Fakty i opinie

stat

Architekci zaprojektują przystanek Żabianka AWFiS

Przystanek Żabianka AWFiS zmieni się w 2011 roku. Remont ruszy w połowie roku i potrwa sześć miesięcy.
Przystanek Żabianka AWFiS zmieni się w 2011 roku. Remont ruszy w połowie roku i potrwa sześć miesięcy. fot. Beata Zarach/Galeria Trojmiasto.pl

Ruszył konkurs na projekt architektoniczny przystanku Gdańsk Żabianka. Jego remont zacznie się w połowie przyszłego roku i ma kosztować do 6 mln zł.Do tej pory trójmiejska SKM-ka dbała o to, by remontowane przez nią kolejne przystanki były schludne i estetyczne, ale nie przykładała wagi do ich architektury. Wyjątkiem jest niedawno otwarty peron SKM w Sopocie, którego projekt powstał we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków. Ale nic dziwnego - do jego remontu dołożyło się też miasto.

Tym razem trójmiejski przewoźnik zdecydował się oddać w ręce architektów przyszłość przystanku Żabianka AWFiS i rozpisał konkurs na jego projekt.

Jakie powinny być wyremontowane przystanki SKM?

wystarczy, że będą estetyczne i przyjazne dla pasażerów

53%

mogą być nieco droższe, byleby miały ciekawą architekurę

47%
- Paradoksalnie, Żabianka jest jednym z najnowocześniejszych przystanków SKM, bo wybudowanym dopiero w latach 70. - mówi Gazecie Wyborczej Trójmiasto Maciej Lignowski, prezes SKM. - Do dzisiejszych czasów jednak nie przystaje. Mamy nadzieję, że powstanie ciekawy projekt, ale równocześnie realny finansowo.

Co zawiera specyfikacja konkursu? Peron musi mieć gabloty, elektroniczne wskaźniki kierunku i czasu odjazdu kolejki. Tunel pod nim ma zmieścić punkty handlowe. Niewykluczone, że znajdą się tam też schody ruchome. Wszystkie elementy muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych: ruchowo, niewidomych i niesłyszących.

Fantazję projektantów ogranicza głównie cena - koszt modernizacji musi zamknąć się w 6 mln zł. Przypomnijmy: remont przystanku w Sopocie pochłonął 14 mln zł.

Wnioski o udział w konkursie można składać do 20 września. Projekty będzie oceniać jury, złożone z przedstawicieli SKM, władz Gdańska oraz Polskich Linii Kolejowych (zarządca torów i infrastruktury kolejowej). Remont ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwa około sześciu miesięcy.

Przystanek AWFiS Żabianka zostanie zmodernizowany w ramach unijnego programu "Rozwój SKM w Trójmieście".
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (114)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.