że o zadłużeniu Gdańska nikt nie mówi. To ogromny problem wszystkich samorządów.

      • 28 9

      • Miasto Gdańsk nie jest zadłużone matole. (8)

       • 3 27

       • Jest. (7)

        • 22 5

       • Jest i to strasznie (3)

        Komisja Wenecka jedzie do nas

        • 15 3

       • Łódź i Gdańsk zbankrutują ... (1)

        I wykupią Niemcy za bezcen

        • 15 6

       • Hmmm to jak by nie patrzec zloty interes.

        Kupic Niemcy za cene dwoch miast, niewazne jakich, to transakcja, na ktora tylko glupi by nie poszedl.

        • 7 2

       • Kundel na kobyle do piekla jedzie

        • 6 6

       • (2)

        Formalnie jest, tak jak każde ,miasto czy gmina, ale jest to niewielkie zadłużenie, wiec pisanie o Gdańsku jako o zadłużonym mieście jest nadużyciem i manipulacją.

        • 3 17

       • Adamowicz wróć!

        • 3 12

       • Nieprawda,

        Gdańsk jest zadłużony i to bardzo, tylko długi poukrywane są w spółkach miejskich. Kredytu nie zaciąga miasto, ale spółka, którą miasto dotuje. Dla publiki mamy długu ok 50% budżetu, a w spółkach drugie tyle pewnie

        • 19 3

      • (1)

       Ja bym chciał pogadać ile oddanych ziemi były po jakich cenach i dlaczego tak tanio

       • 8 2

       • sukienkowi ci nie ujawnia

        • 1 3

     • (8)

      Wlacz tvpis i wylacz myslenie.

      • 3 17

      • I co włączyć ? (7)

       Rosyjski TVN ?

       • 20 11

       • TVN jest Amerykański. (6)

        Tylko Rydzyk nadaje z Uralu.

        • 12 19

       • W 2016 roku fundusz rosyjski nabył 80% udziałów od Discovery w TVNie (5)

        Ma większość.

        • 21 7

       • Na pasku w TVPutin tak piszą? (1)

        • 6 15

       • W TVNienawisc

        • 18 5

       • (2)

        masz gebels na nazwisko?

        • 0 7

       • Nie Tęczowa Parówa

        • 2 0

       • miałbym gdybym był z totalnej

        • 5 0

     • tak - 250 ulic do remontu

      • 6 2

     • Pierwsze miejsce w praniu mózgu.

      • 1 0

    • Zajmij się sprawami Kaczyniaka (16)

     • 18 34

     • (1)

      ciekawe jakie sa wytyczne srebrnej dla swoich deweloperow w gdansku

      • 10 14

      • Nie kraść i być uczciwym

       Nie to co bezzębny gnom z Czerskiej

       • 6 6

     • Najlepiej odwrócić kota ogonem, nieprawdaż? (7)

      • 15 9

      • Mało budują. Nikt nie zlikwidował działek RODos wzdłuż (6)

       Hallera. Chciałem tam zamieszkać, bo urodziłem się w Brzeźnie, mieszkałem do 18 l i chcę po 40 wrócić w te okolice. Niestety mało się tam buduje i ceny są z du
       .... W Hiszpanii nad morzem jest 2razy taniej...

       • 9 9

       • To buduj się w Hiszpanii a nie stekasz

        • 15 11

       • Jednoczesnie nawet Ty wolisz mieszkac w Brzeznie niz w Hiszpanii nad morzem.

        • 0 3

       • Wzdłuż Hallera, (3)

        naprzeciwko ROD-os buduje się przecudne osiedle Robyga. Mało? Wkrótce Zajezdnia na zajezdni autobusowej. Nie marudź.

        • 6 5

       • Dlaczego przecudne?

        • 4 0

       • Dla przyjezdnych (1)

        Tam były zawsze bagna i mokradła .
        Odradzam ze względu na wilgoć

        • 3 0

       • i teren skażony po zajezdni i polmozbycie spalonych zreszta przez zainteresowanych budową osiedla

        • 5 0

     • (3)

      Nie interesuje mnie Warszawa tylko Gdańsk.

      • 9 5

      • niech nie nasyla agentow

       • 4 2

      • PiS ma władzę w całej Polsce więc dotyczy

       nas wszystkich.

       • 3 2

      • A skąd wiesz? Deweloperzy powiązani ze

       Srebrną działają w GD.

       • 3 10

     • A Bazyla kwaterunek ?

      • 7 2

     • tymi preparowanymi w TVNienawiść czy GWnie?

      • 3 0

    • A skąd masz tą wiedzę?

     • 2 1

    • Audyt w PiS. (3)

     • 2 9

     • Nie ma na to dowodów (2)

      To są pomówienia , zgłaszam na Policję

      • 1 5

      • Zglosiles? (1)

       Napisz prosze czy bardzo glosno sie smiali, czy od razu sie rozlaczyli.

       • 4 1

       • Przyjeli

        Czekaj

        • 0 3

   • Jakie to wzruszające że się popłakała ... (1)

    Kopacz chciała przed terrorystami chować się w kuchni...też się popłakałem

    • 16 4

    • Jak w Francji nożami dzgali to ta blondi z PE też płakała...

     Baby tylko płaczą

     • 14 5

  • gdyby nie tragiczna śmierć Pawła Adamowicz, Dulkiewicz nigdy nie miałaby szans zostac prezydentem (15)

   • 74 24

   • Tak samo Braun i reszta. (6)

    • 50 31

    • Na długiej, przed Neptunem zrobią klęcznik i wygrają (5)

     • 16 17

     • neplun na nich leje

      • 9 13

     • Modlący się do Neptuna i ich OTUA (3)

      • 13 3

      • Sekta Neptuna (2)

       • 6 1

       • (1)

        a mial braun pod wlasnym nazwiskiem startowac

        • 0 6

       • Dobre niemieckie nazwisko

        Jak ulał dla Gdańska

        • 0 1

   • Gdyby nie tragiczna śmierć L.Kaczyńskiego (6)

    i pasażerów tragicznego lotu, PiS z Kaczyniakiem nie doszliby do władzy.

    • 38 41

    • skorzystał na tym komor i tusk (4)

     • 40 19

     • Hahaha hahaha... (1)

      Rok 2010 śp. Lech Kaczyński bez szans na reelekcję, w sondażach wyprzedza go nawet Jolka Kwaśniewska. Prawo i Sprawiedliwość na granicy progu wyborczego. I nagle cud z niebios, katastrofa smoleńska. Najgorszy polityk w historii nazywany prezydentem tysiąclecia i wybitnym mężem stanu, słupki PiS pną się w górę. Dane do sprawdzenia w archiwum PKW. Więc mówisz, że kto skorzystał?

      • 25 30

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

     • Gdzie? (1)

      • 1 2

      • A co Niesiol na to?

       • 6 3

    • i ten deal z kosciolem

     • 6 9

   • To samo z Komorowskim i Kopacz

    • 10 2

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • zgadza się, na tym polega demokracja (21)

   ale piszesz coś o partiach a to nie powinno mieć znaczenia bo to wybory lokalne. Głosujemy na swojego, z naszego podwórka który tym podwórkiem żyje a nie na jakieś partie. Przestańmy wszystko upartyjniać. Nie o to tu chodzi przecież. To ma być konkretny ktoś kogo potem rozliczymy.

   • 42 6

   • A kogo (4)

    Do tej pory rozliczono ??????

    • 23 9

    • (1)

     jak jestescie pod ochronnym parasolem rezimu to jak was rozliczyc?

     • 6 1

     • piszesz o rezimie berlińsko-bruxelskim?tak od czasu kupienia kld i później pryszczy powstałych na tym tworze przez BND cały czas volksdeutsche i psy szczekające na Polskę są pod tym parasolem!

      • 4 0

    • i dlatego mamy komplikować to jeszcze bardziej?

     i robić sobie pod górkę?

     • 0 1

    • Choćby poprzedniego Prezydenta- wielokrotnie, w kolejnych wyborach.

     • 4 3

   • Ale przecież Aleksandra Dulkiewicz jest kandydatka partyjną. Ma 39 lat, pewnie od 15 nalezy do PO... (14)

    • 37 19

    • Już nie jest w PO (9)

     • 11 17

     • (1)

      to gamonie nic nie wiedza, oni tylko przekazuja przekazy

      • 9 3

      • Masz tak samo, jak myyyyy

       • 2 1

     • Od kiedy?

      Dopiero jesienią została zawieszona lub sama się zawiesiła. Czy PO podała, jaki jest obecnie status AD?

      • 16 1

     • A ma męża ? (4)

      • 10 2

      • a co cie to obchodzi (3)

       • 2 14

       • Osoba publiczna i nie wiemy czy ma męża? (1)

        Dziękuję

        • 16 2

       • A Kaczyński ma żonę?

        • 2 7

       • Ale Kaczorowi to wypominałeś, nieprawdaż?

        • 14 1

     • Kłamstwo

      Jest w PO

      • 18 3

    • jest czy nie jest, nie piszę o niej (3)

     ogólnie nie mieszajmy tu ideologii partyjnej. To ma być prezydent miasta, a nie handlarz kiełbasą wyborczą szczebla krajowego

     • 11 3

     • To będzie problem.

      W RM rządzą obecni i byli(?) funkcjonariusze PO! Więc p. AD. będzie grzecznie realizować pomysły większości. I raczej to będzie handlarz kiełbasą wyborczą, jak piszesz, szczebla krajowego.

      • 16 4

     • Akurat władza w Gdańsku to tony kiełbasy produkuje. Szkodliwej i niepełnowartościowej.

      • 4 1

     • tak teoretycznie powinno być, ale lata prezydentury najjaśniejszego PA świadczą o skrajnym upolitycznieniu i zideologizowaniu samorządności

      • 7 0

   • Choćby poprzedniego prezydenta- co kilka lat w kolejnych wyborach.

    • 2 3

  • A tam plebiscyt. (8)

   Zabawę taneczną sobie na trumnie urządźcie.

   • 12 18

   • Tak jak Jarosław Kaczyński (2)

    • 18 23

    • Januszu z czego się utrzymujesz?

     • 9 3

    • januszu h - daj se na luz

     • 5 2

   • Nie jesteśmy z PiSu żeby tańczyć na trumnach. (3)

    • 19 29

    • I tu wszyszła cała obłuda twojej formacji! (2)

     Jak pisowcy chcą głosować, to urządzają sobie zabawę taneczną na trumnie.

     • 11 4

     • Osiem lat miesięcznic, podkomisji Macierewicza, ekshumacji i dochodzenia do "prawdy".. (1)

      Jeszcze chcesz coś dodać?

      • 6 10

      • Bredzisz?

       • 2 4

   • na trumnie, buahahahhahahahahahahahhaha, otwórz oczy

    • 1 7

  • no tak (9)

   ale dlaczego kontrkandydaci to są wyłącznie nawiedzeni katolicy robiący pokazówkę ze swojej wiary a raczej ultraprawicowych haseł wyborczych. Wiara jest prywatną sprawą każdego, nie na pokaz, nie do zdobywania wladzy.

   • 28 16

   • z religią jest jak z peni..em. (8)

    Super, że go masz, dobrze, że go pielęgnujesz, możesz być z niego nawet dumnym ale nie obnoś się z nim publicznie, nie wymagaj aby niemający ochoty oglądali go ani nie wciskaj go obcym a już szczególnie dzieciom.

    • 29 15

    • Z LGBT jest jak z peni...em (7)

     Super, że go masz, dobrze, że go pielęgnujesz, możesz być z niego nawet dumnym ale nie obnoś się z nim publicznie, nie wymagaj aby niemający ochoty oglądali go ani nie wciskaj go obcym a już szczególnie dzieciom.

     • 23 6

     • taka tylko drobna różnica (2)

      że w szkołach mamy katechezę
      dzieci są prowadzone na chrzciny, komunie i bieżmowania

      no i jeszcze taki detal, jak prałat latami molestujący kolejne ofiary

      • 9 12

      • (1)

       i całe szczęście - rozpowszechnianie dewiacji i skażeń genetycznych to początek drogi do zagłady ludzkiej cywilizacji

       • 3 1

       • To nie pisz na forum, bo jesteś skażony

        genetycznie.

        • 0 0

     • (3)

      a co to jest to LGBT? jak można "go mieć" czy "pielęgnować"? Nie kumam porównania.

      • 3 11

      • A jak można mieć religię? (2)

       • 6 3

       • (1)

        ogolnie malo kumasz, ale to nie dziwi, marka pis jak chinskie badziewie

        • 0 9

       • Dziękuję ci, chłopaku, za merytoryczne wyjaśnienia:)

        • 1 0

  • (4)

   Czesciowo nie zgadzam sie z ta opinia. Owszem jest najlepsza kandydatka i demokracja jest po to by miec wybor ale mowimy tu o innych okolicznosciach. Nie o naturalnej smierci prezydenta, czy innym sposobie zakonczenia kadencji a o haniebnym mordzie dokonanym na Prezydencie Adamowiczu w zaledwie 2 miesiace po wyborach. Gdansk juz wybral, gdanszczanie juz wybrali w zwiazku z tym nie potrzeba Nam kolejnej kampani. Niech Pani Dulkiewicz dokonczy kandencje, ktora zaczal zmarly Prezydent Adamowicz. Kadencja sie skonczy i wtedy naturalnym procesen wybierze sie na kolejne lata wlodarza. Duze partie polityczne, co trzeba przyznac bardzo ladnie sie zachowaly.

   • 22 28

   • Gdyby powinno być tak , jak piszesz, to powinno być to zapisane w ustawie (1)

    Ale skoro w ustawie zapisano: "w przypadku śmierci prezydenta miasta organizuje się przyspieszone wybory" to one powinny się odbywać na takiej zasadzie, jak zawsze

    • 39 11

    • I sie odbywają

     Partie i kandydaci maja PRAWO się zgłaszać, a nie obowiązek.

     • 2 1

   • Piszesz strasznie niemądre treści!

    • 1 3

   • Nie.

    Urząd prezydenta jeszcze nie jest dziedziczny. Głosowanie było na osobę

    • 7 1

  • Co robiła u Tuska wroga Naszej Polski????????????? (7)

   • 31 16

   • (3)

    ty sam sobie jestes wrogiem, ale moze to i dobrze walcz z soba dalej moze siebie pokonasz i bedzie spokoj

    • 9 15

    • (2)

     piesek angeli jest największym szkodnikiem Polski po 89r - za jego peruwiańskiej słonecznej bytności na krajowej scenie politycznej największe afery, przewały, ograniczenia demokracji, prowokacje, grabież i wyprzedaż majątku, firm, największe zadłużenie, sprzyjanie patologii finansów, niedotrzymywanie obietnic wyborczych, demontaż struktur bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego...oby nigdy ten volksdeutsch utrzymywany od początku kariery przez m.in. BND nie wrócił

     • 5 2

     • I do tego wilkooki nic nie pamieta i za nic nie odpowiada

      • 5 0

     • A co powiesz o TW Ryszardzie zatrudnionym

      w spólce Srebrna od 1995 r. Kto stoi za Kaczyńskim. Jaka agentura?

      • 1 0

   • Wrogiem Polski są takie trolle jak ty. (1)

    • 4 9

    • Ale Nasza Polska to nie jest zaden kraj. Brzmi jak jakas partia polityczna, czyli nalezy to opluc.

     • 0 3

   • Waszej? I kto tu dzieli Polaków?

    • 4 5

  • czy te 4,5mln na ECS co roku nie mogłoby być przeznaczone na budowę chodników i scieżek? (18)

   proszę rozsądnie zarządzać naszymi wypracowanymi podatkami

   • 35 10

   • (4)

    zrzuccie sie

    • 9 2

    • Zrób to sam. (2)

     • 3 4

     • OK. Zwrócisz mi wtedy moje podatki? (1)

      • 3 4

      • Idź do Złotoustego Pinokia z tym pytaniem.

       • 4 10

    • uważasz że władze są niepotrzebne skoro wszystko mamy robić sami?

     • 4 1

   • antypisior (1)

    Przecież chodniki to wg. krzywoustego premiera budowane są z funduszy unijnych bo tylko ponoć na to wystarczy

    • 10 9

    • ja do klamczuszka wyslalem list upominajacy w sprawie chodnikow obiecal a nie ma, pewnie kase przeznaczyli sobie na pensje i premie

     • 4 6

   • Chodniki i ścieżki (5)

    nie są celem turystów a ECS jest. Turystów nie obchodzą kłótnie wokół herosów Solidarności, a interesuje ich miejsce i przedmioty związane z upadkiem Żelaznej Kurtyny.

    • 4 15

    • Turyści nie mogą być ważniejsi niz mieszkańcy.

     To jak pudrowanie wągrów.

     • 14 2

    • Wmawiaj sobie dalej, że ECS jest sukcesem (1)

     • 11 2

     • Dla ciebie sukcesem jest trolling.

      • 0 9

    • tylko historia przedstawiana w ecs jest już "trochę" zmieniona

     • 6 1

    • Nikt kto mnie odwiedza nie pytal jeszcze o ECS czy inna ergo arene. Ludzie przyjezdzaja do Gdanska zobaczyc neptuna, zurawia, przejsc sie nad Motlawa. Takie ECSy maja tez u siebie. To nikogo nie interesuje.

     • 0 1

   • Chodniki i ścieżki są baranie. (1)

    • 3 7

    • Chyba tylko dla takich, jak ty.

     Bo nie dla ludzi!

     • 4 5

   • Te zaoszczędzone pieniądze mają posłużyć do napraw limuzyn rozbijanych przez SOP.

    A reszta na Rydzyka.

    • 2 7

   • To powiedz to Rydzykowi

    • 1 2

   • ECS - siedlisko lewactwa i wszelkie opozycji do aktualnie rządzących - eksterytorialna placówka zarządzana przez funkcjonariusza niemieckiego msw - płacili, płacą więc wymagają

    • 6 1

  • (2)

   Nie do końca to tak wygląda. Trochę racji w tym jest ale Gdańszczanie oddali również głos na komitet wyborczy. Jest oczywiste, że prezydent miasta nie chodzi z łopatą po budowach i nie buduje mostów, nie wywozi śmieci i nie sprawdza biletów w tramwaju. Reprezentuje cały sztab ludzi którzy odpowiadają za gospodarkę i politykę miasta. Mieszkańcy wybrali pomysł na miasto który miał Adamowicz a, że wybory były niespełna trzy miesiące temu, to jest oczywiste, że ten pomysł należy realizować i powinni to zrobić ludzie którzy zostali wybrani.

   • 10 9

   • Gdańszczanie oddali głos na komitet wwyborczy PO!

    • 4 3

   • Rozumiem, że w tym przypadku nie ma pierwszeństwa prawa i konstytucji?

    • 2 1

  • Przynudzasz

   • 2 1

  • To są wybory uzupełniające, które wynikły z nieprzewidzianej tragedii.

   Jesteś tak mądry i oświecony, że aż ci zadroszczę.

   • 2 3