Fakty i opinie

Alkomat na telefon. Koszt usługi: 29 zł

Najnowszy artukuł na ten temat

Przetestowaliśmy miejski alkomat na Przeróbce

Od lewej: Paweł Czyżewski i Tomasz Kirejczyk. Uruchomili pierwszą w Polsce firmę oferującą usługę mobilnego badania trzeźwości.
Od lewej: Paweł Czyżewski i Tomasz Kirejczyk. Uruchomili pierwszą w Polsce firmę oferującą usługę mobilnego badania trzeźwości. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W Trójmieście działa firma oferująca badanie alkomatem na telefon. To pierwsza tego typu usługa w Polsce. Wystarczy zadzwonić, a w ciągu 30 minut u nas w domu lub przed klubem pojawia się ktoś z alkomatem. Koszt takiego badania to 29 zł.Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu odbywa się z użyciem profesjonalnego i certyfikowanego alkomatu. Po zakończeniu badania otrzymujemy wydruk.
Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu odbywa się z użyciem profesjonalnego i certyfikowanego alkomatu. Po zakończeniu badania otrzymujemy wydruk. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Dwóch mieszkańców Trójmiasta postanowiło uruchomić nietypowy biznes - mobilne badanie trzeźwości. To odpowiedź na kłopoty kierowców z badaniem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w komendach i komisariatach policji. Często kierujący pojazdami muszą czekać nawet godzinę, by odbyć badanie. Zdarza się, że w komisariacie nie ma żadnego działającego alkomatu.

Stąd pomysł na biznes. To pierwsza w Polsce tego typu oferta. Także dla właścicieli firm, którzy chcą ustalić, czy pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki po spożyciu alkoholu.

- Koszt badania alkoholu w wydychanym powietrzu o dowolnej porze dnia i miejscu na terenie Trójmiasta lub jego okolicach wynosi 29 zł. Do klienta staramy się dojechać w czasie nie dłuższym niż 30 minut - zapewnia Tomasz Kirejczyk, jeden z pomysłodawców biznesu.

Część osób zapewne stwierdzi, że wydatek 29 zł to drogo, bo za te pieniądze lepiej wrócić do domu taksówką. W tej cenie można dojechać z centrum Gdańska przynajmniej do Oliwy. Nie trzeba też czekać.

Czy skorzystałbyś z mobilnego badania trzeźwości?

tak, to dobra odpowiedź na potrzeby nie tylko kierowców 44%
tak, ale cena nieco odstrasza, musiałby nieco spaść 13%
raczej nie, wolę odczekać dobę, by być pewny(a), że jestem trzeźwy(a) 24%
nie, cena jest za wysoka, trzeba czekać na dojazd 19%
zakończona Łącznie głosów: 978
- Tak, to prawda, ale jeśli ktoś ma zamiar wyruszyć samochodem w nieco dalszą podróż, to opłaca już mu się do nas zadzwonić. Po co ma ryzykować utratę prawa jazdy, a w szczególnym przypadku spowodować wypadek? Po badaniu kierowca może oszacować też czas, jakiego potrzebuje, by wytrzeźwieć - wyjaśnia Paweł Czyżewski, drugi ze wspólników.

Biznes wymagał pewnych nakładów. - Za urządzenie zapłaciliśmy kilka tysięcy złotych. Raz na pół roku przechodzi certyfikację w Okręgowym Urzędzie Miar, jej koszt to 150 zł. Alkomat jakością nie odbiega od tych, z których korzysta policja. Margines błędu w badaniu wynosi zaledwie od 1 do 5 proc. Do tego oczywiście potrzebny jest też sprawny samochód - twierdzi Kirejczyk.

Czytaj też: Piłeś nie pracuj.

Pierwsi indywidualni klienci już są. - To zazwyczaj osoby z polecenia, które dowiedziały się o naszej usłudze przez naszych znajomych. Póki co, żadna z osób przez nas przebadanych nie była pijana - mówi Czyżewski.

Zainteresowane są też duże firmy. Wspólnicy nawiązali współpracę z właścicielem jednego z trójmiejskich terminali przeładunkowych. To 60 doraźnych badań na polecenie zarządcy terminala. Odzywają się także firmy oferujące catering i imprezy okolicznościowe.

Czy pomysł na biznes się przyjmie w Trójmieście? Na razie trudno powiedzieć. Z pewnością jednak warto zapłacić 29 zł, niż wsiadać za kierownicę w stanie, który może przyczynić się do wypadku.

Opinie (129) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.