• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Apel czytelnika: wyjdźcie z mroku i noście odblaski

Barotsz
22 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Niewidoczny pieszy na przejściu.

Robi się coraz szybciej ciemno, a po przestawieniu zegarków na czas zimowy zmiana będzie diametralna. Dlatego nasz czytelnik apeluje do pieszych i rowerzystów, by nie zapominali o odblaskach oraz obowiązkowym oświetleniu. Oto list pana Bartka.Nosisz odblaskowe elementy jako pieszy?

Jestem aktywnym rowerzystą od dawna, a od dwóch lat aktywnie jeżdżę rowerem, niezależnie od sezonu i pogody. Chciałbym poruszyć pewien temat, który o tej porze roku wywołuje spore emocje. Mroczni-niewidoczni, czyli uczestnicy ruchu bez świateł czy chociaż odblasków. Problem ten dotyczy rowerzystów, ale też osób pieszych.

W związku z tym, że coraz szybciej robi się ciemno, ale wciąż jest dość ciepło, więc wiele osób nadal porusza się z wyłączeniem samochodu czy komunikacji publicznej - problem staje się poważny.

Zero oświetlenia, zero odblaskówCzasami pieszych nie sposób zauważyć, nawet na przejściu. Tak, na tym są co najmniej dwie osoby. Czasami pieszych nie sposób zauważyć, nawet na przejściu. Tak, na tym są co najmniej dwie osoby.
Nie ma wieczoru, podczas którego nie minąłbym kilku czy nawet kilkunastu osób poruszających się po drogach dla rowerów bez oświetlenia lub chociaż odblasków. Tanie lampki rowerowe można kupić już nawet za 20 zł, odblask to często dosłownie kilka złotych. Trudno mi uwierzyć, że ludzi nie stać na zakup takich rzeczy.

Sam posiadam w swoim rowerze kilkanaście odblasków, a także trzy lampki rowerowe: przednią, tylną oraz latarkę - czołówkę. Dzięki temu wiem, że jestem dobrze widoczny po zmroku.

Odblask to nie ujma na honorzeProblem zaczyna się w wtedy, gdy często w ostatnim momencie zauważam poruszające się osoby bez oświetlenia lub odblasków. Jednocześnie to od nas - rowerzystów - wymaga się uważania na wszystko i wszystkich. Tylko jak ja mam uważać na innych uczestników ruchu, skoro zwyczajnie ich nie widać?

Problem dotyczy również pieszych na drogach wspólnych, gdzie jest dopuszczony ruch rowerowy. Posiadanie odblasku to nie jest żadna ujma na honorze, dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi.

Miasta mogłyby stworzyć cykliczną akcję pod hasłem np. "Wyjście z mroku", polegającą na rozdawaniu odblasków w różnej postaci osobom np. spacerującym bulwarem nadmorskim czy w pobliżu gorzej widocznych ścieżek rowerowych, osobom na hulajnogach, łyżworolkach, w końcu też rowerzystom, którzy dość lekko podchodzą do obowiązku posiadania odblasków.
17:40 27 PAźDZIERNIKA 22

Po ciemku biegnie ulicą (21 opinii)

Co za pomysł! Jeszcze na bardziej asfaltowo proponuję się ubrać i czekać co przyniesie los...
Co za pomysł! Jeszcze na bardziej asfaltowo proponuję się ubrać i czekać co przyniesie los...
Barotsz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (412)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane