Fakty i opinie

Arcybiskup odchodzi, arcybiskup przychodzi

Najnowszy artukuł na ten temat Arcybiskup Gocłowski miał udar mózgu
Arcybiskup Gocłowski miał opinię kapłana dalekowzrocznego i otwartego na sprawy współczesności. Nz. na molo w Sopocie w maju 2005 r.
Arcybiskup Gocłowski miał opinię kapłana dalekowzrocznego i otwartego na sprawy współczesności. Nz. na molo w Sopocie w maju 2005 r. fot. KFP

Abp Sławoj Leszek Głódź, dotychczasowy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, został Metropolitą Gdańskim. Abp Tadeusz Gocłowski odszedł na emeryturę.Abp. Sławoj Leszek Głódź, nowy Metropolita Gdański.
Abp. Sławoj Leszek Głódź, nowy Metropolita Gdański. fot. katedrapolowa.pl
Nominacja 63-letniego duchownego miała wielu przeciwników. Negatywnie o jego ewentalnej posłudze w Trójmieście wypowiadali sie niektórzy politycy, inteletkualiści, publicyści. W pewnym momencie pojawił się nawet pomysł zbierania podpisów przeciwko duchownemu. Swojego zdania nie krył też były prezydent Lech Wałęsa, który stwierdził, że byłoby to dla gdańskiego kościoła "nieszczęściem".

Sławoj Leszek Głódź to bowiem przeciwieństwo odchodzącego abp. Gocłowskiego. Jest eurosceptyczny i związany ze środowiskiem Radia Maryja i Telewizji Trwam, na antenie których często występował.

O różnicy ich poglądów świadczy najlepiej sprawa nominacji abp. Stanisława Wielgusa na stanowisko metropolity warszawskiego. Kiedy pojawiły się doniesienia o powiązaniach duchownego z SB nowy przywódca kościoła gdańskiego stanął w jego obronie, były - nie pojechał na jego ingres [uroczyste objęcie władzy przez nowego biskupa - przyp. red]

Stanowisko Metropolity Gdańskiego abp Tadeusz Gocłowski, doktor prawa kanonicznego, pełnił od 25 marca 1992 roku. Wcześniej był mianowany biskupem tytularnym Benevento, biskupem pomocniczym gdańskim i wreszcie biskupem diecezjalnym gdańskim.

Jaki powinien być nowy Metropolita Gdański?

powinien prowadzić diecezję taką drogą, jak do tej pory 55%
powinien wiele zmienić, potrząsnąć kapłanami i wiernymi 20%
nie ma to dla mnie znaczenia 25%
zakończona Łącznie głosów: 872
Wiek emerytalny gdański duchowny osiągnął dwa lata temu, jednak decyzją papieża Benedykta XVI swoją pracę kończy dopiero dzisiaj. Dlaczego tak się stało? 17 kwietnia 2008 roku mija bowiem ćwierć wieku, odkąd abp Taduesz Gocłowski przyjął w Bazylice Mariackiej święcenia biskupie. Najprawdopodobniej więc w zamian jego zasługi Watykan pozwolił mu odejść w dniu dla arcybiskupa szczególnym.

Rola, jaką pełnił abp Tadeusz Gocłowski, trudna jest do przecenienia dla społeczności Trójmiasta. W stanie wojennym dawał wsparcie zdelegalizowanej wówczas "Solidarności". Później był jednym z negocjatorów w rozmowach komunistycznego rządu z opozycją w Magdalence i przy Okrągłym Stole.

Doceniają go nawet osoby nie związane z kościołem katolickim. - Arcybiskup Gocłowski miał istotny udział w doprowadzeniu do przełomu ustrojowego w Polsce. To człowiek rozważny, wolny od nienawiści, nastawiony na poszukiwanie dobra wspólnego. Mam o nim jak najlepsze zdanie - komentuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

To właśnie dzięki abp. Gocłowskiemu gdański kościół postrzegany jest jako ten, który łączy, a nie dzieli. Tadeusz Gocłowski nigdy nie bał się głośno krytykować ksenofobicznych poglądów, wyrażanych niekiedy przez część duchowieństwa.

ks. abp Tadeusz Gocłowski
Metropolita Gdański 1992-2008
Z Janem Pawłem II na placu Solidarności. Czerwiec 1987 r.
Z Janem Pawłem II na placu Solidarności. Czerwiec 1987 r.
Abp Gocłowski cieszył się opinią człowieka dialogu. Nz. z naczelnym aszkenazyjskim rabinem Izraela, Meirem Lauem...
Abp Gocłowski cieszył się opinią człowieka dialogu. Nz. z naczelnym aszkenazyjskim rabinem Izraela, Meirem Lauem...
...oraz w czasie wigilii w areszcie śledczym w Gdańsku. Grudzień 2003 r.
...oraz w czasie wigilii w areszcie śledczym w Gdańsku. Grudzień 2003 r.
Arcybiskup zawsze dobrze czuł się wśród polityków...
Arcybiskup zawsze dobrze czuł się wśród polityków...
...oni także zwykle czuli się przy nim swobodnie.
...oni także zwykle czuli się przy nim swobodnie.
Na posłudze abp. Gocłowskiego cieniem kładą się oszustwa finansowe w diecezjalnym wydawnictwie Stella Maris, które skutkowały zajęciem przez komornika części dóbr kościelnych.
Na posłudze abp. Gocłowskiego cieniem kładą się oszustwa finansowe w diecezjalnym wydawnictwie Stella Maris, które skutkowały zajęciem przez komornika części dóbr kościelnych.
"Biskup mason" - pisali na transparentach zwolennicy ks. Henryka Jankowskiego w czasie jego konfliktu z abp. Gocłowskim. Abp postawił na swoim i proboszcza św. Brygidy przeniósł w stan spoczynku.
"Biskup mason" - pisali na transparentach zwolennicy ks. Henryka Jankowskiego w czasie jego konfliktu z abp. Gocłowskim. Abp postawił na swoim i proboszcza św. Brygidy przeniósł w stan spoczynku.
Więcej zdjęć z posługi biskupiej Tadeusza Goclowskiego
w archiwum Kosycarz Foto Press


Jednak arcybiskup Gocłowski miał również swoich krytyków. Do takich należy z pewnością środowisko Radia Maryja, z którym od dawna jest skonfliktowany. W roku 2004 Gocłowski odwołał z fukcji proboszcza kościoła św. Brygidy legendę Solidarności, księdza prałata Henryka Jankowskiego. Na posłudze arcybiskupa cieniem kłądzie się także afera wydawnictwa archidiecezji gdańskiej, Stella Maris. M.in. były kapelan metropolity, ks. Zbigniew B. oskarżony jest o nadużycia podatkowe i nielegalne przywłaszczenie pieniędzy.

Popularności arcybiskupowi z pewnością nie przysporzyły również niektóre publiczne wystąpienia, jak to, w którym komentując wypowiedź dla "Wprost" Marii Kaczyńskiej stwierdził, że "wypowiedzi popierające zapłodnienie in vitro są żenujące".

Mszę dziękczynną za odchodzącego na emeryturę abp. Gocłowskiego - z jego udziałem - zaplanowano na sobotę 19 kwietnia, na godz. 11., w Archikatedrze Oliwskiej.

Ingres nowego metropolity odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia.

Opinie (324) ponad 20 zablokowanych

 • nie chodze do kosciola dla ksiedza, ale..

  skutecznie zniecheca mnie osoba ktora ma powiazania z radiem maryja!

  • 1 2

 • Wielki SZACUNEK

  Księże Arcybiskupie - DZIEKUJEMY!

  • 0 0

 • za "oszustwa finansowe w diecezjalnym wydawnictwie Stella Maris, które skutkowały zajęciem przez komornika częsci dóbr

  kościelnych."

  • 0 0

 • ps.

  skoro glowy kosciola daja na tak wysokie stnowiska ludzi od rydzyka..
  ..a pozniej maja problem z radiem maryja
  (ktorego zreszta nie podejmuja ku rozwiazaniu)

  TO SAMI SOBIE WBIJAJA GWOZDZIA DO TRUMNY!

  • 0 0

 • I bardzo dobrze, że nareszcie..........

  Żegnamy Arcybiskupa ale z gorącą życzliwością i wielką nadzieją Witamy!!! następcę, bardzo miło jeśli to będzie Biskup Głódź.

  • 1 0

 • Nareszcie odchodzi !!! Jaka ulga !

  Witamy Sławoja w Gdańsku i cieszymy się z nowego duszpasterza. Nareszcie będzie patriotyczny biskup w polskim grodzie nad Bałtykiem ! Brawo !!!

  • 2 0

 • WIELKI słowem i czynem

  Arcybiskup Gocłowski jest dla mnie szczególną osoba, będzie zawsze przykładem Człowieka z pasją chrześcijańską i ogromnym poziomem intelektualnym. Bóg zapłać za wszystko co nam dałeś!!!

  • 0 0

 • teraz w Gdańsku

  częstym gościem będzie zapewne pan Rydzyk-piszę ,,pan,,,ponieważ z kapłaństwem nie ma ta osoba nic wspólnego.Nie podoba mi się ta kandydatura i myślę że wilu gdańszczan jest tego samego zdania...

  • 1 2

 • Gocłowski

  wyjatkowy biskup! odwaga i tolerancja niepotykana w episkopacie. Głódź...nie zapowiada sie to zbyt dobrze...póki co w sobotę pojawie sie w Oliwie, aby podziękować za wspaniałego biskupa (nawet jeśli cos miał za uszami) i by , nie kryję się z tym, wykazać moje poparcie dla niego i zamanifestować przeciwko Radiu Mrryja w biskupstwie w wydaniu Rydzykowym.

  • 0 1

 • Wreszcie

  Bp. Tadeusz Gocłowski ma słaby bilans rządów, dobry chyba w niszczeniu autorytetu Kościoła. Zniszczył księdza Henryka Jankowskiego - który zrobił dużo dla Kościoła i Gdańska. Zwalczał Radio Maryja, które jest radiem katolickim i walczy w obronie Kościoła a bp T. Gocłowski je krytykował. Bp. Tadeusz Gocłowski wprowadził Komunię Świetą w pozycji stojącej a Ciało Pańskie powinno być przyjmowane na klęcząco. Toleruje świeckich szafarzy i ministrantki przy ołtarzu. Niech idzie na emeryturę i modli się za swoje grzechy

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.