Arka i Lechia wygrały na wyjazdach

jag., Marta
11 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Tomasz Stępień w ostatniej minucie zapewnił Arce zwycięstwo w Lublinie. Tomasz Stępień w ostatniej minucie zapewnił Arce zwycięstwo w Lublinie.

W sobotę rugbiści Arki dopiero w końcówce meczu w Lublinie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, kiedy w ostatniej minucie z karnego trafił Tomasz Stępień. W pierwszej kolejce rundy rewanżowej ekstraligi gdynianie pokonali tamtejszych Budowlanych 24:23 (13:17). W niedzielę w Siedlcach doszło do meczu na szczycie ekstraligi. Miejscowa Pogoń Awenta przegrała z Lechią 15:31 (3:21). Gdańszczanie od początku meczu pokazali "kto tu rządzi", a w nagrodę sięgnęli po pięć punktów i nadal są liderami.

Budowlani Lublin - Arka Gdynia 23:24 (17:13)
Punkty:
Wojciech Piotrowicz 13, Piotr Skałecki 5, Aleksandr Czasowski 5 - Tomasz Stępień 14, Władysław Grabowski 5, Radosław Rakowski 5

ARKA: Wojaczek, Podolski, Bartkowiak - Perzak, Andrzejczuk - Kwiatkowski, Olejniczak, Grabowski - Szostek - Stępień - Hawrysiuk, Rakowski, Chromiński, Sirocki - Szrejber oraz Zdunek, Bojke, Grzenkowicz

Arka ma duże kłopoty kadrowe. Gra obecnie wyłącznie w krajowym składzie, a z meczu na mecz ubywa zawodników. W Lublinie już w pierwszej połowie z powodu kontuzji mięśnia dwugłowego boisko musiał opuścić Robert Andrzejczuk, którego zastąpił Arkadiusz Zdunek. - Największe problemy zdrowotne są właśnie w formacji młyna. Po części też dlatego sobotni mecz należał do gorszych w naszych wykonaniu - tłumaczy Maciej Stachura, szkoleniowiec Arki, który na wyjazd do Lublina uzbierał tylko 19 graczy.

Aby optymalnie zestawić skład z zawodników, którzy zostali do dyspozycji, gdyński szkoleniowiec niektórym zamieniał pozycję. Jacek Wojaczek zagrał na przykład jako filar, a Rafał Szrenber musiał sobie radzić jako obrońca, ale na tej pozycji nie czuł się najlepiej. Znacznie lepiej poczynał sobie, gdy pod koniec meczu wrócił do gry jako center.

- W tym meczu cały czas goniliśmy wynik, ale też Lublinianie nie mieli większej przewagi niż kilka punktów. Dopisało nam też nieco szczęście, gdyż miejscowy kopacz nie był tego dnia zbyt dobrze dysponowany - dodaje trener Stachura.

W Arce, po zawieszeniu Dawida Banaszka, kopać musiał Tomasz Stępień. Rutynowany zawodnik, który w reprezentacji Polski gra jako center, w gdyńskiej drużynie był tego dnia łącznikiem ataku. Ponadto wykonywał podwyższenia i karne. W tym ten ostatni, najważniejszy. Rywale przewinili w rucku i Stępień posłał piłkę między słupy przy wyniku 21:23. Co ciekawe Tomek jest wychowankiem... Budowlanych Lublin.

Końcowy wynik, korzystny dla Arki, był zarazem pierwszym prowadzeniem gdynian w tym spotkaniu. W nagrodę "Buldogi" zainkasowali cztery punkty, a Budowlanym pozostał tylko bonus za nikłą przegraną.

Arka Rugby

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Pogoń Awenta Siedlce - Lechia Gdańsk 15:31 (3:21)

Punkty dla Lechii: Janeczko 11. Buchajło 10, Wantoch Rekowski 10.
Punkty dla Pogoni: Lorentowicz 10, Chróściel 5.

LECHIA:Zieliński, Buczek, Kaszuba, Nowak, Doroszkiewicz, Majcher, Wantoch Rekowski, Hebda, Janeczko, Buchajło, Płonka, Hedesz, Popławski, Piszczek, Jurkowski oraz Klusek, Auksztulewicz, Urban, Kuźmiński, Dobkowski.

Gdańszczanie zaatakowali od pierwszych minut spotkania z silną chęcią zrewanżowania się beniaminkowi za porażkę na otwarcie sezonu. Pierwsze dwa przyłożenia były autorstwa Jurija Buchajło za każdym razem podwyższał Rafał Janeczko i przewaga gdańszczan rosła.

Nie minęło jeszcze 30 minut gry a gdańszczanie prowadzili już 21:0 tym razem piłkę na polu punktowym gospodarzy położył Dariusz Wantoch Rekowski. To prowadzenie nieco uspokoiło biało-zielonych. Gospodarze próbowali zdobywać punkty z rzutów karnych, ale tylko jedna taka próba w ich wykonaniu się powiodła.

Po zmianie stron do ataku przystąpili gospodarze, jednak zanim to nastąpiło, Janeczko trafił karnego bitego z ponad 40 metrów a po akcji młyna Wantoch Rekowski ponownie wpisał się na listę zdobywców punktów i po niespełna godzinie meczu było 31:3 dla przyjezdnych.

Później do ataku przystąpili gospodarze. Lechia jednak nie grał już z taką zaciętością jak na początku meczu. Marek Płonka "odpoczywał" poza placem gry ukarany żółta kartką, zaś gdańscy szkoleniowcy desygnowali do gry młodszych, mniej doświadczonych zawodników.

Pogoń mimo ambitnej gry nie była jednak w stanie znacząco zbliżyć się do gdańszczan. Biało-zieloni zrewanżowali się więc w pełni za sensacyjną porażkę na początku sezonu i podobnie jak gracze Arki w sobotę udanie zainaugurowali ligową "wiosnę".

Wyniki 8 kolejki

• Budowlani Lublin - ARKA GDYNIA 23:24 (17:13)
  • Pogoń-Awenta Siedlce - LECHIA GDAŃSK 15:31 (3:21)
  • AZS AWF Warszawa - Budowlani Łódź 5:46 (5:15)
  • Orkan Sochaczew - Posnania 16:12 (16:6)
  • Mecze zaległe:
  • Orkan Sochaczew - ARKA GDYNIA 21:36 (7:12)
  • Budowlani Lublin - Budowlani Łódź 9:32 (6:15)
jag., Marta

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

• (3)

Tomasz Stepien - a tata uczyl milosci do jakich barw ?