• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Atopowe zapalenie skóry - skąd się wzięło i jak je leczyć?

25 stycznia 2023 
Opinie

Nie wiadomo skąd pojawiły się na twoim ciele swędzące, różowe plamy? Jeśli tak, to może być atopowe zapalenie skóry. Jak sobie z nim poradzić?Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o charakterze nawrotowym. Najczęściej występuje już we wczesnym wieku dziecięcym, ale znane są także przypadki, kiedy początek choroby datowany jest już na wiek dorosły. Obecnie atopowe zapalenie skóry uważane jest już za chorobę cywilizacyjną, której uwarunkowań poszukuje się w genach.

Objawy atopowego zapalenia skóry


Co do powodów występowania atopowego zapalenia skóry lekarze nie są jednomyślni. Za najważniejsze czynniki, które mają wpływ na rozwój tego schorzenia przyjmuje się genetykę, a także czynniki środowiskowe oraz immunologiczne. Do czynników środowiskowych, które wywołują atopowe zapalenie skóry można zaliczyć alergie. Najczęściej to spożyty pokarm jest punktem zapalnym dla powstawania swędzących skórnych zmian.
Za jeden z ważniejszych czynników rozwojowych dla atopowego zapalenia skóry przyjęty został przewlekły stres.

Wśród pozostałych przyczyn AZS wymienia się:
 • skłonności dziedziczne,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • spożywanie przetworzonej żywności,
 • niewłaściwą pielęgnację skóry,
 • zbyt silne środki piorące,
 • długie, gorące kąpiele,
 • alergeny pokarmowe,
 • stres,
 • niewłaściwą budowa skóry,
 • kontakt z drobnoustrojami powodującymi choroby skórne.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Z całą pewnością jest to świąd, podrażniona skóra, pojawienie się czerwonych plamek czy grudek, które do złudzenia mogą przypominać liszaj. Przez swędzące wykwity, chorzy na atopowe zapalenie skóry często nie mogą normalnie funkcjonować. Odczuwany świąd utrudnia normalne życie i kontakty społeczne. Skóra podrażniona jest przez każdy najdrobniejszy dotyk, również przez kontakt z ubraniem wywołując chęć ciągłego drapania się. Zmiany wynikające z atopowego zapalenia skóry najczęściej pojawiają się w okolicach łokci, kolan, szyi, karku, stóp, dłoni oraz twarzy. Początkowo mają kilka milimetrów, ale mają silną tendencję do mnożenia się i łączenia w większe wykwity.

Jak sobie radzić atopowym zapaleniem skóry?


Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uporczywą chorobą, która oprócz nieestetycznego wyglądu skóry, powoduje także bardzo uciążliwy świąd. By go złagodzić polecane są kąpiele w naparze z siemienia lnianego lub krochmalu wykonanego z mąki ziemniaczanej. Należy unikać wszelkich kosmetyków, które zawierają w swoim składzie spirytus - ten składnik dodatkowo podrażnia delikatną skórę. Z racji tego, że stres ma ogromny wpływ na rozwój atopowego zapalenia skóry, pacjenci powinni go za wszelką cenę unikać, by nie zaostrzać objawów choroby.

Leczenie atopowego zapalenia skóry


Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji oraz właściwego podejścia leczniczego. Przez złożoność tej choroby leczenie nie jest proste. By zapanować nad atopowym zapaleniem skóry można stosować leki antyhistaminowe, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne. Oprócz tego dobre rezultaty przynosi fototerapia i fotochemioterapia. Mimo przyjmowania leków należy nieustannie pamiętać o właściwej pielęgnacji natłuszczaniu skóry. Ulgę w chorobie przynieść może specjalistyczna odzież lecznicza.

Kto może przepisać Ci lek?


Po pierwsze Twój lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog, do którego zgłosisz się ze swoją przypadłością. Pomocy możesz szukać także w serwisach medycznych na przykład Receptomat.pl. W takim serwisie samodzielnie zamówisz potrzebny ci leki (szczególnie jeśli problem z atopowym zapaleniem skóry powrócił i wiesz jakie leki mogą ci pomóc). Zamawiając leki przez serwis medyczny już w ciągu 5 minut otrzymasz kod recepty, który następnie zrealizujesz w najbliższej aptece, a Twoja skóra poczuje ulgę.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Najczęściej czytane