Zwycięski projekt biurowców, które mają stanąć u zbiegu ul. Waszyngtona i Hryniewickiego w Gdyni, powstał w pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.
mat. prasowe
Pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy, która właśnie wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej biurowca oraz terenu zieleni miejskiej u zbiegu ulic Waszyngtona i Hryniewickiego w Gdyni, zacznie niebawem negocjacje z inwestorem - czyli Polskim Holdingiem Nieruchomości. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2018 rok.
- Jak oceniasz zwycięski projekt?
-
podoba mi się
34% -
konkurencyjne propozycje są lepsze
40% -
nie podoba mi się ani ten, ani pozostałe
26%
- łącznie głosów: 726
Zwycięzcy, którzy zainkasowali 35 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca nie kryli zaskoczenia tym, że pokonali lokalne, gdyńskie pracownie. W pokonanym polu pozostawili bowiem m.in. laureatów wielu podobnych konkursów: Arch Deco czy Wolski Architekci.
- To pięć miesięcy pracy, ale jesteśmy bardzo zadowoleni. Skupialiśmy się na otwarciu na miasto, a także na inspiracji morskimi elementami, takimi jak muszla czy ostryga: z jednej strony nieco chropowata, a z drugiej gładka - mówią obrazowo zwycięzcy.
Do konkursu zgłosiło się 20 oferentów, z których 10 zakwalifikowano do dalszych prac, a 5 znalazło się w finale. Według przedstawicieli inwestora, poziom był wysoki, więc możemy liczyć na to, że budynek biurowy oraz skwer, który ma być realizowany jednocześnie, wpiszą się w nadmorski krajobraz Gdyni i ożywią to miejsce.
- Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli podziwiać budynek, który będzie ikoną prężnie rozwijającej się Gdyni - podkreśla Maciej Jankiewicz, prezes PHN.
Cały biurowiec od razu, albo etapami. Zdecyduje rynek
Inwestor musi teraz zrealizować zwycięski projekt. Nie może zrobić ustępstw w zakresie bryły budynku, ale dozwolone są drobne korekty w wyglądzie skweru, który ma być integralną częścią inwestycji.
Zgodnie z uzasadnieniem werdyktu zwycięska praca "wykazała się wysokim profesjonalizmem rozwiązań, zarówno funkcjonalnych, ekonomicznych, jak i estetycznych. Wartością projektu jest interesująco rozwiązana przestrzeń publiczna, wielkością patia odpowiadająca skali budynków. Należy podkreślić spokojną, ponadczasową architekturę budynków, zarazem w detalach nadwieszeń, mostków łączących budynki nadającą indywidualny wyraz całości."
Zabudowa całego terenu Dalmoru
Atrakcyjny teren po Dalmorze zlokalizowany na Molo Rybackim


W ramach tej inwestycji powstanie także marina

Ten grunt ma jednak zaledwie ok. 6,3 tys. m kw. i stanowi niewielki fragment całego terenu inwestycyjnego, który liczy w sumie blisko 12 ha (120 tys. m kw.).
Z kolei na sąsiedniej działce
