• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Atak na kierowcę Ubera. Policja zatrzymała sprawców

Ewelina Oleksy
10 września 2023, godz. 11:30 
Opinie (1143)

- Za dużo państwo polskie wam, k***a, dało do ryja, nie? - od takich słów zaczyna się nagranie, na którym zarejestrowano, jak agresywny pasażer brutalnie atakuje kierowcę Ubera. Jak twierdzi pokrzywdzony: tylko dlatego, że pochodzi z Ukrainy. Do zdarzenia doszło w piątek, 8 września, w nocy na ul. SłowackiegoMapka. Policja zatrzymała już sprawcę pobicia oraz mężczyznę, który mu towarzyszył i także groził kierowcy.Na trwającym ponad 1,5 min nagraniu z kamery zamieszczonej w pojeździe widać dokładnie kierowcę i dwóch pasażerów, którzy zamówili kurs z gdańskiego lotniska w piątek kilkanaście minut przed północą. Jeden z mężczyzn siedzi z przodu - obok kierowcy - i od początku jest wobec niego agresywny.

Kierowca początkowo nie reaguje na padające w jego stronę wulgaryzmy i wyzwiska.

Wyzwiska i pobicie kierowcy w czasie jazdy- Z kim ja jadę?! Wysiadamy. Z takim cw***em nie będę jeździł, k***a, zobacz, jak on wygląda, zobacz jaka pi***a - mówi w pewnym momencie pasażer z przodu. I bez powodu uderza kierowcę z otwartej ręki i z dużą siłą w twarz, strącając mu z nosa okulary.
Pasażer siedzący z tyłu nie reaguje.Kierowca pyta po ukraińsku, co zrobił, że pasażer tak się wobec niego zachował. Pasażer zaczyna mu wtedy wykręcać palce u dłoni i nadal wyzywa. Dochodzi do szamotaniny, w trakcie której kierowca broni się gazem i otwiera drzwi - krzykiem wzywa pomoc. Pasażer próbuje go dusić, a w końcu wychodzi z samochodu.

Wyraźnie przerażony kierowca odjeżdża, widać, że wyciera krew lecącą z rozciętej wargi.

Aresztowany 40-latek odpowie za kierowanie gróźb karalnych, za uszkodzenie ciała i za przestępstwo znieważenia. Aresztowany 40-latek odpowie za kierowanie gróźb karalnych, za uszkodzenie ciała i za przestępstwo znieważenia.

"Nie podobało się im, że jestem z Ukrainy"Nagranie wysłał nam sam kierowca.

- Chcę się podzielić tym nagraniem, żeby inni ludzie byli czujni. Jestem kierowcą Ubera, w piątek w nocy wiozłem pasażerów z lotniska, którym nie podobało się, że jestem z Ukrainy. Zostałem pobity w czasie jazdy, na środku drogi. Doszło do incydentu na tle narodowościowym i chciałbym go nagłośnić. Sprawę od razu zgłosiłem na policję - mówi nam zaatakowany kierowca [dane do wiad. red.].


Policja szybko zatrzymała sprawców. Jednego na lotnisku w KrakowieJak mówi nam podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, mundurowi przyjęli zgłoszenie w tej sprawie 9 września po północy i zabezpieczyli nagranie. Od razu rozpoczęli też poszukiwania mężczyzn z nagrania.

Szybko poszło, bo obaj zostali zatrzymani już w niedzielę rano, 10 września.

- Dzięki zdobytym w tej sprawie informacjom dziś o godz. 09:30 na terenie Pruszcza Gdańskiego kryminalni z komendy miejskiej zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Drugi ze sprawców, we współpracy funkcjonariuszy z komisariatu w Osowej z policjantami z Krakowa, został zatrzymany na lotnisku Kraków-Balice, kiedy próbował odlecieć do Norwegii - informuje Ciska. - W uzgodnieniu z prokuratorem, który zapoznał się z materiałami sprawy, 40-latek odpowie za kierowanie gróźb karalnych, za uszkodzenie ciała oraz za przestępstwo znieważenia. Natomiast 43-latek z województwa małopolskiego odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Za kierowanie gróźb karalnych i za spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu grozi do 2 lat więzienia. Za znieważenie grozi kara grzywny albo kara ograniczenia wolności.

Jesteś świadkiem lub ofiarą przestępstwa? Zgłoś to na policjęJutro zatrzymany 40-latek zostanie doprowadzony z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środków zapobiegawczych.

Jak podaje policja, uwieczniona na nagraniu sytuacja rozpoczęła się od tego, gdy pokrzywdzony kierowca zwrócił jednemu z pasażerów uwagę, że wsiada do auta z piwem.

Ostatnio pobito dwójkę nastolatków z UkrainyTo nie pierwsza tego typu sytuacja w ostatnim czasie w Gdańsku. 4 września na Stogach doszło do pobicia dwójki 16-latków z Ukrainy.

Pobicie nastolatków przy Pustym Stawie. Sprawcy zatrzymani Pobicie nastolatków przy Pustym Stawie. Sprawcy zatrzymani

Policja szybko zatrzymała sprawców, podkreślając jednak, że nie ma pewności, czy do ataku doszło na tle narodowościowym.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (1143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane