Fakty i opinie

stat

Arizońska jaszczurka, czyli zawodowy leń


W gdańskim ZOO ma catering, a w naturze na ofiary czeka w zasadzce. Bo heloderma arizońska - jedna z niewielu jadowitych jaszczurek na świecie - nie lubi się przemęczać. Bez skrępowania 80 procent swojego życia poświęca na odpoczynek.Czy widziałe(a)ś kiedykolwiek jaszczurkę w naturalnym środowisku?

tak, wiele razy 58%
tak, zdarzyło mi się 33%
nie, ale być może kiedyś będzie okazja 9%
zakończona Łącznie głosów: 354
- Aktywność helodermy nie jest zbyt duża, ale dzięki temu można się przyjrzeć, jak wygląda - żartuje Michał Krause, asystent hodowlany w gdańskim ZOO.
Czarno-żółta jaszczurka o masywnym ogonie wyleguje się w swoim terrarium. Nie przejmuje się tym, co dzieje się wokół. Heloderma arizońska zachowuje bowiem stoicki spokój, a do tego zna swoje bojowe możliwości. Jak wylicza Krause, to jeden z trzech jadowitych gatunków jaszczurek, które żyją na Ziemi.

- Dla zdrowego, dorosłego człowieka jad helodermy arizońskiej nie jest wprawdzie śmiertelny, ale ugryzienie jest bardzo bolesne. Poza nią, jadem dysponują również heloderma meksykańskawaran z Komodo - dodaje asystent hodowlany.
Zapasy pożywienia w ogonie

Arizońska jaszczurka, której naturalnym środowiskiem są pustynne i skaliste tereny Stanów Zjednoczonych i Meksyku, wykorzystuje jad do zdobywania pożywienia. Jest mało ruchliwa, więc poluje z zasadzki na małe ptaki, gady i ssaki.

Jeśli potrzebuje, potrafi również wybrać się na poszukiwanie ptasich lub gadzich jaj. A zgromadzony tłuszcz magazynuje w masywnym ogonie. Z zapasów korzysta, kiedy ma problemy ze zdobyciem pożywienia.

- Helodermy potrafią zjeść naprawdę sporo. Młode osobniki jednorazowo mogą pochłonąć pożywienie, które stanowi nawet 50 proc. ich masy ciała. U dorosłych wskaźnik ten wynosi do 35 proc. Można powiedzieć, że jaszczurki najadają się na zapas - dodaje jej opiekun.
Środowisko naturalne, w którym żyją, nie rozpieszcza heloderm. Co innego w gdańskim ZOO. Samiec, który mieszka w terrarium, ma na wyłączność dwie groty, konar, kuwetę z wodą do kąpieli i skałki. Do tego opiekunowie serwują posiłki i dbają o specjalnie dobrany piasek.

- Nie byliśmy w stanie sprowadzić piasku ze Stanów Zjednoczonych, ale udało się kupić bardzo drobny piasek z Pustyni Namib - opowiada Krause.
Jaszczurka może więc skupić się na tym, co lubi najbardziej, czyli na odpoczywaniu. Wkrótce spokój samca może jednak zostać zmącony. ZOO planuje sprowadzić dla niego samicę. Ogród liczy, że jaszczurki spodobają się sobie.

- Będą miały możliwość zwiększenia liczby heloderm w naszym ogrodzie - puentuje asystent hodowlany.

O czym chrumka się w stadzie pekari?

Opinie (26) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.