• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Amber Gold: Katarzyna P. wróciła za kratki

Piotr Weltrowski
12 lipca 2022, godz. 07:00 
Najnowszy artykuł na ten temat O losie Katarzyny P. zdecyduje sąd w Toruniu
Katarzyna P. ostatnio nie pokazywała się publicznie - na rozprawy podczas apelacji nie chodziła. Tu zdjęcia z czasów, gdy jeszcze była aresztowana. Katarzyna P. ostatnio nie pokazywała się publicznie - na rozprawy podczas apelacji nie chodziła. Tu zdjęcia z czasów, gdy jeszcze była aresztowana.

Katarzyna P., jedna ze skazanych w głośnej sprawie Amber Gold, trafiła ponownie za kratki. To wynik prawomocnego wyroku wydanego w maju przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Żona Marcina P. została skazana łącznie na 11,5 roku więzienia. Wcześniej - w ramach aresztu tymczasowego - przebywała już za kratkami od 2013 do 2021 roku.Znasz kogoś poszkodowanego w sprawie Amber Gold?

Choć wydany w maju wyrok był dla Katarzyny P. dość pozytywny, bowiem sąd skrócił jej odsiadkę o rok w stosunku do wyroku sądu pierwszej instancji, to jednak wiązał się dla niej z koniecznością powrotu za kratki.

Bo choć w 2021 roku Katarzyna P. wyszła na wolność, gdy sąd uchylił jej tymczasowy areszt i podczas apelacji odpowiadała z tzw. wolnej stopy (w rzeczywistości nie stawiając się na kolejnych rozprawach), to jednak zostało jej do odsiadki blisko 2,5 roku.

Katarzyna P. stawiła się dobrowolnie w więzieniuTermin wyznaczono na pierwszą połowę lipca. I faktycznie, Katarzyna P. jest już w więzieniu. Nie złożyła żadnych wniosków dotyczących swojej kary, odbywać ją będzie na zasadach takich, jak każdy inny więzień.

- Katarzyna P. stawiła się dobrowolnie do odbycia reszty kary pozbawienia wolności 7 lipca 2022 roku. Jest objęta wszystkimi obowiązkami i uprawnieniami wynikającymi z przepisów kodeksu karnego wykonawczego, podobnie jak inni skazani odbywający kary. Nie wpłynęły do tej pory żadne wnioski skazanej dotyczące odbywanej kary - mówi sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Afera Amber Gold. Wyższy wyrok w pierwszej instancjiPrzypomnijmy: w październiku 2019 r. sąd pierwszej instancji wymierzył w nieprawomocnym wyroku kary 15 lat więzienia dla Marcina P. i 12,5 roku dla Katarzyny P. Oprócz tego wymiar sprawiedliwości pierwszej instancji orzekł wobec małżeństwa karę grzywny: odpowiednio 159 tys. zł i 135 tys. zł.

Sędzia zdecydowała się także wówczas orzec wobec skazanych 10-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz nakazała im naprawę szkody i zadośćuczynienie poszkodowanym klientom.

W uzasadnieniu sędzia podkreśliła m.in., że Amber Gold działało na zasadzie piramidy finansowej, a popełnione przez małżeństwo P. czyny cechował "znaczny stopień społecznej szkodliwości".

Afera Amber Gold. Fakty:

 • Akt oskarżenia ws. Amber Gold wpłynął do Sądu Okręgowego w Gdańsku w 2015 r.
 • Wraz z nim przekazane zostały akta składające się z ponad 16 tys. tomów.
 • W sprawie przesłuchano blisko 20 tys. świadków.
 • Akt oskarżenia zawierał się na niemal 9 tys. kart (45 tomów). Główne zarzuty, na które wskazywała prokuratura, dotyczyły oszustwa na szkodę blisko 19 tys. osób i łączną kwotę opiewającą na setki milionów złotych, działalności parabankowej oraz prania brudnych pieniędzy.
 • Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadziła śledztwo w tej sprawie od października 2012 r.
 • Wcześniej toczyło się ono w prokuraturze gdańskiej. Prowadzone było wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegaturą w Gdańsku.
 • Proces w sprawie Amber Gold rozpoczął się w pierwszej instancji w 2016 r. i trwał trzy lata.
 • Prawomocny wyrok w drugiej instancji sąd wydał w maju 2022 r.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (222)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane