Fakty i opinie

Apel radnych o wyjęcie z zamrażarki ustawy dla Pomorza

Przez ponad rok marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie zrobiła nic z projektem ustawy o metropolii pomorskiej, przyjętym we wrześniu 2020 r. przez Senat.
Przez ponad rok marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie zrobiła nic z projektem ustawy o metropolii pomorskiej, przyjętym we wrześniu 2020 r. przez Senat. mat. prasowe

Apel do marszałek Sejmu ws. niezwłocznego rozpoczęcia prac nad pomorską ustawą metropolitalną przyjęli w poniedziałek radni województwa. To kolejna inicjatywa mająca sprawić, że posłowie w końcu zajmą się projektem, który od roku leży w "zamrażarce".Czy takie apele sprawią, że Sejm zajmie się w końcu ustawą metropolitalną?

tak, im ich więcej, tym większa presja, która przyniesie efekty 21%
raczej nie, skoro do tej pory nic nie dały 43%
na pewno nie, mogą wręcz zaszkodzić sprawie, bo są za bardzo polityczne 36%
zakończona Łącznie głosów: 819
Przyjęcie apelu przez Sejmik Województwa Pomorskiego to - jak wskazywano na poniedziałkowej sesji - odpowiedź na rok bezczynności Sejmu w tej sprawie.

14 września minął równo rok, od kiedy projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza został niemal jednogłośnie przyjęty przez Senat i skierowany do Sejmu. Od tego czasu nie doczekał się wpisania do jego porządku obrad.

W tym roku mija także piąta rocznica rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu.

Co jakiś czas Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, inicjator powstania ustawy, stara się o niej przypomnieć marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

Apeli w tej sprawie było już kilka:


Teraz do tej listy dochodzi uchwalony w poniedziałek apel radnych sejmiku.

- Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje do Prezydium Sejmu RP o niezwłoczne rozpoczęcie, na posiedzeniu plenarnym, pierwszego czytania projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim wniesionego przez Senat RP - czytamy w przyjętej uchwale.
Nie przeszła ona jednak jednogłośnie: za przyjęciem apelu głosowało 19 radnych, 11 radnych wstrzymało się od głosu.

Po długiej dyskusji radni sejmiku przyjęli apel do marszałek Sejmu ws. ustawy metropolitalnej.
Po długiej dyskusji radni sejmiku przyjęli apel do marszałek Sejmu ws. ustawy metropolitalnej. fot. UMWP

Korzyści finansowe, ale nie tylkoW dyskusji na sesji wzięli udział eksperci i samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Mówiono o korzyściach płynących z ustawy metropolitalnej. Te zasadnicze mają wymiar finansowy.

Przyjęcie ustawy metropolitalnej pozwoliłoby zachować na Pomorzu ok. 200 mln zł rocznie (5 proc. z podatku PIT), które teraz trafiają do budżetu państwa. Ale nie tylko o pieniądze chodzi.

- Metropolie mają ogromny potencjał, to centra edukacyjne, kulturalne, biznesowe. Ich obszar oddziaływania na region jest bardzo duży, podobnie duże są wyzwania stojące przed metropolią - dostępny transport, ekologia, polityka przestrzenna - wskazywał na sesji Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Pretensje o upolitycznienie tematuObecna na sesji posłanka Agnieszka Pomaska, szefowa pomorskiego zespołu parlamentarnego, zapowiedziała, że w najbliższych dniach zamierza ponownie przypomnieć się marszałek Witek ws. ustawy metropolitalnej.

- Nie może być tak, że ustawa trafia do Sejmu i przez rok nic się z nią nie dzieje. Na pewno w tej sprawie nie spoczniemy - stwierdziła Pomaska.
Czytaj też:

Czy potrzebujemy metropolii w Polsce?Z ust przedstawicieli PiS padały zarzuty, że temat ustawy metropolitalnej został "upolityczniony" i wykorzystany do prowadzenia kampanii wyborczej oraz "uderzenia w rząd".

Głos na sesji zabrał m.in. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury:

- Dyskusję nt. ustawy metropolitalnej toczmy w sposób oderwany od polityki i ideologii - apelował. - Ta dyskusja rzeczywiście trwa już długo, ale wierzę, że jeśli będzie merytoryczna, to na pewno wypracujemy pewien model możliwy do wdrożenia. Metropolia jako narzędzie koordynacji, usprawnienia polityk na poziomie wyższym - jestem na tak. Jednak jeśli ustawa ma być elementem wzmacniania polaryzacji - jestem przeciw - dodał.
Głos na sesji ws. ustawy metropolitalnej zabrał Marcin Horała (na mównicy), wiceminister w rządzie PiS.
Głos na sesji ws. ustawy metropolitalnej zabrał Marcin Horała (na mównicy), wiceminister w rządzie PiS. mat.prasowe

Projekt wzorowany na ŚląskuProjekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza jest wzorowany na rozwiązaniach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - jedynej sformalizowanej w kraju. Podobnie jak na Śląsku, ustawa pomorska określa główne zadania związku metropolitalnego.

Wśród nich:

  • transport zbiorowy,
  • przebieg dróg,
  • strategia,
  • planowanie przestrzenne i promocja.

Pomorski projekt zawiera szóste dodatkowe działanie: ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu.- Z zazdrością obserwujemy, jak już od czterech lat działa pilotaż metropolii na Śląsku. Różnica między nami a Śląskiem jest taka, że tam mają do tego narzędzia. Dziś wszystko, czego potrzebujemy, to danie nam właśnie narzędzi sankcjonujących 10-letnią współpracę metropolitalną - wskazuje Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezes Rady OMGGS, prezydent Gdańska.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (272)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »