• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W kwietniu aż dwie niedziele handlowe

Wioletta Kakowska-Mehring
8 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Niedziela handlowa powinna rozładować przedświąteczny wzmożony ruch w sklepach. Niedziela handlowa powinna rozładować przedświąteczny wzmożony ruch w sklepach.

Najbliższa niedziela, 10 kwietnia będzie tzw. handlową. To jednak nie koniec. Kolejna niedziela handlowa wypada już 24 kwietnia. Mamy więc więcej czasu na świąteczne zakupy i... wiosenne wyprzedaże.



Czy w najbliższą niedzielę wybierzesz się na zakupy?

Ograniczenia w handlu w niedziele były stopniowo wprowadzane już od 2018 roku. Początkowo klienci mogli zrobić zakupy w dwie niedziele w każdym miesiącu. Z każdym rokiem niedziel handlowych było coraz mniej. W tym roku tylko siedem, jedna już za nami (30 stycznia).

Niedziele handlowe w 2022 roku:


  • 10 kwietnia,
  • 24 kwietnia,
  • 26 czerwca,
  • 28 sierpnia,
  • 11 grudnia,
  • 18 grudnia.

Ustawa uwzględnia wyjątki, które czasem pomagały ominąć obostrzenia. Najbardziej znanym był patent na tzw. "placówkę pocztową". Według ustawy poczta mogła działać w każdą niedzielę, dlatego sklepy zostawały punktami pocztowymi, które przyjmowały i wydawały paczki we współpracy z firmami kurierskimi.

Ustawę jednak uszczelniono. W lutym tego roku weszły w życie przepisy, które pozwalają otwierać się w niedziele sklepom, które na działalności "pocztowej" notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Na razie żadna z sieci nie skorzystała z takiej możliwości.

Za to pojawiły się nowe pomysły na obejście ustawy, np. otwieranie bibliotek i czytelni w sklepach czy poczekalni autobusowych.

Czytaj też:

Pod koniec kwietnia nie kupisz tu alkoholu po godz. 23



Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje:


  1. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel,
  2. na stacjach benzynowych,
  3. w kwiaciarniach,
  4. w aptekach i punktach aptecznych,
  5. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach,
  6. w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami,
  7. w punktach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów,
  8. w placówkach pocztowych (z uwzględnieniem nowelizacji przepisów),
  9. w sklepach internetowych, a także na dworcach.

A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł.

Jak zrobić zakupy w Żappce Store we Wrzeszczu.


W Trójmieście mamy jeszcze inne opcje, które podsunęły nowe technologie w handlu, czyli tzw. dark stores lub sklepy autonomiczne. Dark stores to tak naprawdę magazyny, z których korzystają kurierzy. Dzięki temu są oni w stanie błyskawicznie dostarczać nam zamówienia, nawet w niedziele.

Z kolei sklepy autonomiczne to placówki bez obsługi, w których można zrobić zakupy o każdej porze i we wszystkie dni tygodnia. Musimy tylko mieć konto internetowe i dostęp do aplikacji. Pierwsze sklepy bez sprzedawców sieci Żabka już działają w Trójmieście.
15:17 10 KWIETNIA 22

Dużo ludzi w galeriach (10 opinii)

Nie polecam wizyty w galerii forum dzisiaj. Tyle ludzi że zamknęli parking, także można przejechać obok, pomachać panu ochroniarzowi i do domu
Nie polecam wizyty w galerii forum dzisiaj. Tyle ludzi że zamknęli parking, także można przejechać obok, pomachać panu ochroniarzowi i do domu

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (182)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane