• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Australijskie fregaty: szansa czy tonący okręt

Michał Lipka
19 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (397)
 • Australijskie fregaty typu Adeleide. Polska delegacja ma rozmawiać z Australijczykami o ich kupnie.
 • Australijskie fregaty typu Adeleide. Polska delegacja ma rozmawiać z Australijczykami o ich kupnie.

Patrząc na defilady, pikniki i pokazy, które można było obserwować podczas niedawnego święta Wojska Polskiego, mogłoby się wydawać, że z naszą armią nie jest tak źle. To fakt - mogłoby.Jaki jest najnowszy żart wśród wojskowych? "Nasze uzbrojenie niebawem trafi na listę UNESCO" (czyli światowego dziedzictwa kulturowego).

A tu z kolei reakcja holenderskiego oficera, który kilka lat temu ćwiczył na polskim poligonie:

- Z uwagą przyglądam się polskiej artylerii. Bardzo mnie zainteresowała, ponieważ jestem z zamiłowania historykiem wojskowości.

Byłoby to nawet śmieszne, gdyby nie to, że jest to prawdziwePodczas parady 15 sierpnia mogliśmy oglądać na niebie m.in. śmigłowce Mi-24 i Mi-2. Na Pomorzu stacjonują one w 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Pierwszy z nich przeznaczony jest do niszczenia stanowisk ogniowych, czołgów i jednostek zmechanizowanych wroga. Drugi, jako wielozadaniowy, służy do szkolenia, zadań łącznikowych, sanitarnych, a także bojowych.

Mi-24 służą w Polsce od roku 1978, natomiast Mi-2 od roku 1968.

Na paradzie był również akcent morski - na niebie pojawił się bowiem śmigłowiec Kaman, choć chyba niewielu obserwatorów go zauważyło.

Niewiele lepiej było na ziemi. Mogliśmy tu podziwiać m.in. liczne czołgi typu "Twardy". Warto przypomnieć, że to dawny czołg T-72 po liftingu (a sama konstrukcja wywodzi się z czasów Układu Warszawskiego).

Dobrze się stało, że na defiladzie w Warszawie Marynarkę Wojenną reprezentował pododdział reprezentacyjny, bo w tym rodzaju sił zbrojnych sytuacja przedstawia się najgorzej.

Z okazji święta Polskiej Marynarki Wojennej również odbyła się parada - oczywiście morska. Była ona cieniem tych z dawnych lat. Było to smutne święto: średnia wieku polskich okrętów sięga blisko 40 lat. Nowych okrętów nie widać, choć politycy nieustannie je obiecują, a gdy któryś z wyższych dowódców odważy się wspomnieć o niespełnionych obietnicach, szybko żegna się ze stanowiskiem (jak choćby były już Inspektor Marynarki Wojennej, kontradmirał Mirosław Mordel, który niemalże przy każdej okazji mówił o tragicznym stanie naszej floty).

Parada morsko-lotnicza z okazji święta Marynarki Wojennej w czerwcu 2018 r.

Okręty, które zaprezentowały się podczas parady, były w... różnym stanie. Pojawił się długo niewidziany i remontowany ORP Orzeł, ale według niektórych źródeł okręt nie może się zanurzać (są co prawda różne wersje przyczyn - jedne mówią, że załoga z powodu długiego przebywania w stoczni straciła odpowiednie certyfikaty i musi przejść niezbędne szkolenie dopuszczające ją do wykonania manewru zanurzania, inne mówią o względach bezpieczeństwa z racji niedawnego pożaru jednostki). Okręt, na którym paradę oglądał prezydent RP, niedługo po niej uległ awarii i trzeba było go holować do portu.

Nie ma co ukrywać, tylko trzeba to powiedzieć głośno: polska flota stoi na krawędzi katastrofy i nie wiadomo, co może ją uratować.

Prawie wszystko, co mamy, to planyO projektach takich okrętów jak Miecznik czy Czapla pisaliśmy wielokrotnie, ale wciąż są one tylko na etapie projektów. Mamy udanego i wcielonego do floty Kormorana, ale mały niszczyciel min to nie fregata czy korweta, z której budową sobie nie poradziliśmy (wystarczy tu wspomnieć choćby ORP Gawron/Ślązak).

Wstępnie dokonano wyboru, który padł na australijskie fregaty Adelaide. Dla jednych jest to światełko w tunelu dla naszej floty, dla innych - do których i ja się niestety zaliczam - gwóźdź do jej trumny.

Zacznijmy jednak od stron pozytywnychFregaty rakietowe typu Adelaide to zmodyfikowana wersja jednostek Oliver Hazard Perry. Na jej podstawie zbudowano dla marynarki wojennej Australii sześć jednostek o następującej charakterystyce:

 • wyporność: 4100 ton
 • długość: 138,1 metra
 • szerokość: 14,3 metra
 • prędkość: 30 węzłów
 • załoga: 221 osób


W skład uzbrojenia wchodzi:
 • 1 automatyczna armata kal. 76 mm
 • 1 wyrzutnia przeciwokrętowych pocisków rakietowych Harpoon lub przeciwlotniczych pocisków rakietowych SM-2MR
 • 1 wyrzutnia przeciwlotniczych pocisków rakietowych ESSM
 • 1 zestaw obrony bezpośredniej Phalanx
 • 2 potrójne wyrzutnie torped kalibru 324 mm


Na pokładzie mogą stacjonować dwa śmigłowce Seahawk.

Fregaty Adelaide są jednostkami wielozadaniowymi. Australijczycy gruntownie przeanalizowali możliwości jednostek OHP ze szczególnym uwzględnieniem ich mocnych oraz słabych stron i na budowanych dla siebie jednostkach postarali się, w miarę skutecznie, udoskonalić te pierwsze i zniwelować drugie.

W ostatnich latach pozostałe w służbie jednostki zostały gruntownie zmodernizowane, co sprawia, że są znacznie nowocześniejsze od polskich okrętów. Ich posiadanie w znacznym stopniu podniosłoby potencjał Polskiej Marynarki Wojennej oraz umożliwiłoby szkolenie i utrzymanie w linii oficerów i marynarzy, którzy w przyszłości mieliby zasilić ewentualne kolejne, może tym razem nowe, jednostki.

To tyle jeśli chodzi o pozytywne strony. Czas przedstawić te negatywnePierwszym negatywnym aspektem są koszty. Marynarka Wojenna na modernizację przeznaczyła 800 milionów złotych. Według ostrożnych wyliczeń, koszt zakupu australijskich okrętów wraz z niezbędnych szkoleniem załóg i przystosowaniem ich do pływania pod biało-czerwoną banderą wyniesie ok. 2 mld złotych. Zakup tych jednostek skutecznie zahamuje jakiekolwiek dalsze prace nad koncepcjami i budową całkowicie nowych jednostek w krajowych stoczniach, gdyż zabraknie na to środków.

Sam budżet Marynarki nie udźwignie takiego zakupu, więc trzeba będzie przesunąć na to środki z innych inwestycji. A gdzie choćby przetargi na zakup nowych śmigłowców? Całkiem możliwe, że o nim również będziemy mogli na długo zapomnieć. Choć Adelaide są nowocześniejsze od naszych okrętów, to i tak są to jednostki blisko 30-letnie, a koncepcja ich budowy sięga lat 70. Eksperci wojskowości zastrzegają, że Adelaide mogą pozostać w służbie jeszcze przez ok. 10 lat i nie zmienią tego kolejne ewentualne modernizacje.

Jeśli zaś chodzi o modernizacje już przeprowadzone, to nie objęły one choćby systemu obrony przeciwlotniczej, co w przypadku tego typu jednostek jest jednym z kluczowych elementów. Tymczasem ich możliwość obrony przed nowoczesnymi rakietami przeciwokrętowymi jest kwestią mocno dyskusyjną. Bądźmy jednak szczerzy: na chwilę obecną żaden z polskich okrętów nie jest w stanie skutecznie obronić się przed atakiem rakietowym. Zapewnienia polityków i niektórych wojskowych, że po zakupie australijskich fregat potencjał obrony przeciwlotniczej znacznie się poprawi, można włożyć między bajki.

Podsumowując: jeśli Polska kupi jednostki Adelaide od Australijczyków, Polska Marynarka Wojenna przez 10 lat będzie miała na czym pływać. Jej potencjał, o ile można o czymś takim w ogóle mówić, zostanie zachowany. O nowych jednostkach nawodnych moglibyśmy jednak zapomnieć na ładnych kilka lat, bo nie będzie na nie funduszy.

Tuż przed odlotem prezydenta Andrzeja Dudy do Australii, gdzie jednym z tematów miał być właśnie zakup australijskich fregat, pojawiła się informacja, iż premier Mateusz Morawiecki sprzeciwił się ich nabyciu, o ile ich cena nie będzie symboliczna.

To faktyczny opór, czy strategia negocjacyjna, mająca doprowadzić do obniżenia ceny? Trudno ocenić.

Czy zatem możliwe jest sprowadzenie do Polski zupełnie innych, nowych okrętów lub ich budowa w polskich stoczniach? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, decyzję trzeba podjąć naprawdę szybko, zanim nasza flota - lub to, co z niej pozostanie - odda swój ostatni salut.

Opinie (397) ponad 20 zablokowanych

 • Inwestować w stocznie!!! Rząd PiS tylko by wydawał za granicą... (31)

  • 138 65

  • (30)

   Niedawno można było przeczytać na tym portalu artykuł o planach rządowych dotyczących inwestowania w stocznie. Chyba nieco krytyczny. Komentarze pod tekstem to był wulgarny wylew nienawiści do PiS, z groźbami karalnymi włącznie.

   Czego by nie zrobili, będzie źle.

   • 35 46

   • 'Czego by nie zrobili, będzie źle' (25)

    Może dlatego, że do tej pory niczego nie robią dobrze? Nie musisz odpowiadać - pytanie było retoryczne.

    • 68 25

    • (20)

     Co zrobiła dobrze przez ostatnie osiem lat koalicja PO-PSL? Spocznij, można odpowiadać.

     • 29 53

     • To, że jedni robili źle, nie znaczy, że drudzy też muszą robić źle - I wtedy będzie dobrze. (2)

      • 39 4

      • (1)

       Nikt niczego nigdy w Polsce nie zrobił dobrze, czy tak będzie ok? Dla mnie to brednia i jestem dumny ze swojego kraju.

       • 8 22

       • Supernowoczesni? Gdzie?

        Znowu pokutuje opinia ze tylko najnowszy sprzęt jest naj. Problem w tym ze niewiele państw ma ten najnowszy i to w sporej ilości.Układ Warszawski zły i komuna? A ta armata rosyjska właśnie jest z tych czasów. To wtedy prowadzono badania, przerwano i później kontynuowano. Jeśli już to rzecz najważniejsza to aby mieć jakikolwiek sprzęt. Na Ukrainie okazywało sie ze złom zdjęty z pomników rozjeżdżał oddziały wyborowe ale uzbrojone w nową broń lekką. Ogólnie konflikty to pokazują. II wojna także pokazała swoje oblicze. Gdzie ta nasza nowa broń była? A mieliśmy jej całkiem sporo. Działa na licencji boforsa sprawdzały sie dobrze na świecie do lat siedemdziesiatch. Sporo naszego sprzętu było zaś zużyte przez Niemców. Wielu widzi zaś tylko konie i traktory. Sprzęt jednak jest ważny tyle że to nowe koncepcje walk Kończą z innym wynikiem bitwy. Niemcy w czasie II wojny to pokazali. Koncepcje wojskowe z poprzednich wojen poszły do lamusa. Teraz zaś jakie maja być walki? Statyczne dywizje i ogień? Gruzja i zwłaszcza Ukraina pokazuje że nie. Tak naprawdę to Bałtyk jest jeziorem bo jest za mały. Już w czasie II wojny nasz Orzeł miał problemy z zanurzaniem bo był zbyt widoczny. I Rzeczypospolita miała masy kawalerii i niewiele piechoty lecz to dlatego że państwo było rozległe i bardziej kawaleria sie sprawdzała. Teraz zaś nie mamy kolonii ani posiadłości zagranicznych.Nie jesteśmy wyspą. Owszem flota wojenna pięknie wygląda ale co z tego? Statki będą pływały głównie na misje zagraniczne i sa potrzebne głównie do reprezentacji. Coś jest potrzebne ale czy to ma być aż tak wiele? Wątpie. Jest tyle potrzeb innych i środki zamiast w nowy czy stary złom lepiej wpakować w gospodarkę aby mieć więcej kasy. Tak robiły Niemcy po wojnie.

        • 1 0

     • Dziękuję, W. :) PO-PSL w jakiej takiej formie utrzymywała obraz Polski poza jej granicami. (2)

      Nawet mimo kretyńskich niekiedy występów Radka Sikorskiego jako szefa MSZ, nie rzucali fochami i nie obrażali wszystkich dookoła, niczym infantylna dziunia w pretensjach, pomni faktu, jak niewiele znaczymy bez wsparcia (dyskusyjnych czasem) sojuszników. Obecność w aliansie oznacza prawa i obowiązki.
      Nie dąsali się publicznie na EU i NATO, nie mylili wykałaczki z szabelką - respektowali dobrowolnie podpisane umowy z racji akcesu do wspólnoty popartego przez społeczeństwo w referendum.
      Nie piali też z zachwytu nad każdym pierdnięciem kk, nie włazili stadnie i bez mydła w tłusty, pazerny zad kleru i nie sprowadzali nas na ścieżkę państwa wyznaniowego, cofając kraj mentalnie w czasy zgrzebnego średniowiecza.
      Nie rozdawali też tak ochoczo kasy podatników na kiełbaskę wyborczą, którą będą spłacać kolejne pokolenia. Poradzili też sobie całkiem nieźle w okresie posuchy.
      A PiS tymczasem powiela wszystkie ich błędy x 2 co najmniej i pieprzy wszystko dobre, co do tej pory osiągnęliśmy.
      W skrócie. Miłego dnia, jak zawsze :)

      • 55 20

      • wal się KODziaro...........

       przez to że kradli nie było kasy na nic . może 2,5 biliona rozkradli ,to jak
       cokolwiek mieli kupować z łapówkami.

       • 1 4

      • Nie kupili niczego z militariow, nie podpisali żadnych umów dot zakupu sprzetu

       Nie odbudowano polskiego przemysłu zbrojeniowego a dowództwo MW przenieśli do Warszawy....

       • 1 1

     • hmmmm (5)

      A1 masz??? jezdzisz i jestes zadowolony?
      S7 jezdzisz jestes zadowolony?
      gospodarka ciagle do przodu pomimo kryzysu z 2009
      jakos wszystko szlo powoli do przodu..

      • 30 11

      • (2)

       Teraz idzie jakoś szybciej do przodu :)

       • 12 32

       • (1)

        Gdyby coś, są dane eurostat-u, taki urząd Komisji Europejskiej. Chyba niezależny od Kaczyńskiego, ale kto ich tam wie... Bo oni mają wszędzie szpiegów, wszędzie, ten obmierzły PiS!

        • 12 13

       • to mniej wiecej tak jak Trump

        Trump przyszedl na gotowe tak jak Kaczynski..poki co PIS nie wprowadzil zadnych ustaw ktore mialy by wspomoc gospodarke...a przepraszam, pakiet ustaw dla jednossobowych dzialanosci gospodarczych..super...a gdzie sa te wielkie inwestycje?moze port lotniczy, ktory jest nam tak potrzebny jak.....gdzie sa te inwestycje????co w ostatnich 12 miesiacach zaczal budowac PIS? Gdzie jest atom? Gdzie sa smiglowce? Gdzie sa pieniadze mowiac ogolnie??bo jakos na ulicach ich nei widac

        • 27 10

      • (1)

       S7 budowała niemiecka firma która się wzbogaciła się na więźniach obozu Stutthof. To potwarz dla Polaków z Gdańska tam poległych, że knuty POwskie dały im to zlecenie zrealizować.

       • 7 33

       • a NIVEI uzywasz??

        to dopiero jest potwarz!!!

        • 32 2

     • autostrady zrobili, mało? (2)

      • 17 8

      • Tak, a jak robili to w nocy wywozili kruszywo które układali w dzień (1)

       Covex też dobrze robił autostrady

       • 10 21

       • no i ich d*pneli

        zreszta to neir zad wywozil, a zlodzieje z prywatnych firm..patrz co sie dzieje teraz..zly beton lany i mosty rozbieraja...

        • 15 4

     • Dobrze VAT wyprowadzali (2)

      • 16 23

      • to rzad wyprowadzal VAT? (1)

       czy prywatni przedsiebiorcy??

       • 24 12

       • Ktoś im na to pozwalał skoro teraz wzrosła ściagalnośc

        • 0 0

     • zmień płytę baranie od jaworskiego (1)

      od trzech lat rządzi banda kryminalistów
      i powiedz co zrobili poza rozdawaniem kasy motłochowi?

      • 33 19

      • Czy

       prawnicy, lekarze, naukowcy, posłowie, ministrowie, przedsiębiorcy z 2-3 dzieci to ta patologia, o której ciągle piszesz?

       • 8 14

    • (3)

     Zapomniałem dodać: trzeba im odebrać immunitet do rządzenia... O co wtedy chodziło? Kilka dni temu wspaniałomyślnie proponowałaś takie rozwiązanie zamiast mordowania całego rządu. Tylko co to ma być, ten "immunitet do rządzenia"?

     • 7 12

     • Wybory W. Wybory i skrót myślowy. Jestem legalistą nie tylko z racji wykształcenia ;) (2)

      Widzę, że jakaś dziunia w pretensjach przejęła się treścią mojego postu - zabolała prawda o tłustym & pazernym zadzie kleru? Cóż - dawano temu uważałam konkordat za w miarę cywilizowany twór prawny. Dziś wiem, że to był największy błąd polskiej dyplomacji.
      Dziękuję za uwagę, miłego dnia.
      Ps. Warunków umów, do których przystąpiło się z własnej, nieprzymuszonej woli należy przestrzegać, nie warto przy tym mylić wykałaczki z szablą, bo wychodzi się na durnia - vide PiS.

      • 26 11

      • (1)

       Nie obarczaj innych swoimi błędami

       • 5 15

       • Nie myl mnie z Morawieckim lub co gorsza Kaczyńskim czy jego biernymi ale wiernymi pieseczkami.

        Nie mam zwyczaju przypisywać sobie cudzych działań, zwłaszcza tych zakończonym sukcesem. Żenujący sposób na leczenie kompleksów, ale w ich przypadku nic nowego.

        • 7 5

   • (2)

    Piszesz o planach rządowych , napisz o realiach . Obiecanki sa dla naiwnych i dla betonu.

    • 1 1

    • (1)

     Ładny dzień dzisiaj :)

     • 0 0

     • wczoraj był ładniejszy c*otka Zuzanna się spociła

      • 0 2

   • Moze dlatego tak pisali, ze ten sam PiS te stocznie sprzedal.

    Sprzedac tanio, odkupić drogo, to powoli dewiza PiS. Miliardy musza plynac, nieważne w która strone, prowizja i tak się należy. Za takie cos należy się wyłącznie nienawiść ze strony osob, które ta grabież finansują.

    • 3 0

 • Po co nam marynarka? Po co nam wojsko? (7)

  Przecież środowiska kibicowskie twierdzą stale, że obronią nas w przypadku napaści.

  • 193 46

  • (2)

   "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, Ja z synowcem na czele, i? – jakoś to będzie!"

   Przez prawie 500 lat ciągle ta sama d**ilna mentalność.

   • 25 3

   • w Afghanistan ani wojska nie było ani dobrego uzbrojenia a sowieci dostali w d*pe i amerykanie musieli ociekać. (1)

    Czasami jeden talib jest w stanie zatrzymać bardzo dużo dobrze uzbrojonych żołnierzy. Przykład jakoś to będzie to może i dobry przykład.

    • 4 10

    • Troszkę bajek za dużo; Afganistan od zawsze prowadził wojny domowe i zmagał się z terrorem; nigdy broni tak nie brakowało i nie braknie.

     • 7 1

  • Bardziej śmieszne jest to ile pieniędzy pochłania utrzymanie,ymabie tego skansenu i tych wszystkich 40 kilku letnich emerytów

   • 9 2

  • by bronić magistrów ćwoków - rozumieta ćwoki !!!

   • 2 4

  • kibicxe wyklęci są mocni jak trzeba w 4 na 1. Jak przyjdzie co do czego to rozkradną co zostanie i uciekną...

   • 3 0

  • te

   bezmózgi z abeesem,oni jak pis dzielcy tylko mordami obracac umieją

   • 2 1

 • (6)

  Starsze jest niezawodne :) że kod nas obroni nie ma co liczyć :)

  • 54 131

  • A może Antek (3)

   A może Antek nas obroni?

   • 13 5

   • na Antka bym nie stawiał ale na donalda i Kijowskiego jako obrońców ich niemieckiej ojczyzny tak. (2)

    koderaści nas wplatają w kłopoty jęcząc o braterska pomoc zbrojna z niemiec.

    • 5 12

    • a ty o co jęczysz ???

     pisiorku z rozporku...

     • 7 5

    • Patriota sie znalazl, nie znajacy nawet poprawnie jezyka polskiego.

     • 0 1

  • Niepotrzebny złom z demobilu Australii, która modernizuje flotę na okręty podwodne z głowicami.

   To jest przyszłość, aby utrzymać niezależność militarną.

   • 7 3

  • Koljny wpis cyber armii pis oplacanej za państwowe pieniądze

   • 5 1

 • W rządzie Dojnej Zmiany niczego nie potrafią ustalić. (17)

  Adrian już w samolocie dowiedział się, że Kaczyński odwołał jego zakupy.

  Patologiczny rząd PiS jeszcze chwilę niestety porządzi, potem będziemy sprzątać i wsadzać do więzień.

  • 221 77

  • Za nasze pieniądze... (1)

   • 26 3

   • Na rosyjskim mundialu.

    • 8 0

  • (4)

   Jeszcze chwile porządzi??? No to będziesz miał minę jak Komorowski i jego obóz po ogloszeniu wyników wyborów.

   • 11 24

   • (2)

    Dokładnie. Jarek zrobi porządek w naszym kraju.

    • 5 17

    • Opozycja swoim wrogiem (1)

     Opozycja nie istnieje. Nie popieram ale z uwagą obserwuję propozycje oraz sposób podważania PISu. Kto ma jakieś propozycje inne niż PISowskie? Kukizowcy i Razem. Szlag człowieka trafia jak słyszy totalną opozycję. Przykładem jest spór o niepełnosprawnych. To Ścigaj od Kukiza wskazywała przykład Słowacji ze ta sobie dobrze poradziła. Czy ktoś słyszał jakieś propozycje od totalnych oprócz mantry ze PIS musi odejść? A teraz w wyborach samorządowych co totalni maja robić? Odbijać samorządy od PISu. Zapomnieli biedacy że w samorządach tylko w jednym województwie rządzi PIs a w pozostałych PO z koalicjantami. To pokazuje logikę opozycji. Rządzą nami leśne dziadki od 20 lub 30lat. Te same ekipy. Młodsi maja inne pragnienia i chcą zmian. Nawet konstytucja III maja była po I rozbiorze kiedy do głosu doszli młodsi mający dość starego porządku który w dodatku sie nie sprawdzał. Obecnie to samo jest. Przykładem pokazującym konieczność zmian było twierdzenie Adamowicza o ściekach... kiedyś tez puszczano i wody sie oczyszczały. Ten człowiek nie jest zły ale jednak wychowany w innych czasach i dla niego to co dla młodszych lub obytych w świecie jest problemem to dla niego jest to niczym ważnym. On miasta pragnie z czasów kiedy marzył o innym. Tyle tylko że czas poszedł do przodu i wszędzie jest inaczej. Czy mamy odstawać od zachodu w dalszym ciągu? To dlatego potrzebna jest zmiana władzy w samorządach.

     • 2 3

     • Aha

      Najwiecej leśnych dziadkow w PiS, najbardziej zatwardziale glowy w PiS, hasla o rozkradaniu Polski przez Niemcow i UE to tez PiS. No ale młodzi ludzie na nich glosuja, bo czas już zacząć gonic zachod. PiS rozpoczal ten pościg od miażdżącego zwycięstwa nad zgniłym zachodem w stosunku 1:27. Po tym sukcesie wybor PiS do samorzadow jest nieunikniony, bo nikt tak zachodu nie goni, jak oni.

      • 0 1

   • nie znasz sily 500 plus. Ons gwarantuje 4 kadencje a jedyna prawdziwa opozycja jaka powstanie to wewnatrz Pisu

    o KODach i innych szcz*tkach mozna juz zapomniec.

    • 3 3

  • Wstyd (4)

   Oczywiście. Lepszy rząd PO, który sprzedał prawie cały polski majątek (stocznie, lasy, naftę itp.) w zagraniczne łapska, który wiecznie szukał kasy kosztem polskości. Won do Merkelowej witać muzułmanów, którzy do Zakopanego przyjeżdżają na urlop (właśnie ich mijam, bo jestem na urlopie) i parady tęczowych. Który siedzi w Gdańsku i odpowiada za Amber Gold.

   • 7 18

   • Jeden problem

    Bo najwiecej sprzedał właśnie PIS np. stocznie którą teraz odkupił za większe pieniądze a do tego sprzęt który wcześniej tam był został rozsprzedany spółką wiec p czym ty gadasz.
    Nawet pewnie nie wiesz że Pis zaciągnął dwa ogromne kredyty po cichaczu ale co tam przecież jest fajnie.
    Arabów nie mamy ale za to Ukraińców jest coraz więcej a będzie jeszcze więcej.

    • 10 2

   • pospaceruj troszkę

    to może na nogi pomoże, bo na głowę juz za późno ...

    • 1 1

   • Kilka faktow, choc to strata czasu. (1)

    Stocznie sprzedal PiS jakiemuś Ukraincowi
    Zamiast kilku tysięcy muzulmanow, którzy zaraz by uciekli na zachod, PiS wpuscil na polski rynek pracy kilka milionow Ukraincow.
    Ani lasow ani nafty (cokolwiek masz na myśli) nikt nie sprzedal.
    Za Amber Gold odpowiada ludzka chciwość i glupota. Choc z oczywistych powodow wolalbys winic to pierwsze, to zdecydowanie bardziej winne jest to drugie - bez głupoty "klientów" żadna dawka chciwości nie prowadzilaby do przywłaszczenia setek milionow złotych. Żaden rząd nie ma tu nic do rzeczy, albo wszystkie maja - za glupote Polakow winic można fatalny stan polskiej edukacji.

    • 1 1

    • dodaj info o pisowskim getback albo Rydzyku

     ile milionów tam oddali i przepadło

     • 0 0

  • ta ich "wojenka" jest dla takich matołów jak ty i opozycja.

   Rozgrywają was jak dzieci.

   • 4 4

  • A kol. jest psychologiem, sprzątaczem czy sędzią ?

   Bo się po tym wpisie pogubiłem .

   • 1 3

  • Do więzienia to chyba jeszcze zaden polityk nie trafił Ta bezkarnośc jest j3dnak kiepska :/

   • 2 1

  • POtologia to byla za czasów PO-PSL gdzie ok 30 mld. rocznie vatu znikało!, zrozumiał? (1)

   • 0 2

   • to wyjaśnij gdzie pieniądze

    - z obligacji getbacku , pisowski sponsor
    - albo miliony dla rydzyka
    i to jest ok-tak?

    • 1 1

 • Tonący okręt jak Polska pod rządami tych kmiotów z nsdapis (6)

  jeśli nie przerwiemy tego szaleństwa ten kraj upadnie

  • 168 71

  • taaaa (4)

   a przerywaj przerywaj, tylko podczas wyborów a nie na ulicy

   • 15 6

   • z checia przy wyborach (2)

    tylko ob do wyborow parlamentarnych pis nie zmienil ordynacji wyborczej albo sobei nei wydluzyl kadencji...wtedy spoko

    • 16 5

    • Pomyłka. Teraz maja byc wybory samorządowe. (1)

     O czym fanatycy opozycji piszą ? O wielkiej polityce. W samorządach? A co PIS narobił w samorządach aby go z nich wywalać? O ile mi wiadomo to rządzi tylko w jednym województwie a w pozostałych opozycja. Piszmy o tym co ma być w przyszłości a nie za ileś lat.

     • 1 0

     • A to trzeba rzadzic, zeby byc wywalonym?

      Pisowska "logika" nie przestaje zaskakiwać.

      • 0 0

   • a czemu nie na ulicy ? mamy wielowiekową tradycję do powstań

    • 1 10

  • Przerywaj , przerywaj. stopuj ale nie gorączkuj się.

   Wybory tak jak wszystko są nieuniknione. I wszystko się wyjaśni.

   • 2 0

 • Bida z nędzą. (9)

  Po tylu latach bidy z nędzą w budżecie MON (zasługa PO, ale na pewno i tak zawinił Kaczyński) trzeba coś robić. Żaden z czytelników nie jest w stanie ocenić słusznosci tego zakupu ale łatwo rzucać gromy na obecną władzę. szkoda że nie widziałem pomstowania na budżet za poprzedniej władzy.

  • 76 154

  • ekhm (4)

   przepraszam, ale jakos F16 dotarly do Polski, wojsko w iraku i w Afgnaistanie spelnia swoja role, umowy na Caracale byly podpisane..jakos byly na to pieniadze..a przypominam, ze gdy PO byla u wladzy mielismy do czynienia z najwiekszym krzysem ekonomicznym na swiecie w ciagu ostatnich kilku lat...jakims cudem teraz gdy co roku mamy nadwyzke budzetowa wedlug rachunku rzadu, gospodarka jest w szczytowym momencie to jednak na wojsko funduszy brak..zwalnia sie generalow, zatrudnia sie niby specjalistow ala misiek itd itd..no pieniazkow nie ma na wojsko, ale jest na 500+...wiec prosze nie wciskac ludziom kitu, ze to wina PO czy jakiekolwiek poprzedniego rzadu...

   • 51 13

   • F16 jeden nawet nie dolecial do Polski po zakupie. (2)

    Zamiast wspierać i tworzyć własne konstrukcje kupujemy przestarzały złom na pokaz nieskuteczny w obecnych czasach technologicznie.

    • 0 19

    • mozna sobie zbudowac szybowiec albo drona .ale porzadny samolot jest dosyc trudno pissuarku ....

     • 13 0

    • podaj przykład takiej konstrukcji - mitomanie

     proszę...

     • 7 0

   • Sorry "bs" ale nie zgodzę się z Tobą. Całe szczęście, że nie kupiliśmy Caracali wg mojej oceny był to wyraz lizusostwa, a nie

    rzetelna oferta. Nie wiem czy poświęciłeś temu tematowi chwilę, ale: w ofercie zestawiono Black Hawka, Augusta Westland A149 i Caracal. Do wymiany są nasze śmigłowce Mi8/14 (różnią się oba silnikiem) zatem potrzebowaliśmy czegoś takiego jak właśnie Caracal, a do przetargu dodano dwa zapchaj dziury czyli śmigłowce o nieco innych parametrach. Mówiąc potocznie, potrzebujemy Vana, a w ofercie znalazły się "Van" i dwie osobówki. Choć zarówno Bell jak i Augusta Westland mają w swojej ofercie helikoptery z typoszeregu Caracal. Augusta ma chyba AW101, ale to oznaczenie mogłem pomylić. Inna sprawa, że Caracale będące na wyposażeniu francuskiej armii (gdzieś wyczytałem, że mają ich aż 19 sztuk hyhy) w 70% są uziemione, dlaczego? Dlatego, że airbus tak winduje ceny za serwis, że francuska armia powiedziała, że to bandytyzm w białych rękawiczkach i nie będzie płaciła chorych kwot. tvn tobie tego nie powiedzieli bo były by to niewygodne "fakty". Co do wydatków, nie wiem czy kojarzysz fakt, że obecnie budujemy Kormorana II i Kormorana iii. obecnie też co jest mniejszym wydatkiem jednak też trzeba go wziąć po uwagę jako koszt budżetu na MW budujemy dla marynarki 6 holowników. A F16 z tego co pamiętam zostały zamówione jeszcze przed lukratywnymi czasami rządów PO. "bs" zmierz się z faktami, a nie tworzysz wyimaginowaną rzeczywistość.

    • 3 4

  • Mamy fregaty OHP i ich "zakup" jest

   prawie jednomyslnie oceniany w marynarce jako złe rozwiązanie. Robienie drugi raz tego samego błędu to... no jak to nazwać.
   Powinniśmy dogadać się ze Szwedami, oni robią noweczesne i w odpowiedniej skali okręty.
   podobnie jak zrobiliśmy z fińskimi transporterami.

   • 23 2

  • mogl przeciez antoni kupic mistrale za dolara hahaha teraz musimy kupowac stary zlom z australii

   • 23 1

  • z ciebie taki marynarz , jak z kaczora koszykarz... trollu pisiowski (1)

   • 4 1

   • Janek ty lepiej graj a nie pisz

    Radze nie używać na forum erystyki i inwektyw. Taki z ciebie jak... to standardowy erystyczny zwrot. troll pisowski zaś to inwektywa błoto. I co to wszystko wyjaśnia oprócz jątrzenia? A co to świadczy o autorze? Fanatyk bez dwóch zdań. Można kulturalnie ale fanatyk ma mózg wypalony fanatyzmem i nie musi nikogo przekonywać bo każdy wie.

    • 1 1

 • Zamiast na okręty (4)

  Lepiej te fundusze na KOD przeznaczyć.

  • 30 125

  • Lepiej niż na posady krewnych i znajomych obecnie rządzących, powsadzanych do państwowych spółek. (1)

   • 26 4

   • I dobrze.

    Wywalać platfusów z koryta.

    • 9 13

  • Wtmysliles

   • 3 0

  • nie na KOD ale na twojego proboszcza, baranie.
   Przyjemnie?

   • 0 0

 • d** z armi polskiej (16)

  Na Bałtyku flotą jest nie potrzebna!!!! Pare trałowców u tyle!!! Bałtyk to jezioro!!!!

  • 66 49

  • Agenci Putina całkiem sprawnie piszą po polsku. (6)

   • 21 12

   • No ale pomyśl, jak byśmy wyglądali we wrześniu (3)

    gdyby zamiast Groma i Błyskawicy kupiono 100 czołgów.

    • 11 9

    • Po co kupować? (2)

     Niestety to jest myśl życzeniowa. II wojnę przegraliśmy głównie nie z powodu jakości sprzętu ale z powodu starcia jednej doktryny z drugą a Niemcy mieli lepszą. Co nam dałoby 100 czołgów? Samolotów tez mieliśmy sporo ale były rozrzucone po wojsku a Niemcy mieli je zebrane razem.

     • 0 5

     • ???

      • 0 0

     • Faktem jest, ze i 200 czolgow nic nie zmieni, jesli sie ich nie uzyje.

      Tak jak polskie wojska w 39, cofaly się, żeby bronic Warszawy, a pod \Warszawa okazało się, ze Niemcow jest za dużo i efekt finalny był taki, ze oddaliśmy kraj praktycznie bez walki. Także tu się zgodze, doktryna polegajaca na unikaniu walki przegrala z doktryna polegajaca na agresywnym i blyskawicznym ataku.

      • 0 0

   • najlepsi są agenci izraela

    • 3 2

   • W razie zagrożenia łodzie podwodne nic nam nie pomogą. Ile samolotów F16 można kupić zamiast 3 łodzi podwodnych? Inna sprawa że rząd nie kupi ani okrętów ani samolotów.

    • 1 0

  • (1)

   zgadzem sie. ze w razie ataku rosji flota nam sie przyda tak samo jak sie przydala 1939

   • 12 7

   • Ten stary złom w dzisiejszych czasach można jednym guzikiem wyeliminować z pola walki.

    1939 ta Fregata by sie przydała w dzisiejszych czasach to pieniądze wyrzucone w błoto,

    • 1 2

  • Moglibyście chociaż ruskich trolli wycinać, tzw. moderatorzy.

   • 15 2

  • To przepłyń to jezioro wpław, pokaż nam jaka to kałuża (4)

   • 10 1

   • (3)

    Taką fregatą czy mogę motorówka?

    • 0 0

    • (2)

     Sasza, wpław, panimajesz? Da ili niet?

     • 4 0

     • (1)

      Orzeł już w II wojnie miał problemy z zanurzaniem sie bo był widoczny.

      • 0 0

      • "Już w II wojnie" - są jednak pewne problemy językowe, tekst raczej też od czapki.

       • 2 0

  • Coś w tym jest Szwedzi mają super statki a podobno pewnie się nie czują Wiec tak czy siak mamy przerabane w razie konfliktu

   • 1 2

 • Po co nam wojsko ? (31)

  PO co nam wojsko , jest Bundeswera
  PO co nam stocznie , sa w Niemczech
  PO co nam LOT , jest Lufthansa
  PO co nam duze lotnisko miedzynarodowe , jest Berlin
  PO co nam PKP , sa Niemieckie koleje
  PO co nam Gazoport , kupimy gaz od Rosji za kazda cene

  • 138 169

  • Gaz z Rosji jest najtańszy. Ale nie, trzeba spełniać żądania USA (7)

   i kupować od nich. Hahahahahaa ! Ale dymają pisiaki tę umięczoną Polskę.

   • 37 31

   • leming gdybys niebył bezmózgowcem to bys wiedział co sie stanie jak Polska bedzie uzalezniona (1)

    od gazu z Rosji!

    • 16 10

    • Tak jak Rosjanie od kupujących.

     • 1 1

   • prostaku (3)

    umowę na gaz skandalicznie niekorzystną podpisał agent Pawlak. Gaz jest tani ale nie dla nas. Kraje ościenne płacą mniej. Ty zadowolony zapewne z siebie że napisałeś "pisiaki" wykazujesz się nie tylko brakiem wiedzy ale i prostactwem. Co ci głąbie za różnica jakie logo partyjne ma w klapie jedna czy druga gnida skoro obydwaj są na liście płac obcych rządów? Nie masz własnego rozumu i poglądów? Istnieje świat poza kurduplem i dziadkiem z wehrmachtu...

    • 26 16

    • (2)

     Za dużo Karnowskich się naczytałeś. Umowę na dostawy gazu w 2006 roku podpisał Jasiński ( PiS) godząc się, bez zapoznania się z dokumentami, na 10% podwyżkę cen gazu do 2022 roku. Pawlak tylko umowę renegocjował . Tak buńczucznie zapowiadanie przez PIS śledztwo w tej sprawie utknęło.

     • 18 2

     • (1)

      W takim razie agent Jasiński. Gnida będzie gnidą niezależnie od barw partyjnych. Banda niekompetentnych osłów i z jednej z drugiej strony. Nie powierzyłbym kierowania PGR ani platformie ani pisowi.

      • 9 2

      • Drudzy, dobre słowo to lepsze od dobry pieróg.

       • 0 0

   • Umięczyli nam Polskę, umięczyli

    Psiaki mięczali, mięczali aż umięczali. A teraz dymają.

    • 1 1

  • (1)

   Tego czegoś to aż szkoda komentować.

   • 11 12

   • Prawda w oczy kole!??????????

    • 4 3

  • Po co nam... (15)

   Po co nam wojsko...lepiej dac na 500+
   Po co nam stocznie...a te akurat sa potrzebne. I nikt nigdy nie bedzie nic budowal w Niemieckich stoczniach ze wzgledow ekonomicznych
   Po co nam LOT, no akurat LOT jakos bez pomocy Panstwa by zbankrutowal....a niby prywatna firma
   Po co nam duze lotnisko??? ile to bedzie kosztowac??? dwa albo trzy dobrej klasy jednostki dla MW...czy naprawde potrzbeujemy kolejnego wielkiego portu lotniczego????
   Po co nam Gazoport..no tu masz racje...Gazport to byla decyzja Platformy, a odbior Gazoportu byl zrobiony przez pis...ale zachwalaja jako swoj projekt.

   • 33 19

   • Brednie (14)

    Rzeczywistości nie zakrzyczysz , PO jawnie bronilo i broni interesow Niemiec , ktore tak naprawde sa najblizszym sojusznikiem Rosji .

    I nie jest to teoria spiskowa - to fakt - Tak jak pakt Ribentrop Molotow

    • 17 31

    • Zajmij się jakąś pozyteczną robotą zamiast wszędzie wierzyć sPiSki.

     • 18 6

    • a moze troche faktow (12)

     gdzie kiedy i jak PO tak mocno bronila niemieckich interesow?? czy mozesz podac jakies przyklady? bo jesli interesem niemiec jest duzy export z polski do niemiec to nie wiem gdzie jest problem..prosilbym o chociaz 3 przyklady ...

     • 22 11

     • chcesz 3 masz 3, chcesz więcej pokop w neciku (5)

      1. Zgoda na likwidację stoczni w gdańsku, gdzie Niemcy w analogicznej sytuacji obronili swoją w Rostoku.
      2. Zgoda na rurociąg po dnie Bałtyku.
      3. Zgoda na przyjmowanie nachodźców, mimo, że Niemcy ich zapraszali.

      • 19 16

      • Ale to wszystko zrobił i dalej robi PiS

       • 12 11

      • a to ciekawe bo ja znam od innej storny te fakty

       1.Na rurociag nigdy nie bylo zgody i Tusk jest nadla rpzeciwny NordStreamowi
       2. Ilu tych uchodzcow przyjelismy? Widzialaes gdzies jakiegos czy tylko z bajek znasz??
       3. Stocznia w Gdansku byla nierentowna. Po sprzedayz stoczni w prywatne rece powstalo wiele oddzielnych zakladow. W zeszlym roku w prywatnych stoczniach zbudowalism 13 kompletnych statkow, nie liczac samych kadlubow, plus jachty z sunreefa pomimo pozaru, plus kontrakty na morskie farmy wiatrowe...zobaczymy jak to bedzie wygladalo po rpzejeciu przez rzad...szybko i latwo bedzie mozna to zrewidowac

       • 16 12

      • (1)

       Karencja chyba 7-mio letnia dla polskich firm budowlanych na działalność na terenie niemiec... Oczywiście była ona w naszym interesie. Za mocno jeszcze byśmy się rozwineli...

       • 7 5

       • na to zgodzil sie sld w ramach negocjacji akcesyjnych ....naprawde polska nie zaczela sie w 2007 roku od rzadow PO .ale pissuary wszystko lykna

        • 1 1

      • ty też jesteś lepszy nachodźca...

       nachodzisz forum i pierdy sadzisz..

       • 4 0

     • Chlopie (5)

      A kto niemcom ma wyprodukowac podzespoly ?
      Przybysze z Afryki ?

      1. PO praktycznie zlikwidowala polskie stocznie
      2. PO chciala doprowadzic LOT do ruiny , polski rynek oddala Lufthansie
      3. PO polityka historyczna , poparcie dla niemieckiej narracji historycznej
      4. PO doprowadzilo do niebywalej emigracji polskich wykfalifikowanych pracownikow do Niemiec
      5. PO polityka miedzynarodowa , bezwzgledne poparcie dla Niemiec w kazdej dziedzinie
      6. PO chcial i chce regionow w Europie a nie panstw narodowych , to prosta droga do odzyskanie przez NIemcy ziem zachodnich lacznie z Gdanskiem

      Nazywaj to teoria spiskowa , ale to sa fakty

      • 17 23

      • Olaboga chowcie kury niemce ido !!!

       Waść mniej tvp info oglądaj...

       • 22 10

      • 1. Za sprzedażą stoczni był jej uwczesny prezes, pan Jaworski
       2. To za PO były przetargi dla LOT'u na Dreamlinery.
       3. Tu gadasz farmazony, zwykle pisowskie brednie
       4. Ludzie wyjeżdżali, wyjeżdżają i wyjeżdżać będą bo stosunek pensji w Polsce do krajów europejskich jest wiadomy. Poza tym teraz tez mnóstwo ludzi wyjezdza a PIS jest juz 3 lata. Jakoś nikogo jeszcze nie sprowadzili ani nie przekonali, zeby został.
       5 a w czym tak zaciekle popierali Niemców,tylko jeden,dwa przykłady g*wno znaczą
       6. Nie no jasne, Gdańsk i Śląsk oddać Niemcom, podlasie Ruskom a reszte najlepiej sprzedać Amerykanom na bazę wojskową :)

       • 19 8

      • WOW..niezle

       widze ze grubo przekaz wWyobrazni..
       1. Zlikwidowala polskie stocznie? co tam bylo do likwidowania??? odpadajacy tynk ze scian? stocznia gdynska zostala sprzedana za czasow Kaczynskich u wladzy..
       2. LOT do ruiny?? przeciez to prawie prywatna firma..nie chcieli dac kasy z budzetu an ratowanie prywatnej firmy, ktorej menago rozspuszczal kase na prawo i lewo..polski rynek...mowisz o tych kilku lotach pomiedzy gdn, waw a KRK?? najczesciej to poslowie lataja LOT na tych trasach..Jesli mowimy o rynku miedzynarodowym to lot radzi sobie swietnie..
       3. Polityka historyczna...no tutaj to juz przegiales...teraz mamy wykletych i cala reszte dziwactw historycznych
       4. niebywala emigracja robotnikow????? jesli mowimy tutaj o zbieraczach truskawek to mzoe i tak...a tak na powaznie to ludzie wyjechaliby bez wzgledu czy bylo PO czy PIS u wladzy..akurat sie otworzyly granice...i jakos nei widze, zeby za PISu ludzie wracali do Polski...
       5. W jakiej dziedzinie poparcie dla Niemiec???????
       6. PO chcialo regionow w EU??wez czlowieku pokaz mi chociaz jakis wywiad z Tuskiem albo kimkolwiek innym kto by opowiadal takie bajki...fakty prosze fakty a nie mity rodem z TVP

       • 18 10

      • wygląda na to że jesteś idiotą

       • 3 1

      • fakt to jest jeden..

       jesteś wykFalifikowanym pisiowskim trollem..

       • 5 4

  • durny pisuar

   kopiuj dalej, pisowski trolu

   • 9 11

  • Po co nam A1 pod Częstochową ? Jest przecież nowa A1 pod Dortmundem :DDD

   • 9 7

  • po co nam....

   po co nam sądy .... jest trybunał według jajka
   po co nam sklepy w niedziele .... są otwarte kościoły
   po co nam pracować ... jest 500+ od jajka
   po co nam prezydent.... jest adrian od autografów
   po co nam rząd ... jest teatrzyk jajka
   po co nam demokracja .... jest wersja jajka
   po co nam mózgi

   • 9 5

  • Po co ci mózg, skoro nie potrafisz korzystać PiSowski deklu?

   • 3 7

  • A co mówią lekarze?

   • 0 0

 • Jeszcze miliard na zbrojenia, jeszcze jeden gwóźdź do trumny...

  • 45 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.